Jump to content

chwialek

Szlachta Morska
 • Content count

  2143
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Piotr
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Dąbie / Teofilów
 • Zainteresowania
  Akwarystyka słodkowodna (krewetki crystal/taiwan)
  Wędkarstwo spławik, grunt - słodkowodne.
  Akwarystyka morska (póki co etap dojrzewania i zadawania dziwnych pytań)
 • Akwarium
  64L słona kropla 40^3 było, 150x60x50 + sump 120x49x38

Recent Profile Visitors

3836 profile views
 1. chwialek

  [450+223+13] Słona kropla z popiołów

  @JerzyB rysownik ze nie kiepski jak widac powyzej. Pomiedzy kominem a akwarium ma byc otwarta sucha/otwarta przestrzeń. Czyli komin ma byc odsuniety zewnętrznym balkonikiem przelewowym i wsparty dnem komina doklejonym do akwarium... powstala sucha luka ma umożliwic wsunięcie magnesu zewnętrznego od cyrkulatorów - nie będzie tam wody. Balkonik odsuwający komin może posłużyć za miejsce na włókninę filtracyjną... Taki mój wymysł przez jakiś czas mielony w głowie i wszystkie myśli wskazują iż to powinno zadziałać zgodnie z zamierzeniami. Po starcie zdam relacje czy i jak to działa...
 2. chwialek

  [450+223+13] Słona kropla z popiołów

  @Coltranei wlasnie o to nie moczenie rąk tez chodzi im mniej tym lepiej to funkcjionowało. Druga kwestia jest taka aby nie garbić się podczas oglądania. I wygodne miejsce na sumpa. @dadario stelaż część mokra solankowa czyli sump z przesunieciem pod komin zewnetrzny półmokra bo z dolewką dozownikami i miejscem na testy oraz elektronikę. Stąd róznice w wysokosci spodu i ten prawy balkonik podkominowy. @VDRmiejsce na wsunięcie magnesów od pomp cyrkulacyjnych i balkonik gdzie zawsze mogę polożyć przelewowo włókninę. Czy się sprawdzi nie mam pojęcia bo takiego komina jeszcze nie spotkałem ... najwyżej będę miał co odcinać. Zabudowa będzie bez zawiasów i też mnie zastanawia czy można wykorzystać stelaż jako magnes? Tylko tu chyba bylo by problemem zakłucanie pracy sond pomiarowych... dlatego raczej standardowo we fronty wmontuję magnesy.
 3. chwialek

  [450+223+13] Słona kropla z popiołów

  pod akwarium są już położone płytki w zasadzie prawie połowa pokoju w nich wyszła druga część to deska jako że są na tym samym poziomie to woda zapewne i tak popłynęła by pod drewno robiąc niezłe spustoszenie. Dlatego dmucham na zimne... A i tak pewnie zaleję podłogę nie raz.
 4. chwialek

  Światło T5 do akwarium 150x50x50

  Również polecam 8x54W w ATI daje radę nad zbiornikiem 150x60x50 - oczywiście boki są nieco mniej doświetlone ale nie postrzegam tego jako błędu. Światła wg mnie jest dosyć.
 5. chwialek

  [450+223+13] Słona kropla z popiołów

  Jako że nikt nic nie pisze to cd. monologu... Dotychczasowy baniak choć nadal mi służy to można powiedzieć iż już znalazł nowego właściciela... co w nim będzie to już zależy od przyszłego nabywcy póki co jest zarezerwowany. Remont ukończony nadszedł czas rozrysować nowe szkło i po wstępnych wycenach dopiąć zamówienie - bo co tu dużo się rozwodzić i wywodzić... trzeba działać. Wiem rysuję brzydko ale ważne iż potrafię się w tych bazgrołach odnaleźć i sporo z tych spraw przemyślałem.... choć jest też element zaskoczenia... Mając nową podłogę nie mogę sobie już pozwolić na wpadki zalaniowe w związku z czym większość możliwych upływów wody musi zakończyć swój bieg w kanalizacji. Prosty sump zagmatwany pancerny stelaż i baniak szkło jak szkło prostopadłościan z przelewem do kolejnego prostopadłościanu ot cudowność prostoty.
 6. Rezerwację mamy potwierdzoną na 15 osób początek godzina 18. Adres jak ktoś nie zna ul. Piotrkowska 77 Irish Pub. Do zobaczenia. 1. Chwialek 2. Jukos + Marzenka 3. Alfik1980+ Dianka 4. KrisNH 5. Luk 6. Tomol 7. maqp 8. Mikołaj 9. Roman 10. Irek 11. Magda 12 Filip i Ola
 7. chwialek

  Zlot Ustroń 2020 maj 8-10

  Aktualna lista chętnych: 1. Katani + Ania + Maciej pok. 3os, grill pt i sob - opłacone 2.maqp + 2os. + ogórki , pokoj 3-osobowy, grill pt i sob - w realizacji 3.Dla syna+żona+dzieciak 6lat+dzieciak 2lata na cały pobyt z grillem (apartament tym razem nie piaskowy tylko ten drugi ale zapomniałem nazwy 4..kiflu + @krzlew + Inmar- pokój 3 os, grill piątek i sobota - opłacone pokoje 2 osobowe: 5.Alfik1980 + Diana- Pok.2os., grill Pt i Sob, - opłacone 6.Jukos + Marzenka - Pok.2os., grill Pt i Sob, - opłacone 7.Many 1974 + Angelika -pok. 2 osobowy, grill Pt i Sob, - w realizacji. 8.Marek+ Beatka- Pok.2os., grill Pt i Sob, - opłacone 9.QsQ+Moniqa - Pok.2os., grill Pt i Sob, - opłacone. 10. KrisNH + Ewelinka + dzieciaczek- Pok.2os., grill Pt i Sob,- opłacone pokoje jednoosobowe ekonomiczne: 9 pokoi 11.Słony leszcz - pokój 1 os, grill piątek i sobota - opłacone. 12.dadario -pokoj 1os, grill pt i sob, - opłacone 13.Ironista - pok 1os, grill Pt i Sob - opłacone 14.Luigi - pok 1 osobowy ( jak nie będzie to do kogoś dołączę ) Grill pt i sob. Opłacone 15.VDR - pokoj 1 os, grill piatek i sobota - opłacone. 16.AnT - pok 1 os , grill Pt i Sob, - opłacone . 17.Nik@ pokój 1 os, grill pt i sob, - w realizacji 18.Jarek35 -pok 1 osobowy ,grill piątek i sobota . 19..Roman.P1 os, grill pt i sob, - w realizacji pokoje jedynki standard ,lub mieszkanie w dwójce. 20.Chwialek - pok 1os , grill Pt i Sob, - opłacone.
 8. Zatem giełdę spotkaniową można uznać za otwartą. Oddam, Przyjmę, Zamienię życie, sprzęt, za dolary, piwo lub cokolwiek tylko będziecie chcieli. Przypomnę tylko iż możliwość takiego handlu wymienno-walutowego istnieje tylko i wyłącznie pomiędzy uczestnikami spotkania. Na chwilę obecną mam informacje o 11-12 osobach które się pojawią na spotkaniu. Jutro dokonam rezerwacji stolika. Jeśli ktoś chciałby się jeszcze pojawić to zachęcam do wpisu. Pozdrawiam.
 9. chwialek

  Ekologiczny aspekt posiadania akwarium morskiego.

  Dotrwałem do końca - Nik@ ale ja od zawsze myję butelki po mleku. Mieszkam w domu jednorodzinnym i w przeciwnym przypadku przed odbiorem odpadów segregowanych miałbym na działce smród zakiśniętego mleka. Podobnie puszkę po rybie przecieram papierem a później opłukuję w wodzie bieżącej. Woda ta trafia do oczyszczalni ścieków gdzie zakładam - wiem że błędnie. Iż ta woda jest oczyszczana i transportowana do rzeki, którą spływa dalej i staje się po kilkunastu lub kilkuset kilometrach ponownie wykorzystywana przez jakieś miasto pobierające wodę z ujęcia rzecznego. Co do marketingu, ulotek, śmieci pozostawianych w skrzynce - to niestety zmora zasypują nas kolorowymi reklamami, pisemkami po co na co nie mam pojęcia. Ale nawet nasz branżowy "koral" czy kupiła byś go na papierze makulaturowym a nie powlekanym? Ja tak, lecz wiem również iż w obecnej formie jest on o wiele trwalszy i pozwala się czytać znacznie dłużej. Opakowania, blistry, folijki, odpady od produktów pozostawione w sklepach - nie wiem czemu tak naprawdę miało by to służyć. Nikt się tym nie przejmie, przekażą odpad pcv do pcv szklany do szklanego a odpady ze śmietników zmieszanych do śmieci komunalnych bez segregacji. To co robimy to tylko wstępna segregacja odpadów docelowo i tak wszystko musi trafić na sortownię gdzie następuje rozdział śmieci, ale dzięki nam ma być to łatwiejsze w dalszej segregacji. Raczej nie kupisz puszki rybnej i na szybko za regałem jej nie opędzlujesz przegryzając kajzerką po czym siup do śmietnika w sklepie. Odpowiedzialności zbiorowej nie ma ale niestety mieszkając w bloku jeśli nie będzie segregacji wstępnej na poziomie waszego zbiorowego śmietnika to odpowie za to ogół = cała wspólnota mieszkaniowa bo tak to chyba nadal się nazywa.
 10. chwialek

  Panele PV, baterie i alternatywne źródła energii

  Z panelami nie tylko chodzi o pieniądze - chodzi o ekologię i promowanie "czystej" energii. O zrobienie czegoś nie dla siebie a dla przyrody, pośrednio dla rafy która nas zafascynowała. Choć sam ekologiczny nie jestem to uważam iż tego określenia nieco zabrakło w Waszych rozważaniach. Same panela postrzegam jako fajny bajer, przy okazji niosący ze sobą obniżenie kosztów energii jakiej potrzebujemy - choć w zasadzie uważam iż należy je postrzegać jako formę przedpłaconego licznika... Kiedyś te panele też skończą swój żywot i coś z nimi będzie trzeba zrobić. Ale wymierny jest również zysk dla otoczenia, bo prąd za który zrobimy przedpłatę jest "czysty" jego produkcja nie powoduje zanieczyszczenia dla środowiska. Być może kiedyś zainstaluję je u siebie.
 11. chwialek

  Przyrosty SPS-ów (Foty)

  Jest jeszcze jeden plus - wielkość baniaka wystarczy na dłużej...
 12. chwialek

  Nowa Laguna bez odpieniacza

  Od tego to jest już inny specjalista na forum... to byłby już plagiat. @Jacek56 wg metody zeovitowej jednym z założeń był silny odpieniacz i suplementacja m.in potasu. Twoja modyfikacja systemu jest zaskakująca i niech działa jak najdłużej. Z baniaków które przywołujesz iż są prowadzone tak jak Twój hmmm @r_33 i @=Fresz= również używają kamyków?
 13. chwialek

  Nowa Laguna bez odpieniacza

  @Jacek56 idąc torem akwarium "bez" czy zamierzasz usunąć kamyki z filtra jako zło usuwające dodatki z systemu ?
 14. chwialek

  [450+223+13] Słona kropla z popiołów

  o to bym się nie obawiał gorzej jak przyjdzie rachunek za prąd ... trochę tego kręciło licznikiem... Dziś już mogę napisać czy akwarium obeszło się zupełnie bez strat. Oczywiście że nie po samym przewiezieniu i przepłukaniu skał zaszalała lampa dwa dni ze znikomym światłem w połączeniu z odpadem wypłukanym ze skał przełożył się na pogorszenie kondycji (częściowy zgon) jednej montipory, oraz 2-3 acropory nieco zbielały od podstawy, 2 padły/ Cyjano nie większe niż było przed transportem. Anhiasy zaginęły bez śladu właściwie to od przewożenia zbiornika ich nie widziałem więc zakładam iż wieloszczety je przepracowały na pokarm. Tymczasowe pomieszczenie z akwarium miało uchylone lub rozchermetyzowane okno, zaklejone drzwi wejściowe i odpalony klimatyzator w cyklu 24h. Woda parowała w miarę systematycznie uzupełniałem dolewkę co nie oznacza iż czasami jej nie brakło. Na chwilę obecną mam 5 dni przerwy od remontu i swobodniejszy dostęp do zbiornika. W dalszej części remontu zakończenie układania podłogi więc najwyższy czas pomyśleć nad wymiarem nowego szkła. Dotychczasowe znalazło przyszłego właściciela szybciej niż przypuszczałem. Nowy plan to 150x70x60 nad wyborem wykonawcy nadal się zastanawiam ale chyba wybiorę jakość nieco poniżej Szczecina, ale termin wykonania to termin wykonania a nie zwodzenia klienta. Jakoś poprzedni zbiornik utkwił zadrą w pamięci. Stelaż który dotychczas posiadałem jak widać spisał się idealnie podczas przeprowadzki zbiornika więc pomimo iż zabiera 10cm z wysokości szafki raczej pozostawię konstrukcję opartą na podwyższonych nóżkach. Sprzętu obsługującego setup raczej nie zmieniam. Choć w związku ze zmianą litrażu zastanawia mnie czy nie podejść pod reaktor wapnia - ale to zapewne nie od startu obecnie są inne wydatki. Obsada rybna pozostanie z dotychczasowego zbiornika, obsada koralowa cóż LPS SPS i kilka NP więc tutaj też nie przewiduję rewolucji. Sump - tu wielki znak zapytania gdyż konstrukcja którą miałem od początku przeszła niewielką metamorfozę, znam jej największą wadę, jedna przegroda nadal zasługuje na usunięcie i tak się sam ze sobą biję w myślach zmieniać czy dostosować/ zmodyfikować szkło które mam obecnie... Szybciej chyba pójdzie zamówić nowy sump taki jak bym go zmodyfikować coś co się prawie sprawdziło.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.