Skocz do zawartości
Roman Rożek

Potrzebna pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę bardzo o paradę w poniższej sytuacji:

Akwarium ma ok 8 miesiecy do piątku była sielanka czyli piękny wygląd korali, piękny przyrost wszystkich acropor, stałe parametry.

Sytuacja od piątku uległa pogorszeniu oto zmiany:

- mleczna poświata w wodzie, pod światło widać głęby mlecznej substancji unoszącej się w całym akwarium.

- dwie z kilkunastu acropor zareagowały częściowym schowaniem polipów, u jednej z gorgoni pokazał się szkielet choć od początku była w złej kondycji

- u ryb nie zauważyłem żadnycj zmian

Poniżej zdarzenia które mogły mieć wpływ na pogorszenie.

- dotychczasowy utrzymywnie się Ca na wysokim poziomie 500 zaczęło spadać do 450 więc w obieg wprowadziłe dozowanie przez Grotecha rozpuszczone Ca w ilości 2 ml co dało mi utrzymanie Ca na poziomie 450 (dotychaczas Ca wynosiło 500 bez dozowania)

- wprowadzenie nowych korali , Acantastrea, Montipora, Acropora

- wprowadzenie nowego pokarmu Cyclop-Ezze, przy pierwszym podaniu wprowadziłem trzy szczypty w ciągu dnia bezpośrednio do akwarium w następnym dniu po zaleceniu sprzedawcy namoczyłem szczypte pokarmu i wlałem do akwa.

Po tych to trzech sytuacjach pojawił się mleczny "płyn" w akwarium początkowo nie robiący szody ale z biegiem czasu powodując przykurcz polipów w acroporach i jednej z euphyli.

Dla ułatwienia opis akwa.

zbiornik 390 + sump 150

oświetlnie 150 HQI + 4 x 39 ATI T5

cyrkulacja 24000 L/H

Grotech, Profilux, komora w sumpie z żywym piaskiem,

100% żywej skały

Parametry na obecną godzinę testy Salifert

pH - 8,1- 8,4

kH- 9,2

Ca- 450

Mg- 1350

Po4-0

No3- 2

Dziękuję za wszystkie sugestie, zdjęć nie wklejam bo zbiornik w fazie dopracowania a mleczną poświatę można sobie wyobrazić , mam pewne swoje typy do obecniej sytuacji ale chcę poznać wasze zdanie.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Romanie ile to jest szczypta ? jak karmiłeś wcześniej bardzo mało to może być powód ,

Nie zaczeły ci się jakieś masowe mnożenia bezkręgowców niekoniecznie korali?

Nie zbielały może jakieś glon wyższe na to bym stawiał

Parametry super sam dawno takich nie miałem

Pozdrawiam


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że roman wie, że glony mogą bieleć :o

Takiej akcji nigdy nie miałem ale wygląda na wysyp pierwotniaków lu wytrącenie się wapna. Romku, co lejesz tym Grotechem?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu ja jak sobie całe refugium zapchałem chetiomorphom to nie zauważyłem że 2 gatunki caulerpy szlag trafił (cheatomorpha zasłaniała)

Ale myślę że Rebciu zgadujesz że to calcium pro idzie na Grotechu ? Jeżeli tak to to może być przyczyną mętnej wody Grotech niestety póścił taką serię nie wiadomo co z tym robić


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Łukasz, bezkręgowce nie.

Pokarm wziąłem w dwa palce więc dosłownie wleciała szczypta i tak 3 razy w ciągu dnia , na drugi dzień szczypte rozpusciłem w wodzie w wlałem.

z glonów wyższych hmm, dosłownie dwa "listki" halimedy zbielały, mam też coś w rodzaju koloni zielonych kulek wielkości 5 mm one też powoli stają się przezroczyste choć proces ten zaczął się miesiąc temu więc wątpię aby akurat w piątek woda zbielała. Sam nie wiem jutro podmienię wodę i dalej będę obserwował i badał wodę testami, tyle narazie mogę zrobić.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki preparat wapniowy lejesz?


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli pompę Grotecha :o ale jeśli jest to wapń Grotecha to rzeczywiście może warto wymienić. Ja dozowałem to jak jeszcze była sama skała i jak to powiedzieć "szału nie było". Jak dojdzie jeszcze coś do podbijania kH, co mąci wodę to może mamy winowajcę :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te zielone kulki postaraj sie usunąć z akwarium jak najszybciej to Valonia jak zacznie się rozmnażać to obrośnie wszystjko (w środku kulki są zarodniki ) więc trzeba usówać całe kulki lub gdy sie nie da ściagać wodę gdy się kulkę zgniata


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grotech puścił trefna serię Calcium pro - część preparatu jest w "kulkach" a część w proszku . Wcześniejsze były w postaci "kulek" czyli chlorek wapnia


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten mam... właśnie... gdzie ja go kupiłem?:wink


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak też obstawiałem że to płyn który rozpuściłem około 2 miesiące temu ale nie stosowałem go bo miałem Ca na poziomie 500, od zeszłego tygodnia Ca się ruszyło i delikatnie spadało wieć wprowadziłem w obieg 3 pompę Grotecha i podałem 2 ml. Nie pamiętam czy preparat Gotecha był w proszku czy w kulkach poszukam opakowania może są resztki. W kazdym razie od dzisiaj przechodzę na Kenta.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.