Skocz do zawartości
SanMiguel

co to może byc?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ma ktoś pojęcie co to może być za koralowiec? Wyglada trochę jak clavularia tzn. rośnie w ten sam sposób ale w necie nic podobnego nie znalazłem pod tym hasłem. Aha, ma bardzo długie polipy, ok. 3-4cm 1566-1.jpg


________________________________ korale koloru koralowego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak na moj gust to cielisty korlowiec miekki z dlugimi polipami. obecna systematyka tego typu coralowcow jest tak rozna, ze naprawde sie pogubilem. To co u nas jest anthelia (czyli najbardziej podobna do xenii egipskiej ale nie pompuje ), za oceanem jest clavularia, a nazwy clavularia czy pachyclavularia sa stosowane zamiennie i dowolnie, chociaz to dwa rozne koralowce. To co jest na zdjeciu najczesciej nazywane jest pachyclavularia. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dlamnie to jest gorgonia... dokladnie briareum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy to wazne jak sie nazywa ??? wyglada slicznie ...warto o to dbac :)


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pachyclavularia violacea. Swietny okaz.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hase :

jak dlamnie to jest gorgonia...

Dokładnie to usłyszałem od człowieka opiekującego się tym akwarium. Miałem jednk spore wątpliwości, bo do tej pory gorgonie kojarzyły mi się z długimi falującymi badylami:wink

Tak czy siak nie mogę znaleźć tego w necie a to co znalazłem pod hasłem gorgonia briareum wygląda jednak inaczej.

Clavularią to to na pewno nie jest bo nie ma polipów w kształcie gwiazdki tylko na całej powierzchni takie frędzle jak widać na zdjęciu


________________________________ korale koloru koralowego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd wkradła się Gorgonia, bo ni jak powyższe zdjęcie ma się do tych koralowców. No może poza przytoczoną nazwą - Gorgonia briareum. Otóż Pchyclavularia violacea w handlu bywa nazywaną właśnie Briareum violacea, a może to synonim? Nie chcę się upierać w ciemno co do mojej identyfikacji, w końcu to tylko zdjęcie, ale sam możesz to dość łatwo sprawdzić. Jeśli ten koralowiec pokrywa podłoże płaszczem-skórą z któej wyrastają polipy, to prawie na pewno można mówić o Clavulari/Pachyclavulari. A że jak widać i jak piszesz polipy mają 3-4cm to ja skłaniałbym się ku Pachyclavulari. Przy takiej długości polipów oczywiste jest to, że kształtu gwiaździstego nie da się zauważyć. Mam Pachyclavularię o bardzo podobnym kształcie, tylko że polipy są zielone i trochę krótsze.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Erythropodium caribaeorum na 200%. I rzeczywiscie jest to gorgonia, mimo iz na takowa nie wyglada. Briareum to jeszcze co innego ale tyż gorgonia :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AquaManiac :

Erythropodium caribaeorum na 200%. I rzeczywiscie jest to gorgonia, mimo iz na takowa nie wyglada. Briareum to jeszcze co innego ale tyż gorgonia :)

Strzał w dziesiątkę. To jest na bank ten gatunek. Teraz już wiem czego szukać:D A warto go dorwać bo pod wodą wygląda niesamowicie (falujące frędzle:wink)

Dzięki za pomoc:)


________________________________ korale koloru koralowego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.