Skocz do zawartości
Rafisko

Zebrasoma Flavescens

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo podoba mi się ta rybka i bardzo chciałbym ją hodować w moim przyszłym zbiorniku. Jednak informacje dotyczące tego jaka jest minimalna wielkość zbiornika dla tej ryby są BARDZO rozbierzne. W jednych źródłach jest napisane, że 200 litrów, inne podają,że 160 litrów, a jeszcze inne, że nawet 90 litrów. Sam jestem w stanie założyć zbiornik 160 litrów z myślą o tej rybie :). Zatem powiedzcie jak to jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie to sprzedawca nie napisze ze ryba wymaga

min 400l bo kto ja kupi :) ...

pytanie jeszcze jakie to 160l, podaj wymiary.


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Cokolwiek podadzą i tak będzie za mało w stosunku do tego co ryby mają na "wolności" :).

A tak szczerze ryba piękna ale w Twoim akwa jak się bardzo uprzesz to ją wsadzisz, ale będzie to jedyny pokolec w Twoim akwa, i kto wie czy nie jedyna ryba :)....

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wyraź się trochę jaśniej, bo z twojej odpowiedzi nie wynika czy ta ryba może pływać w 160 litrach czy nie. Wspomniałeś o towarzystwie... szczerze mówiąc nie musi być za bogate mi do szczęśia wystrczą 3 ryby: Zebrasomka, Błazenek i Diademka lub Babka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest tak że generalnie dla ryb pokolcowatych akwaria powinny się zaczynać od 400 litrów , one potrzebują przestrzeni są bardzo szybkie, ale przy takiej obsadzie jaką zaproponowałeś i przy zachowaniu podstawowych parametrów, Zebrasoma będzie żyła u Ciebie pytanie tylko jakie to będzie życie....., ja miałem w 250 litrach Zebrasome i Hepatusa było ciasno ale żyły i nawet rosły.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w moich 200l. żyją od 3 lat Zebrasoma, Hepatus i 2 błazny i Synchiropus picturatus i jest ok. Taki McDonald's:)

Ważna jast dieta max urozmaicona, no i dobry odpieniacz:D

Pozdrawiam Grzesiek


200l + sump, AM HQI150W AM16K, T5 2x39W AM Reef White, T8 Arcadia Marine Blue,

odpieniek Weipro przerobiony +p. 1500l/h, pompa obiegowa 3000l/h,

cyrkulacja mj1200l/h+2xPH402, mixer KM500, UV,PHmetr, osmoza AM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cholerka... robi się ciekawie :) a jeśli podwyższył bym poprzeczkę do 200l wymiary 80cmx50cmx50cm to już moim zdaniem na pewno będzie ok. A chyba akwa 200l da się załatwić za 3500zł:) więcej by było ciężko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO dla zebry i ogolnie pokolcowatych to dlugosc jest wazniejsza od szerokosci czy wysokosci.zrob 100 na 50 na 50 i bedzie git :) 160 dla pokolca to juz troche hardcore


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyslana aranżacja wystroju ma także duże znaczenie.Przy takich gabarytach zbiornika warto pokusić się o wykonanie kilku kolumn zamiast tradycyjnego "usypiska"ze skaly na tylniej szybie.Wtedy pokolce mają owiele więcej przestrzeni do pływanie i ponadto nie muszą caly casz wpadać na siebie plywając jedynie od prawej do lewej,co tylko podsyca agresje na tak malej przestrzeni.


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafisko

Babka, jak to w zyciu, chcialaby miec dziadka :).

Ich zachowanie mocno sie zmienia, gdy maja partnera.

Ladne wymiary : 1x0,5x0,5 :)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o tym, żeby to akwarium zrobić na zamówienie w AquaMedic'u? Jestem z Poznania więc mam tam blisko, a z tego co widziałem to robią ładne akwaria nawet na zamówienie można dostać sump i chyba szafkę. Tylko nie wiem jak z ceną:) znając tą firmę to pewnie niemała:), ale lepiej załatwić coś porządnie:) . Czyli z planowanych 60L zrobiło mi się 250L :) choć kurczę nie mogło by być 100(dl)x50(szer)x40(wys) czyli 200L? to chyba wystarczy na żółtka, dwa błazenki, garbika i diademkę:)_o a szersze niż wyższe akwaria zawsze mi się podobały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez mozna, ale tych 10 cm wysokosci bedzie Ci brakowalo przy ukladaniu skaly


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 40cm wysokie to znaczy np: 35 cm wody. Postawisz 20 cm skalke to dla korali zostanie 15cm wody....

Te 250 l to jest cala objetosc zbiornika (chyba nawet liczac po zewnetrznych wymiarach:)). Gdy odejmiesz grubosc szyb, objetosc skaly, piachu, pompek, korali, ryb, slimakow, krabikow, krewetek, wieloszczetow itd. to nawet 200 litrow tam nie nalejesz :). Zapasik sie przyda :) i pod akwarium bedzie wiecej miejsca. Koszty az tak bardzo sie nie zmienia, a wieksze akwarium bedziesz zakladal dopiero za dwa lata a nie za rok :).

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, 200 a 250litrów to chyba nie aż taka wielka różnica cen. Jednak co do układania skały: ja raczej nie jestem zwolennikiem układania "ściany" z tyłu akwarium. Wolałbym zrobić jakieś przestrzenne konstrukcje złożone z małych kolumienek itp. Z tego co piszecie to bardzo sprzyja rybom, a w szczególności Zebrasomce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko musisz miec skale w odpowiednio malych kawalkach, zebys mial co ukladac :)

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy układaniu skały staraj się zrobic 2, 3 kryjówki, dobrze robi dla ich dobra zdrowia psychicznego, w jednej z nich bedzie spał:) mam na myśli oczywiscie zółtka:)

pozdrawiam

Grzesiek


200l + sump, AM HQI150W AM16K, T5 2x39W AM Reef White, T8 Arcadia Marine Blue,

odpieniek Weipro przerobiony +p. 1500l/h, pompa obiegowa 3000l/h,

cyrkulacja mj1200l/h+2xPH402, mixer KM500, UV,PHmetr, osmoza AM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i zapadła ostateczna decyzja stawiam na jakość:) zatem niebawem wezmę się za 250 litrów z m.i.n zółtkiem na pokładzie :). Skały ułożę w 3 usypiska taki mam plan :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dołożę jeszcze pytanie czy do Z.Flavescens w 250 litrach można dołożyć jakiegoś innego pokolca? Mam na myśli Z.Xanthurum, albo P.Hepatus. I jeszcze czy te dwa powyższe gatunki są wiele trudniejsze od żółtka w hodowli? Słyszałem tylko, że Hepatusek jest podatny na liczne infekcje szczególnie w okresie klimatyzacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim skromnym zdaniem tak:)

http://nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&id=1193

tylko pamiętaj o kilku kryjówkach

pozdrawiam

Grzesiek


200l + sump, AM HQI150W AM16K, T5 2x39W AM Reef White, T8 Arcadia Marine Blue,

odpieniek Weipro przerobiony +p. 1500l/h, pompa obiegowa 3000l/h,

cyrkulacja mj1200l/h+2xPH402, mixer KM500, UV,PHmetr, osmoza AM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak poza tym jest jakaś fajna rybka do Zebrasomy? Mam kilka opcji co do obsady:

Opcja 1:

2x Amphiprion Ocellaris

1x Amphiprion Frenatus

1x Zebrasoma Flavescens

1 lub 2(nie wiem jak lepiej)x Dascyllus Melanurus

1x jakiś pseudochromis

Opcja 2:

2x Amphiprion clarkii

1x Zebrasoma flavescens

1x jakaś babka

1x Centropyge loriculus

Opcja 3:

1x Paracanthurus Hepatus

1x Zebrasoma Flavescens

1x Amphiprion clarkii

1x Aphiprion frenatus

1x jakaś baka

Opcja 4:

1x Zebrasoma Xanthurum

1x Zebrasoma Flavescens

2x Aphiprion Frenatus

1x Mandaryn

Która opcja jest najlepsza? Jeśli każda po części to możecie zaproponować coś jeszcze innego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opcja 5:

Flavencens

loriculus (tu uwaga - cena studzi wielu chetnych):)

babka + dziadek !

2x Nemateleotris magnifica

Pseudocheilinus hexataenia

Escenius bicolor

dobry odpieniacz!

Innych doktorow do tego akwarium bym nie dawal. Beda sie meczyc.

Przykro mi, ale w mojej opcji nie ma miejsca dla blazenkow!:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:pWszystko fajnie ale bez błazenków:dontgetit ? Jednak bardo podoba mi się propozycja dwóch Nemateleotrisów:) . Co do loriculusa, jeśli jest taki potwornie drogi to chyba lepiej jakiegoś innego karłowatego ustnika. Jeżeli są tańsze i tak samo ładne, no chyba, że mnie loriculus zauroczy to się może zdecyduję. I co do obsady jestem pewien co do:

1x Zebrasoma Flavescens

1x jakiś Centropyge

2x Nemateleotris magnifica

2x jakaś babka

Jednak nie wyobrażam sobie akwa morskiego bez błaznów:con dlaczego sądzisz, że nie mogą być? Myślę, że do tej obsady, co podałem powyżej, na pewno by się nadawały :) Zastanawiam się jednak czy lepiej 2x Ocellaris, czy może Clarkii albo Frenatusy. Czy gatunki błaznów można łączyć? Aha i jeszcze: bardzo podoba mi się Dascyllus Melanurus. Jest temperamętny, ale gdyby wpuścić go na końcu to może byłoby ok. Zastanawiałem się jeszcze: może jakiś chetonik? Max. liczba ryb to chyba około 7, prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze Twoje akwarium bedzie troche przerybione :).

W zasadzie to Flavences i Centropyge juz go wypelnia. Dlatego proponuje male rybki jak magnifica. Babki trzymaja sie dna i nie przeszkadzaja innym, ale to tez duze ryby...Gdy wpuscisz blazenki to zrezygnuj z dwoch innych, duzych ryb). Poza tym ukwial zacznie chodzic i niszczyc inne korale, co w tak malym akwarium moze szybko nastapic. Poza tym - blazenki maja wszyscy poczatkujacy - po co to powielac?:)

Escenius bicolor jest maly, malo ruchliwy i zjada glony - idealny do mniejszych zbiornikow.

Hexataenia czysci korale z roznych pasozytow - to pozyteczna rybka.

Jak wiesz, rozne rybki moga spelniac w akwarium rozne pozyteczne role. Moze jakies sobie dopasujesz?

Z cheteonika to raczej zrezygnuj do czasu, az bedziesz mial wieksze, stabilne akwarium. Poczytaj tez co one jedza...

Istnieje zagrozenie, ze w tak malym akwarium, rozne gatunki blaznow beda prowadzic wojne.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Istnieje zagrozenie, ze w tak malym akwarium, rozne gatunki blaznow beda prowadzic wojne.

szczegolnie niedobrana para Clarkow rozniesie Ci baniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.