Skocz do zawartości
R.I.P

pytanie do Ballingowców

Rekomendowane odpowiedzi

Od miesiąca leję Ballinga. Wszystko jest super tzn. parametry ok , korale rosną i tu moje pytanie....w/g schematu w Ballingu powinno się lać wszystkich roztworów w jednakowych ilościach , oczywiście zachowując stężenia podane w oryginale.

Ja aby zachować te super parametry miesiąc testowałem i wyszło mi że CaCl2 muszę lać 160ml , NaHCO3 400ml a soli bez NaCl leję tyle ile CaCL2 czyli 160ml.Oczywiście leję jeszcze Mg ale to jest inna bajka.

Czy uważacie że takie lanie roztworów nie spowoduje jakiegoś zachwiania równowagi bo na dzień dzisejszy tego nie obserwuję ..no ale wszystko przede mną.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spowoduje


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Wg mnie taki sposob dozowania Ballinga jest jak najbardziej prawidlowy(mialem podobna sytuacje jakis czas temu i aby uzyskac zadowalajace parametry dozowalem ballinga w nie rownych proporcjach.Ja rowniez nie zaobserwowalem negatywnych skutkow takiego dzialania.

Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to że nie obserwowałe wynika z tego że nie mierzyłeś ilości siarczanów do chlorków


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czym się to objawia ??? Ja leję sól Bez NaCl , co tydzień podmieniam 5% wody i pilnuję zasolenia które mam 1,025. Nie widzę ubocznych skutków - glon wapienny narasta - nie bieleje , nie wspo0mnę o przyrostach montipor które są spore.

Na podobnej zasadzie działa przecież turbo kalcium czy kh bufer. Przecież to praktycznie te same składniki a producent nie podaje informacji o stosowaniu ich w odpowiednich proporcjach pomiędzy nimi.

Jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić.

w/g L.Bolesławskiego i jego kalkulatora pilnuje się KH. I wtedy właśnie spadek dzienny rzedu 1,5 w 400l to 1,05x400=420ml/dziennie i tak też właśnie leję.

Jeżeli będę pilnował Ca to w/g M.Wiśniewskiego dzienny spadek Ca rzędu 5mg/l/dziennie wyjdzie ok 150ml/dziennie.Też sprawdza się idealnie !!

Jak widać rozpiętość w ilości dozowania tych dwóch preparatów jest spora ale efekt końcowy zadawalający.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to co w takim razie robic kiedy do utrzymania idealnych parametrow wychodziloby ze musimy lac niejednakowe ilosci? zaokraglac ilosc preparatow zeby sie "wysrodkowalo" ryzykujac ze jedno bedzie lecialo powoli w dol a drugie roslo? czy lac ilosci zaokraglone "do najlmniej ubywajacego parametru" czy "do najwiecej ubywajacego" ?

i czy taki problem mamy tylko z ballingiem? czy preparaty typu grotech tez musimy lac w rownych ilosciach ? (osobiscie sklaniam sie bardziej ku preparatom niz ku klasycznemu Ballingowi, stad te pytanie)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuje lekture:

Artykul z Reefkeeping: czytaj

Gosc pisze duzo b.ciekawych rzeczy o tym jak lac i co lac - w wielkim skrocie to pisze dokladnie to, co napisal R.I.P dwa posty wyzej. A dodatkowo tez o tym, ze lanie jodu, czy innych mikroelementow jest w 99% przypadkow calkowicie zbedne :)

Wg mnie artykul do uwaznego przestudiowania.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tom leje "pelen grotech" jezeli chodzi o ABC i CA 1,2 - na poczatek jak w instrukcji - tyle samo, potem jak zwykle, mierzysz, patrzysz i znieniasz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mowiac, dla mnie jako osoby bez wyzszego wyksztalcenia chemicznego (choc troche wspolnego z chemia mam/bede mial) zrozumienie w 100% dynamiki chemicznej takiego elektrolitu jakim jest woda morska jest praktycznie niemozliwe, a utrzymanie jej w stalej rownowadze jest rownie niewykonalne. Wystarczy popatrzec na metode suplementacji wspomnianego Randiego Holmes-Farley'a ( patrz tu). Jak ktos chocby przejrzy ten artykul zauwazy, jak bardzo jego metoda jest podobna do metody Ballinga, a jednoczesnie jak lekko traktuje dokladne odmierzenia ( wystarczy wspomniec, ze uzywa sie do niej odczynnikow o klasie czystosci "techniczna"). Nikt tam sie nie cacka, o soli bez NaCl praktycznie nie slyszeli, a jest sporo naprawde ladnych baniakow prowadzonych ta metoda. Dlatego przy regularnych podmianach wody itp itd nie grozi nam raczej doprowadzenie rownowagi jonowej do tragedi. Nawet metoda Ballinga nie uwzgledniala soli bez NaCl. To taka drobna dygresa.

Teraz jeszcze mala uwaga od siebie:

Na dluzsza mete lanie odczynnikow do Ballinga w roznych ilosciach nie jest moze zle, ale mi wydaje sie pozbawione sensu. Czemu? Pomyslmy co sie dzieje z tym nadmiarowym NaHCO3, ktorego tyle lejemy, aby utrzymac kh jako takie. To stale kh oznacza, ze nadwyzka NaHCO3 nad iloscia CaCl2 musi sie wytracac (albo byc wiazana) w sposob nie powiazany z wapniem. Wedlug mnie ( oczywiscie nie musze miec racji!), za zwiazanie tej nadwyzki NaHCO3 odpowiada magnez - ktory takze dodajemy, a ktorego nie uwzgledniamy, bo to podobno inna bajka :) W takim wypadku, o ile mam racje, dostajemy cos na ksztalt Ballinga tyle, ze zamiast CaCl2 laczymy z NaHCO3 sole magnezu dostarczone jako suplementacja spadajacego poziomu magnezu. W takiej sytuacji powinnismy niby lac dodatkowo roztwor z sola bez NaCl, ale to pozostawiam juz pod przemyslenia.

Pozdrawiam,

Maciej Kawecki

P.S Jezeli ktos w toku mojego rozumowania znajdzie niescislosc/glupote/cos podobnego bede wdzieczny - ostatnio coraz rzadziej mysle kreatywnie i coraz gorzej mi to wychodzi.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..inna bajka mówiąc o magnezie miałem na myśli niepotrzebną dyskusję o jego dozowaniu bo wiadomo ze lejemy go tyle aby zapewnić prawidłowe i optymalne stezenie tego pierwiastka w akwarium. Oczywistą jest rzeczą że gdybym lał takie same ilości Mg jak pozostałych roztworów to w kilka dni przekroczyłbyn optymalny poziom o 100% ...więc pisanie o nim było dla mnie zbędne ...ale oczywiście jest to bbbb.wazny pierwiastek wody itd....

Dzięki wszystkim za wypowiedzi ...właśnie o takie konkrety mi chodziło.

Pozdr. PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chłopaki to jest tak że roztwory w Ballingu są tak pomyślane by stosunki składników w nich odpowiadały tym w NWM jeśli lejecie inaczej to niestety wszystko się sypie tzn pojawiają się potem problemy z np. kH (najczęściej) i trzeba jeszcze bardziej się namęczyć. Problemy biorą się tez z tego że naturalne kH wody morskiej wcale nie jest taki wysokie jak staramy się utrzymać w akwariach.

to jest podobnie do metody uzupełniania magnezu siarczanem i chlorkiem - nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie lał tylko siarczanu lub tylko chlorku bo wie że rozjedzie się stosunek jednych jonów do drugich.

Z innej strony patrząc można powiedzieć że zwierzaki się przystosują (naprawdę są często niebywale zdeterminowane) - gdzieś w sieci facet się chwalił że obniżył koszty poprzez powolne podmienianie soli morskiej na NaCl i teraz do robienia wody stosuje w połowie właśnie sól kuchenną - pewnie się da tylko po co zwierzaki mają cierpieć.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od 1,5 roku prowadzę zbiornik 200l na ballingu nie używając soli bez NaCl i nie zauważyłem żadnych problemów, podmiany wody co tydzień po 6-7 litrów.

Kh mam na poziomie 7 i nie staram się na siłe podnosić, spsy rosną :)


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

joopa czyli uzywasz tylko 2 roztworow?? Czy podmian dodajesz normalna ilosc soli??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja lalem na poczatku nierowne ilosci roztworow zeby wyrownac ca,mg i kh.a teraz leje po rowno. ale przy podmianie nie zmieniam ilosci zwyklej soli do robienia solanki.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotr -leje mg, ca i kh

soli daje normalną ilość, 35 g na litr wody


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ta cala dyskusja dotyczy tylko klasycznego ballinga na solach, czy gotowe preparaty typu grotech tez podpadaja pod "wszystkiego po rowno"?? jak lac jak z zuzycia wychodzi nam ze wlasciwie musielibysmy lac nierowne ilosci ? mimo wszystko wszystkiego po rowno czy jak? jesli po rowno to do jakiej wartosci zaokraglac? do tego roztworu ktorego potrzebujemy mniej czy wiecej?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od momentu wrzucenia tego tematu nastąpiły niewielkie zmiany....

1- zmniejszyło się zapotrzebowanie na NaHCO3 - leję już 350ml/dz zamiast 400ml/dz

2- zwiększyło się natomiast zapotrzebowanie na CaCl2 - leję już 180ml/dz a nie 150ml/dz

Jak widać powoli dochodzi do jakiejś równowagi pomiędzy tymi dwoma roztworami i być może wyrównają się ich ilości.

Oczywiście parametry wody się nie zmieniają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe informacje odnosnie dozowania Ballinga...

- wszystko się stabilizuje i dochodzi do pewnego konsensusu.... CaCl2 - 300ml/dziennie natomiast NaHCO3 400ml/dziennie

Jak widać wszystko zmierza do równowagi tych dwóch roztworów.

Parametry wody KH 9 , Ca 400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tom poczytaj sobie Der Meerwasseraquarianer numery z 2004 roku. Pisza tam m.in. co sie dzieje jak lejesz nierowno Ballinga - otoz jesli podmieniasz w miare to nic sie nie dzieje, pieknie to sobie wyrownujesz :)

Podmiany Tom, podmiany... to jest klucz do wszystkiego w morszczyznie :) Czym wieksze podmiany tym wiecej mozesz sobie korygowac. Czytales ostatnie Koralle? Zbiornik miesiaca (nota bene takze Tank of the month na RC) - czytales ile ten facet podmienia? 1500 litrow co tydzien! Czytales pewnie tez co Mohr pisal na ten temat - zawsze uwazal ze duze podmiany to najwazniejsza rzecz w morszczyznie


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak Andrzeju o tym czytalem. Przy Ballingu podniama to "a und o"ale moje pytanie nie obija sie o klasycznego Ballinga tylko o te gotowe paskudztwa np. Grotecha. co do podmian to w starym bylo 15% na 2 tygodnie, w tym jako ze nie planuje dodawac soli bez nacl wiec planuje 15% co tydzien. myslicie ballingowcy ze styknie ?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.