16 minut temu, adrenalina napisał:Na piachu zrobił mi się taki nalot brązowo, brunatny. Rozumiem, że to są okrzemki, które przy nowym starcie zbiornika się robią. Czy mam się tym przejmować albo czas zacząć coś robić przy akwawrium? (Na razie nic nie robię prócz dolewania wyparowanej wody)
Jesli chodzi o "robieniu czegoś w akwarium" to czekać i obserwować..... ale ja już bym wpuścił do zbiornika jakiegoś ślimaka turbo i kawałek prostego koralowca... np capnellę czy pseudogorgonię.
16 minut temu, adrenalina napisał:Pytanie 2.
Tak jak wspomniałem wyżej, nie dolewam niczego (Pan w sklepie powiedział, że jak mam żywą skałę i bakterie z SUMPA, to żeby nie bawić się w bakterie) czy to to dobre wyjście ? Nic niczego nie lać ? Jeżeli jednak lać to od kiedy najlepiej i co w sumie ? Bakterie starczą , czy może jakieś środki typu SALF
Aby urozmaicić biologię trochę bakterii warto wlać..... tu nasz full wybór- ja na start użyłem bakterii Probido, a teraz raz na kilka tygodni dolewam trochę bakteroActiv od Tropicala.
16 minut temu, adrenalina napisał:Kiedy zacząć podmieniać wodę? Wiem, że na początku nie podmienia się wody, tylko dolewa wyparowaną kiedy jest ten moment aby ją zacząć podmieniać ? Na razie zero życia.
Jak zauważysz wyraźny wzrost koralowców ....lub jak NO3 i PO4 zaczną rosnąć.
16 minut temu, adrenalina napisał:Nie znalazłem odpowiedzi w internecie czy na forum na temat świecenia. Mam lampkę przyznam się z aliexpress Spectra Nano LED 30w, którą świecę ok 10h zwykłym białym światłem (gdyż nie mam żadnego życia). W jaki sposób świecić i ile czasu jak już życie będzie. W sensie ile białym a ile czasu niebieskim.
Temat rzeka. Każdy ma swoją metodę i teorię. Ja jestem zwolennikiem takiego ustawienia lampy jak na być docelowo - u mnie to jest ok 2/3 niebieski i 1/3 biały .... np 90 % niebieski i 60-70 % biały ale tylko dlatego, że mi się tak podoba.
16 minut temu, adrenalina napisał:Eheim Aqua 160 Filtr wewnętrzny narożny wewnątrz szufladek Matrixa oraz
AQUAEL FILTR WEWNĘTRZNY PAT MINI 400 czy takie filtry, filtracja wystarcza na zbiornik 50 Litrów ?
Sam będziesz musiał ocenić po prądzie wody...wg mnie będzie mało.