Skocz do zawartości
wildschek

UV - pomoc w podjeciu decyzji

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Prosze o podpowiedz czy kupowac lampe UV ???? Bije sie z mysla czy bedzie u mnie wykorzystana .. Czytalem na forum juz inne posty dot. UV i tyle samo opini za co i przeciw ...a nosze sie z zamiarem kupna dlatego bo walcze z ospa lub cryptocaryonu u mojego Acanthurusa Nigricans juz od ponad 2 tygodni a efekty sa marne ...

Czy Lampa UV pomogla by zwalczyc ten przypadlosc ??? Mam baniak ponad 325L i ewentualnie o jakiej mocy lampa UV mogla by byc zainstalowana zeby byl oczekiwany efekt koncowy ????? W niedalekiej przyszlosci przenosze sie do wiekszego baniaczka 700-800L i chcialbym zeby byla tak dobrana aby mozna ja bylo tez tam wykorzystac .... a moze w ogole jest malo potrzebna i beda to wyrzucone pieniadze ???? Kupowac czy dac sobie luz...


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak najbardziej lampa pomoże ale musi być rozważnie używana, są różne szkoły, ja osobiście kiedyś używałem lampy jak zauważalem u Hepatusa "białe kropki" po włączeniu na kilka godzin lampy przez 3 dni Hepatus pływał czyściutki - to jedna strona medalu.

Druga strona to taka że UV usunie ci z wody kilka dobrych pierwiastków czy mikroelemantów, więc należy ją używać tylko wtedy kiedy potrzeba, choć widziałem zbiornik gdzie UV chodziło 24H, ale obok stały do uzupełnienia hektolitry mikroelementów......

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wyboru lampy UV polecam AQUASTEP UltravioletSterilizer

Aquastep_inside.gif

Jest to ciekawe rozwiazanie gdyz woda oplywa lampe UV wielokrotnie.

Tu jest jej strona domowa http://www.pentairaquatics.com


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie slyszalem i czytalem gdzies ze u jednych chodzi UV na okraglo a innych tylko sporadycznie a co do mikroelementow to tez gdzies czytalem ze promienie UV-C nie zabijaja mikroelementow tylko te dobre "bakteryjki" ale to tez jedni twierdza ze tak drudzy ze nie a ciekaw jestem jak z tym jest naprawde ??? Slyszalem tez ze nie bakterie tylko plankton tluka i to by chyba sie zgadzalo ale sam juz nie wiem ... zreszta tego planktonu i tak jest w akwariach jak na lekarstwo i z reguly sie go uzupelnia ..

A jaka moc stosowac tak zeby byla dobrze wykorzystana w 325L oraz pozniej w 800l ??? czy 18 W a moze 25W lub 36 W bedzie ok ??


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja opinia co do lampy UV jest taka, sama ją posiadam (najmniejsza chyba 5W) i uważam, że się przydaje a) w akwarium kwarantannowym :) w zbiorniku ogólnym podczas kwarantanny i wprowadzania nowych ryb. Oczywiście zastosowanie jej w punkcie "a" jest lepsze i korzystniejsze, choć niestety z przyczyn technicznych u mnie niemożliwe, korzystam sporadycznie, bo akwarium czeka na przeprowadzkę i póki co nowych ryb nie wpuszczam. Uważam, że używanie jej 24h 7 dni w tygodniu z punktu widzenia biologii jest nieporozumieniem, gdyż lampa sterylizuje wodę ze wszystkiego co w niej żyje i się do niej zmieści, bilans in + jest większy tylko podczas kwarantanny normalnie woda w akwarium ogólnym powinna żyć...

Moc lampy musisz rozpatrywać w korelacji z wielkością akwarium, szybkością przepływu przez nią wody i okresem rozwoju pasożytów, jeśli w tym celu ma być stosowana.


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ta 18W nie bedzie za duża ???? np. do 325L na teraz a na pozniej do 800L gdzies spotkalem sie z opinia im mocniejsza tym lepsza tzn skuteczniejsza oraz jak mniejszy przez nia przeplyw to tez bardziej skuteczna ... i wogole czy ta by mogla byc ???? link do tej 18W

http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=228577555


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie i panie oczywiscie :yesjak to jest z doborem tej mocy naprawde nikt nie wie ???? Podpowiedzcie ktora i jakiej mocy kupic czy ten link ktory wyzej zapodalem i ta 18W nie bedzie za duza ?????


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dzieki dzieki a ta co ten link jest wyzej bedzie ok...????


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastosuj sok z czosnku do podawanego pokarmu. Ma on silne dzialanie bakteriobojcze. Mozesz takze podawac pokarm Tropicala zawierajacy czosnek, lub kupic gotowy ekstrakt z czosnku Kenta i dodwac kilka kropli do pokarmu.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wildschek :

panowie i panie oczywiscie :yesjak to jest z doborem tej mocy naprawde nikt nie wie ???? Podpowiedzcie ktora i jakiej mocy kupic czy ten link ktory wyzej zapodalem i ta 18W nie bedzie za duza ?????

dobierz moc do wielkości przepływu. Lampa fabrycznie powinna mieć określona dla jakiego zakresu przepływu działa.

Silniejsza lampa już nic nie zmieni, bo efektywność zależeć będzie od pompy, która może dostarczyć tyle a tyle w wody w określonym czasie. Uważać aby nie dać za słabej, wtedy zmuszeni będziemy ograniczać przepływ, a poco to jak mozna wpiąc w obieg i nie martwić się regulacją przepływu.

Lampa UV rozbija wszystkie schelatowane mikroelementy, np. Fe2+(dostepny do fotosyntezy) wytrąci z chelatu i zamieni na Fe3+ (niedostępny dla fotosyntezy)..

Wybije bakterie, wirusy a w następnej kolejności plankton .... Im organizm większy tym wymagac będzie silniejszej dawki. Człowieka, ryby nie zabije, ale skutki negatywne mozna odczuć np. poparzenia (jak na solarium) dlatego też lampy są w takich obudowach, a nie rozkładane w lampie nad akwarium.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa uv ma tym wieksza wydajnosc im mniejszy przeplyw wody przez nia dlatego trzeba dazyc do mozliwie najmniejszego przeplywu przez lampe.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzieki za odpowiedzi i rady ale czy dikladnie ta

[black]http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=228577555[/black]

mogla by byc ??? podaja tam ze max przeplyw 8000l/h ... czy taka lampke mozna by bylo wpiac u mnie w obieg majac 3200l/h lub zeby nie dlawic zbytnio przeplywu glownego obiegu przez staly montaz tej UV i zastosowac na obiegu glownym jakis bypas i tam gdzies ja wpiac. Zalaczajac oczywiscie co jakis czas cyklicznie w razie potrzeby ??? choc np. miedzy innymi kol Brunon chyba o ile dobrze kojarze stosuje UV 24h na dobe i baniaczek jest super ?


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr1 :

Lampa uv ma tym wieksza wydajnosc im mniejszy przeplyw wody przez nia dlatego trzeba dazyc do mozliwie najmniejszego przeplywu przez lampe.

błąd w rozumowaniu, albo się nie rozumiemy. to co napisałeś to częściowa prawda, ale Twoje zdanie zrównuje wszystkie lampy niezależnie od mocy.

Lampa UV ma określoną moc okresloną w W. Im silniejsza, tym szybciej w przeciągu określonego czasu doprowadza do destrukcji komórki.

Dlatego też, przy okeślonej mocy (jak lampę kupujemy to z określoną moca której już nie regulujemy), jak zejdziesz z przepływem poniżej pewnego min. nie uzyskasz już wcale lepszych wyników.

Przy silniejszej lampie możesz zwięskzyć przepływ bez wpływu na wydajność lapmy.

Korzystając z Twojego stwierdzenia, można oczywiście uzyskać np. 100 % oczyszczenie wody z bakterii (bakterie to skrót od wszystkiego na co lampa wpływa), ale przyrost bakterii w akwa bedzie większy niż wydajność lampy. i nie osiągniesz zamierzonego efektu.

A co do lampy z max 8000 l/h odpowiedz sobie na pytanie: czy lampa z przepływem zbliżonym do 3200 l/h jest tańsza ? albo czy będzie finansowa różnica w użytkowaniu tych dwóch lamp? po co przepłacać. jeśli naszą lampę używać będziemy sporadycznie, koszt zakupu porównywalny, to brałbym ta o większej mocy, przynajmniej ma właściwą wydajność i swoimi gabarytami nie będzie ograniczać przepływu.

Co do montażu. Lampa używana sporadycznie nie powinna być wpięta na stałe w obieg. Podczas nie uzywania na sciankach osadza się min. błona biologiczna i inne zanieczyszczenia. Po uruchomieniu lampy, nawet jeśli wybije co ma, to przez zanieczyszczenia trudniej przedostać się promieniom UV a więc wydajność lampy drastycznie maleje. - i należy ją porzadnie wyczyścić przez włączeniem.

Używana non stop - wiadomo czyścimy regularnie jak każdy inny sprzęt.

Dlatego też firmy określają ten przepływ, najmniejszy, ponieżej którego nic nam nie zmienia w wydajności lampy i ten największy, gdzie lampa traci jeszcze akceptowalną wydajność w tłuczeniu wszystkiego co możliwe. Prosto z tego wynika, że lampę można dobrać do wielkości przepływu albo przepływ do lampy. Ale jaki w tym sens? nie poto montowałes tyle pomp w akwa, aby sobie były.

Tak samo lampę powinniśmy tak ustawić, nie po to aby sama sobie uzyskiwała 100% skuteczności na wylocie, ona ma uzyskać akceptowalną wydajność w odniesieniu do naszego akwa. Co z tego że lampa na wylocie uzyska 30 % skuteczności, jak w ciagu 24 h uzyskamy 99,9% obniżenie zawartości bakterii w akwarium ?

Mocą lampy i przepływem musimy manewrować w okreslonej granicach. Zbyt duży przepływ do mocy lampy: nie uzyskamy nic, jeśli bakteria będzie za krótko wystawiona na jej działanie. i odwrotnie zbyt mały przepływ, nie spowoduje wystarczającej wymiany wody pomiedzy "skażoną" a "oczyszczoną" i także nie będzie efektu.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr1 :

Lampa uv ma tym wieksza wydajnosc im mniejszy przeplyw wody przez nia dlatego trzeba dazyc do mozliwie najmniejszego przeplywu przez lampe.

A ponadto co pisał Nuroslaw, nie można dławić przepływu poniżej minimalnego, gdyż lampa się grzeje, a przepływająca przez nią woda ją chłodzi, przynajmniej tak piszą w instrukcji...:)


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie bral UV tylko dozbieral na ozon z kontrolerem :)


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ozon to nic dobrego. Ja osobiscie odradzam ozon, malo co nie zabilem calego baniaka i tez mialem kontroler !


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie teraz sie narobilo .... ozon czy lampa ?? tu przy najmniej dla mnie jest sprawa prosta bo Lampa a dlatego bo ozon moze i wydajnieszejszy lepszy ale na pewno bardziej niebezpieczny i mozna narobic wiecej szkody jak pozytku .. poza tym chyba duzo drozszy ... a wracajac co do tej lampy czyli co reasumujac 18W moze byc tylko jak ja wlaczyc w obieg tzn gdzie najlepiej zeby bylo ok....? w obieg glowny pompy ??? ale chcac stasowac ja co jakis czas to po co mam tam wisiec i blokowac obieg ??? Swoja droga ciekawi mnie jak macie to rozwiazane chodzi o sam jej monataz w ktorym miejscu ? i czy ktos ma na stale ma wlaczona 24h/dobe i gdzie w takim przypadku jest ona wpieta w obieg glowny ???


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ozon ma jedną zaletę nad lampą UV- działa w całym zbiorniku, nie tylko na to co płynie z wodą przez pompę. Ta zaleta może byc też wadą.

pomijając koszty eksploatacyjne: należy zadać sobie pytanie do czego ma służyć ?

Lampa jest bezpieczniejsza, możesz tylko za bardzo wyjałowić wodę, zagłodzić zwierzęta i rośliny.

Ozonem możesz wyjałowić wodę i poparzyć podopiecznych. Ponadto konieczność jest ciągłego monitorowania poziomu ORP, którego nie możesz przekroczyć.

Lampę możesz dać zawsze silniejszą, ponieważ działa ONA poza akwarium, tylko w obudowie lampy.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nuroslaw :

Ozon ma jedną zaletę nad lampą UV- działa w całym zbiorniku, nie tylko na to co płynie z wodą przez pompę. Ta zaleta może byc też wadą.

Nuroslaw :

Ozonem możesz wyjałowić wodę i poparzyć podopiecznych.

Dlatego prawidłowa instalacja ozonu zakłada przejście wody po ozonowaniu przez węgiel aktywny.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.