Jump to content

Aquamark

Klubowicz
 • Content Count

  67
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Lublin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Witam. Mam rozszerzonego Ballinga z soli zakupionych w sklepie z odczynnikami. Wyjątek sól bez soli kupiłem w sklepie akwarystycznym. Pozdrawiam
 2. Witam. Ależ namawiaj, po to jest to forum . Faktycznie jednak kwasówka będzie lepszym materiałem. Dopytałem u kolegi, który ma syna specjalistę w tej materii. Korozja spawów spowodowana jest zanieczyszczeniem węglem podczas czyszczenia i nieodpowiednim spawaniem. Można profilaktycznie spawy trawić lub natłuszczać . Dla naszych celów, taka korozja raczej nie ma znaczenia. Chyba. Możesz przybliżyć podstawowe błędy przy spawaniu? Lub lepiej, jak należy to zrobić krok po kroku, jestem zainteresowany własnym wykonaniem stelaża z kwasówki. Pozdrawiam.
 3. Witam. A korozja spawów, ponoć jest nieunikniona. Czyli w domyśle kwasówkę trzeba jeszcze pomalować? W sumie na forum jest parę przykładów stelaży z aluminium, niektóre monstrualne, na przykład projekt Beti. W planach miałem stelaż z kwasówki, ale pochwaliłem się tym osobie wykonującej infrastrukturę akwarystyki morskiej. Odradził mi kwasówkę ze wskazaniem na aluminium. Pozdrawiam Tak też broniłem stelaży z kwasówki, ale zdanie wzmiankowanej osoby było nie ugięte. Zaręczałem wszelką czystość przy spawaniu: cięcie odpowiednim sprzętem, stół specjalny, narzędzia pomocnicze z kwasówki. Inna sprawa, czy nieliczne ogniska korozji w spawie są niebezpieczne dla wytrzymałości stelaża. Pozdrawiam.
 4. Witam. No właśnie chodzi też o koszty. Aluminium jest tańsze od kwasówki i to znacznie, jest lekkie, nie trzeba niczym malować. Wszystkie prace chcę wykonać sam, a ocynku sam nie zrobię. Mam tiga. Spawanie nim to bajka. Piszesz o stali czarnej ocynkowanej? Teraz mam 2 cm i mi wystarczy, czyli szerokość 72-77 cm, ale długość 4,5 m. Stelaż mam na całą ścianę(w dwóch częściach), dwa zbiorniki + zlew z bieżącą wodą - co to za wygoda . Skłaniam się za aluminium, jedyna wątpliwość czy przy rozstawie 60 cm nóg, konstrukcja będzie wystarczająco mocna. Obecny stelaż też sam robiłem. Mimo, że jest ze stali czarnej, w sumie taki tani nie był. Czyszczenie, malowanie, dźwiganie, koszmar. Szerokość przyszłego stelaża ogranicza tylko nośność stropu i żona, no i powiedzmy szeroki na 1 m trochę by głupio wyglądał w pokoju 4,8 x 2,8 m. Szaleństwo . Pozdrawiam. Marek Odrzywolski. Lublin.
 5. Witam. Mam nieodpartą chęć by wymienić swój stelaż na szerszy. Posiadany ma szerokość 60cm i wykonany jest z czarnej stali. Mimo powłoki wykonanej z farby stosowanej przy malowaniu mostów (farba wodna, powłoka o strukturze gumy) nie jestem jej pewny. Niedawno miałem awarie śrubunku i pod stelaż wciekło mi trochę solanki. To tylko kwestia czasu, a zacznie coś korodować. Czyli jest okazja ten stan rzeczy zmienić . Nowa szerokość przynajmniej 70cm. Tylko z czego? Stelaż z kwasówki ponoć koroduje na spawach, i to taki który jest fachowo wykonany. Myślę więc o aluminium. Mój stary stelaż ma pionowe słupki co 60cm, jak myślicie czy przy aluminium można taki sam odstęp zachować. Profil 40x40x4. I czy taki stelaż będzie miał wystarczającą wytrzymałość? Zbiornik, powiedzmy, 190x70-75x60h w cm. Pozdrawiam. Marek Odrzywolski. Lublin.
 6. Witam. A nie, ma dwa zakresy 50 i 5. Pozdrawiam. No tak, nie doczytałem topiku do końca i zaśmieciłem temat.
 7. I dla poparcia co powyżej podasz wszystkie reakcje na wzorach. To nie jest takie proste. Przy typowych podmianach i delikatnym Ballingu dojdziemy, po pewnym czasie, do delikatnego wzrostu KH. Co jest gorsze od niskiego KH, zbyt raptowny jego wzrost. Moje zwierzaki lepiej reagowały na takową zabawę. Przy korygowaniu tylko KH, ręka często świerzbi i robimy to zbyt śpiesznie. Korygując KH samą sodą lub dedykowanym preparatem najlepiej posłużyć się pompą dozującą. Pozdrawiam.
 8. Witam. Miałem to samo. Dawaj pełnego (trzy roztwory) Baliinga. Zacznij od małych dawek. Pozdrawiam
 9. Witam. Zastanawiam się czy produkty AF posiadają wzmiankowane sole. Skoro lejesz jeszcze mikro to może coś im brakuje. Wystarczy, że jeden roztwór soli jest nietrwały, a nie wiemy który, to co robić? Chyba tylko właśnie okresowe icp. Mój balling oparłem na artykule Państwa Barabasz, z kwartalnika Morszczaki. Przepis jest tak sporządzony by nie mieszać poszczególnych soli, co wydaję mi się, przemawia za trwałością wsadowych roztworów. Właśnie zainteresowało mnie to. Zbiornik mam świeży, ponad pół roku, leje ballinga tylko dla kh. Wapń i magnez ponad normę - jeszcze mało korali i bogata sól do podmian. KH - 8,23 PH - 8,05 ~ 8,21 wahania dobowe Ca - 490 Mg - 1500 NO3 - 0,8 PO4 - 0,06 Jestem w trakcie uruchamiania komory glonowej w sumpie (na Mineral Mud). Zapewne wielu posiłkuje się tym artykułem, ciekawy jestem waszych opinii. Pozdrawiam.
 10. Witam. W pełnej metodzie stosujemy szereg roztworów opartych na związkach Baru, Kobaltu, Chromu, Miedzi, Żelaza, Jodu, Niklu, Strontu i Cynku. Dodaję się je do roztworów bazowych wykonując tak zwany stock. Stężone roztwory, które wykonujemy w ilości 1000ml są dodawane po parę ml, a co z resztą. Jak bardzo są trwałe poszczególne roztwory z mikroelementami? Pozdrawiam Marek Odrzywolski Lublin
 11. Witam. Ludzie z natury są oszczędni. Wolą się "dusić" niż płacić za ogrzewanie. Podstawą jest stała wymiana powietrza. W konwencjonalnym układzie grzania wietrzenia, trzeba dbać o czystość kratek wentylacyjnych, rozszczelnić okna i obserwować czy to działa. Często trzeba zamontować wentylatory wyciągowe w kanałach wentylacyjnych i załączyć je do pracy ciągłej. Trzeba ponieść jakieś koszty, tyłka szkłem nie podetrzesz Pozdrawiam Marek Odrzywolski Lublin
 12. Witam. Fakt wylewka nie jest lekka. Dlatego inspektor budowlany z mojej firmy radził mi bym nie przekraczał 1,5-2 ton całej infrastruktury akwarystycznej. Z uwagi na możliwość wadliwego wykonania wylewki, przed wyrównaniem i położeniem terakoty, nawierciłem w parunastu miejscach wylewkę i styropian (do płyty żelbetonowej) wiertłem koronowym fi 100mm . Takie punkty wsporcze. Teraz żałuje bo powinienem starą wylewkę usunąć i położyć swoją - równą. Podczas remontu dobrze jest wykonać podłogę idealnie równo - poziomo. Odpadają wtedy wszelakie nóżki, podkładki (miejscowe przeciążenia podłogi). Pod całym stelażem mam położoną grubą sklejkę skrzyniową (podłoga przyczep samochodowych), podklejoną zieloną gąbką pod panele 3mm. Moja wylewka ma grubość 1 - 5 cm w zależności od widzi misie budowlańców. Czyli waga wylewki to nie cała tona, plus terakota :) Mój pokój jest idealny do akwarystyki: trzy ściany nośne, przez ścianę woda, kanalizacja i tablica z elektryką. Bardzo żałuje tego, że stelaż zrobiłem o szerokości tylko 62 cm, brak głębi :) Teraz robił bym 70 - 80 cm. Pozdrawiam Marek Odrzywolski Lublin
 13. Witam. Wzmiankowane 150 kg/m2 to nie jest obciążenie niszczące. Używa się go by wyliczyć jak bardzo możemy obciążyć cały strop. Mamy pokój 24 m2, to do takiego pokoju możemy wnieść 3,6 tony, raczej równomiernie rozmieszczone. Wliczamy w to wylewkę, ścianę działową, meble, ludzi, itp. Te 150 kg możemy pomnożyć przez 2 - współczynnik bezpieczeństwa. Czyli całość może dochodzić do 10 ton. Płyta żelbetonowa w rzeczywistości wytrzyma znacznie więcej. Praktycznie można na niej parkować czołgiem Pamiętam, jak budowali mój wieżowiec to całymi tygodniami jak nie miesiącami, parę największych pokoi w pionie były szczelnie zawalone materiałami budowlanymi. Ile może ważyć 30m3 belitu, promonta lub kaloryferów żeliwnych. Nagabywany inżynier budowlaniec czy mogę postawić zbiornik, jak duży, tylko się śmiał. Problemem mogą być zbiorniki ponad 600-1000 litrów postawionych na środku pokoju. U sąsiada sufit może się zarysować. Natomiast zbiorniki postawione pod ścianą nośna, możemy śmiało stawiać. Ja mam pod ścianą nośną o długości 5m postawione łącznie 1,5-2 tony. Stelaż ma podstawę 4,5x0,6 m. No i koronny argument jaki był przytaczany wielokrotnie. Jak bardzo obciąża (dynamicznie) liczna prywatka z muzyką, 10-15 osób skacze na środku pokoju w rytm muzyki. Czy potrzeba na taką prywatkę pozwolenie ? Pozdrawiam Marek Odrzywolski Lublin
 14. Witam. Zgadza się, zabezpieczenie różnicowe jest też zabezpieczeniem przeciwpożarowym. U mnie mam trzy różnicówki, jedna domowa, a dwie do akwarium. Łączy się je, że tak powiem, równolegle - zasila się je z jednego punktu. Łączenie różnicówek w szeregu raczej nie ma sensu. W moim układzie wszelkie zakłócenia w domowej instalacji nie mają wpływu na zbiorniki.
 15. Trzy osoby, styropian na podkładki i idzie. Przy wnoszeniu szkła człowiek dostaje kopa, adrenalina , szczególnie właściciel. Kłopoty mogą być przy zakrętach, drzwiach i przedpokojach. Trzeba pomierzyć. Do wniesienia mojego, 130x60x60, musiałem rozebrać szafę z drzwiami przesuwnymi. Trochę na pionowo i na kocu, trochę po grubym styropianie, poszło. Następny zbiornik, 200x60x60, kleje sam na miejscu.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.