Skocz do zawartości
zibi2000

blaknie tridacna!

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czego brak mojej tridacnie ale ostatnio pojawiły się na jej płaszczu jaśniejsze plamy, tak jakby kolor w tym miejscu wyblakł.

Suplementuję jod, natomiast nie dodaję mikroelementów, poza regularną cotygodniową, 10% wymianą wody. Stosuję sól Tropic Marin pro reef. Przyznaję, że trochę mieszam z dozowaniem wydatku z reaktora wapniowego ale mam niestabilny poziom wapnia. Przy kroplowym wydatku Ca szybko spada i muszę lać prawie "ciurkiem" aby uzyskać ok 400 mg/l. Kontrola PH w reaktorze jest OK. Lajon 120 trzyma PH na poziomie 6,5 a dozowanie CO2 zgodnie ze standardem ok 50 kropli na minutę. Zbiornik 280 l, światło 4 x T5 39W x 14 godz., oraz HQI 250W 10000 K x 7 godz. Cyrkulacja w sumie ok 4000l/h. Inne twarde, sps-y i miękkie są OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co z Twoją tridacną, natomiast na zwiekszenie poziomu wapna bez lania roztworu ciurkiem jest dosyć proste. Zmiejsz PH w reaktorze do ok. 6,2 i zmiejsz przepływ. Powstały ściek będzie miał większą zawartość wapna i będziesz mógł go lać mniej.

Zbadaj też zawartość wapna w odcieku. Moze wkład jest marny.

Problemy z utrzymaniem poziomu wapna w zbiorniku mogą być związane z za niskim poziomem magnezu. Jeśli masz test sprawdż zawartość magnezu.

Używasz soli która ma dużą zawartość jednego i drugiego pierwiastka i robisz spore podmiany - 40% miesięcznie! Ile ty masz tych twardych, że pochłaniają takie ilości wapna! W tej soli jest bodajże 440mg/l

A z innej beczki - Jakie masz Ph w zbiorniku lejąc odciek ciurkiem? Pewnie niskie?

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki froolk za pomoc! Szkoda, że nie czytam po niemiecku, może przy okazji też dowiedziałbym się ciekawych rzeczy o tridacnach. PH w zbiorniku mam rzeczywiście dość niskie, pod koniec cyklu świecenia HQI ok 17.00 zaledwie 8,15, ale za to nad ranem nie spada poniżej 8,0 prawdopodobnie dlatego, że kh mam 12-14. Też nie wiem czemu takie wysokie? Wkład jest z grubego grysu koralowego z niedużą ilością tłucznia wapniowo-magnezowego. Magnez jest niski ok 1.100-1.150. W odcieku ca jest na poziomie 600-700. Takie podmiany wody i tą właśnie solą stosuję od 2 m-cy może to jeszcze za wcześnie na efekty bo zużycie musi być nieduże z uwagi na niewielką obsadę twardych w moim akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo niską zawartość magnezu, to moim zdaniem prawdziwa przyczyna trudności z utrzymaniem wapnia.

Nie postepuj gwałtownie. Kh wysokie jest właśnie przez to, że wlewasz takie ilości odcieku z reaktora, przyhamuj bo Kh 14 to juz za duzo, 12 to za duzo moim zdaniem, chociaż niektórzy tyle mają. Tu dopatrywał bym się jakichkolwiek problemów z obsadą, zejdż do 10 ograniczając wypływ z reaktora.

Nie uzywasz miksera?

Zbyszku - conajmniej drugi raz pisze Ci, że nie znam niemieckiego.

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

przeciez podawane byly tlumacze z niemieckiego na angielski, wiec o co chodzi? :D

pozdr...

Ps; Jak znbajde checi to"moze" troche przetlumacze a jak nie to moze ktos inny sioe znajdzie z tego forum zeby przetlumaczyc tasiemca:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

dobra , tak na szybkiego plus minus te najwazniejsze rzeczy moge pomalu przetlumaczyc , jezeli komus bardzo na tym zalezy .

pozdr....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

WARUNKI UTRZYMANIA MUSZLI.

Aby utrzymac niezwykla farbe naszych muszli , faktycznie parametry w akwarium rafowym

musza byc poprawne.

Wystarczajaco silne oswietlenie HQI , np; Giesemann Megachrome marine (tylko reklama:D)

Osram D, Czytez Osram N , (a najlepiej to Osram:D) lub tez BLV 10.000K do tego niebieskie T5 rury

np; "ATI niebieskie plus" albo Aqua Medic -Ocean Blue sa zalecane.

Przy swiatlach z silnym niebieskim zarnikiem takim jak np; Aquaconnect Performance

Megachrome Blue lub Radium 20.000K powinno sie dodatkowo umiescic rury T5swiatlo dzienne "spectrum"

np; ATI -SUN-PRO .

Przy czystym oswietleniu T5 zaleca sie umieszczenie jeszcze dodatkowych jarzeniowek o roznym spektrum.

W literaturze podane parametry wody nelezy przestrzegac i trzymac je na jednakowym

poziomie ( nie tylko przy muszlach;) ) Temperatury do 29° sa bardzo lubiane przez muszle

(jakby ktos chcial trzymac tylko same muszle :D)

Oto gatunki ktorw lubia cieple kompiele do 29 °;

T. crocea und T. maxima benötigen sehr viel Licht, gefolgt von T. gigas und T. derasa.

Jako przyklad dobrze oswietlonego akwarium ,ktoro mozna tam obejrzec na stroniehttp://www.geile-muscheln.de/haltung.php

Do akwariu o glebokosci 70cm , zaleca sie oswietlenie 400Wat HQI ( jak widzimy swiatlo jest bardzo wazne ,aby muszle zachowaly swoja barwe i ogolny wyglad:))

wazny jest tez czas oswietlenia akwarium (9 godzin HQI :D 400 wat :D thx ) przy T5 od 12 do 14 godzin.

Moc rur T5 powinna wynosic nie mniej jak 4x 54Wat czas oswietlenia 12 godzin.

(Kolega z forum , ktory pytal dlactego muszla nagle traci kolor powinien zwrocic uwage na moc i czas oswietlenia , bo te chalery lubia jasne swiatlo i odpowiedni czas naswietlania:D;))

Prosze zwrocic uwage przy zakupie muszli, przy jakim swietle byly trzymane , jezeli mamy innae swiatlo , nalezy je stopniowo przystosowwac do nowego:)

A wiec nie wystarczy kupic zwierzaka , wlozyc do akwarium zaswiecic i gotowe :D tak to juz jest ze w zyciu niema nic prosto :D

Takie przyzwyczajanie muszli do nowego oswietlenia moze (powinno) potrwac kilka tygodni.

Po przez zmiane swiatla , transport itd , muszle traca troche swoje ubarwienie , ale po nelezytej aklimatyzacji w nowym akwarium szybko jednak dochadza do siebie.

Muszlom nalezy podawac Jod ;np; takiej i takiej firmy ..... wazne jest zeby wczasie aklimatyzacji nie stosowac silnej filtracji weglowej czy tez uzywania ozonu .

2. KUPILI PANSTWO NOWA MUSZLE ;

Sprawdzajcie Panstwo regularnie jej reakcje na swiatlo i ruch .Zdrowa muszla reaguje natychmiast

na ruch lub dotyk , wtedy to szybko sie zamyka . Swiezo importowana muszla ,reaguja wolniej , ale juz w nastepnych dniach

powinno sie to znacznie poprawic. W przypadku gdyby bylo inaczej ,nalezy poszukac muszli innego miejsca.

Bardzo wazne jest poprawne osadzenie muszli , niech PAnstwo znajda czas na aklimatyzacje stosujac przy tym metode kropelkowa.

Samo powieszenie woreczka z muszla na brzegu szyby akwariowej w celu wyrownania temperatury nie jest wystarczajace.(aklimatyzacja-metoda kropelkowa:-))

Die Byssusdrüsse nie moze byc uszkodzony (chodzi o jakis gruczol sam dokladnie nie wiem , chyba ta taka gulke na srodku muszli i ten otwor:D)

Nie powinno byc widac porozrywanych strzepow wiszacych z pod muszli .Muszle z duzym tym otworem czy tez gruczolem takie jak;

T. crocea czesciej wlasnie dochodzi u tych muszli do uszkodzen , Beschädigungen wie dies z.B. bei T. derasa oder T. maxima der Fall ist.

Przy zakupie muszli powinna sie kontrolowac jej "noge" (jej ssawke od spodu , za pomoca ktorej przysysa sie do kamienia, bardzo mocno czasami:) )

I tylko wtedy gdy wyglada wszystko zdrowo , bez zadnych uszkodzen , wtedy mozna pomyslec o ewentualnym zakupie takiej muszli:)

Moze byc widocznych pare wlokien ciagnacych sie z muszli , ale nie powinen to byc jakas gesta ciagnaca sie flegma:D

Niektore uszkodzenia gruczolu muszli nie zawsze sa widoczne , czesto tez narazone sa takie muszle na rozne infekcje i zdychaja po kilku tygodniach.

Uszkodzenia plaszcza lub gruczolu (Byssus-Drüse) czy tez "nogi" nie zawsze musza konczyc sie smiercia muszli.

Przy dobrych warunkach , muszle maja zdolnosc regenerowania.

Wysmienicie wpywaja tez kompiele w ULTRAMARIN .

Nie kupujcie Panswo muszli , ktore zostaly na sile oderwane od podloza.

Najlepiej jest kupic muszle razem z kamieniem .

muscheln1.jpg

3. " DORA RADA DLA SPRZEDAWCOW MUSZLI "

Dobrym sposobem dla lepszej prezentacji Panstwa muszli jest trzymanie ich w pojemnikach wypelnionych zwirem koralowym.

W tych pojemnikach mozecie Panstwo optymalnie oswietlic muszle , a przy okazji muszle nie beda narazone na uszkodzenia. (w skrzyneczkach ze zwirkiem trzymac poniewaz z kamienia ciezko je oderwac )

Umieszczone lustro ponad akwarium w skosie 45 ° pomoze klientowi odkryc (wybrac) dla siebie nadajace sie zwierze. (kule i fonoblyski jeszcze :D )

4. KONTROLA MUSZLI

Na farmie ciagle sa prowadzone zdrowotne kontrole muszli , ktore powinny zagwarantowac ze zadne z pasozytow nie zaatakuje mlodych muszli .

W tym tez celu wykonywane sa specjalne mikrofiltracje ktore oczyszczaja wode z pasozytow.

5. ACZKOLWIEK ISTNIEJA NIEKTORE PASOZYTY , NA KTORE NALEZY ZWROCIC UWAGE.

Sa slimaki pasozytnicze , ktore moga sie znajdowac w Panstwa muszlach.

Chowaja sie one w dzien , przewaznie wielkosci ziarnka ryzu biale slimaczki.

W nocy wylaza i zzeraja muszle :D powodujac nienormalne jej uszkodzenia!

Jednym z bardzo znanych takich slimakow jest slimak z "rodziny" Cymatiidae.

Sa one duzym problemem nawet na farmie , pomimo tego iz filtruje sie starannie wode przez microfiltry.

Ze wzgledu na to ze te slimaki sa bardzo rozpowszechnione , istnieje ryzyko zaslepienia akwarium np; kupujac zywa skale.

Jak do tej pory nie sa znane inne zwierzeta zywiace sie tymi slimakami :D

Larwy tych slimakow , atakuja muszle poprzez otwor (Byssus) i osadzaja sie pomiedzy skorupa muszli a jej miaszem.

Muszla wtedy probuje poprzez swoj sluz obronny , pozbyc sie tych slimakow :D

(OBSERWUJ SWOJA MUSZLE ;CZY NIE WYDZIELA ZADUZO TEGO SLUZU ,TO MOZE BYC ZANK)

Cdn.............

cdn...(text jest dluuuugi i nie tlumacze go jota w jote bo stracilbym wlosy :D )

Ps; naprawde ciekawy jest ten artykul , dalej nawet ciekawy opis rozmnazania ! muszli ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Zbyszek36. Ten niemiecki....W zasadzie, jeśli chodzi o oświetlenie moje parametry nie odbiegają od zaleceń. Może jedynie czas świecenia HQI jest krótszy od zalecanego ale moc w stosunku do wielkości zbiornika jest dużo większa. Czytam, że p. Żak chce montować do większego ode mnie zbiornika 70W HQI. Temperatury barwowe się zgadzają , mam dość różnorodne oświetlenie. Diabeł tkwi chyba w dalszej części artykułu!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

Czesc Grzesiek. spoko.gif

Pozwole sobie zacytowac text z Twojej strony , ktory mnie niezle rozbawil:D , a zarazem czytalem go naprawde z wielkim zainteresowaniem, wydal mi sie na tyle interesujacy ze chcialbym go tutaj zamiescic:)

" Nie zalecam natomiast zakupu Miracle Mud. W cuda można wierzyć lecz "nabycie cudu drogą kupna" kojarzy mi się ze "szczeblem z drabiny która przyśniła się Św. - bodajże - Piotrowi" a którą to sprzedawano w "Krzyżakach". Od razu mówię o swoich doświadczeniach by nie być gołosłownym. Obok sumpa umieściłem filtr glonowy zawierający Miracle Mud w ilości 20 kg. Początkowo wszystko było ok. ale po 2 miesiącach zaczęły się pojawiać niepożądane glony i to w takich ilościach, że żadną miarą nie byłem w stanie sobie z nimi poradzić. Stosowałem duże i częste podmiany wody. Stosowałem też brak podmian. Oba sposoby na nic. Przestałem dozować mikroelementy. Bez skutku. Próbowałem zastosować metodę sterowania cyrkulacją wody. To samo. Oświetlenie. To samo. Zmniejszyłem ilość ryb. Do filtra RO dokupiłem DI (to jedyny plus MM, że zmusił mnie do zakupu denitryfikatora). Nic. Szukałem problemu wszędzie tylko oczywiście nie tam gdzie trzeba było. Glony, szybko rosnące na MM, zdominowały cały filtr. Pilnowanie ich to była ciężka i wyczerpująca harówka. No i się stało. Katastrofa nastąpiła gdy Caulerpa racemosa przejrzała i zepsuła całą wodę. Natychmiast odłączyłem filtr glonowy od systemu filtracji i zabrałem się za niwelowanie szkód za pomocą podmian wody. Walka ta trwała trzy miesiące. Tyle czasu zajęło mi pozbycie się niepożądanych glonów. To był rzeczywiście Miracle, że pozbyłem się skutków tego Mud. Nie polecam.

Może i ktoś pomyśli, że to artykuł sponsorowany ale cóż. Zaryzykuję. Z całą świadomością mogę polecić sprzęt DELTECa. Te odpieniacze turbo-skimmery są po prostu rewelacyjne. Efektywność. Prostota obsługi. Nic dodać nic ująć.

Stanowczo doradzam oświetlenie nocne. Mała dioda a daje dużo pożytku. Polecam gorąco bo to i dla ryb mniejszy stres gdy naraz w pokoju zapalimy światło. A to znacznie ładnie dostrzec coś w zbiorniku gdy lampy wyłączone a my za wszelką cenę chcemy coś dostrzec w akwarium. Baterie do latarek kosztują, oj kosztują. I co najważniejsze to ryby nie dają się tak łatwo schwytać gdy mrok rozprasza choć niewielka smużka światła. W taki to sposób straciłem swojego Idolka pożartego przez ukwiała. A i rybki przestały wyskakiwać "na piwo" poza zbiornik.

Polecam nie oszczędzać na żywej skale. Początkowo w akwarium miałem 50 kg żywej skały i 150 kg tufu i wszystko funkcjonowało marnie. Dopiero po czterech miesiącach zdecydowałem się na zmiany. Wywaliłem 100 kg tufu i powoli zacząłem wprowadzać dodatkowe ilości żywej skały. Przez jeden miesiąc trzymałem nową skałę w oddzielnym zbiorniku i dopiero taką dodawałem do głównego "baniaczka" aby nie zachwiać zbytnio równowagi biologicznej. Trwało to kolejne cztery miesiące ale warto było czekać. Wszystko ruszyło "z kopyta" i dopiero wtedy mogłem rozpocząć swoją prawdziwą przygodę z morszczyzną. Taka "oszczędność" - jak widzicie - kosztowała mnie w gotówce, nerwach, dodatkowej pracy i straconym czasie. To żywa skała stanowi główną siłę filtracyjną w akwarium. To ona daje podstawę do życia w naszych "małych morzach". To jest największy sekret udanego zbiornika z rafą koralową. I żadne piwa bezalkoholowe, kawy bezkofeinowe, słodziki bezcukrowe, wyroby czekoladopodobne, szynki drobiowe, parówki sojowe czy też inne lalki dmuchane NIGDY nie zastąpią oryginału."

Ciesze sie , ze moglem poznac Twoje akwarium i poczytac Twoja stronke na ktorej zamiesciles naprawde interesujace texty :D wpadne jeszcze nie raz poczytac;)

DZiekuje pozdrawiam Zbyszek.

Ps; Akwaria masz SUPER ! spoko.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

@zibi2000 , pomalu postaram sie przetlumaczyc calosc :D

pozdr...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.