Skocz do zawartości
gespard

Help ! pada xenia i inne miekkie korale ? :(

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

Od 5 miesiecy posiadam 120L nano-rafke , wszystko do tego czasu bylo extra , Xenia rozrastała sie bardzo szybko , Zooanthusy powiększały swoją srednice ! 3 dni temu podmieniłem 15% wody , uzylem dokladnie tej samej soli co zawsze ( Kent ) ale juz po 6 godzinach cala Xenia egipska zmniejszyla swoje rozmiary i jest taka jakby "oklapła " , dalej zauwazylem ze wydłużyła sie podstawa Xeni egipskiej i zwyczajnej , Zooanthusy tez nie chca sie w pelni otworzyc :) rureczniki tez sie schowały.

Stan ten utrzymuje sie od 3 dni , zasoleie jest idealne , temperatyura w porzadku , amoniaki na 0... co sie stalo ?

Dane baniaka :

3 x T5 24W , zwierzeta to krewetka czyszczaca , dwa Amphipriony ocellarisy i 3,5cm Chrisiptera.

Dwa filtry kaskadowe i jeden cyrkulacyjny turbo-filter.

Czy mial ktosd kiedys cos podobnego przy podmianie wody ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko bedzie oki. to normalka


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm , jednak wciąz sie martwie , 4 dzień i Xenia bez zmian , pogarszac sie nie pogarsza , ale i nie polepsza... zawsze tak przy podmianie bedzie ? wczesniej az tak zle nie bylo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawde cos niedobrego sie dzieje , niby wszystko ok , clavularia i sarco pieknie wygladaja a Xenia lipa straszna , sami zobaczcie :

http://www.eternitum.cba.pl/lipa.jpg

Kiedys dobrze sie trzymała , a teraz trzonki sie wydluzyły , i pare szczepek juz odpadlo od skały ? o co come on ?

http://www.eternitum.cba.pl/lip2.jpg

xenia zwykla ma sie znacznie lepiej , ale trzonki tez sie wydluzyły ? za mało swiatła czy jak ? przeciez jest 3 x 24W

http://www.eternitum.cba.pl/lipa3.jpg

Co moge zrobic ? zasolenie , temperatura , amoniaki wszystko z pozoru jest ok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dozujesz jakieś mikroelementy??

Egipska u mnie odkąd pamiętam to koślawo rosła a baniak ma już ze 4 latka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.Niestety xsenia i u mnie podobnie reaguje.Potrafi przez kilka miesiecy pieknie przyrastac i nagle bez wyraznej przyczyny zaczyna marniec.Ten typ tak ma ze w jednym akwarium pieknie sie rozrasta a w innym niestety nie.Podejrzewam ze moze to byc spowodowane walka chemiczna koralowcow szczegolnie w malych akwariach z duza iloscia zycia.Czytalem gdzies rowniez ze xsenia absorbuje no3 wiec nie bardzo 'lubi" sterylne jalowe parametry wody.

Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a u mnie zostala wytepiona przez krewetki tanczace ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie zdziwilo mnie to bo przez 3 miesiace egipska rosła extra , byla główną atrakcją mojego baniaka.. nawet puszczala male szczepki i np.rano na szybie mogłem zaobserwować nowe miniaturowe szczepki egipskiej , a tu z dnia na dzien taka zmiana :) Mikroelementow na razie nie stosuje.

Ale to faktycznie chyba moze byc tak jak napisał Roman763 , walka chemiczna ,

przed podmianą wody do mojego baniaka przybyły 3 nowe grzybki , 3 nowe ukwaiały Heteractisy oraz Sarcophyton (a o ile dobrze pamietam grzybki i ukwiały faktycznie mogą wypuszczac do wody jakies "toksyny" ), czy dobrym rozwiazaniem bedzie jesli codziennie bede podmieniał 5L wody ? moj baniak ma 120L a skały jest ok 16kg ?

Drobne problemy sa tez z Sinularia , ktora slicznie sie rozrastała , a teraz nie chce wypuszczac "czulków" :D

Jak moge zapobiec aby sytuacja sie nie pogorszyła ? codzienne małe podmiany wody będa rozsądne ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Takie podmiany napewno nie zaszkodza ale sa dosc uciazliwe.Ja w swoim akwarium stosuje wegiel z nadzieja ze jakas czesc toksyn on absorbuje.Do akwarium 120l uzywam 50g wegla(musi byc dobrej jakosci ,uzywam wegla f-m Eheim)Wymieniam go w odstepach max 20 dniowych.Przed wlozeniem wegla do akwa sparzam go kilku krotnie wrzatkiem.

Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki serdeczne za rade z weglem , mialem gotowe wkładki weglowe do filtra kaskadowego, myslałem ze sie nigdy nie przydadza, a jednak , i to chyba działa , z Zoanthusami jest znacznie lepiej , a jak woda sie wylarowała :) Dzięki !

[link=]www.eternitum.cba.pl/PICT0044.jpg[/link]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.