Skocz do zawartości
nika

oświtlenie/obsada

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich,

i bardzo proszę o pomoc. mam dwa pytania "raczkującej" akwarystki:

1. jaki jest optymalny czas oswietlenia akwarium?

2. gdzie szukać, lub gdzie pytac ;-) o optymalną obsadę?

ad1. posiadam typowa nadstawkę akrcadii 4*T5 2+2 (dwa stateczniki)

ad2. tzn. w akwarystyce słodkowodnej są bardzo ogólne przeliczniki ilośc ryb na pojemnosć zbiornika + preferencje gatunkowe... nigdzi nie moge znaleźć nawet bardzo ogólnych założeń dla akwarium morskiego. myślę o koralowcach miękkich i bezkręgowcach, ew. błazenek dla dziecka, ale nie chcę przesadzić.

akwarium czekające na obsadę to 200 l + 50 kg żywej skały.(oczywiście oprócz tego i filtry i pompy i odpieniacz też ;-))

z góry bardzo dziękuję za pomoc


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytając o czas oświetlenia uzyskasz różne odpowiedzi :) Jedni ośiwetlają 10 godz. inni 14, a nawet 16 godz. Ja, przy miękkich proponuję ok. 12 godz. oświetlenia np. pierwszy statecznik włącza się o 9 rano drugi statecznik o 10, wieczorem pierwszy gaśnie o godz. 20 drugi o 21. Dla miękkich to powinno w zupełności wystarczyć.

O obsadzie poczytaj tutaj. Jest dużo wątków a archiwum na ten temat. Na początku mogę tylko zasugerować, że jeśli już to powinny być 2 błazenki, nie jeden:wink. 200l to nie tak mało i myślę, że jeszcze coś można dołożyć.

50kg do 200l to zdecydowanie za dużo. Będziesz miała tzw. gruzowisko i będzie to szkaradnie wyglądało. Myślę, że wystarczy 25 kg, które się ładnie ułoży i będzie "cacy" :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo Ci dziekuję za odpowiedź,

ja wiem, ze pytania laików często denerwują... ja naprawde czytam to forum zajadle, nie wszytko rozumiem, ale cóż... o oswietleniu tez znalazłam kilka postów ale był pisane szyfrem nie "dla blondynek" ;-)tak powaznie, to pisali ludzi, posiadajacy rózne kombinacje swietlówek i nic mi to nie mówiło. Tobie jeszcze raz dziekuję, błazenki bedą dwa (synek się ucieszy). obsadę bedę kompletować powoli, raz, że tak chyba nalezy robić, a dwa że finanse trochę ograniczają. a co do skały, to powiem Ci, że też się tego obawiałam, ale... mam wrażenie, ze jest akurat... jak będę miał już co pokazac to na pewno się pochwalę


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nika :

ja wiem, ze pytania laików często denerwują...

Mnie osobiście denerwują dwie sytuacje - pierwsza i najgorsza to pisanie postów w trybie roskazująco-roszczeniowym, a druga to jeśli identyczne pytanie było zadawane trzy dni temu. Czytaj i w razie wątpliwości pytaj bo nikt nie urodził się alfą i omegą.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rebciu, masz mi NATYCHMIAST powiedziec co potrzebuje zeby zalozyc akwarium z blazenkiem :haha

a, i jeszcze chce wiedziec czy Cie dynka nie boli od ciaglego machania :)

@Nika, ni ma w morskim uniwerslanego przelicznika ryba/litr. do 200 litrow mozesz wpuscic 10 garbikow ale 10 pokolcow juz nie da rady. ale do dwoch blaznow spokojnie w 200 litrach mozesz jeszcze cos dorzucic. z blaznow i tak nic nie bedziesz miala, jak wleza w ukwial czy co im tam wsadzisz mackowatego to juz ich nie zobaczysz raczej plywajacych w toni wiec dokupienie innych rybek Cie nie minie :haha


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blazenki - blazenkami, ale zdaje sie, ze budujesz troche falszywa filtracje.

Mozesz opisac cala technike? Lepiej teraz niz gdy bedzie za pozno.:)

@Tom

Rebciu macha tylko glowa a pamietasz Adiego?:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia treningu:D

To moja reakcja jak widzę coś pięknego np. śliczne akwarium, piękne szczepki do kupienia lub jeszcze lepiej - wyżebrania, super-hiper motor, zgrabną ... :wink


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

@Tom

zdaję sobie sprawę, że w morskim jest inaczej i stąd moje pytanie. jak pisałam wczesniej na rybach nie bedę się skupiac, błazenki dla synka, ew. jakas babka. myslałam o obsadzie korali miękkich + bezkręgowce i tu boję się przesadzic z iloscią... ale zawsze powstrzymają mnie możliwosci finansowe ;-)

@Stani

dlaczego fałszywa? ja dopiero raczkuję w tej dziedzinie i absolutnie nie uwazam sie za partnera do równorzędnej dyskusji, ale... z tego co czytałam to za minimum przyjumuje się 20% żywej skały. u mnie jest pare kilo wiecej, bo ztych kawałków wchodzacych na 20% nie bardzo było co ułozyć.po za tym 15 kg grysu koralowego, 4 pompy cyrkulacyjne, odpieniacz, filtr wewnetrzny, filtr zewnętrzny.

na razie jest ładnie, czysto, gdziniegdzie cos powychodziło... ale czas nakwyższy wprowadzic nowych mieszkańców ;-)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika

Wlasnie o to mi chodzilo :)

Co to za filtr zewnetrzny i wewnetrzny?

Do czego ten grys koralowy?

Ps: kazdy raczkowal...:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani,

grys koralowy jako podłoże,

filtr wew. eheim 2212, filtr zew. JBL 500, pompy eheim, odpieniacz prizm skimmer ()dla 400l)

tak jest od czerwca, do teraz nic nie ruszałam, lae bym już chciała ;-). skała jest ze zbornika 4 letniego, o identycznej koncepcji technicznej, z tyze wiekszego ponad 400 l.

dlatego próbuję w ten sam sposób, bez sumpa, dodatkowych rurek, w wersji "dla blondynek" :-)

pozdrawiam


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nika,a jakie akwarium ma wymiary?


Narodziny 29.05.2011 -- restart 20.08.2013:

akwarium - 100x65x53 sump - 80x40x40

odpieniacz - Deltec APF 600

oświetlenie - Maxspect Razor 160W

obieg - Tuzne Silence 1073.040

cyrkulacja: Tunze 6055, 6045, NanoWavebox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ nika wywal tego kubelka, chyba ze bez wkladu go zostawisz tylko jako cyrkulacje

widze ze zrobilas na metodzie berlinskiej (duzo skaly i wydajny odpieniacz), spokojnie mozesz tam nawkladac sporo kor. miekich :) i pare reybek :)

napisz mi na priv adres to za zwrot kosztow wysle ci szczepke Capnella imbricata

http://www.meerwasser-lexikon.de/index.php?name=Capnella%20imbricata&kategorie_id=83&tier_id=565&sprache=de


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika

Wlasnie Filavandrel Ci odpowiedzial.

Mnie jeszcze ciekawi, co jest w tym filtrze JBL 500?´

Dodatkowo bym sie zastanowil, czy nie zamienic grysu koralowego na drobny, zywy piach (np. 2cm warstwa).

Jakie silne sa te 4 T5 ?

Te cyrkulacje bym rozbil na dwie pompy, przynajmniej 2000 l/h kazda.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

jak mi miło, że jest odzew z Waszej strony. dobrych kilka miesięcy poczytywałam to forum, ale strach przed zadaniem pytania był większy, aż się wreszcie odważyłam i nie zostałam "zjedzona". żeby było uczciwie, bardzo dużo mi pomógł przy tym projekcie p. Mariusz (prowadzi jeden z olsztyńskich sklepów akwarystycznych.) staram, się sama duzo czytać i szukac odpowiedzi. niechcę zamęczać ani Was ani jego ciągłymi pytaniami, ale czasem muszę ;-).

@Krzycho692, akwarium typowa 200l proste, czyli 100/40/50.

@Filiavandrel, ja się boję wywalic kubełek.wypełnienie to MicroMec JBL. a z przjemnoscią przyjmę szczepke Capnella imbricata, ale czy sobie poradzę? czytałam przed chwilką, że jest dość trudny...

pozdrawiam


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani,

chociaż "chcieć to móc" to moje credo, nie zasze niestety sie sprawdza. na razie nie moge pozwolic sobie na żywy piasek... po prostu. a w kubełku jest MicroMec.

pozdrawiam


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno wyczytalas w naszym Forum, ze zywa skala, odpieniacz, silne swiatlo i cyrkulacja zapewniaja raczej bezpieczne prowadzenie akwarium.

Gruz koralowy na dnie moze z czasem mocno przeszkadzac, bo zbierze sie w nim o wiele wiecej brudu niz w drobnym piachu., a ten MicroMec tez brzmi jakos tak, jakby ktos chcial od Ciebie troche pieniedzy wyciagnac, a kozysc moze byc watpliwa.

Moze jeszcze ktos sie na ten temat wypowie? Moje zdanie jest, ze tym latwiej prowadzi sie zbiornik im prostsza i latwiejsza do ogarniecia jest filtracja. Sprawdzone wyniki osiagamy dodajac (w miare potrzeby) UV, ozon, DSB,MM lub filtr glonowy. Moze sie myle ale ten MicroMec jest dla mnie egzotyczny. Co to jest i do czego sluzy?

Troche namacilem?:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Satni:

Gruz koralowy na dnie moze z czasem mocno przeszkadzac, bo zbierze sie w nim o wiele wiecej brudu niz w drobnym piachu

Ja w morszczyźnie dopiero raczkuję, ale zgadzam się ze Stani.

W mojej "200" dałem 4kg grysu, akwarium ma dopiero 4 miesiące a ja już zacząłem stopniową jego ewakuację z powodu syfu jaki się gromadził, pomimo obecności rozgwiazdy piaskowej i strombusa.

Poza tym w Twoim akwarium Nika jest tylko z grubsza licząc-około 120 litrów wody (185 litrów netto - 50 kg skały - 15 kg żwiru. Proszę niech mnie ktoś poprawi jeśli źle liczę Pozdrawiam. Krzysztof


Narodziny 29.05.2011 -- restart 20.08.2013:

akwarium - 100x65x53 sump - 80x40x40

odpieniacz - Deltec APF 600

oświetlenie - Maxspect Razor 160W

obieg - Tuzne Silence 1073.040

cyrkulacja: Tunze 6055, 6045, NanoWavebox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani, litości, już zaczynają się szyfry :-)

UV brak ale jest ozonator, oreszcie na razie nic nie powiem ;-)

a ten JBL MicroMec ( wkład biologiczny) cytat z pudełka "...to białe intensywnie filtrujące kulki:

- wysokiej jakości porowate, ceramiczne kulki dla lepszego utrzymania wody w czystości,

- o średnicy 14mm, również pasujące do małych filtrów,

- stożkowy kształt porów pomaga bakteriom w rozkładzie azotanów,

- dają bardziej intensywny rozkład związków amonowych i azotanów,

- 1 litr krążków jest wydajny na 1500m2 powierzchni, co jest ośmiokrotnie więcej niż tradycyjne ceramiczne wkłady..."

wiem, czytałam, że w akwarystyce morskiej wkłady biologiczne nie mają zastosowania. nie chcę też dyskutować bo jeszcze za mało wiem, i pewne, rzeczy po prostu przyjmuję. jeśli chodzi o kubełek i wypełnienie to tak działa to duże akwarium na którym się wzorowałam.

moja praca na razie polega na cotygodniowej podmianie ok. 30l wody, (przy okazji odmulacz idzie w ruch), przepłukaniu pomp, wyczyszczeniu szyb i odpieniacza.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z ozonem na etapie poczatkujacego to bym sobie dal spokoj, latwo przy nieumiejetnym dozowaniu i "na oko" bez kontrolea narobic trupow w akwa. o te szczepke sie nie martw, rosnie jak chwast, ciezko ja zabic i nie jest wcale trudna :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ nika najlepiej jak ten "dings" (MicroMec) bedziesz stopniowo usuwac (w malych ilosciach np co tydzien 1/8 ) na pewno wyjdzie twojemu baniakowi na zdrowie :)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję wszystkim za porady,

powiem szczerze boję się ruszyć ten kubełek :-( , poza tym ja ten micromec mam powtykany i w podłoże. w akwarium na którym się wzorowałam jest dokładnie tak samo, tylko wszystko x2 (450l). rafa aż tentni zyciem i naprawdę mozna zwariować. ja dziś jeszcze za bardzo nie mogę podystkutowac, ale będę uważnie obserwować i czase poprosze o konsultację :-)

@Filavandrel jeszcze raz dziękuję za Capnella imbricata !!!


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jednak ktos sobie nabil kase :)

Dobrze chociaz, ze pory w tych kulkach sa stozkowe :)

@Nika - ("dają bardziej intensywny rozkład związków amonowych i azotanów")

Tu nie ma jakiejs czarnej magii - posluchaj:

-masz odpieniacz, ktorego zadaniem jest wyprowadzic z obiegu zwiazki bialkowe

-masz kulki, w ktorych bakterie przerabiaja zwiazki amonowe na nitrit i nitrat

- tego wyprodukowanego nitratu Twoj odpieniacz juz nie wylapie

- gdyby nie bylo tych kulek (patrz co powiedzial Filavandrel) i wszystkich innych podobnych "materialow filtracyjnych" pracujacych przeciwko odpieniaczowi, to woda bylaby czystsza.

Pozdrow pana ze sklepu :)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.