Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc.Jestem zupelnie nowa w temacie akwariow ale moim marzeniem bylo miec akwa z rybami morskimi-wiec zaszalalam I kupilam.Akwarium jest z drugiej reki. 220L (61×61×61)z  sumpem (56×43×53 trzy komory).Mam w nim zywy piasek oraz zywa skale.Zalalam woda RODi z dodatkiem soli Ocean Reef Pro.Dolalam bakterie startowe Fritz Zyme 9.Do tego wave maker Xilong 8500l/h (nie jestem pewna czy nie jest za mocny?) Oraz protein skimmer TMC V2 600(go dostalam przy zakupic akwarium ale nie jestem pewna czy dziala.Facet ktory sprzedawal mowi ze nie pieni sie itp.itd poniewaz na razie nie mam bakteri -a ja niestety nigdzie na forach nie znalazlam nic na ten temat. Woda po 2 tyg.jest klarowna.Parametry wody:

Zasolenie 1024,No3=20mgl,

No2=0,5mgl, Po4=2mgl ,Kh=8 ,

Nh3=0, temp.24°C.Wyniki chyba dobre?Mam tylko problem z wynikiem Po4 bo nigdzie nie znalazlam wynikow podawanych w mg/l.Co sadzicie?Co z Po4,wave makers  I skimmer?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Marekjoanna napisał:

Czesc.Jestem zupelnie nowa w temacie akwariow ale moim marzeniem bylo miec akwa z rybami morskimi-wiec zaszalalam I kupilam.

Chciała byś mieć same ryby czy też korale? Jakie nasz oświetlenie i jaką pompę obiegową?

 

6 godzin temu, Marekjoanna napisał:

Do tego wave maker Xilong 8500l/h

To chyba cyrkulator bez możliwości sterowania. Masz dość krótkie akwarium więc może być ciężko go ustawić. Lepiej kupić ze sterownikiem - masz wtedy możliwość zmiany przepływu.

Najlepiej wstaw zdjęcie zbiornika.

6 godzin temu, Marekjoanna napisał:

protein skimmer TMC V2 600(go dostalam przy zakupic akwarium ale nie jestem pewna czy dziala.Facet ktory sprzedawal mowi ze nie pieni sie itp.itd poniewaz na razie nie mam bakteri

Może jest źle ustawiony ,

Tu masz parę słów o tym urządzeniu.

 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialabym miec pare rybek I korali.Pompa w obiegu New-jet 3000,a do skimmera new-jet 1700.Oswietlenie dostalam w komplecie Aqua Ray tails  ultra reef(nigdzie nie moge znalezc  jaka moc) A zdjecia jeszcze nie opanowalam jak dodac bo jest za duze :(

Arku niestety nie moge znalezc tych pare slow o urzadzeniu :(

3 minuty temu, Marekjoanna napisał:

 

Arku niestety nie moge znalezc tych pare slow o urzadzeniu :(

Ale za to udalo mu sie ze zdjeciem :)

10 minut temu, Marekjoanna napisał:

 

20210317_164138.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Marekjoanna napisał:

Arku niestety nie moge znalezc tych pare slow o urzadzeniu :(

Nie załączyłem linka:lol:.

Pierwsza sprawa bardzo ważna - ustawienie skały. Musisz zostawić przestrzeń pomiędzy konstrukcją skalną a szybą tak aby swobodnie przepływała woda, bo inaczej będzie Ci się tam gromadził muł i mogą pojawić się procesy gnilne (przy braku dostępu tlenu). 

Godzinę temu, Marekjoanna napisał:

Oswietlenie dostalam w komplecie Aqua Ray tails  ultra reef(nigdzie nie moge znalezc  jaka moc)

Spróbuj odszukać moc lampy gdzieś na urządzeniu - poszukaj tabliczki znamionowej.

Jeśli chodzi o odpieniacz....to powinien pienić nawet w czystej słonej wodzie.... najwyżej piana nie będzie przechodzić na dno kubka. Czy po wyłączeniu pojawiają się drobne bąbelki powietrza w głównej komorze urządzenia?

I czy, od momentu zalania pohawiaĺ się jakiś osad (np glony) na szybach czy skale?

Wstaw jeszcze zdjęcie lampy i sumpa.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro zajme sie  przeniesieniem skaly.Zdjecie lampy zrobione.Jednak zadnych innych danych nie znalazlam oprocz numerous seryjnych wiec sprobuje poszukac w necie.Nagrzebalam cos w w skimmerze I  o dziwo pojawily sie pecherzyki powietrza I lekka piana :) Zadnych osadow na skale ,szybach itp.nie mma.Sump w pierwszej komorze  ma skarpete I zywa skale w drugiej bio balls plus skimmer,trzecia pusta.Oswietlenie rowniez bylo z sumpem (parametrow oczywiscie brak :( )

30 minut temu, Arek77 napisał:

 

30 minut temu, Arek77 napisał:

 

 

PhotoPictureResizer_210317_181733871.jpg

Lampa jest firmy TMC Aquaray Led przesylam fotke, w sumpie tez jest TMC aquaray.A co z moim PO4? 2mg/l jest dobrze czy nie ?

Screenshot_20210317-190708_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20210317-190458_Samsung Internet.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Marekjoanna napisał:

Zadnych osadow na skale ,szybach itp.nie mma.

Rozumiem, że żywą skałę i żywy piach były przelożone z działającego zbiornika w stanie "mokrym". A czy w akwa widać jakiekolwiek mikro życie typu rurówki, małe robaczki, gąbki itp? Bo na zdjęciach akwa wydaje się sterylne.

9 godzin temu, Marekjoanna napisał:

No2=0,5mgl, Po4=2mgl

Jakimi testami to robiłaś? PO4 - 2mg/l to bardzo dużo .... może 0,2 ;)?

Te plastikowe kulki bym wywalił. a zamiast tego kupił np Live bio fil z Aquaforest lub Matrix z firmy Seachem (takie porowate kamyczki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy sa firmy Colombo-kropelkowe.Nie zauwazylam niczego zyjacego w akwarium :).

skale I piasek mokre od poprzedniego wlasciciela.Piach mylam ,plukalam w wodzie Rodi zanim wrzucilam go do akwarium.

Wlasnie powtarzam test Po4 wyniki za 10min.To dobrze ze nie mam zadnych zyjatek?:Blush2

Test Pokazuje dzis 1mgl .Tylko ze wszedzie na forach pisza o wartosciach wyrazanych w ppm a nic o mgl?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Marekjoanna napisał:

Piach mylam ,plukalam w wodzie Rodi zanim wrzucilam go do akwarium.

Myjąc/płukając  piach w wodzie RODI "zabiłaś" go:). Skoro skała pochodziła z działającego akwarium morskiego to powinno tam być trochę robaczków. 

Z opisu lampy wynika, że ma 30W - to zdecydowanie za mało do takiego zbiornika.... no chyba, że ustawisz skałę na środku pod lampą i na niej umieścisz kilka niewymagających dużo światła prostych korali. Jeśli nie chcesz mieć wymagających sps-ów to musisz się rozejrzeć za lampką min. 120-150 W.

Z opisu Twojego profilu wynika, że mieszkasz w Anglii.... jest tam w pobliżu jakiś  sklep z akwarystyką morską lub ktoś kto ma takie akwarium w domu?

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie mieszkam w angli.Sklep sie znajdzie ,gorzej z kims kto taki zbiornik posiada.-tylko ja taka szalona porwalam sie z motyka na ksiezyc :)

No coz wiec posiadam martwy piach  I zywa skale(chyba zywa)

Znalazlam za to co oznacza wartosc ppa.Licze na to ze jak zaczol pracowac skimmer  (jest mnostwo babelkow I piana )to I Po4 spadnie.Od wczoraj 1mgl na dol to chyba niezle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obserwuj akwa jeszcze przez dwa tygodnie.... pomyśl o nowej lampie, jak się nic nie zmieni to jedź do sklepu i poproś o..... trochę osadu z ich sumpòw. Po za tym przyjrzyj się w nocy z latarką akwarium i sumpowi.... może coś jednak tam się rusza w rogach akwarium lub na skale w sumpie:scub:.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc.Obiecalam dac znac jak potoczylo sie dalej z moja pierwsza solniczka.Za Twoja rade znalazlam kogos kto ma akwarium.Dzieki Temu poznalam Adama z Crew-serdecznie pozdrawiam!Dostalam od niego zywa skale z robalami,gabkami I innymi cudami o ktorych wczesniej nie mialam pojecia oraz dwa korale I jakies zielsko do sumpa.Wszystko wyladowalo w moim akwa.Korale sie zaklimatyzowaly I chyba moge powiedziec ze sa zadowolone.Dokupilam krewetke,slimaki ,kraby I rozgwiazde.Za tydzien jade odebrac pierwsze rybki.Dziekuje za wskazowki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Marekjoanna napisał:

Czesc.Obiecalam dac znac jak potoczylo sie dalej z moja pierwsza solniczka.Za Twoja rade znalazlam kogos kto ma akwarium.Dzieki Temu poznalam Adama z Crew-serdecznie pozdrawiam!Dostalam od niego zywa skale z robalami,gabkami I innymi cudami o ktorych wczesniej nie mialam pojecia oraz dwa korale I jakies zielsko do sumpa.Wszystko wyladowalo w moim akwa.Korale sie zaklimatyzowaly I chyba moge powiedziec ze sa zadowolone.Dokupilam krewetke,slimaki ,kraby I rozgwiazde.Za tydzien jade odebrac pierwsze rybki.Dziekuje za wskazowki.

I teraz jest co obserwować:scub:. Tylko z tą rozgwiazdą trochę za wcześnie. Najpierw ryby powinny zapaskudzić trochę piach aby rozgwiazda miała co jeść.

A jak parametry wody?

Wstaw fotkę. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PH 8 ,NH3=0  NO3=10MGL

PO4= 0.8MGL NO2=0 KH=8 Troszke za duze  Po4 ale pracuje nad tym :)

Plan jest by jutro wpasc do sklepu I zakupic pare rybek. To rozgwiazda bedzie miec co jesc.Za tydzien odbieram rybki" NEmo " z Adama chowu I kolejne korale I grzybki.

 

20210331_222029_copy_817x817.jpg

Arku -mam jeszcze jedno pytanie czy mam wylanczac swiatlo na noc dla ryb czy przelanczac na niebieskie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Marekjoanna napisał:

PO4= 0.8MGL

No jest tego trochę. Kup sobie adsorber na fosforany. 

Ta anthelia, którą masz na dole, lubi mocny prąd wody, wtedy polipy robią się długie i powstaje piękna falująca kula. Myślę, że gdyby anthelię udało się uzyskać w różnych kolorach to stała by się popularna co najmniej jak euphyllia.

Resized_20210219_153712.thumb.jpeg.825109d3f8c96df73453aae72cc4aa1c.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.