24 minuty temu, jkk napisał:Trochę się pogubiłem, mam dołożyć absorber czy czekać?
Musisz sam zdecydować co zrobić.
Mój tok myślenia jest taki.....
Masz świerze akwarium (młode). Masz PO4 0,5 i NO3 mniej niż 2mg/l. Jeśli te pomiary są poprawne to musisz się zastanowić skąd wzięło się PO4.... ze związków organicznych (np z pokarmu - np wrzucałeś po granulce pokarmu patrząc aby złapały go bĺazenki i .....tych niezjedzonych granulek się nazbierało lub ze związków nieorganicznych....np że skały, piasku.
Dlaczego NO3 jest takie niskie w stosunku do PO4? Albo działa biologia i w kulkach czy kamykach od AF (ogólnie w mediach filtracyjnych) wytworzyły się na tyle wydajne strefy denitryfikacyjne, że azotany są "przerabiane "do wolnego azotu i uchodzą w powietrze, albo faktycznie mało karmisz i przy tym karmieniu masz niskie NO3 a PO4 pochodzi z innych źródeł niż pokarm. Z tym, że samego fosforu nie pozbędziesz się z systemu tak ĺatwo jak azotu....on w powietrze się nie ulotni.
Albo zostanie skonsumowany przez bakterie i wywalony przez odpienuacz z systemu (w tym przypadku musisz namnożyć te bakterie dodając do akwa źródło węgla np w postaci wódki, wódki i octu czy innych gotowych preparatów np w postaci polimerów.....ale przy takiej dysproporcji PO4 I NO3 będziesz musiał dodać jeszcze azotanów.
Albo z czasem zostanie wywalony wraz z wodą z podmian,
Albo zastosujesz adsorber i w ten sposób wywalisz PO4
Albo strącisz go gotowym preparatem zawierającym lantan i wywalisz przez odpieniacz.....
Decyzja należy do Ciebie.
Jeśli w tak młodym akwarium miałbym PO4 na poziomie 0,5 ale i NO3 też w wysokim stężeniu (pow. 25mg/l) to bym czekał, aż system dojrzeje.
Ale, w tym przypadku, przy niskim NO3 użył bym adsorbera aby zbić fosforany przynajmniej do poziomu poniżej 0,2 i wtedy bym obserwował dalej.
No chyba, że się mylę...w takim przypadku proszę o sprostowanie mojego toku myślenia przez bardziej doświadczonych morszczakòw.