Jump to content

chwialek

Szlachta Morska
 • Content Count

  2693
 • Joined

 • Last visited

2 Followers

Informacje o profilu

 • Imię
  Piotr
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Dąbie / Teofilów
 • Zainteresowania
  Akwarystyka słodkowodna (krewetki crystal/taiwan)
  Wędkarstwo spławik, grunt - słodkowodne.
  Akwarystyka morska (póki co etap dojrzewania i zadawania dziwnych pytań)
 • Akwarium
  64L słona kropla 40^3 było, 150x60x50 bylo... obecnie 150x70x60

Recent Profile Visitors

8863 profile views
 1. chęci są... nie wiem jak z urlopem... W tym roku na Ustroń przyjechałem odpocząć, podeptać góry, wyspać się i zrelaksować. Chwilę udało się spędzić z posolonymi wariatami. Za co wszystkim dziękuję. Dadario dzięki za organizację.
 2. Chyba że je cała obsada pokoju.
 3. dibond / tubond - to powinno stanowić rozwiązanie problemu. Mam i jestem zadowolony, magnesy klejone na taśmę dwustronną. szkło - będzie niestety ciężkie.
 4. 1. dadario 2. AnT ( jednoosobowy) 3.katani z rodziną trójka dla nas. 4.michalzgierz1989 oraz Woju (Dwuosobowy) 5. Bartol (na razie jednoosobowy) 6. Alfik1980 + Diana 7. Jukos + Marzena 8. Chwialek + Marta @dadario czy można już wpłacać zaliczkę ?
 5. Swego czasu w sporo mniejszym baniaku miałem imperatora i heniochusa. Do czasu przebarwienia króla baniaka korale były bezpieczne. Po przebarwieniu 13 różnych euphylii cierpiało, część odeszła. Dość odpornym testerem czy mocno podgryzają korale była dunka... wykazała się zadziwiającym "sprytem" żerowała jedynie w nocy. Ryby piękne a żagiel heniochusa będzie bajeczny ... chyba kiedyś ponownie będzie w mojej obsadzie.
 6. Ważne aby przyrosty masy koralowej były szybsze niż wzrost apetytu podopiecznych. I tego wypada życzyć posiadaczom akwariów z ustnikami, ale te ryby są przepiękne - nawet kosztem ich diety.
 7. Ale ma swojego człowieka co mu przekaże sugestie. Przy okazji pozdrów Szefa.
 8. Michale... a jak wygląda dokładność dozowania ? - chodzi o kontekst kalibracji samych pomp... Są szybkie, dość sprawnie idzie nalewanie dawki, pracują krótko, ale właśnie... czy to plusy. Pytanie retoryczne - bo znam na nie odpowiedź. Wg mnie ideałem byłoby połączenie obecnego AT1 z pompami stosowanymi w nieco starszej konstrukcji. Ale tu można jedynie zasugerować @LUK4344 taką opcję... bo sprzęt byłby naprawdę dobry jeśli chodzi o dokładność dozowania. Jeśli chodzi o sposób kalibracji to jednak H2Ocean 4 PRO wybrał nieco odmienny kierunek niż "celowanie" i sprawdzanie refleksu akwarysty.
 9. Jest tego pełno ale powiela się kilka - a z krajowych jedna, może dwie... * Hydromet http://www.hydromet.com.pl/media/do_pobrania/karty_katalogowe/ERH-AQ1.pdf Aby uniknąć komentarzy w stylu miałem i wysiadła... Nie ma rzeczy niezawodnych i ta elektroda też nie jest wieczna. Stabilność, kalibracja, jakość miernika to drugi punkt mający wpływ na pomiary. Trzecim bywa umieszczenie elektrody, poprowadzenie i umiejscowienie przewodu od elektrody...
 10. Kup sondę... a nie imitację.
 11. Wystarczy między sumpem a kanalizacją zamontować syfon rurowy i nie występuje problem zapachów.
 12. Butelka 5l pet... wypełniona mokrym ciężkim piaskiem, betonem, czymkolwiek niewypornym, szczelnie zamkniesz korkiem i masz obojętną kotwicę.
 13. Plus dodatkowa uszczelka pomiędzy szyby zbiorników. Lub 6x przelot i kawałki rurki pomiędzy nimi...
 14. chwialek

  Prezent

  Jeśli wiesz w jakim sklepie lubi robić zakupy to podaruj mu bon zakupowy o określonej wartości... Wyda na hobby, na to co akurat mu będzie potrzebne. Lepsze to niż uszczęśliwianie na siłę.
 15. Elektrozawór z zabezpieczeniem czasowym (nie timerem a zabezpieczeniem zapobiegającym zbyt długiemu czasowi dolewania), przy dolewce podłączonej bezpośrednio do sumpa. Odciek odpieniacza podpięty pod kanalizację w opcji przepłukiwanie kubka odpadem RODI. Dodatkowo w formie zabezpieczenia pływak elektroniczny odcinający dolewkę na wypadek zwiększenia się poziomu wody w sumpie... Taki układ kilkukrotnie spowodował spadek zasolenia w systemie choć to brzmi nieprawdopodobnie to tak się stało u znajomego, oczywiście podczas nieobecności akwarysty w domu. @Tester Bartku 100% zabezpieczenia to daje w tym przypadku tylko brak dolewki... ale niesie to za sobą gorsze skutki. Elektrozawór zawsze może się zawiesić, zawsze może się uszkodzić mając dwa jeden za drugim jak często kontrolujesz każdy z osobna. Pozostawiając to samemu sobie prędzej czy później dochodzi do przelania dolewki. Dokładanie zaworu pływakowego z dolewki grawitacyjnej w jakimś stopniu zmniejszy ryzyko ale nie do 0%, przelew sumpa do kanalizacji przy dolewce bezpośredniej wydaje się być opcją must have - ale i to nie da nam 100% zabezpieczenia... Opcja z osobnym zbiornikiem wydała mi się być najbezpieczniejszym rozwiązaniem - dlatego nie zdecydowałem się na dolewkę bezpośrednią. W razie wpadki wleję XX litrów RODI i się woda skończy. Zasolenie spadnie ale nie osiągnę zbiornika słodkowodnego. @harnas Z tego co rozumie to potrzebujesz czegoś co zapobiegnie przelaniu przy uzupełnianiu zbiornika RODI W moim przypadku sprawdził się zawór pływakowy + przelew z tego zbiornika do kanalizacji. Filtr RODI wisi za akwarium otwieram zawór napełniam do full zamykam zawór i tak raz na 1-1,5 tygodnia. Dolewka brutto ma około 70 litrów jestem w stanie napełnić ją do pułapu 60 litrów powyżej jest pływak + kolejne 5litrów wyżej odpływ do kanalizacji. (oczywiście przed kanalizacją mam syfon) Ze zbiornika dolewki do sumpa pompuje Aqua Trend Milestone (co pewien czas wymaga nowej pompy - ale tu obstawiam iż spowodowane jest to wysokością podnoszenia). Bezpieczniejszego rozwiązania nie rozkminiłem. Choć wcześniej pokój z akwarium i pomieszczenie poniżej kilkukrotnie podtopiłem
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.