Skocz do zawartości
kto pyta nie bladzi

zakladam akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Postanowilem zalożyć nano akwarium 38x38x40 wysokości.

Oświetlenie: 2xświetlówka kompaktowa 11W Oceanic Natural Daylight 10000K

oraz 1xświetlówka kompaktowa 11W Oceanic Blue w trzech oprawach nakladanych na akwarium.

Cyrkulacja: Hailea HX 6830 - wydajność 3000l/h jako obiegowo-cyrkulacyjna. Powracająca woda podzielona w dwa kierunki. Wydajność regulowana.

Odpieniacz kostkowy midiflotor. Może drugi dołożyć???

Sump 23x30x35 wysokości z 5 komorami. 4 komory na wkłady filtracyjne. Planuje dać tam biobale. Może zastosowaś lepiej gruby żwir koralowy??? Prefiltr gąbka.

Żywa skała około 5-8 kg (początkowo). Ile kg żywej skały polecacie???

Podłoże drobny żwir koralowy. Może lepszy gruby???

W akwa będą dwa błazenki, dwie krewetki, krab pustelnik, ukwiał i może jakiś koral jak bedzie to możliwe w takim akwa. ???

Proszę o opinie.

Z góry dziekuję.


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu robic, przynajmniej jak dla mnie, cyrkulacji na obiegowce. Lepiej dac obiegowke slabsza, a do akwarium dorzucic jakis cyrkulacyjna pompke. Strata wydajnosci pompy na podnoszeniu tego metra, czy nawet wiecej, bedzie duza.

Jeden Midiflotor wystarczy. To jest przeciez niecale 60 litrow wody. Ogolnie sa tendencje do odejscia od uzycia biobali, wiec nie wiem czy jest sens je dodawac. Midiflotor + LR powinny wystarczyc do filtracji takiego akwarium.

Jesli zwirek to jak najdrobniejszy, ale polecam piasek koralowy - efekt wizualny jest, przynajmniej dla mnie, lepszy. Skaly tyle, zeby dalo sie cos z niej fajnego ulozyc i jednoczesnie nie zagracac akwarium.

Co do obsady to nie wiem, czy ukwial to dobry pomysl. Rosna duze i takie akwarium moze sie okazac dla ukwiala zdecydowanie za male. Ponadto, jako wlasciciel pary blaznow, dodam, ze sa to ryby przereklamowane i jest sporo fajniejszych. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W założeniu mam aby nie było w akwa żadnego sprzętu. Daltego wziąłem pompe z "zapasem". Może straty na 1 metrze aż takiej nie będzie.

Jakie życie proponujesz zamiast tego co pisałem?

Jeżeli nie biobale to co w sumpie??? Zero złoża dla bakterii???

Może zrobić tam refugium???


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hailea HX 6830 ma moc 100W - to jakby ciagle dzialajca 100W grzalka - nawet jak bedzie dzialala poza sumpem to i tak sporo bedzie grzala.

pozdrawiam

Mateusz

ps

@ocelocik: blazny w ukwiale to cos calkiem innego niz bez ukwialu, sproboj a sie przekonasz :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż tak będzie grzała???


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam takie male pytanko . skoro sump to mysle ze komin .... chyba zewnetrzny bo jak chcesz dac komin (dla wygody 15/15 cm) w akwarium 38/38/40 ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pyt po co ci w sumie 5 przegor?to kazda bedzie miala 6 cm?nawet nie jak odliczysz gr szyby.nie wiem jak tam wstawisz pompe obiegowa.w tak malym akwa nie robilbym wogle przegrod-w sumpie.ew jedna pod odpieniacz bo musi miec swoja wysokosc odpowiednia.

druga kwestia moim zdaniem za malo swiatla.w sumie 33 W na 58l.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darken12 ...to wplyw czytania ksiazek o akwarystyce morsiej ...moj spump mial miec piec przegrod ...na to wszystko czego sie nie stosuje:D + przegroda na odpieniacz i przegroda na pompe obiegowa ....ale coz ...jaki wyszedl taki wyszedl ..kolejne ustawianie zagospodarowania szafki pod akwa w toku


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe ludziska CO to ma znaczyc ze midiflotor POWINIEN wystarczyc do 60 litrow ? ten odpieniacz jest robiony do bodajze 400 litrow i moje 250 bez problemu filtrowal !!. Panowie chyba nie doceniaja "pałera" jaki tkwi w odpieniaczach na kostke


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I nie dawaj tej pompy Hailea:no Dla porównania pompa która będzie u mnie w nowym zbiorniku Tunze master electronic 9000l/h bierze 130 Watt. Moge polecić Ci Aquabee jeżeli zależy Ci na wydajności, natomiast jeżeli chcesz mieć ciszę to Eheim-a :)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako odpieniacz zastosuj model na pompe iglowa jest duzo wydajniejszy i mniej upierdliwy w obludze lepiej dolozyc pare zlotych i miec porzadny odpieniacz bo to podstawa.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Odpieniacz kostkowy midiflotor. Może drugi dołożyć???" - LOL miesiaca :)

A powaznie: czesto slychac i czytac rozna propagande o jakoby "slabosci" odpieniaczy na kostke. Nie wiem co jest jej zrodlem ale dobrze Tom napisal: ludzie nie doceniaja odpieniaczy na kostke. Proponuje poszperac w sieci i poszukac jakie piekne i duze akwaria prowadzone sa na odpieniaczach kostkowych. Na midiflotorach niektorzy trzymaja 300L samych SPS-ow :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Andrzej

Ty nie miales mnie wczoraj zagadac ? <vodkamethode:haha>


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biermethode, a dzisiaj Rotweinmethode :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr1 :

Jako odpieniacz zastosuj model na pompe iglowa jest duzo wydajniejszy i mniej upierdliwy w obludze lepiej dolozyc pare zlotych i miec porzadny odpieniacz bo to podstawa.

Ktoś inny pisze, że na kostkę jeden to aż za dużo... Piotr1 pisze że lepszy wydajniejszy...

Co do pompy... swoją kupiłem za 80 złotych a te które proponujecie to są o wiele, wiele, wiele droższe. Zostawiam ją i przymykam oko na te 100 W.

A co mam włażyć w koncu do sumpa, skoro biobale niepotrzebne? Może zrobić tam refugium? Może dać żwir koralowy gruby???

???


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podlacz pompe i zobacz jaka bedziesz mial temperature w tak malej pojemnosci od samej pompy, moze to Cie przekona.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moze pomysl o wiekszym akwarium ??? i poczytaj dzial dla nowicjuszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj Panie Panie przymkniesz oko jak Ci rachunek za prad przyjdzie to w te pedy bedziesz pompe zmienial:D


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fakt, taka pompa w ciagu roku przezre pradu za 400 PLN, co z tego ze tania, jak zwykle okazuje sie ze najdrozej wychodza rzeczy tanie na starcie :)

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grzalka 100W to wystarczajaca moc do ogrzania akwarium 100-250 litrow. wystarczy zajrzec do sklepu i popatrzec jak sa opisywane grzalki.

ja mam 180litrow, z bardzo slabym oswietleniem 2*39W, dwie pompy obiegowe marea 11W + 14W, miniflotor i mam wylaczona grzalke bo ogrzewanie z pomp + oswietlenie powoduje (fakt, ze mam pokrywe), ze temperatura w zaleznosci od pogody na zewnatrz utzrymuje sie na poziomie 26-27stC. jak byly upaly to musialem uchylac pokrywe i ustawiac wiatrak.

wiec proponuje przemylec jednak te 100W w pompie.

druga sprawa - wydajnosc pompy 3000l/h , akwarium ma mniej niż 60l pojemnosci, to lekko liczac wychodzi ponad 50 razy na godzine objetosc akwarium przeleci przez pompe. godzina ma 60 minut. inaczej mowiac, w ciagu minuty z paroma sekundami pompa ma wyssac cala wode z akwarium i wlac ja z powrotem. zwracam uwage na niedopasowanie niektorych parametrow. nawet jesli bedzie strata na wydajnosci pompy to oprocz paru kamieni nic sie utrzma w takim tornado i wszystko przeleci przez pompe. do tego oczywiscie pytanie o rozmiary komina, calej hydrauliki, żeby swoja objetoscia byla w stanie to wszystko przeslac do pompy.

EDIT: wczoraj bylem w sklepie, i jak pamietam widzialem pompe oceanrunner 3500 czyli 3500l/h napedza obieg akwarium prawie 400litrow. porownaj sobie te wartosci do swojego projektu jesli chodzi o wydajnosc. do tego moc: ocean runner 3500 ma 65W na prawie 400litrow, Ty chcesz dac 100W na 60litrow.

jak ktos wczesniej wspomnial, midiflotor jest zaprojektowany do 400 litrow, miniflotor do 200l. w zaleznosci od obciazenia zbiornika inwentarzem żywywm i co za tym idzie karmieniem etc etc nalezy dane fabryczne odpowiednio modyfikowac. tunze na swojej stronie lakonicznie, ale otwarcie o tym pisze, ze odpieniacz na 500litrow bedzie coraz mniej efektywny ze wzrostem liczby zywch organizmow w zbiorniku. poniewaz obciazenie akwarium jest niemierzalne stad najczesciej przyjmuje sie , ze realna wydajnosc to polowa tego co podaje producent. wiec midiflotor bez problemu pociagnie 200l przy "duzym" obciazeniu zbiornika. jak pisalem pare linijek wyzej moje 180 litrow jedzie na miniflotorze od paru miesiecy. z jedna kostka bez sumpa :).

zastanow sie nad calym zestawem. bo z opisu jaki wykonales wynika, ze spokojnie moze postawic akwarium 2-3 razy wieksze, musisz tylko zmodyfikowac oswietlenie na silniejsze. a wtedy to i sump nabierze wiekszego sensu.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na taka pompe?

New-Jet 2300l/h NJ 2300 900-2300 L/h h-2,4m - 38W minus strata na podnoszeniu

???


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A naprawde nie lepiej wydac te 200 zlotych na Tunze 6025? Rozumiem, ze nie chcesz miec zadnych urzadzen w baniaku, ale wiecej bedzie z tym zachodu niz pozytku. Jezeli juz koniecznie chcesz nie miec pomp w baniaku to wejdz na jakies amerykanskie fora i poszukaj informacji o "closed loop". Jezeli juz to cos takiego spelni swoje zadanie, nie zadna strasznie silna pompa tracaca 1/3 wydajnosci na podniesienie tej wody o 1m. Pozdrawiam,

M.

P.S Ach popelnilem male faux pass - piszac o Midiflotorze mialem na mysli Miniflotora. Nie zebym nie docenial odpieniaczy na kostke :):)


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jaka wydajność będzie dobra biorąc pod uwagę stratę? :)


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o jakas n wydajnosc, ktora bedzie dobra, ale o srednia jakosc pomyslu opierania cyrkulacji na pompie obiegowej. To bedzie po prostu nie ekonomiczne. Owszem, jezeli sie uprzemy zrobimy cos takiego. Poczytaj o closed loop na zagranicznych forach moze ten pomysl Ci sie spodoba.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.