Skocz do zawartości
cheopsik

Morska przygoda 240 L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zakładam wątek ze swoim zbiornikiem :) Może to pomoże mi w lepszym zrozumieniu i powadzeniu swojego pierwszego morszczaka który jest ze mną od pół roku. Zacznę tak od przedstawienia ogólnych informacji co to za zbiornik i co tam w nim na razie jest :)

Start akwarium to koniec listopada 2020 roku. Zbiornik to tradycyjna 240L z kominem z lewej strony i czarnym lacobelem jako tło. Tak wiem wąskie ale akwarium miało stać w innym miejscu jak zamawiałem całość a jak przyszło to zmieniła się koncepcja żony i teraz wiem że weszło by 10 cm szersze no ale mam co mam :) 

Zacznę może od sprzętu.

Lampe jaką zamówiłem po dosyć okazyjnej cenie nieużywaną to Cyrex A1 ledowa. Wiem że na ten zbiornik może być nieco za słaba ale mój plan był taki że środek obsadzam koralami wymagającymi więcej światła a boki tymi mniej wymagającymi. Jak kiedyś coś się zmieni najwyżej się wymieni :) Mam dwa cyrkulatory Jebo SOW-5M tu trochę jeszcze sprawdzam jak tu dobrze je ustawić. Wodę pompuje Jebao MDC-5000 i wodę odpienia odpieniacz RedStarFish N-130. Do tego jeszcze grzałka ehemia co by wodę grzała. O dolewkę dba dolewka z Aqua Trendu Millenstone.

Zbiornik w większości startowałem na suchej skale z 5 kg zakupiłem ożywionej i jeden kawałek poleciał do sumpa drugi do zbiornika głównego. Doszedł też żywy piasek, u mnie akwa musi mieć piasek będę się męczył ale zrobie tak by był i był w miare czysty :)

W sumie też leżą media jak kulki maxspecta, węgiel (tu miałem na początku ok 2 miesiące później wyjełem teraz od ok 2 tygodni mam znowu) i life biofil od AF i wszystko.

Zbiornik prowadzony na soli od AF i zasolenie utrzymuje na poziomie 1,025.

Testy jakie robie to (odrazu podam ostatnie pomiary) głównie mam saliferta:

  • Ph - 8.15
  • Kh - 7,8
  • Po4 -  niewykrywalne
  • No3 - 10 może nieco wyżej ( to przez to mogę mięc teraz wysyp cyjano przez różnicę ? )
  • Ca - 420 ostatnio było
  • Jod - 0,4 ( tu dozuje dwie kropelki co drugi dzień jodu od AF od około dwóch tygodni)
  • Mg - tu wyniku nie pamiętam ale był dobry 

Co do życia jakie mam w akwa to i jest kilka ryb ślimaków i korali :P

Z ryb i innych gadów mam:

  • Dwa błazenki 
  • Zebrasome Scopas
  • Salariasa
  • Lorentke
  • Gobiodona Historio
  • Decore
  • Strombusy ślimaki 3 
  • Turbo jednego lub więcej małutkich - jeden kupiony duży
  • Jeżowca globusa chyba tak się pisze
  • Kraba pustelnika
  • Trzy ślimaki na cyjano ostatnio kupiłem
  • Kilka wielszczetów
  • Raz z koralem przyjechało pzypadkiem małe wężowidło i tylko tyle go widziałem
  • Nassariusy ślmaki też kilka biega
  • Krewetka czyszcząca

Co do korali to tak to postaram się mniej więcej wrzucić w jakiej kolejności dodawałem:

  • Capnella
  • Ucho słonia 
  • Rhodactis
  • Blastomussa
  • Sacropyton
  • Dunka
  • Ukwiał quadro dla nemo
  • Zoa - takie z pomarańczową obwódką i jeszcze jakaś odmiana - miałem chwile ultra chaos ale nie przetrwało :(
  • Calvularia Papaya
  • Trikentrion flabelliforme - troche z nim walcze ma dni gdzie jest otwarty i gdzie potrafi być kilka dni zamkniety
  • Favie
  • Acanthastrea - nie pamiętam jaką odmianę ale mam z nią teraz problem bo się prawie nie pompuje a już wypuszczała kolejne dwie główki
  • Euphilla paaranocra Gold - też ma się dobrze
  • Goniopora premium jakaś taka fioletowa - ma się na razie dobrze - ładnie się pompuje :)
  • Montipora samarensis
  • Milka
  • Montipora digitata różowa

Lps narazie się utrzymują są najkórcej w akwa ale ubytków nie widać zobaczymy jak będą rosły. Wszystkie szczepki były malutkie więc i narazie nie zarosło za bardzo.

Na chwilę obecną męczy mnie cyjano i próbuje je wyplewić z akwa. Zwiększyłem cyrkulacje, przestałem podmieniać wodę bo przypuszczam że po4 powinno być nieco wykrywalne wtedy bo zaczęły zanikać gloniszcze. Z rad na forum zamówiłem sobie CyjanoClean od KZ i wrzuciłem stynkę mrożona do sumpa aby lekko zabrudzić wodę. Może i być jeszcze dojrzewanie ale chyba warto delikatnie naturalnie wspomóc akwa :)

Zdjęcia tak na szybko zrobione. Usiąde wieoczrem i postaram się ładniejsze fotki dać :)

 

IMG_20210511_110000_resized_20210511_110125067.jpg

IMG_20210511_110057_resized_20210511_110125294.jpg

IMG_20210508_125632_resized_20210511_105943639.jpg

Edytowane przez cheopsik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, cheopsik napisał:

Jod - 0,4

Chyba jedno zero ci wcięło, a jeśli nie to masz za dużo.

32 minuty temu, cheopsik napisał:

Na chwilę obecną męczy mnie cyjano i próbuje je wyplewić z akwa.

Czy to cyjano od początku jest, czy przyszło później?

Robiłeś kiedyś ICP?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Arek77 napisał:

Chyba jedno zero ci wcięło, a jeśli nie to masz za dużo.

Czy to cyjano od początku jest, czy przyszło później?

Robiłeś kiedyś ICP?

Tak, jedno zero za duzo.

Cyjano nie mialem, przyszlo pozniej jakiś lekko ponad miesiąc temu. Woda do icp wyslana w zeszlym tygodniu w środę i czekam na wyniki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.05.2021 o 11:50, Arek77 napisał:

Chyba jedno zero ci wcięło, a jeśli nie to masz za dużo.

Czy to cyjano od początku jest, czy przyszło później?

Robiłeś kiedyś ICP?

Poniżej wyniki ICP czyżby glony były przez wysoki po4? może to wina dlaczego mam cyjano. Dziwne na teście saliferta wychodzi 0.0 i za słabe zasolenie czyli trzeba by zrobić podmiany i skalibrować reefraktometr?

wyniki_icp.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, cheopsik napisał:

Dziwne na teście saliferta wychodzi 0.0

Różnica w kolorze na teście saliferta pomiędzy 0 a 0,1 jest jak dla mnie ledwo dostrzegalna. Jeśli zobaczę odrobinę niebieskiego to znaczy, że jest w okolicach 0,1.

Dla ułatwienia drugą fiolkę wypełniam czystą wodą i wtedy porównuje obie na tle białego papieru. Jeśli są identycznie białe to PO4 jest pon. 0,05. Jeśli widzę jakąkolwiek róznice pomiędzy dwiema fiolkami to na Hance wynik wychodzi pom. 0,05 a 0,1. Jeśli już w samej fiolce dostrzegam odcień niebieski to PO4 jest ponad 0,1 (Hanki jeszcze nie mam - wożę wodę do znajomego).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mija tydzień od walki z sinicami CyjanoClean i na razie jedynie co to chyba wolniejszy przyrost tych gamoni akwariowych ale jeszcze z 7 tygodni bo tyle mniej więcej ma trwać kuracja zobaczymy. Wyszły też glony włosowate zielone to staram się je czyścić szczoteczką i czy jakieś zwirzę lubi to zjadać. Wiem że podobno mitrax ale nie każdemu się sprawdza. Narazie coś tam salarias skubnie i jeżowiec ale mało :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już dwa tygodnie walki... niby widać pomału efekt a mianowicie chyba trochę wolniej zaczyna przyrastać jeszcze ok 6 tygodni zostało myślę że za dwa tygodnie będzie widać lepszy efekt. Niby parametry oki. Zasolenie podniesione. Myślę żeby dokupić jeszcze ślimaków żeby żerowały na piasku i skale by czyściły cały czas te gloniszcza. Mam też chyba przez to wszystko troche glonów włosowatych. Trochę jak dojrzewanie tylko mnie trafiło dino które znikło a teraz jest cyjano i troche włosowatych. Mam nadzieje że to pomału będzie ustępować. Staram się trzymać parametry i troche zasolenie podmianami musiałem podnieść bo spadło a może i z tego powodu wysyp się pojawił.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.05.2021 o 08:23, cheopsik napisał:

Mija tydzień od walki z sinicami CyjanoClean i na razie jedynie co to chyba wolniejszy przyrost tych gamoni akwariowych ale jeszcze z 7 tygodni bo tyle mniej więcej ma trwać kuracja zobaczymy. Wyszły też glony włosowate zielone to staram się je czyścić szczoteczką i czy jakieś zwirzę lubi to zjadać. Wiem że podobno mitrax ale nie każdemu się sprawdza. Narazie coś tam salarias skubnie i jeżowiec ale mało :)

 

zbiornik ma 2 tygodnie i juz  lejesz chemie do niego ? nie wrózy  to nic dobrego 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Młode akwa

Bakterie, browar do reki i fotel. Nic więcej

Trikentrion flabelliforme? Dobrze widzę? Napisz coś więcej, pokaz go

Edytowane przez brT (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, bmirek1 napisał:

zbiornik ma 2 tygodnie i juz  lejesz chemie do niego ? nie wrózy  to nic dobrego 

Witam, nie zbiornik ma 7 miesięcy już :) cyajno clean to nie chemia tylko bakterie :) dlatego czas leczenia niby to ok 8 tygodni

1 godzinę temu, brT napisał:

Młode akwa

Bakterie, browar do reki i fotel. Nic więcej

Trikentrion flabelliforme? Dobrze widzę? Napisz coś więcej, pokaz go

No tak robię - młode młode ale nie chce by mi glony korale podduszały choć te sobie rosną :)  

Co do Trikentrion flabelliforme ciężki egzemplarz. Raz się otwiera tydzień raz nie. Potrzebuje silnego prądu i musi mieć zacienione miejsce. Zastawiam się czy go nie przełożyć gdzie indziej i zobaczyć czy mu lepiej będzie. 

Zdjęcie poniżej dziś zamknięty więc nie ma czego fotografować :)

IMG_20210414_212549_resized_20210527_021513999.jpg

Edytowane przez cheopsik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano zeszło :) zostały zielone ale na to poodbno dobry Vibrant z naturalnych metod wiec niedługo zacznę bo srodek nieco droższy. CyjanoClean wydłużenie swiecenia i zwiększenie mocy światła oraz lekko poprawienie zasolenia zniszczyło cyjano. Wyzbyłem się naturalnie bez chemii choć już dawalo w kość bo czas walko to ok 2 miesiące. Ruszyły też korale więc pewnie i wzrost korali przysłużył sie do zabrania pokarmu cyjano. Czas na zielone zobaczymy jak z nimi pójdzie :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.