Skocz do zawartości
dany

pH 7.9 a nawet nizej

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy mam problem, a mianowcie ma bardzo niskie pH 7.9 a nawet nizej. jest obecnie 6 godzina swiecenia lamp (swiece 10 godzin) a pH jest 7.9 przed zapaleniem bylo 7.8.

Parametry temp. 26C, kH 9, Ca 550, Mg 1250.

Aby uprzedzic Wasze watpliwosci co do pH sprawdzałem i ph-metr w roztowrze 7pHi jest 7.0 wiec sie nie rozkalibrował.Czy to mozliwe? Jak ewentualnie podnieść pH?


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlugo masz ten zbiornik? bywa tak, ze w swierzych pH lubi skakac az sie ustabilizuje. jesli od dlugiego czasu masz tak jak teraz to ciesz sie, ze jest stabilnie:) i nic nie kombinuj z korygowaniem, bo przedobrzysz. pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sory za wcięcie się w topic :o

@andrniew - czy przy takim ph (7.8 - 8.2) kh na poziomie 8 to jest ok ? Mam wlasnie takie parametry, ale z powodu mlodosci zbiornika (2 miesiace) caly czas walcze z glonami zielonymi (a nawet czasem pojawiaja mi sie zalążki cyjano) i wpadlem na pomysl aby podniesc kh co ograniczy glony i siłą rzeczy podniesie/ustablilizuje ph.

Czy taka ingernecja buforem w zbiornik to dobra decyzja, czy lepiej zostawic tak jak jest.

Glony zielone ustępują ale bardzo powoli.

Co radzisz ?


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andrew, ale zauwazylem ze pH spadlo tak od miesiaca wczesniej bylo 7.9 do 8.3 a teraz max jest 8.0. Ale rozumiem ze nawet w granicach 7,7 do 7.9 jest ok ???

@szymon zbiornik mam 3 lata, tylko od jakis 6 kilku miesiecy ostro zabrałem sie za jego parametry.Stad moje zdziwnienie ze pH spadlo.


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak masz z glonami ? czy aby nie było ostatnio zbyt szybkiego ich wycofu ?


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alef, wyższe kh pomaga w walce z glonami, do czasu ustąpienia mozesz podnieśc buforem do 10-11 kh , przy okazji carbonat podniesie ph. Jednak po ustabilizowaniu proponuje niższe kh 7-8 , zwierzaki lepiej sie czują , maja bardziej wysuniete polipy i najwazniejsze oszczędzisz pompy.

@dany, nie bardzo rozumiem skad taki spadek ph w ciagu miesiaca ?

Musiałes wprowadzac jakies zmiany w setupie . Jesli nie było żadnych zmian to napewno jest błąd pomiaru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andrniew - dzieki za rade - podniose powolutku kh do 10-11 i zobacze jak to dalej bedzie szlo.

Mam akwa b.blisko okna - wywale wezyk z odpieniacza za okno - moze to tez pomoze w podniesieniu ph - ostatnio jak zrobilo sie zimno i deszczowo to sila rzeczy okna nie tak czesto pootwierane i moze stąd spadek rano do 7.8. Wczesniej ph spadalo mi rano max do 8.0

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andrew po tym co napisal @alef dochodze do wniosku, że w zwiazku z tym ze nei jest juz cieplo w pokoju w ktory mjest akwa zadko sie teraz wietrzy czy to moze byc powodem niskieho ph, myslisz ze wyciagniecie wezyka od odpieniacza zmieni ph? w setupie nic nie zmienialem oprocz tego ze od prawie 3 tygodni wybrałem caly zwir ok 10 kg i wsypałe zywy piach 18kg.


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytalem na reefcentral artykul o wplywie koncentracji co2 na ph. Autor twierdzi (i pewnie ma racje) ze wprowadzenie powietrza z zewnatrz w przypadku gdy pomieszczenie jest zamkniete i przebywaja w nim ludzie (np sypialnia w nocy) powoduje skok ph w gore o 0.2-0.3 jednostki. Wiec chyba jest o co walczyc - tymbardziej ze idzie zima.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wezyki trzeba wystawic na zewnatrz ?!:)A wtedy nam sie podniesie ....pH?!:o

EDIT

A tak powaznie mam okolo 3 m do okna myslicie ze APF 600 da rade??


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zalezy @dany od tego jaki ma sie weżyk :) a raczej czy dosiegnie z akwa do okna

:o

:o


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podniesie sie :o, wlasnie musze przewiercic okno zeby wystawic na stale, bo okno czasami trzeba bedzie chyba zamykac :)

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za pozno zrobile EDIT mam 3 metry do okna myslicie ze AFP 600 da rade??


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zastosujesz odpowiednio dużą śrenicę węża - powinno być OK :o


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rebciu - ty nie przesadzasz czasami ?? nie dosc ze dlugi to jeszcze gruby ????


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zmniejszyć opory powstające przy zasysaniu powietrza :o


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale @Rebciu wiesz jak waski jest wezyk, w APF600, myslisz ze jak wrzuce jakas no wiesz przejsciowke to to sie polepszy na 3 metrach ??


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

weź 3 metrowy wężyk o przekroju 6mm i dmuchaj :o potem wężyk o przekroju 16 czy 22mm i dmuchnij - będziesz wiedział co mam na myśli :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź 3 metrowy wężyk o przekroju 4/6mm i dmuchaj :o potem wężyk o przekroju 16 czy 22mm i dmuchnij - będziesz wiedział co mam na myśli :)

Niektóre odpieniacze róznie reagują na zmianę dostarczanego powietrza ale myślę, że Deltec jest dość czuły i zmiana może być dość drastyczna. No chyba, że masz teraz zawór przykręcony - jeśli tak odkręcając go i na wąskim wężu uzyskasz odpowiednią ilość powietrza


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bedzie bardziej przypominac ciagniecie :o a tego bym nie chcial:)

Zona jeszcze cos sobie pomysli :) A tak powaznie jak zmontowac przejsciowek z AFP (gumowy wezyk) na 22??


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam AP600 i chyba z 6 albo 7 metrow wezyka, i czasami musze przykrecac jeszcze - wezyk ma wewnetrzna srednice 7 albo 8mm (nie pamietam jaki to jest wiec na oko podaje) - czyli 3m nie powinny byc problemem.

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mateusz a gdzie kupiles ten wezyk?


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.