Jump to content

chwialek

Szlachta Morska
 • Content Count

  2298
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

Informacje o profilu

 • Imię
  Piotr
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Dąbie / Teofilów
 • Zainteresowania
  Akwarystyka słodkowodna (krewetki crystal/taiwan)
  Wędkarstwo spławik, grunt - słodkowodne.
  Akwarystyka morska (póki co etap dojrzewania i zadawania dziwnych pytań)
 • Akwarium
  64L słona kropla 40^3 było, 150x60x50 + sump 120x49x38

Recent Profile Visitors

4545 profile views
 1. chwialek

  MAXSPECT JUMP

  To pompa obiegowa zatem bezpośrednio związana jest ona z pracą dolewki automatycznej nie ważne czy elektronicznej czy pływakowej - wahania wystąpią w komorze pompy. Zastosowanie do tego typu "bajeru" widzę w przypadku zatopienia pompy w głównym zbiorniku za konstrukcją skalną tak aby robiła za niewidoczny cyrkulator. Tylko właśnie nadal mamy pompę czy to cyrkulacyjną czy też obiegową wewnątrz baniaka... Co innego gdyby była to pompa zewnętrzna - stojąca za baniakiem podłączona tylko przelotami (są już takie u konkurencji). @FREY Trochę mnie zastanawia czy podpięcie jump pod "reaktory" w trybie falowania miało by sens... Zapewne nie tylko ja podzieliłem się opinią po zakupie pompy. Masz jakieś wieści czy ktoś z nabywców podpiął w ten sposób obiegówkę Jumpa i jak to się sprawdziło? Do wzruszenia Zeo to taki tryb falowania pewnie będzie nie wystarczający ale np do zasilenia filtrów z Matrixem, Siporaxem lub BioSphere? Z minusów to dodał bym jeszcze jeden ... TrubineDuo w połączeniu z Gyre da się skonfigurować tak iż na jednym urządzeniu wlączasz tryb karmienia staje cała machina. Tu są to jakby to ująć odrębne organy rafowego organizmu. (tak w każdym razie mi się wydaje, jeśli się mylę to proszę o sprostowanie). Seria Jump niestety nie ma tej funkcjonalności.
 2. chwialek

  MAXSPECT JUMP

  Szymon wierz mi że warto nie tylko dla bajeru... też mi się wydawało iż jebao było ciche. Co do closes loop to chyba wygodniejsza była by pompa zewnętrzna pracująca poza wodą. Ale może się mylę.
 3. chwialek

  MAXSPECT JUMP

  Mówiłem, że tak będzie... Sam już od jakiegoś czasu jestem szczęśliwym posiadaczem wersji MJ-DC8K. Oprócz tego że jest cicho to dodam iż ma sporo wyższą wydajność niż 4 letnie Jebao DC 8000 czy to było DCS czy DCP to musiałbym dokładnie sprawdzić. I po ponad miesiącu użytkowania śmiem stwierdzić iż Jump ma dokładnie to czego od niego oczekuję... I kilka zbędnych mi funkcji. Pompa podłączona jest na wężu silikonowym być może dlatego nie mam problemów z rezonansem hydrauliki. Co w tej pompie najbardziej mi się spodobało otóż cisza - stoję obok i jej nie słyszę. Dodatkowo jak wspomniałem to jest różnica w wydajności - Jebao pracowało na 80% mocy Jump przy 50% mocy wymagał ode mnie rozkręcenia do 100% przepływu na zaworze membranowym. A co jest wg mnie zbędnym bajerem otóż pompa jest wewnętrzna a posiada funkcję tworzenia fali pulsacyjną i narastającą. Ni w ząb nie pasuje mi to do standardowego zastosowania w przypadku pompy obiegowej. Ale być może ktoś znajdzie i do tego zastosowanie. Co jest być może niewielkim minusem to nie ma opcji aby zasys wody skonstruować na zasadzie "ciągnij" od dna komory. Pompa po prostu ma swój "turbinowy" wlot i raczej nie ma opcji wpasowania kolanka w dół. Obecnie rozważam opcję zakupu 2 pompy jako zasilenia do filtrów przepływowych... tylko wydajność 6K cóż za wielka może producent wypuści serię 2K lub chociażby 4k które mogło by się odnaleźć w takim zastosowaniu.
 4. Jacku - "nowe - stare" będzie jeszcze piękniejsze. Co to za cholerstwo, po kolei dopada zbiorniki - bo nie jesteś sam w tej walce... Powodzenia.
 5. zamieszam ... Czy pożywka ma wpływ na konsumpcję NO3 / PO4 czy to raczej bakterie "dominujące" w danym momencie mają na to wpływ. Formę wykorzystania tych bakterii przez mieszkańców lub wydalenie ich poza system (np. Odpieniacz)... Czy dozując jeden rodzaj pożywki który w danym momencie doprowadził do "ruszenia" konsumpcji NO3/PO4 nie doprowadzimy do "monokultury" bakterii najlepiej przystosowanych do życia w tych warunkach? Ciekawi mnie za to jeden z produktów gotowych... NP Bacto Balance - czy ktoś posiada kartę charakterystyki tego produktu... jaki związek w nim zastosowano?
 6. Lej i koryguj więcej, będzie mniej tego typu problemów. Czasami warto pozostawić akwarium naturze i lać tylko to co niezbędne. "korektą" Ph nie zafundowałeś sobie skoków. To chyba była ostatnia Twoja zmiana jaką wprowadziłeś... ICP nie robię gdyż osobiście uważam że wyniki tam uzyskane nie są wyrocznią prawdy o zbiorniku.
 7. hmmm tyle to ja spędzam gapiąc się czasem w "jak one pływają". Beti piękne masz te ryby... dawno nie było bliższych fotek Gonioporek.
 8. Levelautomatic Milestone wersja z pompką to polecam z czystym sumieniem. Urządzenie warte swojej ceny, gdyż: - jest niskonapięciowe. - nie jest gniazdkiem w gniazdku - jest małe i wizualnie ładne - posiada pływak tradycyjny oraz czujnik optyczny - posiada elektronikę czuwającą nad czasem pracy pompy, przez co zapobiega zalaniom przy np zawieszeniu czujnika, awarii pływaka lub spaleniu pompy przy braku wody w dolewce. Do tego jeśli dopasujemy ilość wody w dolewce do zdolności przyjęcia wody przez sump możemy spokojnie wyjechać na wakacje nie obawiając się odsolenia zbiornika, zalania podłogi. Wada i tu mam nadzieję iż Aquatrend nad tym zapanuje: - wieszak czujnika optycznego bardzo często się urywa przy dokręcaniu do ścianki sumpa... spowodowane było lub nadal jest to tym iż uchwyt na zagięciach ma mniejszą ilość materiału... wystarczy gięcie po łuku a nie 90 st. - światło w sumpie i bliska odległość ścianki od czujnika optycznego może wpływać na jego pracę. Ktoś stwierdzi droga bo wystarczy zawór WC a ja podpowiem żeby sobie odpowiedział ile kosztuje okładzina podłogi i ewentualny remont sufitu na niższej kondygnacji a zabezpieczeń w tym przypadku nigdy za wiele. @PiotrekAT Dolewka w formie gniazdko w gniazdku - zawsze może okazać się zawodna, i być początkiem zarzewia ognia. Sól nie tylko jest w wodzie ale znajdzie się również w powietrzu nad sumpem zwłaszcza jeśli mamy odpieniacz. Co nie znaczy że V3 jest złym wyborem... może mieć ten niewielki minusik o któymj trzeba pamiętać bo zakroplenie solanką zawsze może się zdarzyć w środowisku panującym pod akwarium.
 9. cyjano - jeśli chodzi Ci o ten bordowy nalot.
 10. Ad. W zasadzie najważniejszy pytanie jakie przeloty spływu i rewizji przewidujesz? Bo ta informacja chyba mi umknęła w wątku - albo jej nie ma. Jaka jest planowana wysokość podnoszenia słupa wody ? 2x9000 l/h będzie za dużo. Wg mnie jeśli pompa będzie podnosiła 170cm i dasz na spływie przelot 32 to wystarczy pompa 6000l/h i nie będzie ona pracowała w 100% swojej mocy. Jeśli dasz 40mm to przyznaję nie wiem bo nie stosowałem takiego przelotu ale wydaje mi się iż 6000l/h okaże się maxem jaki swobodnie spłynie przez tego typu hydraulikę. Dając mocniejszą pompę skręcisz ją na kontrolerze - będzie cichsza i teorie głoszą iż pobierze mniej energii elektrycznej. Przy podnoszeniu wody z piętra niższego warto brać mocniejszą pompę gdyż im wyżej pompa musi podnieść tym mniej wody przepłynie do baniaka. Właściwie to wystarczy iż ktoś policzy przepływy przez określone przeloty. To co przepchnie pod ciśnieniem pompa nie jest równe temu co swobodnie spłynie w dół. Tak w każdym razie mi się wydaje. No chyba że 2x9000 l/h i bypass z powrotu do sumpa.
 11. Nassarius vibex - resztę odpowiedzi dość szybko odnajdziesz.
 12. Jak dobrze podwiniesz to co ma się oderwać ? Teflon pozostaje w szczelinie pomiędzy rurką a złączką. Jeśli ryba potraktuje dryfujący (oderwany) kawałek taśmy jako pokarm to może się okazać dla niej zgubne. Ale z tego co wiem to sam w sobie teflon nie uwalnia do wody nic co mogło by zaszkodzić naszym podopiecznym. Używałem "Taśma teflonowa do gazu Diamond duża" na żółtej szpuli. Nie zrywa się przy nawijaniu, mniejszej szpulki i innego producenta nie polecam, najczęściej się zrywały przy odwijaniu z rolki.
 13. Zbyt duża ilość czasu wolnego pachnie problemami w baniaku... Napij się i pooglądaj, a nie grzebiesz... Było źle, ktoś z mieszkańców miał powody do marudzenia ?
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.