Skocz do zawartości
trepek

RO i DI - czy przeplukiwac DI??

Rekomendowane odpowiedzi

zaczalem lac wode przez ro - po jakims czasie - jak tds pokazal 004 podlaczylem DI i czekalem jakies 2 godziny az sie przeplucze DI (nowka - pierwszy raz wczoraj podlaczona). TDS pokazal 0 i zaczalem zbierac wode do kanistra. I teraz pytanie - jak za tydzien bede robil kolejna wode do podmiany to mam odpiac DI - poscic wode przez RO (przeplukac RO) - potem podpiac DI i dalej przeplukiwac DI? Zzy DI sie juz moze nie plucze drugi raz??


pozdrowienia spod samiu?kich Tater

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,jak juz przeplukales DI to pozniej juz nie musisz.Nie widze sensu podlaczas i odlaczac filtra DI po kazdej przerwie.Wystarczy ze puscisz kilka minut wode z RO+DI do scieku.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zasypaniu nowego wkładu DI jednokrotne przepłukanie żywicy wystarczy, aby wypłukać ew. zanieczyszczenia.

Podłączasz zestaw RO+DI i wszystko. Późniejsze ponowne płukanie żywicy lub membrany nie jest konieczne.

Prawdą jest, że gdy membrana stoi zalana nieużywana (po nawet jednokrotnym użyciu zawsze musi być w stanie zalanym wodą) przez kilka-kilkanaście dni, to pierwsze litry tej czystej wody wcale nie są aż tak czyste.

Oczywiście DI to wychwyci, ale odpowiednio szybciej będzie się zużywało. Więc jeżeli chcesz maksymalizować "okres życia" żywicy to po dłuższej przerwie pracy RO pierwsze litry możesz zlać.

Z własnego doświadczenia, u mnie nawet jeżeli RO stoi nie używane przez parę godzin to po starcie TDS za RO pokazuje kilkadziesiąt jednostek i szybko (kilka sekund) spada do 5ppm.

Gdyby RO stało nieużywane kilka dni, pewnie po uruchomieniu przez chwile dawałoby ponad sto ppm.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich.szczesliwie sie dla mnie zlozylo iz dzisiaj zotal tutaj poruszony temat RO+DI.pare minut temu rownierz uruchomilem moj filter z zywica MB-400.mam kilka pytan-serdecznie prosze o wszelkie sugestie

1.po jakim czasie zauwazyliscie wode opuszczajaca filtr z zywica?

2.czy w komplecie mieliscie rownierz w wewnetrznej tubie 2 gabki plaskiego ksztaltu ktore umieszcza sie na spodzie jak i na gorze zamykajac wklad zywiczny-czy nie maja zbut gestej struktury?

3.z jaka "predkoscia" leci u was juz ta czysta woda-u mnie nie kropelkowo lecz reguralnym ciurkiem-wydaje mi sie iz za predko?-co sadzicie?

serdecznie pozdrawiam forumowiczow


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.po kilku minutach. 2.mam tez te gąbki. 3.u mnie leci woda z prędkością 1l na 10min.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzegorz,

Woda z DI leci z taką samą prędkością jak po RO ;),

(może trochę mniejszą zważywszy na opory przepływu na żywicy)

a zaczyna lecieć gdy się napełni wodą cały filtr DI.

Gąbki są po to, aby żywica nie wydostawała się z puszki na wkład do filtra.

@Pieniek,

jakiej wydajności masz membranę RO, że uzyskujesz 6 litrów na godzinę (1 litr na 10min.) ?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PJR membrane mam 75GPD,ale ciśnienie w tygodniu jest słabe,bo robia wodociąg niedaleko mnie, na nowe osiedle.Dzisiaj juz bylo dużo wyższe to nabralem w godzine 10l.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam powtornie.chcialbym tylko jeszcze dodac iz u mnie napelnianie 30 litrow

wody osmotycznej[RO+DI] trwalo pelne 10godzin. posiadam filtr RO aquamedic

easy line 90 i mam jeszcze jedno pytanie z tym zwiazane: 1.czy ktos orientuje sie jakie ma oznaczenie membrana osmotyczna w owym filtrze?

w orginalnej instrukcji jest tylko napisane z jakich tworzyw zostala wyprodukowana, ale jesli chodzi o jej przepustowosc-nic nie moglem znalezc!

pozdrawiam wszystkich i jeszcze raz prosze o jakies sugestie


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

easyline 90 ma teoretyczna wydajnosc 90l na dobe (przynajmniej tak w goglach pisza) - jak sie 30 litrow filtrowalo 30h, to w zasadzie zgodnie z wydajnoscia filtra

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki - dzieki za odpowiedzi - bede odlaczal na chwile DI w takim razie - bo RO wlaczam tylko 2 razy w tygodniu - wiec troche syfku moze przejsc


pozdrowienia spod samiu?kich Tater

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.