Skocz do zawartości
Aquamark

Dlaczego 20% zywej skaly

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Noszę się z zamiarem postawienia słonego zbiornika.

By operacja się udała i przyszły zbiornik można

było prowadzić bezproblemowo, na razie zbieram kasę i

czytam z wszelkich źródeł.

Przewidywany start zbiornika, niestety 2010.

Tak na marginesie czy mając 50 lat jest sens zakładać

solniczkę? (posiadam spore doświadczenie w prowadzeniu

zbiorników słodkich)

Przeglądając sporo fotek zbiorników, a także obserwując

je w realu wyrobiłem sobie mniemanie o swoim przyszłym

zbiorniku. Nie za bardzo podobają mi się baniaki z usypaną

skarpą skały przez całą długość zbiornika,

zaczynającą się prawie przy przedniej szybie.

Rozumie, że tak wyglądają zbiorniki z ilością 20-30%

skały, ale czy tak musi być.

Czy ilość skały powinno się odnosić do litrów,

czy raczej do zawartego życia.

Do czego zmierzam? Podoba mi się duży zbiornik z małą

ilością skały, a ze sporą ilością przestrzeni.

Oczywiście ilość życia w proporcji do tej skały.

Myślę o zbiorniku 160*70*60h - 800l wody w obiegu,

z 50-100kg żywej skały. Ilość skały ma wystarczyć

na stworzenie dwóch skarp z dwoma prześwitami. Czyli

jedna skarpa maskuje komin, przerwa, skarpa, przerwa,

boczna szyba.

Czy to ma sens?

Pozdrawiam.

Marek Odrzywolski

Lublin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sadze zebys uzyskal precyzyjna odpowiedz. te 20% skaly wzgledem objetosci zbiornika jest wielkoscia usredniona. po prostu taka jej ilosc w statystycznym zbiorniku jest w stanie zapewnic odpowienio wydajna filtracje. nie sprawdzalem tego w zadnych zrodlach, ale na chlopski rozum to po prostu na drodze eksperymentow odkryto, ze wlasnie taka ilosc daje dobre rezultaty. generalnie im skaly wiecej tym lepiej.

edit: a przynajmniej w przyoadku metody berlinskiej.

ja mam 160l i ok 26kg LR, co daje jakies 16%. mam malo zwierzat, ostroznie skarmiam i jadac na miniflotorze wszystko dziala.

jesli dobrze poszukasz to zobaczysz, ze nie wszystkie akwaria maja usypana sciane skaly na tylnej szybie. wydaje mi sie, ze przy tych wymiarach jakie podales co do planowanego zbiornika, latwo Ci bedzie odejsc od tego schematu i jesli tylko dobrze popracujesz nad skala to mozesz wnetrze bardzo ciekawie zaaranżować.

zeby prowadzic z sukcesem akwarium rafowe potrzebny jest spokoj, cierpliwosc, systematycznosc i checi (no i troche pieniedzy). hobby jest piekne i satysfakcja plynaca z obserwacji zycia w akwarium ogromna. ograniczen wiekowych nie ma.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Dzięki

kaziko :

jesli dobrze poszukasz to zobaczysz, ze nie wszystkie akwaria maja usypana sciane skaly na tylnej szybie. wydaje mi sie, ze przy tych wymiarach jakie podales co do planowanego zbiornika, latwo Ci bedzie odejsc od tego schematu i jesli tylko dobrze popracujesz nad skala to mozesz wnetrze bardzo ciekawie zaaranżować.

No właśnie, na nich wzorowałem swoje wyobrażenia o zbiorniku.

Temat dalej mnie nurtuje, bo wiadomo: pompy, cyrkulacje, suplementacje,

dobieramy do ilości wody. A odpieniacz, pojemność filtru glonowego nie

powinna być dobrana do ilości skały? Oczywiście przy założeniu, że

życia damy proporcjonalnie do skały?

A ograniczenia wiekowe mają znaczenie :wink Pozostaje coraz mniej czasu :)

i zaczyna się rozumieć ile "zmarnowałem czasu" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w 900l mam w tej chwili jakieś 120kg skały i więcej nie zamierzam dokładać więc na te 20% się nie łapie :) Mi też gruzowiska się nie podobają choć poprzednie moje akwarium właśnie tak wyglądało - ale jak to mówią "tylko krowa nie zmienia poglądów". Ważne aby mieć tą swiadomość, że trzeba się trochę ograniczać z karmieniem i obsadą lub zadbać o dodatkowe formy filtracji - np. super odpieniacz, DSB, filtr glonowy, reduktor fosforanów, węgiel aktywny :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kazdy odpieniacz ma podana wielkosc awkarium dla jakiej zostal zaprojektowany. sa podane metody obliczania parametrow odpieniaczy dla diy (Jak pamietam Jan Fitas ma na swojej stronie artykuly na ten temat). oczywiscie fabryczne parametry trzeba odpowiednio przeliczyc w rzeczywistosci zaleznie od obciazenia zbiornika ktorego nei da sie imho policzyc precyzyjnie, wszystko przyjmuje sie na oko.

generalnie metoda berlinska zaklada 20% skaly, wydajny odpieniacz. no i dobre swiatlo. dodatkowe filtry i ich wielkosci ? nie mam doswiadczenia w ich stosowaniu wiec sie nie wypowiem. no ale na chlopski rozum jakies przeliczniki, mniej lub bardziej dokladne musza istniec zeby mozna bylo jakos dobrac i wielkosci.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquamark- widze, ze jestes z Lublina, jak chcesz to wpadnij zobaczysz jak wyglada moje :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kaziko :

kazdy odpieniacz ma podana wielkosc awkarium dla jakiej zostal zaprojektowany

Nie do końca się z tym zgadzam. Porównaj BK 200 przeznaczonego do maksymalnie 1000l z innym odpieniaczem do takiej wielkości zbiornika. Jeśli chodzi o wydajność wynik jest z góry przesądzony. Czyli - albo jedni, alby drudzy robią nas klientów w konia. To co zazwyczaj firmy wypisują nie ma odzwierciedlenia w praktyce.

Co do proporcji - czy mierzyć glonowy do ilości skały :) Trzeba brać ogólne założenia zbiornika - ilość skały, ilość zwierząt, dodatkowa filtracja itp. Jak dla mnie im większy glonowy tym lepiej :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze będzie zobaczyć akwa Rebcia jak już zdecyduje się że czas na zdjęcia, super ułożenie skały, żadnych pięter, piękna głębia, powiedział bym że nie widać że jest tam 120 kg skały, po jego obejrzeniu następny mój zbiornik będzie głębszy niż wyższy bardzo ciekawe efekty można osiągać /czarne tło robi bardzo dobrą robotę/ i sądzę że łatwiej doświetlić i ustawić cyrkulację ....


DEXA /jacekdl@o2.pl/ GG 3977 niestety na razie www.papierline.pl

moja mała galeria

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek ale poleciałeś :) aż się czerwony zrobiłem :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:):):) fakt jest taki że pierwszy raz na żywo zobaczyłem taki zbiornik i zrobił na mnie spore wrażenie, widziałem duże zbiorniki ale w takich wymiarach które masz Ty po raz pierwszy, a jak spsy podrosną to papuga z gałęzi spadnie :) i nie czerwień się będziesz miał się czym chwalić.

Temat jest w sam raz bo u Ciebie akurat gruzowiska nie ma i ściany skałą zawalone też nie są


DEXA /jacekdl@o2.pl/ GG 3977 niestety na razie www.papierline.pl

moja mała galeria

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dexa :

a jak spsy podrosną to papuga z gałęzi spadnie :)

:):):) - dobre :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Rebciu niema co sie czerwienic tylko fotki pokazac :):wink


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zaśmiecamy temat :) foty będą jak uznam, że nadszedł czas aby pokazać to akwarium :) chłopaki jest gdzieś 6 tygodni od wsadzenia prawie frachtowej skały więc nie oczekujcie, że zaraz będę walił zdjęciami na lewo i prawo :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :
kaziko :

kazdy odpieniacz ma podana wielkosc awkarium dla jakiej zostal zaprojektowany

...

To co zazwyczaj firmy wypisują nie ma odzwierciedlenia w praktyce.

...

no i wlasnie dlatego napisalem :

kaziko :

oczywiscie fabryczne parametry trzeba odpowiednio przeliczyc w rzeczywistosci zaleznie od obciazenia zbiornika ktorego nei da sie imho policzyc precyzyjnie, wszystko przyjmuje sie na oko.

tunze w swoich materialach reklamowych wspomina o tym :

http://www.tunze.com/fileadmin/images/product_additional/0090.000_P%2301.pdf

na stronie 39:

"...

Seria „Nano“ jest przeznaczona do zastosowania w biotopach rafowych do 200 litrów i pracuje w śposób prawie że nieszkodliwy dla

planktonu. Zapotrzebowanie na miejsce w akwarium jest minimalne a zastosowanie bardzo łatwe. Ze wzgędu na wysokie wymagania

w akwariach z koralami kamiennymi powinno sie stosować tego rodzaju odpieniacze do około 100 litrów. W akwariach mieszanzch

lub z koralami miękkymi można je bezproblemowo stosować do 200 litrów pojemności. ..."

jak inni producenci do tego podchodza - nie wiem.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Tylko mi chodziło o to, że tak naprawdę nie wiadomo jak to wszystko przeliczyć :) Każda firma podaje np. taki odpieniacz na x litrów, czasami podając ilość zasysanego powietrza + ilość litrów wody na godzinę i co z tego? Oprócz tych parametrów kluczową rolę spełnia konstrukcja odpieniacza i weż pod uwagę produkty Royal-Exlusiv i np. odpieniacze Tunze - to dwa różne światy. Co z tego, że Tunze bierze pod uwagę plankton czy korale twarde jak nie uwzględnia ilości ryb i ilości karmień na dobę. Co z tego, że ten odpieniacz będzie oszczędzał plankton jak nie da rady wywalić syfu jakie robią odchody ryb czy rozkładający się niezjedzony pokarm? O to mi chodziło :)

Tak z doświadczenia i obserwacji nachodzą mnie następujące wnioski - zakładamy akwarium i zaplecze techniczne. Potem kupujemy zwierzęta i jeśli okazuje się, że filtracja jest niewystarczająca - zaczynami wprowadzać zmiany w tej filtracji. Raczej nie da się bez pomocy bardziej doświadczonych kolegów wszystkiego tak zaplanować aby wszystko grało :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

olekszwarc :

Aquamark- widze, ze jestes z Lublina, jak chcesz to wpadnij zobaczysz jak wyglada moje :).

Bardzo chętnie. Po okresie wakacyjnym, wrzesień - październik, przypomne się.

:)

Pozdrawiam

Marek Odrzywolski

Lublin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zapraszam.

Powiedz mi- dlaczego chcesz od razu walnac 800l?

Moze lepiej zalozyc na poczatek 50-100l?

Na Priv wyslalem Ci wiadomosc.

A co do wieku:p jak zalozylem pierwsze morskie mialem 13 lat wiec ograniczen chyba nie ma:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquamark, możesz wpaść też do mnie jeśli chcesz. Moje akwa ma tylko 250 l i jest deltą z usypanym na tylniej ścianie gruzowiskiem ale w delcie trudno cos innego wymyśleć.

BTW chyba kiedys u Ciebie byłem po wodę RO kilka lat temu mam wrażenie na Czechowie naprzeciw pogotowia jak zakładałem solniczkę, albo się mylę.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do ilosci skaly i innych "ksiazkowych" danych apropos wydajnosci systemu - brak regul:) jest kilka rzeczy, z ktorymi mozna kombinowac, aby osiagnac efekt - zmniejszenie ilosci skaly mozna zrekompensowac dsb, odpieniaczem z matplanety, duzym refugium. wynik musi byc jeden - dobra woda i redox powyzej 400. u siebie mam skaly w granicach 85kg, co daje wydawaloby sie mizerny wynik przy objetosci baniaka 800l. mam jednak dsb, refugium i wydajny odpieniacz - zycia duzo, karmie bez ograniczen, ze zbiornikiem ani razu nie mialem problemow. Dane w stylu "20% skaly" zluza raczej niepopelnianiu bledow przez mniej doswiadczonych akwarystow. jestem swiecie przekonany, ze mozna zrobic swietny baniak o pojemnosci np. 800l z 20kg zywej skaly. pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt nie mowil , ze sie nie da.

metoda berlinska nie jest przeciez jedyna sluszna metoda filtracji.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co lepsze wielu akwarystow zdejmuje nam klapki z oczu, otwierajac nowe drzwi i wytyczajac nowe kierunki rozwoju akwarystyki. i to jest w tym wszystkim najsmieszniejsze - ze nic mnie juz nie zdziwi:) Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjdzie moda na rifkeramik i zywa skala pojdzie w odstawke.

Zobaczycie;), tak samo jak DSB ostatnimi czasy czy grotechy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquamark

Zgadzam sie z Toba w całej rozciągłości. Przeglądam różne zbiornki i jak kazdy kto szuka czegos dla siebie mam swoje typy, co mu sie najbardziej podoba. I te akwaria gdzie widac sciane skały sa zdecydowanie dla mniej intersujace. Osobiscie mam wrażenie ze wiecej tam skały jak wody i panuje ciasnota. W tych zbiornikach gdzie mniej skały do całości przestrzeni jest wrażenie przestronnosci, zupełnie inny widok. Jak w morzu gdzie jest głebia, przestrzeń i oto własnie chodzi. Ci co nurkowali wiedza o czym mówię. Bo to daje prawdziwe wrażenie głębi i otchłani oceanu. Takie akwarium własnie chciałbym miec w przyszłości. Byc moze sa inne ograniczednia aby taki zbiornik prowadzic (filtracja) ale jak widziałem u jednego z kolegów (Rufio takie uruchomił) pewnie mozna. Trzymam kciuki za ten nurt.

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=87258#87258

Mariusz


600 l w ciagłej walce i niepewno?ci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja to widze inaczej troszke - akwaria ze stosunkowo mala iloscia skaly sa ladniejsze, to sie zgadza, jednak w trakcie zasiedlania koralami skala znika. liczy sie natomiast wspomniana przestrzen dla wzrostu koralowcow. taki zbiornik na pewno bedzie dluzej cieszyl oko wlasciciela. no i po kilku latach moze wygladac oblednie. pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

olekszwarc :

No to zapraszam.

Powiedz mi- dlaczego chcesz od razu walnac 800l?

Moze lepiej zalozyc na poczatek 50-100l?

Na Priv wyslalem Ci wiadomosc.

A co do wieku:p jak zalozylem pierwsze morskie mialem 13 lat wiec ograniczen chyba nie ma:).

Dzięki.

Dlaczego 600l? To górna granica na jaką mnie będzie stać, chyba :)

Zawsze można w trakcie oszczędzania środków, zejść z tonu.

Czytając forum, główną przypadłościa akwarystów słonowodniaków jest

stawianie za małych zbiorników :)

Co tu kryć, najpewniej nie zdąże postawić dwóch zbiorników, najpierw

mniejszego, a potem docelowego. Nie zostało mi tyle czasu. Wy młodzi

macie ten luksus, że macie go więcej. :wink

A jako przyszły emeryt, w polskich warunkach, nie nastawiam się na kokosy.

Pozdrawiam

Marek Odrzywolski

Lublin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.