Skocz do zawartości
szczygiel2

zakładam 120l-pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Likwiduję 120l słodkowodnego akwa i chcę zamienić na morskie, na razie kupiłem RO i odpieniacz. Z powodów kasy zamierzam robić małe kroki. Kupię 5 kg skały trochę wapieni dla lepszej ozdoby i jak starczy to może jeszcze piach. Z wodą nie będę miał problemów bo mam chemiczkę w domu. Planuję sukcesywnie dokupywać skałę, ślimaki, kraby i krewetki w dalekiej przyszłości 2- 3 rybek. Czy mogę na razie używać starego oświetlenia ? jarzeniówka 20W, jak na mój gust daje bardzo dobre światło szczególnie że nie będę miał od razu korali itp. Czy wystarczą 2 pompki z wydajnością 250l/h? . Posiadam filtr kaskadowy i wewnętrzny, który mogę przerobić na wkłady węglowe i biobale. Czy mam je wykorzystać? Jeżeli tak to w jaki sposób ? Dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli lubisz główkować jak zwlaczać glony, jeśli lubisz cyjano ktorego nie da sie nijak usunąć, jesli lubisz wydawać kase na rzeczy które przydadzą ci sie na miesiac/dwa to rób tak jak napisales :)

1. wapienie dla lepszej ozdoby sobie odpuść.

2. szkoda kasy na 5 kg skaly - chyba ze dasz filtr z 30-50 litrów biobali i przewalisz przez to wodę w ilości kilkunastu obiętości akwa na godzine.

3. chemiczka ci wody nie oczyści z no3 i po4 wiec problemy mogą być.

4. mozesz sukcesywnie dokupywać skałę - będziesz wtedy sukcesywnie wprowadzał do baniaka kolejne źródla amoniaku i akwa dojżeje w momencie gdy zakonczysz kupowanie.

5. podczas tego dojżewania wymierać ci będzie całe zycie wprowadzone wczesniej do akwa.

6. jarzeniówke 20W dającą dobre światlo mozesz używać głownie do prokreacji niestworzonej liczby nieznanych nigdzie glonów i innych plag.

7. dwie pompki po 250L nie wystarczą - dają zły strumień wody i dają go ok 7 razy za mało - w efekcie otrzymasz dodatkowe cyjano jako bonus.

8. Węgiel w kaskadzie jest ok - biobale w nim jak najbardziej tak - jesli zmieści sie do kaskady 50L biobali to skaly nie musisz dodawac poza te 5 kg o ktorym napisales.

9. Filtr wewnętrzny jest ok jeśli bedziesz go plukal przynajmniej raz dziennie - w innym przypadku wychodujesz sobie małą fabryczkę siarkowowdoru.

Moze troche sarkastycznie - sorry - ale ze slodkiego akwa morskiego sie nie da zrobic - przerabialem to na sobie.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie 20W to bardzo bardzo mało, optymalnie jest 1W na 1L. Biobale to nie jest naklepszy pomysł, węgiel też raczej nie chyba że czasami na 2-3 dni ale generalnie nie. Cyrkulacja 2 x 250 to też bardzo mało szczególnie że to są pewnie pompy typu atman (ja im nie ufam mi przerdzewiał wirnik). moim zdanie koniecznie lepsze oswietlenie i mocniejsza cyrkulacja (może nanostream 6045 na początek). O piachu narazie zapomnij lepiej kup więcej skały i nie wsadzaj wapieni. To tak na początek :)


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
alef :

3. chemiczka ci wody nie oczyści z no3 i po4 wiec problemy mogą być.

sprawdzi i zrobię podmianę wody.

ile mam kupić skały ??? czytałem, na tym forum że można zaczynać z mniejszą ilością skały.

proszę o jakieś rady na temat oświetlenia bo nie brałem pod uwage wymiany. czy potrzebne jest oświetlenie t5 aktynika ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czleku drogi - gdybys znalazl jakis TANI sposob na okreslenie PO4 w wodzie morskiej :) to 3/4 tego forum by cie ozłocila :)

Skaly kup 15-20 kg. I potem nic juz nie dodawaj - oszczedzisz sobie problemow niepotrzebnych.

Oswietlenie daj 4x24W na T5 - pod pokrywe spokojnie to zmiescisz - te swietlowki ktore masz teraz wywal albo poszukaj swietlowek T8 ale o temp. 10k - niektorzy tak maja - taka kombinacja T8 i T5


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety zmieniasz hobby na dużo droższe , szczególnie na starcie

Co do sakały pomyśl o większej ilość a jeżeli zabraknie funduszy to później dokupuj skałę dojrzałą (i lepiej obejrzyj ją na własne oczy)

Ruch wody zrób na conbajmniej 2x 1000l (akwarium ma żyć a ne wegetować.Jako ruch wody proponowałbym Tunze 6045 lub Hydora Koralie 3 . Są niestety nie najtańsze . O świetle też pomyśl lepszym . Ogólnie poczekaj z zakupem skały dokup pompy wstaw conajmniej 2x T5 24W. Przy takim sprzęcie kup najwyżej 2 kawałki skały i baw sie tym co z niej wyjdzie (na początku strasznei to wkręca) Jeżeli dasz skałę do oświetlenia 2oW na 100l to stracisz dużo życia które na niej przywleczesz

Pozdawiam

Łukasz


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję po kolei:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=6535

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=4445

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=11263

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=11252

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=11046

Przyswojenie tych informacji to minimum jakie musisz niestety przeczytać zanim zaczniesz myśleć o akwarium. Ja jednak proponuję posiedzieć parę dni i nocy na czytaniu tego forum o podstawowych rzeczach:)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metoda malych krokow jest generalnie dobra ale Ty chcesz robic za male kroki :) Na pewnych rzeczach po prostu nie da sie oszczedzic. A z doswiadczenia powiem Ci ze male akwarium to trzeba nprawde odbrze zaplanowac i wykonac zeby dzialalo. I jeszcze to ze jesli liczysz sie z pieniedzmi to w morszczyznie oznacza ze nie stac Cie na najtansze rzeczy. Bo to rodzi tylko dodatkowe wydatki, zrobisz raz a porzadnie i bedziesz mial spokoj. Naturalnie ze nie musisz wszystkiego kupowac od razu ale podstawowe rzeczy niestety musisz. Podaj wymiary baniaczka to moze cos doradzimy w kwestii tego oswietlenia :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idealnie byloby 4x24W T5 bo wtedy bedzie roslo praktycznie wszystko, SPS-y moze nie oszalamiajaco szybko ale beda rosly. ALe do SPS-ow to masz czas, jesli chcesz na poczatku pobawic sie ze skala i niewymagajacymi miekasami to mozesz dac 2x24W i po czasie dolozyc jeszcze raz 2x24W. Z tym ze boki beda troszke niedoswietlone bo T5 24W maja 55cm dlugosci, 80cm to taka paskudna dlugosc ze ciezko cos do takiego akwarium dobrac...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam akwa dlugie 85cm i 6x24w i nie narzekam, miekkie i LPSy tez.Poprzesuwalem swietlowki tak zeby oswietlaly cala powierzchnie akwarium.Poza tym dobrze miec w akwarium strefy slabszego swiatla, gdzie mozna postawic mniej swiatlolubne korale.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wodą nie będę miał problemów bo mam chemiczkę w domu.

Slodkie, naprawde. Ale liczy sie entuzjazm!!!:yes

Jaki odpieniacz kupiles ? Przy troche mniejszej ilosci skaly przydalby sie jakis troche silniejszy niz normalnie.

Te rure w jarzeniowce mozesz zmienic na rure firmy Osram kolor 67. Przynajmniej bedzie z niej pozytek.:lampka

W akwarium beda przynajmniej dwie silne pompy, odpieniacz, grzalka, moze kiedys automatyczna dolewka, dlatego moze warto pomyslec o panelu (ze o sumpie nie wspomne :)). Wtedy z tej dlugosci odeszloby 15cm i T5 24W lepiej by pasowaly na dlugosc.

Wegiel i biobale zapomnij bo i chemiczka (pozdrowienia) nie pomoze.

Witamy w klubie morszczakow!


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupilem Aqua Medic - Miniflotor- mam nadzieję że się nie zbłaźniłem tym zakupem. Przeczytałem połowę postów na tym forum :) ale nadal moja wiedza jest znikoma, czy ktoś mógłby mi polecić jakąś dobrą lekturę. szczególnie dotyczącą wody, chemii i ogólnie początkowego dojrzewania. gdzie w warszawie moge kupić dobrą skałę za rozsądną cennę. nie chcę kupowac przez internet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiscie uwazam , ze zadna to hanba uzywac miniflotora :).

tylko skaly malo. 5kg to beda 2-3 sredniej wielkosc kawalki. ani to wielka ozdoba bedzie, ani medium filtracyjne.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

już postanowiłem, że żona będzie jadła suchy chlebek :) przez miesiąc i kupię 20 kg. tylko czy w koncu mam kupować piach, bo na forum wiele osób pisało, że potrzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry jest żywy piach ale nie odrazu, bo jak Ci będzie dojrzewał zbiornik to będzie cały w glonach. Z Piaskiem poczekaj.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam problemy ze światłem. czy mam zastosować się do reguły 1W / 1litr. czyli mam minimu dowalić światło 120 W. czy barwa światła ma znaczenie??? bo jak nie to kupie 2 x 100W i po klopocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szczygiel - czytales linki ktore podal wczesniej @rebciu ???


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale pytasz o barwe swiatla a nie o piach. barwa swiatla ma znaczenie ZASADNICZE.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczygiel2

Chyba najprosciej bedzie jezeli porozdzielasz Twoje pytania na osobne watki:).

Swiatlo ma pierwszorzedne znaczenie. W zasadzie chodzi nie tylko o sile, lecz i barwe swiatla. Nie widzialem normalnych zarowek o barwie powyzej 10000K. Przewaznie uzywamy lamp HQI lub T5, mieszajac barwy np: 2T5 ok. 14000K i 2 T5 w kolorze niebieskim tzn.ok 20 000 K. To daje w przyblizeniu farbe swiatla, jakie korale otrzymuja pod 5-cio metrowa warstwa wody. Przyjelo sie, ze swiatlo o barwie ponizej 10 000 K moga zbyt chetnie wykorzystywac glony.

Nad Twoim akwarium, dla ryb i korali miekkich wystarczy ta jarzeniowka (z inna rura) i 3 T5 24W. Gdybys kiedys chcial sie zabrac za korale twarde to do tej jarzeniowki doloz czwarta T5 (najlepiej od razu).:)

Gdybys chcial miec odblyski fal na dnie akwa to mozesz zastosowac HQI 150 W np:BLV 14 000 K i te jarzeniowke dodatkowo jako niebieskie swiatlo np: Osram 67.

Piach wrzucisz po 2 miesiacach albo pozniej. Bez piachu bedzie Ci latwiej odsysac detrytus, jaki bedzie sie sypal z obumarlych na skale organizmow. Takze wszysto powolutku. Takie akwarium potrzebuje kilka miesiecy czasu, zanim wpuscisz pierwsze rybki.

Ps: pytales o ksiazki. Mysle, ze przy ciagle ulepszanej technice prowadzenia akwarium, ksiazki dostepne na rynku sa przestarzale i napisane stosunkowo jednostronnie. Nasze forum jest lepsze :).

Tu dziewczyny nie przepuszcza zadnego bledu :)

Pytales tez o chemie wody. Narazie spraw sobie RO i DI. Na poczatek nie bedziesz potrzebowal zadnych testow, poza oczywiscie zmierzeniem zasolenia (refraktometr przyda sie do konca zycia:)).

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok narazie dziękuję za wszytskie rady wiem co mam zrobic i zabieram się za do pracy. przed zalaniem napisze jak wszytko wyglada zeby uniknac jakiejs pomylki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj źle myśle

Po pierwsze IMHO jednak za słabe oświetlenie- dla ryb ok ale z korali tu widzę tu grzybowieńce i to nie wszystki. Na pewno musisz przerobić pokrywę i elektrykę -dodać świetlówki.

Jesteś pewien ze odpieniacz zmieści Ci się w panelu i będziesz mógł do swobodnie obsługiwać regulować?

Jeśli akwa jest z zamkniętą pokrywą to bardziej niż grzałka przyda się chłodzenie- znwu coś musisz przerobić bo nie sądzę abyś kupowała chłodziarkę akwarystyczną.

Zyway piach- za wcześnie od razu.... Przy wysokich temperaturach bedzie parowanie Jak zamierzasz dolewać wodę ? nastawiony 3xdziennie budzik?

Swoją drogą ciekawe dlaczego fiemy oferują takie zestawy- podobnie jest z pokrywani do słodkowodnego- praktycznie zadna nie nadaje sie do uzytku ze względu na stanowczo za słabe oświetlenie....


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szczygiel2

Jezeli masz nadmiar pieniazkow na zbyciu, to zapytaj Przemka o taki zestaw jaki podales, tyle ze z wieksza iloscia swietlowek i chlodzeniem. Wystawial kiedys takie na allegro.pl, moze jeszcze ma.

@TMK

Nie do konca rozumiem, czemu tak pesymistyczne do tego podchodzisz :) Owszem, oswietlenie dla korali raczej za slabe, ale istnieja podobne rozwiazania z lepszym swiatlem. Na zachodzie sporo jest tego typu zestawow ( calkiem fajne w USA produkuje RedSea). I dla "sezonowego hobbisty" czesto to najlepszy wybor.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.