Skocz do zawartości
Marius

Szukam przyklady sump-ow

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście wszystkie zbiorniki nietypowe np. trójkątne wymagają więcej kombinacji :)

Ja w tych w swoich wypowiedziach nie chciałem nikogo do niczego namawiać :) Chciałem tylko opisać swoje doświadczenia mając na uwadze, że ostatni sump jest moim czwartym sumpem :). Przeszedłem dość długą drogę - od kombinowania z komorami na biobale itp. do stanu obecnego. Adam ty widziałeś piękne zbiorniki na oddzielnych obiegach i dobrze, że chcesz wzorować się na rozwiązaniach, które wg Ciebie są sprawdzone. Pozostaje jeszcze kwestia co dla kogoś jest "pięknym baniakiem" :) To jest tak - jak ktoś wpadał do mnie i patrzył na mój stary zbiornik słyszałem same "ochy" i "achy", a ja sam miałem bardzo dużo zastrzeżeń do tego zbiornika. Kiedyś była tu dyskusja na ten temat i wiem, że z powodu nie pokazywania zdjęć niby tak ładnego zbiornika, dostałem "łatkę" bardzo tajemniczego faceta :D Nie zrozum mnie źle np. że uważam, że masz kiepski gust :) ale uwierz mi, że widząc na żywo zbiornik Andrzeja lub Krzyśka Tryca można dostać zawału serca lub zbierać zęby z podłogi bo dolna szczęka niekontrolowanie opada tak nisko :) i w takich momentach człowiek sobie myśli, że zrobiłby wszystko aby kiedyś taki zbiornik mieć u siebie :) To takie moje przemyślenia biorąc pod uwagę całą drogę jaką przeszedłem w trakcie przygody z akwarystyką morską :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarek , nie chciałem wywoływać tego typu "ostrej" polemiki . Uznaję Twoje racje i podzielam poglądy, sam przeciez korzystam z Twoich rad :) . U mnie trójkąt wymusił takie, a nie inne rozwiązania . Ale i po raz drugi nie zrezygnowałbym z "trójkąta" :)

Jak to mówię " po dowodach ich poznacie" . Widziałem , chylę czoła. Nikt znający się na rzeczy nie bedzie kwestionować osiągnięć np. Kolegi K.Tryca (!) , Twoich czy Andrzeja .Gusta, Czarek mamy podobne :)

Pomijając juz kwestię glonowy "razem czy osobno" z sumpem , rozwiązanie pompa w srodku sumpa jest moim zdaniem merytorycznie poprawna . Przepływ w takim refugium mozna przeciez regulowac; chcesz duzy - masz duzy , chcesz mały - masz mały . Refugium w takim rozwiązaniu zasilane jest w wodę bezpośrednio z komina .

Pozdrawiam

Adam

edit : mi na widok zbiornika 1200 l w firmie w Birmingham tez prawie zeby wypadły :)


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka ostra polemika :) Po prostu sobie dyskutujemy :)

Teraz Andrzej ma osobny zbiornik na filtr glonowy i przecież nie będę go za to krytykował :) bo wiem, że na 100% wie co robi i zrobił to dobrze. W rozwiązaniu - baypas na spływie i potem woda leci do odpieniacza lepiej chyba zrobić najpierw odpieniacz potem glonowy. Mam na myśli np. jakieś formy planktonu. Co innego gdy woda z oddzielnego obiegu z glonowego omija odpieniacz - wtedy to ma sens. Argument, że odpieniacz wybija wszystko i glony potem nie mają co wchłaniać do mnie nie trafia. Nie chcę nikogo zmuszać do mojego myślenia - każdy zrobi tak jak będzie chciał :) Krzysiek Tryc ma fajną dewizę - "czym prostrze rozwiązania tym mniej problemów i lepsze efekty końcowe" :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miło się gada Czarek , jak tak dalej będzie to mnie z roboty wywalą :) No, ale dzisiaj nie ma Prezesa to .....mamy luuuuzy ....

Wracając do meritum , no widzisz, Andrzej też ma tak jak ja , żarcik :)

Właśnie o to chodzi , by woda z oddzielnego obiegu z glonowego omijała odpieniacz . Tak mi "klarowali" w Anglii..

Rebciu :

Krzysiek Tryc ma fajną dewizę - "czym prostrze rozwiązania tym mniej problemów i lepsze efekty końcowe" :)

:yes:yes

Pozdrawiam

Adam


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli juz zadecyduje ze pompa powrotna bedzie na srodku tak zeby refugium omijalo odpieniacz to z ktorej rury zasilac refugium ??


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Marius,

-> na rurze spływu z komina do sumpa musisz dać trójnik . Z jednej strony trójnika poprowadzisz rure do odpieniacza ( lub jego komory ) z drugiej strony trójnika poprowadzisz rurę do refugium . Nie zapominaj o zaworach i redukcjach ( Wylot mam 40mm do refugium idzie 20mm - tutaj zastosuj metode prób i błędów .) Wszystko spotyka sie w komorze pompy 8).

Oczywiście jeżeli odpieniek zasilony jest bezpośrednio z komina (czytaj: APF) to ... no ale u Ciebie tak nie jest...

Jak widziasz , jest to cały czas ta sama "Rura"

:)

Pozdrawiam

Adam

Widzę zainteresowanie na priv. Koledzy , nie bójcie się :wink

Pozdrowienia


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Marius :

Planuje odpalenie nowego baniaka i chce cos naprawde dobrego zrobic.

To nie rezygnuj z glonowego (!) , pomijając juz kwestie "razem czy osobno".

Dlatego buduj taki sump , lub dodatkowy zbiornik, który to uwzględni...

I nie chodzi tutaj tylko o opinie kilku , bardzo doświadczonych zresztą - ludzi , takie są tendencje w światowej akwarystyce morskiej . Nie moda , lecz właśnie nowoczesne tendencje .

Oczywiscie mówimy tu o zbiornikach średnich i dużych..... Oczywiście z pełnym szacunkiem do nano .....

Filtracja glonowa to będzie domina za kilka lat , zobaczycie :)

Pozdrawiam

Miłego weekendu wszystkim ....

Adam


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MSAdam :

Filtracja glonowa to będzie domina za kilka lat , zobaczycie :)

Adam, ta "domina" jest już obecna co najmniej od kilku lat. Popatrz na zbiorniki miesiąca na Reefkeeping. Jest dużo, bardzo dużo kilkuletnich i kilkunastoletnich zbiorników u nas w Polsce opierające m.in. się na filtracji glonowej. To nie jest nowość. To jest sprawdzony sposób na pozbycie się toksyn z naszych zbiorników. Ja sam starałem się rozpowszechnić u nas te słynne "spagetti". Z obserwacji i odzewie na moje ogłoszenia myślę, że większość zbiorników średnich i dużych taką filtrację posiada.

Jeszcze raz napiszę to co już w tym wątku pisałem:) nie o to chodzi, że jestem jakimś przeciwnikiem oddzielnych zbiorników na filtry glonowe czy refugia, chodzi o miejsce jakim zazwyczaj dysponujemy na tzw. zaplecze techniczne. W stanach powszechnie stosuje się specjalnymi pokojami technicznymi czy tak jak ja mam teraz - garaż jest tym pomieszczeniem. U kilku kolegów u nas takim pomieszczeniem jest piwnica. W takich sytuacjach jest większe pole do popisu. Często oglądając amerykańskie systemy spotkać można 3 i więcej pojemników - bo zazwyczaj są to jekieś wanienki do kąpania dzieci lub większe miski chyba do mieszania jakiś zapraw budowlanych :) Ty sam napisałeś, że z powodu braku miejsca glonowy będzie stał gdzieś z boku.

Następną sprawą jest kwestia czy planujemy w glonowym Miracle Mud bo jeśli tak to przepływ powinien być naprawdę spory. Na tej stronie są zalecenia producenta:

http://www.ecosystemaquarium.com/html/miracle_application.html

Czyli jeśłi mamy np. akwarium 400l to przepływ przez glonowy powinniśmy zaplanować między 3800-4500l/h i jeśli dodamy do tego np. 1000l/h, które powinien dostać odpieniac, wydajność pompy powinna wynieść 4800/5500l/h. Z tego co wiem Marius posiada zbiornik większy niż 400l + do tego sump. Wszyscy wiemy, że RD nie rozpieszczają słupem podnoszenia wody więc z tych 6500l/h pozostaje może 4500-5000l/h. Nie wiem jaki odpieniacz pracuje w systemie bo może musi dostać 2000l/h lub nawet 4000l/h więc w takiej sytuacji pozostaje nam na MM jeszcze mniej itd., itd... Te moje rozważania dotyczą stosowania MM.

Nie napisałeś jak zrobiłeś doprowadzenie wody z glonowego do komory pompy. Ja u siebie miałem otwór w ściance - w miejscu ustalonym jako poziom wody w filtrze glonowym i rura, która szła do komory pompy. Oczywiście od strony glonowego było sitko AM. Przy takim rozwiązaniu dużego przepływu nie da się ustawić. Zaczyna zasysać powietrze i ostro bąblować w komorze pompy. Hałas ten jest bardzo nieprzyjemny. Tak więc nie ma szans przybliżyć się do wymogów producenta MM. Co do rozwoju planktonu w takim zbiorniku to przepływ musiałby być minimalny, a co za tym idzie z biegiem czasu robi się tam szambo nawet jeśli zastosujemy jakieś pompki w środku. Takie rozwiązanie wymaga dbania o czystość w komorze filtra.

Tak jak pisałem - przeszedłem przez różne rozwiązania w szafce i tej chwili skłaniam się za rozwiązaniem: odpieniacz, filtracja mechaniczna, glonowy, pompa. Można zobaczyć zdjęcia na stronie K. Tryca jego akwarium bez odpieniacza i to powinno być najlepszą rekomendacją :)

PS. Tak co jakiś czas podsuwam tego Krzyśka ale tak naprawdę jest wielkim magikiem jeśli chodzi o sprawy związane z akwarystyką morską :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarek ,

Marius pewnie ma nas już serdecznie dosyć :) i nie tylko on :)

Czarek, jeżeli pozwolisz to naszą, b.ciekawą dla mnie, dyskusję i wymianę poglądów

będziemy kontynuowac na priv.

Ale musze tak na koniec o czyms wspomnieć, powiedziałeś :

Rebciu :

Nie wiem jaki odpieniacz pracuje w systemie bo może musi dostać 2000l/h lub nawet 4000l/h więc w takiej sytuacji pozostaje nam na MM jeszcze mniej itd., itd...

Być może jest tak z odpieniaczami "królewskimi" tymi za 9 tys :) zł. że wydajność pompy przekłada się na ich rzeczywistą wydajność w cylindrze odpienka. Ale Czarek , nie czarujmy się :) w odpieniaczach z średniej półki i tych "innych" wydajność pompy , a jej praca w systemie to dwie różne historie.

Przykład -> APF 600 ma pompę 2000l/h, ale przecież przepływ wody na godzinę przez cylinder to zaledwie ca 500-800 l/h plus ca 400-500 l powietrza . Mając pompę obiegową np. 3500-4500 l/h z duzym podnoszeniem i uwzglednijąc straty , pozostaje i tak b.duży "zapas wody" ,którą można wykorzystać do woli np. do refugium , glonowego, czy po prostu do komory pompy ( jeżeli chcemy robic tylko cyrkulacje )...

Wracam do pracy :D

Pozdrawiam , miłego dnia

Adam


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość odpieniaczy o konstrukcji odmiennej niż APF przemiał wody ma większy niż te 800l/h np. Deltec TS 1060 (nie znam dokładnych danych), ATI BM 160 (1600l/h), ATI BM 250 (3000l/h), Royal Exlusiv BK (w zależności od modelu), modne w Stanach DD na różnego rodzaju dyszach wtryskowych czy nowe odpieniacze Korallen Zucht (też na dyszach). Deltec nie jest jedyną firmą robiącą odpieniacze i zdaje się, że Marius go nie ma:wink


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) łał - ATI , Royal , wtryskowe z USA . Sory , ale podając mój przykład miałem na uwadze bardziej "przyziemne" urządzenia :) takie dla ludzi z budżetówki :)

Pozdrawiam

Adam


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MSAdam

Ja wcale nie mam Was dosyc, dokladnie czytam to co piszecie i wszystko analizuje :) nie piszcie prosze na PW gdyz to info nie tylko mi sie przyda ale tez wielu innym morszczakom. Na razie uzywam na zmiane Beast 900 i H&S Protein Skimmer 150-F2001 ale juz niedlugo stawiam nowy baniak 2 x wiekszy i wtedy szarpne sie na bublekinga 250 :drink


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BK 250 = 4000 litrów wody na godzinę.

Tak czy siak są różne drogi. Producent MM zaleca duże przepływy przez glonowy. Można glonowy zrobić na DSB i wtedy trzeba pamiętać o dużej cyrkulacji w samym filtrze. Można też glonowy postawić z myślą o glonach, mikroorganizmach, planktonach itp. Ja wybrałem rozwiązanie: odpieniacz, filtracja mechaniczna, glonowy, pompa bo mam dość eksperymentowania :) Jeśli takie rozwiązanie dobrze funkcjonuje bez problemu u największych autorytetów w naszym kraju to może po dojściu do ich poziomu zacznę rozmyślać co by tu zmienić :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amen :)


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Marius ,skoro filtracja glonowa będzie u Ciebie dominujacym systemem filtracyjnym w zbiorniku to zadaj sobie pytanie : po co Ci taka fabryka piany ? 4000 l/h !

Wspominany tu wielokrotnie Kol. K.Tryc nie ma odpieniacza w ogóle , stosuje tylko filtrację glonową MM ( przynajmniej tak pisze na swoich stronach w sieci ). A jakie ma rezultaty ? Hi -FI ...de Lux ...

Wydaje mi się, że przy wydajnym filtrze glonowym z MM , odpieniacz powinien byc uzupełnieniem filtracji w zbiorniku, a nie nadal jego podstawą. Przynajmniej takie sa założenia teoretyczne o których czytalem w sieci na stronach angielskojęzycznych ( Córka tłumaczy :) ).

Pozdrawiam

Adam

EDIT : Boże , ale sie naukowo zrobiło .Dysputa jak na studiach

:)

Drodzy Koledzy , najważniejsze by "działało".:)

Zawsze podkreslam ,że ma to byc hobby ->>> nie utrapienie .

Trafił w 10-ke Czarek mówiąc o prostocie rozwiązań w systemie . I to jest sedno sprawy .

Prosciej jak bez odpieniacza to już chyba nie można . Ale jak widac mało jest takich odwaznych .:)

Czarek nie gniewaj sie

:D


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy braku odpieniacza nie wybijamy planktonu ze zbiornika i to jest plus. Jednak trzeba uważać na karmienie zwierząt tzn. nie można przesadzać bo nie ma "koła zapasowego" w postaci odpieniacza. To samo przy zgonie jakiegoś zwierzaka - jest to cienka nić po której stąpamy ale jak udowodnił Krzysiek mając odpowiednie doświadczenie tak można z super efektami. Odpieniacz jednak pozwala nam na częstrze karmienia co wpływa na kondycję, wzrost i barwę korali - coś za coś :).

Są zbiorniki takie jak Krzyśka - lecz ja się przyznam, że nawet w sieci nie widziałem takich efektów bez odpieniacza i są takie jak np. Andrzeja gdzie filtracja głównie oparta jest na odpienianiu. Ja osobiście jestem za "cienki w uszach" aby myśleć o wyłączeniu odpieniacza :) i jak na razie myślę też o BK 250:)

EDIT: Za co się gniewać? Przynajmniej jest z kim pogadać :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od dobrego miesiaca, po 7 miesiacach dzialania systemu, odpieniacz praktycznie nie wyrzuca juz piany. jak na zlosc miernik redox mam caly czas w "naprawie" w aquamedicu, wiec nic wiecej nie moge powiedziec, ale na oko moznaby sie pokusic o odlaczenie odpieniacza. praktycznie wyrzuca minimalnie tylko po konkretnym nocnym karmieniu korali (caly kubel mleka z mrozonek z dodatkami). odpieniacza oczywiscie nie odlacze, nie jestem mysle jeszcze na tym etapie zaawansowania. no i troche sie boje:) pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.