Jump to content

chwialek

Szlachta Morska
 • Content count

  2220
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

Informacje o profilu

 • Imię
  Piotr
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Dąbie / Teofilów
 • Zainteresowania
  Akwarystyka słodkowodna (krewetki crystal/taiwan)
  Wędkarstwo spławik, grunt - słodkowodne.
  Akwarystyka morska (póki co etap dojrzewania i zadawania dziwnych pytań)
 • Akwarium
  64L słona kropla 40^3 było, 150x60x50 + sump 120x49x38

Recent Profile Visitors

4067 profile views
 1. chwialek

  Zlot Ustroń 2020 maj 8-10 ankieta wirus

  @luft @Alfik1980 tylko nie zróbcie spotkań w tym samym terminie... Bo końcówka roku o ile wróci normalność może okazać się niezłym maratonem. Dlatego głosowałem nad Ustroniem 2021.
 2. chwialek

  Mikroskop do badania bakterii / fitoplanktonu

  https://www.olx.pl/oferta/mikroskop-CID751-IDCiZiE.html#eaa48c5b59 ten wg cyferek daje silniejsze powiększenie - nie ma muszli ale jest wykonany z odlewu metalowego co raczej wpływa na jego trwałość i precyzyjność ustawień... Lecz sam pozostałem bez odpowiedzi - a celowałem w kwotę do 1000zł
 3. chwialek

  Tajemnicza istotka, proszę o identyfikację

  Masz przed sobą najfajnieszy etap zakładania zbiornika super że cieszy cię każdy żywy organizm pojawiający się ze skały a jakby znikąd organizm. Pilnuj, obserwuj, przesyłaj spostrzeżenia i tak do woli...Akwarium ma sprawiać ci radość - po to je założyłeś. Powodzenia. Jakiego podłoża użyłeś?
 4. chwialek

  Gorgonia - ale jaka?

  red finger gorgonian ?
 5. Antonio Ban Teraz się w Przemku obudził ... za pomysł...
 6. chwialek

  Projekt dużego sump'a do oceny

  dlaczego nie chcesz dużej komory gdzie odpieniacz może zrobić za dodatkowy przepływ w szczepkarium... 1. Filtracja mechaniczna - szeroka tak aby w razie W wchodził tam rollermat. i z niej przelew górą. Tak rura spływu demontowalna celem czyszczenia ale wchodząca poniżej gąbek... W wyniku zapychania gąbki będą się stopniowo wypychać na powierzchnię - dlatego nie robisz ich na ciasno... 2. Refugium za nim przelew górą nad ciemną szybą barwioną w masie. 3. Komora odpieniacza połączona z ewentualnym szczepkarium *. Za nią przelew dołem - ta szyba również ciemna barwiona w masie. 4. Komora na biosphere nad przepływem dolnym wklejone 2 listwy w poprzek sumpa tak aby można na nich oprzeć kratkę na której umieścisz sobie medium. z tej komory przelew górą do dalszej komory. Na dnie tej komory możesz zrobić niewielki osadnik wklejając od dołu szybę i umieszczczając szczelinę przepływu np 3-4 cm od dna sumpa... 5. Komora pompy/pomp obiegowych. * na lampę oświetlającą szczepkarium będziesz musiał dorobić sobie osłonę sięgającą prawie do tafli wody. Podobnie nad refugium. Tak aby światło nie wychodziło poza planowany obszar. Duża komora - szczepkowo - odpieniaczowa wg mnie ma plus tego typu iż odpieniacz zrobi tam za dodatkowy przepływ przez co wg mnie o ile jej nie zagracisz nie będzie tam jakoś specjalnych złoży detrytusu. * Komora refugium jako 2 komora umożliwi ci uzyskanie wyższego słupa wody w tej komorze przez co glony "wstążki" będą miały gdzie rosnąć. Na dnie tej komory stworzy się niewielka warstwa detrytusu przerabianego przez glony i drobne życie. (zawsze można z tej komory zrezygnować uzyskując jeszcze większą komorę z odpieniaczem i szczepkarium. A samo refugium wystarczy wstawić w środek sumpa wyższe akwarium i zasilić je dodatkową pompą... @jacgues co powiesz na taką propozycję... ? - choć osobiście od startu proponował bym w 1 komorze w rollermata. (przy tym urządzeniu 1 komora staje się zbędna, a sam rollermat wykorzystuje pewnie z połowę jej szerokości).
 7. chwialek

  Akwarium NP

  Jak tak dalej pójdzie będzie tylko gorzej.
 8. chwialek

  Pompa dozująca DIY

  Pytałem o ten po lewo (góra zdjęcia) wychodzi z dozownika jako biało zielony później przechodzi na czarny 2 żyłowy, miejsce połączenia owinięte izolacją..... wydaje mi się iż jest wlutowany do nóżek wtyczki zasilającej. Co do kalibracji lipa... pojawił się gotowiec z fajniejszą opcją kalibracji. Ustawiasz ile płynu podało w zaprogramowanym czasie...
 9. chwialek

  Robótki z drukarki 3D

  https://www.prusaprinters.org/prints/25857/files Link z pozdrowieniami od Paragona... A od siebie dodam tylko iż w moim przypadku za osłonkę PCV będzie robiła = koszulka tzw "ofertówka" jeśli chcecie wspomóc swoich lekarzy to zapytajcie telefonicznie czy nie potrzebują. Z osłon to co jest ogólnodostępne jest ciężkie i chroni przed kamieniami - a raczej tym koronawirus w lekarza rzucać nie będzie.
 10. chwialek

  Pompa dozująca DIY

  Kolejny fajny projekt - daj znać jak z powtarzalnością małej dawki przy tych pompach. PS- z pompy wychodzi dwużyłowy przewód (zielona/biała) do czego to? Wygląda jakbyś wyciągał zasilanie 12V tylko po co?
 11. chwialek

  Koronawirus co o tym wszystkim myślicie?

  @WalkerCo do pokarmu w czasie kwarantanny paczki do "kwarantannowców" docierają ? Jeśli tak to problem z głowy - pisze na forum ktoś z forumowiczów podsyła paczką lub jeśli jest z sąsiedztwa zostawia dwa blistry na podłodze przed drzwiami - taki forumowy wolontariat.Na obecną chwilę sklepy nadal prowadzą wysyłki - temperatura zewnętrzna pozwala na dosłanie pokarmów. Nawet jeśli karmimy obficie to rybciom głodówka "wakacyjna" niewiele zaszkodzi. Bardziej martwił bym się po teście pozytywnym - jeśli wówczas ktoś wpadł by na pomysł odkażania mieszkania. Ale masz rację temat przeszedł do kategorii porad co lepsze Lekarz, Weterynarz, Znachor, Szaman, a być może Anty-szczepionkowiec. W tle została wmieszana lekka nuta polityczna.
 12. chwialek

  Koronawirus co o tym wszystkim myślicie?

  https://zapodaj.net/caf28033becf1.jpg.html
 13. chwialek

  Koronawirus co o tym wszystkim myślicie?

  W teorii powinni wysłać całą załogę która miała z nim kontakt na kwarantanne 7-14 dni. Co do spraw polityczno - rozliczeniowych nadejdzie i na to czas - choć niestety ktokolwiek nie rządził naszym krajem to niestety nie ponosił odpowiedzialności za swoje decyzje. A pieniądze przyjmowane w kopertach nie były łapówkami Szkoda na to słów i czasu. Każdy kolejny rząd ma podejście do obywateli iż jeśli nie jesteście pociotami pociotów to pozostajemy w ich głębokim poważaniu. Tak się utarło przez lata że wszystkich = niczyje, a jak refundowane przez państwo = darmowe i się ciesz że za darmo. I tym razem też tak się dzieje... Politycy powinni odpowiadać swoim majątkiem za błędnie podjęte decyzje. To przecież zwykły szeregowy magazynier ma jakąś odpowiedzialność finansową, a osoby po alko nie dopuszcza się do pracy... Ale są fajniejsze tematy. Gdzieś - w tej chwili nie pamiętam gdzie ale natrafiłem na nieco odmienne zdanie - dokładnego cytatu nie podam ale w skrócie chodziło o to iż osoby które przebyły infekcję Covid-19 u których wykonywano test po "wyleczeniu" i ich test nie wykazywał obecności wirusa. Ale podczas infekcji organizmu (z tego co tam było wspomniane) innym wirusem test na obecność Covid-19 wykazywał jego gen w organizmie osoby wyleczonej. Z tego co zrozumiałem to wynikało by iż organizm przechowuje gen- nieaktywnego wirusa i dopiero podczas osłabienia gen ten jest wykrywalny w testach. Ale nie powoduje już spustoszenia w organizmie. Brzmi to nieco jak masło maślane i nie wiem czy miało to poparcie naukowe - ale można wnioskować iż po uzdrowieniu jest się biernym, niewykrywalnym i nie infekującym nosicielem.
 14. chwialek

  Koronawirus co o tym wszystkim myślicie?

  za miesiąc dwa to wystarczy jak przyślą rachunek ... nie jedno akwarium sam akwarysta wyłączy.
 15. chwialek

  AnT - zdjęcia

  zerknij na zdjęcia AnT'a po lewej stronie zbiornika nieco przed caulastrea... za Sarcopython a przed Lobophyllia
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.