Skocz do zawartości
Artur160

Krewetkarium morskie 63l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy z akwa 63l mozna by zrobic krewetkarium morskie?? Ile L.ambonesis mogl bym tam wpusci, chcialbym tez miec tam inne krewecie np.Pederson Cleaner Shrimp. Prosze o podpowiedzi pozdrawiam Artur.


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli zdecydujesz sie na same krewetki bez ryb, to mysle ze 63 litry podolaja 2, moze 3 mniejszym krewetkom L. amboinensis. Ale ja bym sie sklanial ku grupce krewetek Thor amboinensis. Tak ze 4-5 sztuk byloby ok. Szczegolnie ze sa sliczne :)


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam ze sie wtacam...ale jaki macie przelicznik litrow wody/zwierzaczka?

mysle ze jezeli akwa ma 63l i dolozymy do tego zywa skale okolo 15-20 kg..to wody mam zostanie ponad 40l ...jesli bedzie dobre napowietrzanie (odpieniacz) to jedzenia na skale wystarczy dla conajmniej 10-ciu krewetek (jak nie wiecej) w tym ze mozna je dokarmiac...

Jezeli ma to byc zbiornik jedno-gatunkowy (czyt. krewetki) to ja bylbym za umieszczeniem tam wszystkich mozliwych gatunkow (poza pistoletowa i modliszkowa)

tylko z czasem nabierzemy ochoty na slimaki , wezowidla,jerzowce a potem ryby ...wiec czy nie lepiej na samym poczastku sie dobrze zastanowic ?????

Pozdrawiam

Robert


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi sie, zeby dalo sie okreslic jakis realny przelicznik zwierzaki/litry. To trzeba na zdrowy rozsadek. Krewetki takie jak L.amboinensis wcale nie sa male. Zakladajac, ze kazda krewetka potrzebuje miejsca odosobnienia podczas wylinki to mamy koniecznosc stworzenia kilku odpowienich zakamarkow. A mamy przestrzen 60x30. Ponadto krewetki wcale malo nie jedza - ja swoja L. wurdemanni karmie praktycznie tyle samo co ryby + plus to co sama znajdzie po karmieniu. Jakie tam jedzenie ze skaly! 63 litry to nie jest duzo.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artur doskonaly pomysl, jednak musisz uwzglednic kilka spraw:

L. Amboinensis rzeczywiscie rosnie spora, jesli nie planujesz powiekszenia akwarium to skup sie raczej na L. Debelius - jest nieco mniejsza. Do wyboru masz potencjalnie bardzo duzo gatunkow krewetek i mozesz zbudowac piekne krewetkarium. Nie wiem tylko jak wyglada sprawa dostepu w Polsce do zwierzakow ale taki np. Stenopus, Periclimenes, Thor, Palaemon itd.. to powinny byc raczej dostepne. Zwroc uwage ktore zwierzeta zyja w grupach a ktore wylacznie w parach - i tak staraj sie je dobierac. Mozesz smialo miec miekie korale, wrecz jest to wskazane w krewetkarium: korale miekie i glony wyzsze. Chyba ze chcesz krewetki tanczace to one beda podgryzac korale, wiekszosc innych jesli bedzie karmiona to zostawi je w spokoju.

Pamietaj jednak o tym, ze takie krewetkarium musisz w zasadzie traktowac jak akwarium rafowe - a akwarium 54L troche ciezko jest prowadzic poczatkujacemu. Dlatego stanowczo rekomenduje powiekszenie zbiornika, jakby tak ze 100L to mozna by bylo pomyslec z czasem o parce konikow morskich czy innych malych rybkach. Sam pomysl oceniam na piatke ale stanowczo z wlasnego doswiadczenia doradzam powiekszenie zbiornika.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.