Skocz do zawartości
R.I.P

wysokie NO3

Rekomendowane odpowiedzi

Doszliśmy już prawie do 7ml i nic.


5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak wyglada i dziala "BK Mini150" swojej roboty i jaka ma pompe ale w tym litrazu nie przekraczalbym 8 ml wodki dziennie. Oczywiscie obserwacja testow i ewentualnych "glutow" bakteryjnych obowiazkowa.

Tak w ciemno to uwazam, ze odpieniacz moze mimo fajnej nazwy, byc za cienki.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak wyglada i dziala "BK Mini150" swojej roboty i jaka ma pompe ale w tym litrazu nie przekraczalbym 8 ml wodki dziennie. Oczywiscie obserwacja testow i ewentualnych "glutow" bakteryjnych obowiazkowa.

Tak w ciemno to uwazam, ze odpieniacz moze mimo fajnej nazwy, byc za cienki.

Też mi się wydaje że odpieniacz słabiutki


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodził u nas od samego początku i było wszystko ok...od zimy zaczęły się komplikacje z NO3 i PO4.


5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najszybszy i naskuteczniejszy sposob na NO3 to wymiana wody, bez zadnych dodatkowych zabaw, jednorazowo 30% wody wymienic a potem raz w tygodniu 10%


AquaMedic650L+JuwelVision180L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już mieliśmy i podmianki 10% i 20% to tylko zachwiało systemem


5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety Aniu, jak sobie mozesz policzyc, przewaznie 10% podmiany wody nie sa w stanie wystarczajaco rozcienczyc wode w akwarium, zeby NO3 i PO4 spadalo. Wieksze podmiany moga zachwiac biologia. :waving

10% podmiana zmieni (przy zalozeniu, ze woda i sol jest bez NO3) z 25 na 22,5 mg/l...

Karmiac ryby, przy slabym odpieniaczu, dodamy wiecej NO3 i problem pozostanie.

Widze wyjscie ; albo silniejszy odpieniacz, albo ewentualnie wiecej wodki i odpienianie na mokro z czyszczeniem kubka co 2 dni (z kontrola glutow i paramerow), lub poniewaz NO3 nie jest tragiczne, stosowanie adsorbera PO4 (dobre testy potrzebne).

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialam do niedawna problemy z NO3, w sumie problemy to malo powiedziane bo to byla tragedia, do filtra od akwarium slodko wodnego wlozylam polyfilter (specjalne ustrojstwo na NO3) i wymienilam 30% wody, po tygodniu wymienilam kolejne 10% i tak co tydzien robilam, po 3 tygodniach NO3 zniknelo, glony wszystkie zniknely :) jest perfect :)


AquaMedic650L+JuwelVision180L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasz odpieniacz jest z pompą Tunze - Hydrofoamer Silence 9410.040 o ile nic nie było zmieniane ale chyba raczej nie.

Absorbery były stosowane ale już z nich zrezygnowaliśmy bo nic nie dawały, wódki już leci do akwa prawie 7ml więc strach podawać więcej, mrożonki płuczemy od zawsze.

Edytowane przez akwarystka (wyświetl historię edycji)

5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, to konstrukcja Sebastka.

Bubble King takich nie zna... Te nazwy "BK" troche myla. Z BK nie ma ten odpieniacz nic wspolnego.

Nie mozemy sie spodziewac, ze 11W (lub znamionowe 15W) pompka obsluzy to akwarium. Nie ten odpieniacz do takiego litrazu. Tylko spokojnie, mysle ze silniejsza pompa wyrzuci wode z tego korpusu...

Aniu, to nie podmiany zmniejszyly u Ciebie NO3. Moze okresowo, ale nie na stale. Moze akwarium ruszylo (biologia-bakterie w skale ?).

Pewnie umiesz i tu sie madrzysz :harhar:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani na stale to ja mam wciaz polyfilter w akwarium :p zacznijmy od tego ,ze mniejszy zbiornik o ktorym u mnie mowa (180L) ma odpieniacz Deltec MC500, to znaczy ,ze jest z przeznaczeniem do 500L, nastepna sprawa ,ze moj znajomy biolog morski poradzil podmiany wody a dodatkowo zmniejszenie podawanego pokarmu dla ryb i koralowcow lub podawanie takiej samej ilosci ale jedynie co dwa dni. A tak wogole to NO3 nie jest tak niebezpieczny jak NO2 i kazdy zbiornik ktory przechodzi "zakwitanie" glonow bedzie mial problem z NO3 przez jakis czas, nie ma bata :p pozdrawiam


AquaMedic650L+JuwelVision180L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zdaje sie model Sebastka. Jest dobry, ale nie do Twojego solidnego litrazu. Odpieniacz musi dostac Waty i narazie firmy biora kierunek na oszczednosc, ale mala moca nie przeskoczysz cisnienia, jakie najlepsza pompa (Royal Exklusiv) tez nie zrobi.

Darek robi super odpienki, ale nie trafilas z litrazem. Kazdy odpieniacz z AquaBee UP 2001 bedzie silniejszy. Te pompki Silence to troche zmylka. Trzeba wybierac przynajmniej rownowartosc AquaBee lub silniejsze, a do Twojego akwa AquaBee 33 lub 38 W wydaje sie nadal "na styk".

Ps: ups, pisze na 2 fronty...

"poradzil podmiany wody a dodatkowo zmniejszenie podawanego pokarmu dla ryb"

Ma akwarium ? Dlaczego ryby karmic co 2 dni a nie 3 x dziennie ? Biolog ? Ups...

NO2 nie jest problemem, bo jak jest to nie ma akwarium. NO2 chyba nikt nie ma, tu ma racje.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc :) Muszę przedyskutować ten temat z mężem bo technika to jego działka i zaczniemy działać :) Jeśli udało by się tylko z wymianą pompy było by super bo wymiana na nowy odpieniek to już wiadomo większy wydatek, czyli spróbujemy jak coś z tą AquaBee 33 lub 38 W.


5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aż sobie sprawdziłem ten poly-filter. Widzę, że to taki adsorbent w postaci waty na amoniaki jak purigen.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz napisalem, zebyscie nie wydawali pieniedzy bez potrzeby; prawdopodobnie 2 x silniejsza pompa wywali wode przez kubek Waszego Bubble Kinga.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

biolog ktory daje mi wiele dobrych rad obsluguje akwaria morskie w sea life speyer :) wiec wie duzo skoro tam zycie wciaz jest :) w domu ma 2500L i 750L wiec tez nie jest tylko pracownikiem jakiegos akwarium, to starszy Pan ktory spedzil nascie lat w australii i codzien dogladal wielkiej rafy barierowej :) uwierz ale wie wiecej niz sie zdaje :) nie ma nic zlego w karmieniu co dwa dni jesli posiada sie ryby ktore chetnie jedza algi ze zbiornika :)


AquaMedic650L+JuwelVision180L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

drogi Luft-ciku :D

http://www.ebay.de/i...1#ht_2117wt_981

jak w linku, poly filter nie tylko pomaga przy amoniaku i PO4 ale takze nitrat, nitrit (NO2,NO3) jest swietny po kuracji antybiotykowej, czysci rozne niepotrzebne metale itp itd.. ma wiele zastosowan, jak dla mnie rewelacja, pomogl :)

PS. najlepsze jest to ,ze nadaje sie do wielokrotnego uzytku, po wyjeciu z akwarium suszymy i w razie potrzeby uzywamy dalej

Edytowane przez Angella (wyświetl historię edycji)

AquaMedic650L+JuwelVision180L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzmi dumnie i nie zamierzam przy takiej rekomendacji podwazac jego wiedzy, mimo to naturalnym wydaje sie, ze ryby jedza caly dzien. Jesli chodzi o glonojady to biolog ma racje. Wielu z nas ma drapiezniki, rozrywajace rozne panienki przed kolacja, stad moje zdziwienie...

I tak Cie lubie. :thumbup: choc jak piszesz o kuracji antybiotykowej, to nasze drogi sie rozchodza. Po takiej kuracji akwarium jest martwe.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli radzisz zmianę odpieniacza a nie pompy?


5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani jestes niemozliwy :D hehehe, kuracje antybiotykowe choc nie calkiem zdrowe to jednak stosowane przez niektorych akwarystow, choc sama nigdy nie potrzebowalam to wiem ,ze sa i tacy co chemicznie zalatwiaja wszystkie sprawy. Jesli chodzi o mnie kochani to wlasnie sie zwijam spac bo rano wyjezdam sobie na dluuuuuuugi weekend :D a akwaria zostawiam pod opieka Pana bilologa morskiego :police: wiec zycze wszystkim dobrej nocki, milego weekendu (nawet jesli niezbyt dlugiego) I'll be back :p


AquaMedic650L+JuwelVision180L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarystka; tak. Zmiana pompy na silniejsza, jesli Darek dobrze policzyl a tak mozemy spokojnie mylec, nie zmieni wydajnosci odpieniacza, gdyz korpus jest za maly.

Ania; antybiotyki z przeznaczenia, bija po bakteriach. Po zastosowaniu masz Sachare. Rowniez w bylej "zywej skale".

Jedz, bez nas... Trzymaj sie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wcale nie trzeba robić zadnych podmian żeby zbić NO3 do zera w nie przerybionym akwarium mocno obsadzonym koralami. W takim zbiorniku NO3 może stać się czynnikiem, który ogranicza [ O ile oczywiście dozujemy żelazo, krzem itp.] wzrost glonów ale nie tylko makroglonów i glonowych "plag" ale również glonów symbiotycznych. Warto tez zaznaczyć, że do osiągnięcia "zerowego" NO3 wcale nie jest potrzebny odpieniacz.

Po co stosować antybiotyki w akwarium? To przypomina leczenie przez "lekaży specjalistów" grypy antybiotykiem, który nie działa przecież na wirusy... Jak chcesz mieć wolną od bakterii i różnych pasożytów wodę to przefiltruj ją przez lampę UV.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym karmieniem moze byc cos na rzeczy. Mialem z podobna sytuacja do czynienia.. Ile karmilas i ile karmisz teraz? Jaka obsada ryb?

Zte Lefonu Pisz Ese


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim temacie jest dokładny opis mojej obsady

http://nano-reef.pl/topic/52958-nasza-solniczka-400l-w-obiegu/#entry527865

Uzyskałam dokładniejsze informacje od męża:

Mamy Pompe Tunze 9410.040 Korpus

Tunze 9420.040 Wirnik

Przelewa więc jest podniesiony o jakieś 6 cm. Minie zima to wyciągnie się rurkę doprowadzoną z za okna i będzie ok(odpieniacz był kupiony jako Mini BK160 a jest zrobiony na rurze 150mm).

Wcześniej dawałam 6 kostek mrożonek, obecnie daję 4 kostki (1 kostka ikry homara,1 kostka solowca i dwie kostki lasonogów).

Mamy podejrzenia również, że w wyniku braku wietrzenia w zimie pH uległo znacznemu obniżeniu. Jak już pisałam problemy te zaczynają się zimą.

Edytowane przez akwarystka (wyświetl historię edycji)

5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.