Jump to content

chwialek

Szlachta Morska
 • Content Count

  2519
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

Informacje o profilu

 • Imię
  Piotr
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Dąbie / Teofilów
 • Zainteresowania
  Akwarystyka słodkowodna (krewetki crystal/taiwan)
  Wędkarstwo spławik, grunt - słodkowodne.
  Akwarystyka morska (póki co etap dojrzewania i zadawania dziwnych pytań)
 • Akwarium
  64L słona kropla 40^3 było, 150x60x50 bylo... obecnie 150x70x60

Recent Profile Visitors

6714 profile views
 1. Póki co ekogroszek działa, kopci, smrodzi i brudzi... wymiana ogrzewania wiąże się u mnie z dokończeniem nowej instalacji grzewczej bo bez podłogówki nie wyobrażamsobie funkcjonowania nowych źródeł ciepła... na starych rurach, alu grzejnikach i otwartej instalacji grzewczej... w nowym niezamieszkałym budynku montaż instalacji to moment... Mieszkając remontuje etapami co przy dodatkowych bonusach od życia potrafi się wydłużyć na lata. Co wówczas będzie na topie... nie wiem. Na starą instalację wymiany pieca nie przewiduję, chyba że dotychczasowy padnie, stąd rozglądanie się za opcjami.
 2. https://nano-reef.pl/uploads/monthly_2021_06/20210630_012221.jpg.7b5180a236cf82d2351ad095bc6809f8.jpg na zbliżeniu widać kratkę... sam pewnie też by ją wyciął tyle ile się da. Profilaktycznie... Czy psociła by w przyszłości tak jak typowe kratki rastrowe nie mam już takiej pewności. Ona jest płaska, detrytusu w niej siądzie tyle co w piasku. Oczka też ma większe niż 1x1cm.
 3. https://www.prawo.pl/zdrowie/obowiazkowe-szczepienia-przeiwko-covid-19-dla-pracownikow,509604.html @=Fresz= specjalnie dla Ciebie... chwytny tytuł... A tu tak trochę odbiegający temat ale do kawy się nada... https://www.prawo.pl/zdrowie/projekt-ustawy-o-jakosci-w-ochronie-zdrowia,509611.html
 4. bo to ogrzewanie typowo prądem @volf sam obecnie mam piec na ekogroszek i do ogrzania około 220m. Sezon grzewczy bez ocieplenia domu potrzebowałem 7-8 ton ekogroszku. Ostatni sezon mam po ociepleniu 5,5-6 ton w domu chodzę w krótkich spodenkach temperatura stała około 24-26st. Sezon grzewczy od września do maja-czerwca. Pelet powinien wyjść podobnie - przy pellecie jest podobno znacznie mniej popiołu i sadzy...gaz przy moim metrażu pewnie wyszedł by więcej - ale dla wygody pewnie bym się na niego zdecydował gdybym miał możliwość podpięcia gazu sieciowego. Obecnie pozostaje mi alternatywa w postaci pompy powietrze woda ... więc przy okazji remontów pomieszczeń w podłogi trafia instalacja CO podłogowa tylko to trochę czasu jeszcze zajmie... zginąć nie zginie a cokolwiek założę to podłogówka będzie niskotemperaturowa przez co bardziej ekonomiczna.
 5. W pustych przestrzeniach kratki rastrowej jest idealne miejsce do osiadania detrytusu. Konstrukcja seafrags? @mario 84 zerknij na wcześniejsze zdjęcie to inny rodzaj siatki. Płaska nie rastrowa... tu nie bardzo ma się gdzie i co osadzić. Wysokość kratki to 2-3 mm max...
 6. chwialek

  Tutaj się witamy :)

  Witaj. Powodzenia.
 7. Nie obawiasz się substancji piorących, płynów zmiękczających a obawę budzi chlor ulatniający się do powietrza podczas suszenia, wietrzenia... Po co? Przy skarpetach efekt niedoprania potęgował się u mnie z każdym praniem. Co pranie skarpeta bardziej szara. Przy ACE bo tego środka używałem skarpety wychodzą jak nowe nie śmigane a że kilka dni schną to przy zapasie skarpet z alieexpress mogłem sobie na to pozwolić. Ostatecznie jednak samo suszenie, pranie, podmienianie jest na tyle upierdliwe że zakupiłem rollmat. a obecnie nieco odpuściłem filtracje mechaniczną.
 8. Więc jednak nie jest tak idealnie wg tego ICP brakuje jodu, a LPS, i nie tylko one go uwielbiają... Uzupełnij ten parametr i problem powinien się sam rozwiązać. Żelazo to również dość istotny pierwiastek - którego jak widać zabrakło. W chlorowaniu totalnego zła nie ma się co dopatrywać. Skarpeta obeschnie, pooddycha i chlor się ulotni. Prędzej w zalegających w pralce proszkach można dostrzegać pewne obawy i fosforany, ale wielu stosowało pranie i baniaki nie padały.
 9. Ale dlaczego nieaktualne - brak zainteresowania i wypowiedzi ze strony użytkowników? Być może tylko brak wiedzy, brak użytkowników - o których to zapytałeś. Widać iż szukasz alternatywnego ogrzewania i kombinujesz, przeglądam wrzutki które robisz. Tak jak to miało miejsce z tematem o mikro instalacji mającej dostarczyć energię z mini fotowoltaiki do ogrzania wody w wymienniku. Tam temat został chyba rozwiany jako źródło które niestety się nie sprawdzi. Być może tutaj warto poczekać dłużej na jakąś odpowiedź... Chyba że już wiesz iż takie rozwiązanie się sprawdzi / nie sprawdzi to proszę podziel się wiedzą. Sam stoję przed wyborem alternatywy ogrzewania wody, a być może docelowo domu... Póki co działa piec na opał stały, ale kiedyś kres jego dni nastanie. Przyłącza gazu z sieci to się nie doczekam, gaz z butli - nie mam jakoś do niego przekonania. Uzależnić się w 100% od prądu patrząc na rachunki wydaje się być dość kosztownym i ryzykownym posunięciem. Ceny rosną fotowoltaika miała być alternatywą - lecz jeśli wejdą zmiany to stanie się utopią. A jeśli już zaczęto się temu tematowi przyglądać to zmiany pozostaną kwestią czasu. Co takiego się stało że temat "nieaktualny"?
 10. Czyszcząc skarpety bez chloru pozostawało w niej nieco drobnej materii organicznego pochodzenia- tak wnioskuję po właśnie tym lekko brudnym osadzie jaki na niej widziałem. Faktem jest że nie prałem ich 3h. Ale 1.20h z chlorem skarpeta jest ładnie doprana a 1.20 bez chloru i skarpeta wychodzi nadal poszarzała. Sceptycznie podchodził bym do szukania problemu w owym chlorowaniu. Piszesz, że wg ICP wszystko jest ok... Nie zmniejszył ci się poziom NO3 tego ICP nie podaje. Wg poprzedniego do obecnego ICP nie uległ zmianie poziom Jodu lub PO4 ? Obsadę masz mieszaną... ICP sugeruje poziomy optimum. Ale czy to oznacza iż wszystkie korale będą mega napompowane i zadowolone ? Czy te same parametry zadowolą koralowce miękkie, SPS, LPS, NP... optimum jest jedno ale pompowanie korala wynika również z obfitości i pełnego spektrum pokarmu... Węgiel stosujesz ? - być może część nowych/starych mieszkańców próbuje sobie wygryźć dostateczną ilość miejsca do wzrostu lub zwyczajnie walczy (chemicznie) o dostatek pokarmu... Bardzo ładny baniak.
 11. Nie wiem czy sprawdzony... najpierw wprowadziłem wargacze - ale z nimi widywałem płazińca. One czyściły skałę w dzień on pełzał w nocy. Zrobiłem restart zbiornika - płukanie całej skały w RODI co prawda na szybko - hop siup do wody oczyszczenie z detrytusu i do nowego akwarium. Niewiele to dało. Do nowego zbiornika wprowadziłem nowe wargacze tak zapobiegawczo - płazińców nie widywałem ale w pewnym momencie zacząłem dostrzegać coraz to więcej pustych muszelek. Wprowadziłem kometkę (Calloplesiops altivelis) skoro i tak ślimaki znikają to cóż... O dziwo ślimaki są, muszelki puste też gdzieniegdzie znajdę - ale wydaje mi się że płazińce odeszły - mam cichą nadzieję że zostały zjedzone... Czy to sprawdzony sposób - nie wiem. Napewno kometka poluje o zmierzchu gdy wargacze zaczynają usypiać. Mam nadzieję że w baniaku więcej tego dziadostwa nie znajdę.
 12. O ile wierzysz w 100% we wskazania termometrów... tutaj obecnie doszukiwał bym się źródła problemu plus to co zalega na skale. Okna też pewnie z racji upałów zamknąłeś... PH mogło spaść i problem gotowy. Na szczęście to plaga, którą da się łatwo usunąć.
 13. plaga - zwalczać. Głównie cyjano - ale zapewne towarzyszy mu też dino do kompletu. Chemiclean sprawdzone narzędzie które na 100% usunie te bakterie ale nie tylko te. Mycosidol - w starej wersji dziś praktycznie nieosiągalny... Przedmuchanie skały, dodanie bakterii, zadbanie o czystość w akwarium, usunięcie detrytusu (Odessanie - nie przedmuchanie), zmniejszenie żyzności wody, a czasami zmiana cyrkulacji. Chemia to ostateczność... Jaką temperaturę wody miałeś w ostatnim miesiącu ? Nie podskoczyła nieco za wysoko - choćby okresowo? Oprócz tej plagi widać ukwiały aiptasia...
 14. W tym budżecie ATI hybryda 8x80 4x75W ale czy te najbardziej wymagające SPS pociągniesz... to wątpię. Lecz serwisowe podejście Polskiej Dystrybucji do tych lamp pozostawia wiele do życzenia. Budżet wydaje się wysoki a zarazem niski a to dlatego że biorąc pod uwagę założenia jakie sobie stawiasz ... warto polecić Orphek Atlantik V4 GEN2 w ilości 2szt z opcjonalnym dołożeniem trzeciej. Ale to już przekracza budżet. W budżecie zmieści się również Philips Coral Care Ale i tu biorąc pod uwagę założenie że mają rosnąć wymagające sps sugerowało by 3szt. Przemyśl jeszcze wymiary zbiornika. Nie żebym namawiał na zmianę ale powierzchnią dna skłaniał bym się ku 150x70 bądź nawet 75... wysokość pozostawił bym na poziomie 55cm - 60cm. Dlaczego - bo wizualnie taki baniak będzie ładniej się prezentować. Słona woda przybliża obiekty, dlatego widzialna głębia jest dość istotna. Chyba że ma to być baniak hodowlany to wówczas "płytka laguna"... się sprawdzi. Jak masz jeszcze otwartą ścieżkę zmiany wymiarów to najbezpieczniej znajdź w okolicy morszczaka ze zbiornikiem. Podjedź, zobacz, porozmawiaj i sam zdecyduj czy tego (wymagające sps) faktycznie potrzebujesz. Pomoże Ci to również ocenić jakiej płaszczyzny dna potrzebujesz, aby wyglądała zachwycająco.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.