Skocz do zawartości
TMK

Jak umieścić elektrodę?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam elektrode, co prawda metronu, ale jest.Jak umieścić ja w baniaku aby mieć staly odczyt pH? bedzie podlączona do Lajona.

Jakieś wskazówki na temat miejsca, głebokości i mocowania itp.

Przegryzam się przez instukcję obsługi,ale wyglądana to że potrzebuje rady praktyka

Ze swoich spotkań z elektrodami dawno temu pamietam,ze bylo to tak delikatne, ze nie można bylo kichnąć...

TMK


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

o czym Ty piszesz ? Mialem elektrody firmy TUNZE mozna bylo ja nawet podlozyc pod prad wody i nic prawie na wyswietlaczu sie nie zmienialo . Co to byla za elektroda? o takiej jeszcze nie slyszalem .

Co do umieszczenia elektrody to nie moze ona byc bespsrednio narazona na silne dzialanie swiatla (tak w instrukcji podaja) po zatym tez jest napisane ze nie moze byc bezposrednio umieszczona tam gdzie jest duzy prad wodny (ale jak mowie nie wiele sie zlego dzialo) . I raczej nie w sumpie tylko w akwarium w prawym lub lewym rogu , sa specjalne uchwyty ktore mocuje sie do krawedzi szyby ( DIY lepsze:D ) nom , to chyba tyle poza tym ze elektrody nalezy czyscic , kalibrowac i wymieniac plyn KCL .

Dla nano Forum Zbyszek:D;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

w tanku mierzy dokladniej :D (takie moje spostrzezenie.)

Zreszta tez mnie ciekawi gdzie Wy trzymacie swoje PH elektrody ?

pozdr...Zbyszek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w sumpie i również nie rozumię dlaczego pomiar w tanku byłby dokładniejszy. Woda jest znakomitym rozpuszczalnikiem i przy takiej cyrkulacji jak jest w solniczce ph jest wszędzie jednakowe. Co do silnego przepływu to nie wpływa to na wynik pomiaru a jedynie na szybsze zużycie elektrody pomiarowej - wypłukiwanie elektrolitu KCL. Światło nie powinno mieć wpływu w końcu elektrodami tymi posługują się w laboratoriach i nikt tam do pomiaru światła nie gasi. TMK jeżeli tak jak piszesz, że przy pomiarach nie można było kichnąć to była to oznaka że w elektrodzie kończył się elektrolit lub układ pomiarowy wzbudzał się / pewno samoróbka/ bądz następowała jakaś upływność z urządzeń elektrycznych.

pozdrawiam Rysiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

"Co do silnego przepływu to nie wpływa to na wynik pomiaru a jedynie na szybsze zużycie elektrody pomiarowej - wypłukiwanie elektrolitu KCL."

Moglbys mi to wytlumaczyc w jaki sposob w szklanej elektrodzie moze sie wyplukac elektrolit KCL ?

Co rozumujesz przez slowo wyplukiwac sie ?

Ps; Nie pamietam dlaczego , ale wiem ze czytalem pare artykolow na temat umieszczania elektrod i wlasnie byla mowa o umieszczaniu elektrody wlasnie w tanku a nie sumpie . Moze ktos czytal cos podobnego i przypomnie temat?

Jezeli chodzi o swiatlo , to moez chodzilo zeby nie umieszczac bezposrednio przy lampach HQI , wlasnie tez nie wiem sam sie zastanawialem dlaczego tak bylo napsiane w tej instrukcji ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dokładnie przyglądniesz się elektrodzie na dole w części pomiarowej poprzez obudowę jest wtopiony cienki przewód . Tamtędy również wydobywa się elektrolit w trakcie pomiaru, oczywiście w mikroskopijnych ilościach niemniej jednak moja po dwuch latach zaczęła fiksować z powodu braku elektrolitu. Po konsultacji z producentem uznał to za zupełnie normalne zwłaszcza że jest ona w stałym przepływie wody. Tu również masz odpowiedz dlaczego elektrody nie wolno przetrzymywać przez dłuższy czas na sucho , gdyż jak zaschnie ten kanalik to niczym jej już nie wskrzesisz .

Rysiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

tak to wiadomo ze ten sensor jak zaschnie to musztarda po obiedzie , tylko nie wiedzialem ze przez ten sensorek wyplukuje sie elektrolit ? elektroda cala szklana sensorek maluni niczym ziarenko piachu i co tam sie ma niby wyplukac i ile przez te dwa lata ? jedna kropelka? heh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, za odpowiedz. Wracając do tamtej elektrody to było w laboratorim. Pamiętam ze byly to ćwiczenia z buforów i błon półprzepuszczalnych,ale to bylo bardzo dawno temu. Nie można było połozyc poziomo. odłożyc na kilka sekud -bo fiksowała na sucho, nie było zadnej osłonki itp..

Nadal chciałabym wiedzieć jaki jest optymalny poziom zanuszenia.Można cała pod wodę? no i jak uzupełnia się KCL i skad go wziąć jakby co.

TMK


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

Rozmawiamy o elektrodach uzywanych w akwarystyce , ktore stawia sie pionowo:) Plyn KCL znajduje sie jak wiadomo w srodku Elektrody ;) u gory znajduje sie silikonowa oslonka pod ktora jest otworek, strzykawka ciagniesz zuzyty juz roztwor KCL w miejsce ktorego idzie nowy (tez strzykaweczka elegancko wstrzykujesz)

Wracajac do wyplukiwania plynu KCL to juz raczej nie jest to mozliwe w tych elektrodach nowej generacji;)(najwyzej jakies minimalne jego ilosci, ale to bez zadnego znaczenia , ktoro bylo by warte naszej uwagi.

Plyny sa do dostania w sklepach akwarystycznych , lub w aptekach prosic o rozcienczony 3-moll`owy ;) ( co 3 -4 miesiace go wymienialem w swojej elektrodzie , co zwiekszalo napewno tez i zywotnosc takiej elektrody :D nie zapominajac o regularnym jej czyszczenu i rutynowej kalibracji :D Do kalibracji najlepiej uzywac kalibrantow sproszkowanych np firmy "HACH" ktore sie samemu rozrabia w wodzie RO, taki swierzo rozrobiony plyn kalibrujacy jest cholernie dokladny :D inne podawane w sklepie moga byc stare , zwietrzale :D niemamy nigdy tej pewnosci .

pozdr...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.