Skocz do zawartości
alef

żarnik HQI - zmiana jasności świecenia

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w lamie żarnik HQI Aquamedica (AM 10000 - 14k) który kupiłem razem z używaną lampą więc nie wiem ile on ma już czasu swiecenia (sprzedający twierdził że 3 miesiące ale po wielu perypetiach z nim wiem, że nie można mu wierzyć).

Dziś jak włączylem lampe to zauważyłem, że żarnik świeci duzo mocniej niż zwykle - strasznie mocne biale światlo - tak że jak sie patrzy z bliska na akwa dluzej niz kilka minut to zaczynaja bolec oczy.

Czy to jest efekt wypalania się żarnika ?? Czas na zmiane ?? Czy ten typ tak poprostu ma, ze czasem swieci mocnej niz zwykle.

Z gory dzieki za odp.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja rada to nie patrz w HQI bo to nie zdrowe. jak masz kaske to wymien na wszelki wypadek bo szkoda SPS. ja wymienilem na 20K i aklimatyzowałem korale przez 10 dni stopniowo zwiększając czas swiecenia. natomiast czy ten typ tak ma to pewnie wypowiedzą sie na ten temat bardziej doswiadczenie koledzy. pozdrawiam


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie patrze w HQI :o wali po oczach z akwa - tzn patrzac na akwarium a nie centralnie na HQI


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stosuje żarniki 10000K AM i mam same SPS korale czyją się bardzo dobrze

pozd.


500l +250 sump Odpieniacz BK 200 supermarine pompa Deltec 5250 cyrkulacja tunze 2x6105 + mulitcontroler oświetlenie Giseman Spectra 2x250W E40 HQI+4x54W T5 reaktor KZ S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to przy 20000K jak nie dasz jednej świetlówki białej (przynajmniej) to dopiero oczy dostają po zaworach


500l +250 sump Odpieniacz BK 200 supermarine pompa Deltec 5250 cyrkulacja tunze 2x6105 + mulitcontroler oświetlenie Giseman Spectra 2x250W E40 HQI+4x54W T5 reaktor KZ S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rako - napisz przy jakich żarnikach, to ich nie kupię :o Ja mam BLV 20 000K i jest luzik :o Zresztą nie tylko ja mam te żarniki. W Niedzielę będziesz je oglądał :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu miałem 20000K Pacific Sun pozd.


500l +250 sump Odpieniacz BK 200 supermarine pompa Deltec 5250 cyrkulacja tunze 2x6105 + mulitcontroler oświetlenie Giseman Spectra 2x250W E40 HQI+4x54W T5 reaktor KZ S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ulala...

Ja czekam na te nowe 17 000K - może do testów na parę dni dostanę jeśli dojdą na gwint E40. Generalnie parę osób bardzo ciepło wypowiadało się ale o tych 14 000K. Pożyjemy zobaczymy :o


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może te 14000K są miodzio będę je zakładał


500l +250 sump Odpieniacz BK 200 supermarine pompa Deltec 5250 cyrkulacja tunze 2x6105 + mulitcontroler oświetlenie Giseman Spectra 2x250W E40 HQI+4x54W T5 reaktor KZ S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

U mnie świeci 14000 K , ja wiem czy jest się czym podniecać, chętnie bym spróbował z 20000 K.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz mogę ci je sprzedać ( 20 min świeciły )


500l +250 sump Odpieniacz BK 200 supermarine pompa Deltec 5250 cyrkulacja tunze 2x6105 + mulitcontroler oświetlenie Giseman Spectra 2x250W E40 HQI+4x54W T5 reaktor KZ S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszke mój temat poszedł w krzaki ale zaobserwowałem następującą rzecz:

- mam sinularie (dosyc duza) ktora jest bardzo marudna - na początku robily sie jej niebieskie polipy, potem przez dwa tygodnie wygladala jak totalny trup i liniala, potem odżyła (zrobila sie wyraźnie większa po linieniu) i trwało to kolejne dwa tygodnie, a potem (ok 2 tygodnie temu) całkowicie zmarniala - zrobila sie szaro-czarna i wygladala jak by miala zaraz zdechnąć - wogule sie nie pompowala, polipy sflaczałe itp. Cały czas sprawdzalem czy zyje (po zapachu bo na dodtyk nie reagowala wcale) i ten stan tak trwał i trwał. Na gadu-gadu męczylem wielu ludzi - dociekalismy co moze byc nie tak - woda, węgiel itd itd.

Po tej skokowej zmianie świecenia żarnika (bolące oczy po 5 minutach patrzenia w akwa) zmieniłem żarnik na PS 10k (kolor żarnika fatalny, ale tylko taki mialem w domu jako backup na czarna godzine) moja sinularia odżyła !! W 20 minut po zmianie pięknie się rozwineła i wygląda tak samo jak dawniej - trwało to nie dzien, nie dwa dni tylko 20 minut !

Co ciekawe - inne zwierzaki bez zmian - miały się dobrze na starym żarniku jak i na tym co mam teraz.

Przez caly okres marudzenia sinularii przestawaialem ja w rozne miejsca - wysoko, nisko, z boku, w cieniu, w pełnym świetle - nie reagowala na nic - a tu takie dictum po wymianie swiatelka.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do aklimatyzacji korali - przy zmianie zarnika na wieksza temp. barwy robic tego nie trzeba - zarnik ma mniejsza wydajnosc swietlna. jesli zas z 20kk zmieniamy np na 12 to aklimatyzowac trzeba. obecnie mam wlasnie wspominane blv 20kk i wsrod w sumie 8 t5-ek tylko jedna biala (ok 15kk). jak dla mnie swiatlo wizualnie i jesli chodzi o kolory sps super. niedlugo czeka mnie wymiana swietlowek, pokombinuje tylko z proporcja aktynicznych na rzecz wiekszej ilosci fioletowych. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon - ja tez pzymierzam sie do wymiany swietlowek (tez nie wiem ile czasu one swiecily bo dostalem z lampa). Sklad mam taki: HQI 150 (aktualnie parszywy PS 10k ale calkiem niedlugo wymiana na AM 16k) i 2x24 aktyniki. Akwa 160L. Chcialbym wiecej niebieskiego (dlatego AM16k) i wlasnie fioletowego - mysle o tym aby dac jako t5 ATI ActynicBlue i ATI bluePlus (po jednej). Ale korci mnie zeby dac KoralnenZuht fiji purple (czyli ATI Actynic i KZ fiji purple). Jak myslisz ?? Bedzie to ladnie wygladac i korale to zakceptuja ?? Czy moze zle kombinuje ??

dzieki za odp.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle, ze jesli masz do dyspozycji 2*24w to daj ati actynic i hqi 16-stke am. te niby cudowne swietlowki KZ nie do konca sie sprawdzily. pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U wielu osób po zastosowaniu fiji pojawił się problem z cyjano.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedziec - czyli fiji purple wybijam sobie z glowy :o


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.