Skocz do zawartości
Simon

Tunze Wavebox - czy musi byc wynurzony ponad lustro

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam kupic Waveboxa (uzywanego) do akwa o wymiarach 200cm dlugie x 46cm szerokie i 60cm wysokie i mam kilka dylematow.

Pomiedzy 3-4 cm od gory akwarium wklejona jest szklana listwa zabezpieczajaca (10mm, jak reszta akwa) i mam tylko wyciete male dziury w rogach. Poziom tafli wody siega do spodu bocznych list i jest okolo 1 cm ponizej wzdluznych.

Mam pytanie czy caly Tunze Wavebox moze znajdowac sie ponizej poziomu wody ( w materialach ktore przegladalem nie spotkalem ze musi badz nie ale zawsze pokazana jest instalacja z wystajaca czescia ponad lustro). Wyglada na to ze 1 wavebox da rade, wiem ze za skromne $$$ mozna dodac drugi wavebox jak i dodatkowa pompe ale moj portfel tego nie przetrzyma. Chcialbym wiec rowniez pozostawic 1 z dzialajacych pomp, ale nie tunze - Resun Wavemaker 2000-15000l/h i tak sobie wydumalem ze najlepiej jesli zainstaluje go gdzies obok waveboxa a powrot wody z sumpa w przeciwnym rogu (2000l)- komentzarze mile widziane.

Aktualnie mam 2 x Resun Wavemaker + jakis powerhead 2000-3000l/h. Przerabialem tez juz inne kombinacje : Tunze 6060 + 1x Resun i aquabee lub eheim 1250 i jeszcze kilka innych. O ile Tunze 6060, Resuny i inne powerheady swietnie mieszaja w akwariach max 120-150cm dlugich, problemy zaczynaja sie gdy jest to 200. W krotszych akwariach przy dobrym ustawieniu pomp mozna latwo uzyskac efekt samoczynnego zawirowywania wody - woda po wylocie z pompy odbija sie od przeciwleglego brzegu i wzmacnia cyrkulacje. Tunze i inne streamy dzieki temu ze maja szeroki wylot ladniej mieszaja szerokim strumieniem ale za to brakuje im mocy zeby odpowiednio silnie dmuchac na 200cm - cos tam doleci ale to duzo za malo jesli w baniaku zaczynaja stac same SPSy - latwo zauwazyc ze czesc acro dobrze czuje sie tylko do max 80cm od wylotu z pompy. W krotszych akwariach zawsze bylem zadowolony z wielu pomp/powerheadow ale w dlugim baniaku potrzebowalbym prawdopodobnie ustawic 2 x Tunze 6200 lub 1 x 6300 zeby uzyskac zadawalajaca cyrkulacje - tych modeli Tunze raczej nie uda mi sie dostac z 2 reki w dobrej cenie a waveboxa tak :o.

Rowniez wszystkie inne komentarze na temat Tunze waveboxow mile widziane :)


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Halo :con moze jakis wlasciciel waveboxa by go calkiem zanurzyl i sprawdzil :o

Dzieki 8)


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem powinien byc wynurzony. mam u siebie i tak jest. wydaje mi sie ze jak go zanurzysz to nei bedzie tak waznej rotacji wody i on straci moc. bo chodzi o to ze jak sie pompa wylacza to on zasysa wode. a jezeli bedzie zanurzony to ta woda bedzie w nim ciagle i chyba nei da to takeigo efektu.niestety nie dam rady zanurzyc swojego bo mam dosyc ciezki dostep i pozniej trzeba sie sporo przy tym nameczyc zeby ustawic odpowiednia czestotliwosc pracy pompy

bo dl akazdego baniaka jest ona inna.

pozdrawiam


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Lukas moze ktos jeszcze ma i moglby test zrobic. Temat nadal aktualny choc .... jest mala szansa ze bede zmienial baniak. Polowka ma za poltora tygodnia poleciec do Polski a ja mam na oku 2500litrowe akwa :o Jak mi sie uda je dostac to jej zrobie mila niespodzianke.:) i zamiast 540 litrow ujrzy w sypialni 2500 litrow :szok a stara 540dziestka zostanie zaadaptowana na sumpa :yes. Wtedy to trzeba bedzie pomyslec o paru waveboxach, dodatkowych swiatlach, o tym czy podloga wytrzyma, co zrobie z tymi ponad 100 twardzielami co przyjada za tydzien - same problemy:D


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Simon, wiesz nie chcę Cię namawiać, ale bieeeż tee 2500l:yes:yes:yes.

Na poważnie jakie wymiary tego akwa?

Na czym będzie stało?


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzyyyyy metry na 90x90 - troche glebokie ale zaleje je tak na lekko ponad 75cm tak ze bedzie tylko jakies 2000l + zrobie sump ze starego zbiornika 540l, a jego sump (jakies 80l) przerobie na osobny filtr glonowy.

Na czym bedzie stalo - jesli uda mi sie je kupic ........... to zaczne juz na powazniej myslec- jakis stelaz drewniany bede z kolega kombinowac a moze metalowy - zobaczymy jeszcze.

Trzeba tez bedzie wymienic swiatla........... ale nie wyobrazam sobie co sie stanie jak zamienie aktualna lampe 3 x 250W z 108 T5 na .... i tu zaczynaja sie chody.

Pierwsza mysl to pojedyncze lampy 400W , tak hmm z 4, czyli 4 x 400W + powiedzmy z 300W T5 czystej aktyniki. Ale jak sie trafi goracy dzien, lampy poswieca pare godzin i wlaczy sie chiller (mam Halilea 500A do 1200litrow ale bedzie musiala sobie dac rade) to bedzie jak w saunie. Dodatkowym problemem bedzie to, ze jak to przy akrylowych zbiornikach bywa maja czesciowo zabudowana gore wiec i z ulozeniem oswietlenia bedzie problem. Dobrze ze mam spory zapas zarnikow 250W - tak z 10 to dokupie jakies pojedyncze 250W lampy (tak z 4) i podokladam gdzie sie da. Boje sie ze trzeba bedzie zrobic jakis wiszacy daszek do akwarium i do niego pomontowac metahalogeny. Przy takich wymiarach baniaka sama jazda na T5 nawet jakbym pomiescil z 1700W to watpie czy doswietle zbiornik. Ostatnio coraz bardziej sklonny bylem przy kolejnym zbiorniku przejsc na T5 bo choc wole swiatlo ktore daja metahalogeny to grzeja okropnie. Ile pomp bede musial dokupic zeby zrobic porzadna cyrkulacje to tez mnie przyprawia o zawrot glowy - jakis zestaw 3-4 x Tunze to bede musial dokupic (albo moze 2 Waveboxy wystarcza...). Z moimi 2x Resun Wavemaklerami 2000-15000l powinno wystarczyc, albo dokupie z 3-4 Resuny ale one dlugo ida z Chin a bede mial tydzien jak polowka pojedzie na: przywiezenie baniaka (jak kupie to przechowam u znajomych), zrobienie stojaczka, zakup sprzetu, zmianie drzwi do pokoju (hehehe) i na koncu zdemontowaniu obecnego akwa i przerzuceniu tego do nowego a tu za tydzien przylatuje 70 twardzieli (kolejny problem)

Na razie w glowie mam osobny filtr glonowy 80litrow, 540litrowy sump z DSP i zywa skala. Skimmer AP (badz APF) 600 nie bede zmienial ewentualnie na wtrysku dorzuce mu pompe z APH525 ktora bedzie od razu pompowac wode zmiksowana z powietrzem do komory 600 a tam 2 powinna zrobic lepsze mleko. A jak filtracja nie bedzie odpowiednia to jak juz odrobie zakup sprzetu 1 potrzeby sprawie sobie na gwiazdke jakiegos BKinga :o. Mam drugiego Delteca ale nie bede go wlaczal - przeciez coraz wiecej ludzi przechodzi na bezskimowe systemy :]. Przy nieprzekarmianiu i jak sie baniak juz dobrze ustawi to sam po raz kolejny widze ze skimmer to tylko praktycznie napowietrza wode :)


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tak sie w topic wcisne:

Czy ktos z forumowiczow diy-owcow probowal swoich sil z wavebox w wersji diy??? Moze sie ktos pochwali??:o


ubd8010tk6.png

1211431349.png

1211431357.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

90cm wysokie masakra, dla oglądających przepiękne:D, dla obsługującego ciężko.

Ja przy 70 cm wysokości zdejmuję koszulkę, wchodzę na krzesło, żeby coś z dna podnieść i jeszcze palce muszę dobrze wyciągać. A ty będziesz musiał głowę zanurzyć hi, hi, albo dobrze nauczyć sie operować szczypcami. Ewentualnie dasz DSB 12/15cm.

Nie wierzę że zalejesz tylko 75cm:D

Jaki masz problem z kupnem tego akwa?

4*400w,chłodziarkę do innego pomieszczenia, proponuję.

wstawię później zdjęcie mojej pojedynczej lampy 400w, tanie jak barszcz a świecą nieziemsko.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet jak zaleje 75cm, to do dna nadal bedzie 90cm :o


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale sie nie utopie przy 75cm :o a jak doloze z 5-6cm piachu to siegne palcami dna, ale bez wlazenia na stolek sie nie obejdzie. Z tym DSP 10-15 cm w baniaku to moze byc calkiem niezly pomysl, do tego zapas od gory z 5cm i wszystko gra .... choc nie wiem czy to bedzie ladnie wygladalo po paru miesiacach.


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo... poważne wyzwanie finansowe się szykuje. Przy takiej powierzchni i grubości 10-15 cm DSB to na sam żywy piach wydasz ok. tysiąca funciaków. Reszta oczywiście też bardzo kosztowna ale życzę wytwałości i powodzenia :yes


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie, ze wysokość nie stanowi dla Ciebie większego problemu,(praktyka wszystko zweryfikuje hi hi) dsb możesz zasłonić jakąś listwą maskującą.

Albo nie dawaj dsb w akwa, bo taka listwa maskująca optycznie skróci tą piękną wysokość.

Jaką dasz pompę obiegową, czy obiegowe:)


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pompami to jeszcze zobacze jak juz bedzie kupione.

Wysokosc stanowi problem, wiem jakie sa problemy przy akwariach wyzszych niz 60cm ... ale postaram sie dac rade :o

Wracajac do orginalnego tematu to moze ktos by zanuzyl swojego waveboxa do poziomu wody :wink i podzielil sie opinia.


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.