Skocz do zawartości
wildschek

Cos porasta mi skale - Co to jest ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jakas alga porasta mi skale i zaczyna byc juz tego dosyc dosyc ... zidentyfikowalem jak Dictyota dichotoma-divaricata tu link

http://www.meerwasser-lexikon.de/de/47/1142/Dictyota/dichotoma-divaricata%20?.htm. Parametry wody mierzone Salifertem

Ca ~480

Mg ~1380

Kh 8

Ph 8,0-8,15

zasolenie ~1,023

Szkodliwe nie mierzalne , woda oczywiscie po RO/DI podmiany ok 10% co 2 tygodnie ...

Zauwazylem ze pokazaly sie w zasadzie od czasu kiedy podaje Ballinga czyli jakies ze 3 miesiace a podawalem ok 100 ml dziennie kazdego z roztworow ... pisze podawalem bo od tygodnia przestalem podawac 1 i 3 roztwor...wczesniej podawalem po 50ml kazdego i sytuacja zrobila sie taka ze zaczynalo dosc wysoko skakac Ca do ponad Ca 510 a KH obnizalo sie do 6 wiec zaprzestalem podawac 1 i 3 odczyn zwiekszajac 2 czyli na podbicie KH i dopiero teraz widze ze to KH jest na odpowiednim poziomie i inne paramtery w tej chwili tez i sa stale przynajmniej prze ten ostatni tydzien ...

Czy ktos ma to badziewie a moze to nie badziewie ale w kazdym badz razie zaczyna mi tymi algami porastac niebezpiecznie skala ?? Czy mam zaczac sie martwic i co trzeba by bylo robic ??


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brązowe czy zielone ?


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mialem takie glony ! Kup sobie rybe Naso Tang wytnie wszystko do ostatniego patyczka.


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zielone no nie takie fluo ale zielono-szare z przewaga zielonego taka zgnila zielen


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się bo też mam to na jednej skałce w dość zacienionym miejscu i ma to kolor jasno brązowy. U mnie jest jedna niezawielka kępka sąsiadująca z gonioporą. Pojawienie się tego tłumaczyłem sobie dojrzewaniem akwa (różne dziwactwa pokazują mi się i znikają po jakimś czasie).


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest cos bardzo podobnego, tylko kolory brazowo-czerwonego - to to samo? Czy tylko zbieznosc kszaltow przypadkowa? Trudne do wytepienia, probowalem wyrywac bo wyroslo nie tam gdzie chcialem, ale odroslo. W dotyku takie mocno sliskie to jest.

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#MateuszD no to napewno nie to samo to co ja mam jest jak plecha jak paprocie takie niskie nie jest to sliska i dosyc latwo mozna odrywac ale wtedy plywaja po baniaku a kolor tak jak pisalem taka zgnita zielen a rosnie gdzie popadnie nie koniecznie w zacienionych miejscach ...

PS Teraz wlasnie patrze i moze faktycznie ten kolor jest taki brunatno-zielony ????:o


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wildschek: ale to w linku ktory podales jest b.podobne do mojego - zreszta tamto ma po myslniku - braunalge - czyli chyba jest tez wersja brazowa?

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#MateuszD - a no fakt .... ale pytanie jest jak sie tego pozbyc ???? moze tak jak Marius pisal - Naso Tang ????


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytałem o kolor, bo ja miałem brązowe, strasznie się rozrastało i ciężko z niektórych miejsc wyrwać

po pewnym czasie samo zaczęło słabiej rosnąć, i dzięki regularnemu wyrywaniu pozbyłem się, są jakieś resztki, które zostawiłem , niech wyciągają po4 z wody :o


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no fakt moze i wyciagna ale nie wyglada to dobrze moze i znikna poki co na razie przy kazdej podmianie staram sie to zredukowac mechanicznie tzn.. po prostu to wyrywam ...


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widac, ze nie tylko ja sie "bawie" z Dictyota :o To jest glon wyzszy, wiec raczej sam nie zniknie. Najlatwiej chyba mechanicznie usuwac - tyle ze dokladnie, bo z nawet malych czesci odrasta. A swoja droga rosnie cholernie szybko. Przynajmniej sporo szybciej od kilku gatunkow Caulerpy, ktore mam.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#ocelocik no dobra ale cos musi byc przyczyna ze rosnie a wlasciwie zarasta skale .... wiec co jak mam wyrywac i i za chwile jest to samo to slabo mi sie robi... mysle ze trzeba znalezc przyczyne .... ale gdzie ja szukac w parametrach wody ?? w zasadzie teraz nie mam najgorszych i przede wszystkim sa dosyc stale wiec co innego ...?? wszystkie prefiltry przy RO sa tez niedawno zmieniane , żywice w DI zmieniam regularnie co ok 2 miesiace .... naprawde nie wiem pokazaly sie u mnie (tak mi sie wydaje )od czasu lania balinga wprawdzie od tego czasu widze tez ze przyrosty korali sa wieksze i zwirzeta czuja sie dobrze ale ten glon doprowadza mnie do szalu ...


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za kazdym razem kiedy startowalem zbiornik pojawial sie ten glon z tym ze po kilku miesiacach sam znikal. Masz jakas konkurencje dla niego w postaci innych glonow wyzszych? Co do parametrow wody to byc moze wszystko jest w pozadku, w naturze tez rosna glony przy minimalnych stezeniach N i P. Moze to zabrzmi dziwnie ale o glonach wiemy chyba jeszcze mniej niz o koralach, w tej chwili potrafimy utrzymac a akwarium praktycznie kazdego korala, z glonami nie jest tak dobrze. Komu udalo sie np. utrzymac Codium przed dluzszy czas? Nikomu, glon po ustabilizowaniu zbiornika sam znika :) i nikt nie wie dlaczego. Miejmy nadzieje ze ta twoja plaga tez z czasem sama zniknie, jak wiekszosc glonow wyzszych w akwarium.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#Aqua fakt moze zniknie mam nadzieje ..... pisze fakt bo mialem tez z 2-3 miesiace temu jakas chwilowa "plage" takich dlugich gestych zielonych "pióropuszy" nawet ladnie wygladaly w switle aktynicznym super ... z gory byly fluo zielono-rubinowe i nagle nawet nie wiem praktycznie kiedy zniknely ... mam nadzieje cicha ze te tez znikna ... to znaczy co robic ? Czy dac sobie luz z nimi i czekac az znikna ???? czy moczyc co chwile lapy i rwac co mozna ????? A moze faktycznie jakis rybcia by sie nim zapchala nie wiem ten Naso ???? W sumie zbiornik mam zalany od lutego wiec chyba juz czas po temu zeby tych dziwnych niespoodzianek zwiazanych z dojrzewaniem bylo coraz mniej ??????


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od lutego to jeszcze nie az taki stary zbiornik, dla mnie ponizej jednego roku to jest jescze mlody i niestabilny zbiornik. Z tymi glonami to jest tak ze potrafia i po roku wyrosnac nagle z golej skaly - oczywiscie nikt nie wie dlaczego tak sie dzieje :) po prostu nagle wychodza i pozniej przewaznie nagle znikaja. Jesli rzeczywiscie masz plage to mozesz pomyslec nad Naso, z tym ze on rosnie naprawde DUZY. Masz refugium glonowe? Moze pomoc, na pewno nie zaszkodzi :) W ostatecznosci mozesz miejsce gdzie uporczywie odrasta glon potraktowac wodorotlenkiem wapnia, nie powinno wiecej odrastac :) Ale ostroznie, pod kontrola pH. WLasnie - czy to rosnie ciagle w tych samych miejscach czy po calym akwarium? Bo jesli ciagle w tym samym miejscu to moze skala cos puszcza? Uzywales zywej skaly czy suchej?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#aqua ta oczywiscie ze zywej prosto z frachtu zadnej tam suchej czy martwej ... a ten glon to rosnie w zasadzie roznie generalnie sa miejsca ze nie ma go wcale ale sa miejsca ze jest nie na cale powierzchni skaly tylko po trochu raz z przodu poten z tylu w zacimnionym miejscu a za chwile w najbardziej oswietlonym ... nie ma zasady nie jest to jakis gaszcz czy tam od razu Plaga ale nie wyglada to dobrze ... wolalbym zeby skala byla czysta a nie jest ... tylko wlasnie raczej w miejscach mniej oswietlonych jest super czysta fioletowa .... swiece od ok. 2 miesiecy samymi T5 i juz zastanawiam sie czy to moze miec jakis zwiazek najgorsze jest to ze mniej wiecej w tym czasie moze szybciej zaczalem podawac Ballinga i teraz nie wiem czy tez to mozna powiazac ... choc tak jak mowie nie jest to jakas tam wielka plaga ale zaczyna mnie to powoli draznic ...


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.