Skocz do zawartości
paatryk22

Sump - czy nie będzie za mały?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

jak już w temacie zbiornika wspominałem, szykuje się przesiadka na zbiorniczek 90x50x50. Mam mieszane uczucia co do sumpa. W posiadaniu mam jedno zbędne akwarium o wymiarach 60x30x35 i zastanawiam się czy nada się na sumpa czy będzie za małe. Z drugiej strony maksymalny zbiornik jaki zmieszczę to 70x40 cm. Potrzebuje opinii osób, które działają na sumpach i będą w stanie podpowiedzieć czy na tej sześćdziesiątce da rade na spokojnie :) 

Edytowane przez paatryk22 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie wie co chcesz wsadzic do tego sampa, jak wysoki chcesz mieć poziom wody w nim, dochodzi do tego poziom wody w głównym zbiorniku....generalnie biore kalkulator i liczę...tyle pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.01.2022 o 00:04, paatryk22 napisał:

zbiorniczek 90x50x50

Standardowo grzebień spiętrza do maks 5cm powyżej przelewa się górą.
daje to 90*50*5=22500 (dzieląc przez 1000ml) uzyskujesz 22,5 litra (przy kominie wewnętrznym to i tak nieco z nadwyżką) przy kominie zewnętrznym dodaj sobie objętość komina.
 

 

W dniu 24.01.2022 o 00:04, paatryk22 napisał:

sumpa. W posiadaniu mam jedno zbędne akwarium o wymiarach 60x30x35

analogicznie  60*30*1 = 1800ml czyli 1,8 litra.
Ile cm potrzebujesz powyżej najwyższego poziomu wody w sumpie...
22,5/1,8 = 12,5cm

Zastosujesz dolewkę pojemności ? Oraz czy chcesz dla niej policzyć bufor bezpieczeństwa w sumpie.
dajmy na to 20l aby spokojnie wystarczyła na tydzień nie zapełnisz jej po brzegi zatem zakładam -2cm od górnej krawędzi dla dolewki to maks.
zatem 18l /1,8l = 10cm

Mając wysoki na 35cm sump obniżysz przegrody od górnej krawędzi o (12,5+10+2 = 24,5cm) uzyskasz poziom wody w najwyższej komorze 10,5cm
+2 (ta liczba bierze się stąd iż zapełniając sumpa w 100% po ponownym uruchomieniu obiegu odpowietrzające się rury spływu wypchną bąbel powietrza do sumpa... i uzyskasz blummm które bez tej rezerwy może doprowadzić do przelania się górą. (ale to maksymalne i raczej ekstremalne założenia)...

jeśli zastosujesz odpieniacz to dla
Twistman Integra 100 Zalecana głębokość zanurzenia: 22 cm (18-22 cm)
Deltec i 400 optymalny poziom zanurzenia: 150 - 250 mm
... itd

10cm na rezerwę "dolewkową" jest buforem bezpieczeństwa z którego możesz na własne ryzyko zrezygnować.
grzebień raczej nie spietrzy owych 5cm ale może się tak zdarzyć.
Odpieniacza możesz używać albo zastąpić go innym rodzajem filtracji.

Tok obliczeniowy masz podany powyżej co uwzględnisz a co pominiesz to już kwestia indywidualna. Pytaj jak doprecyzujesz i wstępnie podliczysz. Ogólnie zasada jest taka to co spłynie z góry musi zmieścić się na dole.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, chwialek napisał:

Tok obliczeniowy masz podany powyżej co uwzględnisz a co pominiesz to już kwestia indywidualna.

O kurcze! Nie sądziłem, że ktoś będzie w stanie wyjaśnić to w tak zrozumiały sposób :) Dzięki wielkie za rady, obliczę sobie na spokojnie różne warianty i dam znać jak będę miał wstępnie ogarnięte co i jak :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę to trwało, uczelnia, praca itp. Udało się na szczęście przysiąść i dokończyć. Poniżej przesyłam projekt sumpa wraz z obliczeniami :) Czytałem i starałem się jak mogę żeby wyszło to jakoś sensownie, aczkolwiek nie miałem jeszcze styczności z sumpem, więc coś mogło pójść inaczej ;) 

Wymiar sumpa jaki zmieści mi się maksymalnie to 70x45x45 (w tym dolewka 10 cm). 

Z rzeczy, z którymi miałem problemy to dobór szerokości komory odpieniacza i pompy obiegowej. 

Co do pienidła będę raczej celować w Bubble Magus A5, a jeśli chodzi o pompę obiegową to Aqua Nova N-RMC (tylko jaka moc 3000/4000/5000?). 

spacer.png

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Cytat

Dane techniczne:


- Pojemność zbiornika: 300l - 500l
- Pompa: ROCK - DSP1000 
- Moc pompy: 13W 24V
- Wymiary: 18,49 x 17,78 x 47cm
- Zalecany poziom wody: 20,32cm
- Maksymalny przepływ 2500l/h
- Pobór powietrza 300l/h

pogrubienie w kolorze specjalnie bo ta wartość interesuje Cię przy projektowaniu wysokości komór. Przy niższym sumpie odpieniacz postawisz na dnie przy wyższym na rurce kanalizacyjnej 50mm i będzie ok ma to swoje plusy w postaci wyższego poziomu wody w następnych komorach. Ale również minusy w rurkach potrafi osadzić się detrytus.
sump.thumb.jpg.7408782c7f0d1c061a8546a6d23d9c01.jpg
Co do rysunku jeśli zlecasz komuś klejenie sumpa dogadaj się dokładnie które komory może szklarz zrobić minimalnie mniejsze. (jak to mniejsze?) a otóż dlatego że z przedstawionych wymiarów wynika że sump będzie miał długość mniejszą niż wynika to z wartości wymiarów wewnętrznych i grubości użytego szkła. Szkło jakiego bym użył to 10mm na ścianki zewnętrzne 8mm na przegrody. przewymiarowane ale za to jaki spokój przy czyszczeniu sumpa, nic się nie ugina, nic nie pracuje...

1 komora to odpieniacz co zamierzasz trzymać w 2 i 3 komorze? jeśli tak jak przypuszczam tj w 2 i 3 skała, kulki czy też siporax... to pomyśl nad wklejeniem listewki szklanej w miejscu zaznaczonym na czerwono. Po to aby dociąć sobie kratkę rastrową i media filtracyjne umieścić w przepływie a pod nimi zostawić wolną przestrzeń na zgromadzenie się ewentualnych osadów. Nad mediami w komorze 2 warto zostawić również nieco miejsca na okresowe montowanie włókniny filtracyjnej.

Nad sumpem przewidujesz ile cm przestrzeni wolnej do blatu szafki ? Odpieniacz ma 47cm ale jakoś tam go trzeba włożyć, wyjąć co pewien czas wyczyścić...

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem wszystko i tak. Wymiar sumpa zmniejszyłem do 68x42x45 żeby było po 2 cm luzu. Odpieniacz na spokojnie dam radę wyjąć górą - mierzyłem :) 

Wrzuciłem wszystko do Excela i wyliczyłem co i jak. Zastanawiam się czy komorę między siporaxem, a pompą nie obniżyć o 1 cm.

Z listewkami fajny pomysł i z pewnością skorzystam z niego :) 

Martwi mnie jedynie, że jeszcze będzie woda w odpieniaczu i w rurach, a nie do końca wiem jak to wyliczyć gdyby faktycznie wszystko miało spaść :/ 

Ewentualnie czy mogę zrobić niższe przegrody żeby był zapas? 

image.thumb.png.75106db01f9f2fe8959c4dde6963bd7b.png

image.thumb.png.c8bbb8fd922ae9974542314478782414.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, paatryk22 napisał:

Martwi mnie jedynie, że jeszcze będzie woda w odpieniaczu

Przy założeniu akwarium bezpośrednio nad sumpem to wartość marginalna...  twierdzę tak ponieważ w wyliczeniach masz już zapasy. Skąd otóż dolewka nie będzie zapełniona po brzegi. A liczysz po litrach maksymalnie wypełnionego zbiornika. Dodatkowy zapas łapiesz na tym że poziom wody w akwarium liczysz podobnie a zawsze będzie to nieco mniej niż max...
Woda w odpieniaczu zmieszana jest z powietrzem...

3 godziny temu, paatryk22 napisał:

i w rurach, a nie do końca wiem jak to wyliczyć gdyby faktycznie wszystko miało spaść :/ 

Co do rur objętość walca... lecz i tu bym już sobie to odpuścił. Podobnie jak powyżej darował bym to sobie choć przyznaję iż projektując swój poprzedni system gdzie pienidło miało 25cm średnicy brałem już tę ewentualność pod uwagę. Podobnie jak w obecnym systemie blisko 60 litrowy filtr przepływowy umieszczony powyżej lustra wody w sumpie też uwzględniłem. Ale to inne wartości...

Jeśli chcesz być bardzo skrupulatny to odpieniacz -> walec r=1/2 średnicy rury. Wysokość bez kubka być może jak przeszukasz www. to uda ci się ustalić. Bądź jakiś użytkownik z miarką weźmie i poda ci wymiar na gotowo. Rury - cóż baniak ma 90cm długości czyli rur przy standardowych założeniach policz około 300-400cm, zapewne nie zaniżysz wyniku.
https://www.naukowiec.org/kalkulator-pol-i-objetosci/walec.html

wpisując wartości r oraz h w cm uzyskasz wynik objętości dzielisz go przez 1000 i uzyskujesz litry. (jeśli coś pomyliłem w tych obliczeniach to proszę inżynierów o poprawkę)

Ale pamiętaj że już masz zapas w poprzednich wyliczeniach...

3 godziny temu, paatryk22 napisał:

Ewentualnie czy mogę zrobić niższe przegrody żeby był zapas? 

Tak.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za pomoc! 

Wydaje mi się, że zdecydowałbym się na taki projekcik :) 

Jeśli może to tak zostać to byłbym za tym. Wolę mieć spokojną głowę, że w najgorszym wypadku woda zostanie w sumpie (uraz po zbiorniku bez sumpa i akcją z dolewką :D). 

Wszystkie odpieniacze, które przejrzałem mają na spokojnie głębokość zanurzenie <23 cm. 

Jeśli mogę jeszcze dopytać to jaką moc pompy byś dobrał do tego zestawu? :) 

image.thumb.png.5325d0e13706e87fb60174d51a69f53d.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.