Skocz do zawartości
MateuszD

Glony wyzsze

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od jakichs 2 miesiecy obserwuje silny rozwoj glonow wyzszych, glownie takich jak na zdjeciu:

1514-glony_wyzsze.jpg

Sa to te 2 widoczne tu, + klasyczna Caulerpa racemosa.

Natomiast Chaetomorpha w minirefugium mam wrazenie ze przez ostatnie 3-4 miesiace nie urosla wcale - nie padla, to fakt, ale nie rosnie wcale.

Skoro rosna w glownym akwarium, czy powodem moze byc za slabe oswietlenie? Nad refugium swieci kompakt 18W 6500K - powinien byc chyba ok dla glonow?

Zdecydowanie wolalbym zeby rozwijaly sie glony w refugium, a nie w akwarium, ale to te 2-gie maja chyba znaczna przewage :) - tylko jak to osiagnac?

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche mi sie nie podoba to co widze. Jakie sa parametry wody? Czy nie ma martwych stref w zbiorniku? Najpierw znajdzmy przyczyne, postawny diagnoze a potem bedziemy cos radzic :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

martwych stref nie ma (chyba), cyrkulacja jest dosc spora (z 60x z 3 pompek), woda ma No3 niewykrywalne, Po4 mierze tylko salifertem i nic nie pokazuje (no tu moze wina testu), caly czas dziala filtr z Rowaphosem, woda do dolewek ma na TDS 0 - zywica dosc regularnie zmieniana. Ca 400-450 (na razie dochodze do wlasciwych dawek suplementacji, podobnie z Mg), Mg 1200-1350, Kh 7-8, Ph ostatnio troche spadlo, ale podnosze i jest okolo 8-8,3

Walcze z cyjano (i obawiam sie ze z Dino rowniez), codziennie od chyba 2 tygodni odsysam je skad sie da (wode potem filtruje i wlewam spowrotem).

3 dni temu wlalem prodibio Biodigest, a ze 2 dni pozniej poprawilem BioOptimem, liczylem ze sie poprawi sytuacja ale bez zmian.

Planuje po tygodniu podac jeszcze 1 dawke bakterii i pozywki, a jak nie zadziala to sproboje zaciemniac akwa.

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A twardziele sa wybarwione i rosna? Widze Monti na zdjeciu i jest dosc brazowa, jak wyglada reszta SPS-ow? Acropory szczegolnie, jesli takowe posiadasz. Jak wyglada sytuacja po podmianach? Masz wrazenie ze glony i cyjano przyrastaja bardziej czy raczej chwilowo zanikaja? Moze podbij delikatnie KH... jakie masz swiatlo? Bardzo niebieskie? Acha, no i jak dlugo dziala zbiornik? Czy byla uzywana tylko zywa skala czy mieszana z sucha? Zmierz koniecznie PO4 testem Rowa/Merck bo przy calym szacunku do Saliferta, na fosforanach to sie Merck zna jednak duzo lepiej :) Drogie toto ale przynajmniej wiadomo ze dziala.

Jesli nie przeplukujesz skaly rob to. Mozliwe ze sie w skale odklada detrytus, powinno sie skale czesto, jak najczesciej dobrze przedmuchac, warto wtedy na ten czas wlozyc jakis mocny filtr mechaniczny zeby to w cholere z systemu wywalic. Nie wiem czy dobrze widze ale cos mi sie zdaje ze sie detrytus sie troche zbiera na skalkach, objawy sa prawie ze typowe.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twardych mam niewiele, ta montipora tak od poczatku chyba wyglada, 2 czerwone i 2 zielone sa dosc ladnie wybarwione. Przestalem dozowac jakis miesiac temu jod - moze warto wrocic do niego.

Glony wyzsze mam wrazenie ze dosc szybko rosna, cyjano niestey tez.

Akwarium dziala od marca - w zasadzie jeszcze dojrzewa, ale bylo na odgazowanej skale i z pewna iloscia wody z dzialajacego zbiornika, i w zasadzie nie bylo fazy dojrzewania ze zmianami parametrow itp (No3 nigdy od startu nie bylo mierzalne).

Skala jest zywa w 100% (40 kg), + jakies 30 kg zywego piachu (z tego chyba 2/3 w refugium robi za mini DSB).

Jakies 2 tygodnie temu wrzucilem do komina wate bardzo czesto czyszczona, zeby wlasnie usunac detrytus, i przedmuchuje skaly - ale nadal sie chyba zbiera niestety.

Mialem przez odstnie chyba z 10 dni dodatkowego maxijeta z duza gabka zeby dodatkowo usunac syf, ale wata w kominie dobrze slepnia te role.

Swiatlo to HQI 150 (AM 13k), + obecnie 2 swietlowki ATI (SuperWhite + BluePlus), padl mi statecznik do dodatkowych 2-ch chwilowo)

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze 3 punkty zaczepienia:

1. fosforany sa wieksze niz to pokazuje test

2. fosforanow nie ma w wodzie ale zbiera sie detrytus w skale/na skale i na tym besposrednio rosna gloniska.

3. DSB - czy jest odpowiedni substrat (granulacja?), odpowiednio duza warstwa i porzadna cyrkulacja?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad 1 - faktycznie moze tak byc, sproboje wymienic rowaphos i dac wieksza ilosc, moze pomoze.

ad 2 - jak sobie z tym poradzic? Wiekszej cyrkulacji nie dam, mam ponad 14tys l/h w akwa ktore jest dosc male.

ad 3 - caly piasek to Nature`s Ocean - Bio-Active Live Aragonite - wg informacji jakie mialem powinien sie nadawac zaworno na DSB jak i do akwa (tam jest 1-3cm). W DSB jest go okolo 12cm, przeplyw to okolo 1000l/h, + dodatkowo nad samym piaskiem marea1000 miesza wode

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Te glony, ktore pokazales to jedna z wielu odmian Caulerpy. Wiem, bo sam mam miedzyinnymi ten gatunek ( razem z 3-4 kolejnymi). Co gorsza ten uwazam za szczegolnie wredny i nieprzyjemny. Jest w stanie odrosnac nawet z malenkiego ulamka lodygi. U siebie mam na to jedna metode, mianowicie upierdliwe skubanie skaly - przy moim karmieniu pozbycie sie PO4, czy zejscie z NO3 ponizej 5 jest malo prawdopodobne, ale pewnie na dluzsza mete utrzymanie niskiego NO3 i PO4 pomoze Ci w walce z Caulerpa.

Co do Cyjano/Dinoflagellat - mysle, ze to oznaka nie do konca dojrzalego baniaka.

Swoja droga na zdjeciu chyba widze a) Valonie :) grunatny glon ogolnie na skale. Skad brales skale?


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te kulki to chyba nie valonia, sa okragle i calkiem twarde, trzeba dobrze zlapac zeby je zgniesc :)

na skale jest sporo glonow takich czerwonawych.

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dobrze - Valonia to straszne scierwo :) musialem odrapac moja pompe z alg wapiennych, bo Valonia w zaden sposob nie chciala przestac odrastac.

Jak stare jest to akwarium?


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pare postow wyzej pisalem, dziala od marca, sa tam tez jakies szczepki od Ciebie :) - choc mam nadzieje ze to zielone lisciaste badziewie nie jest Twoje :)

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kheh - ja sie do niego nie przyznaje :) Osobiscie mam nadzieje, ze to nie odemnie to "cos" podlapales. Mysle, ze jak solidnie popracujesz nad wyrywaniem tego ( przyda sie penseta) to jakos dasz rade. No chyba, ze zainwestujesz w pokolca, ktory to bedzie skubal.

A co do Cyjano - to moze byc oznaka nie w pelni dojrzalego systemu.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz

posluchaj dobrej rady AquaManiaca i sprawdz gdzies ten PO4 testenm Merck/Rowy. Gdy, jak twierdzsz PO4 jest zblizony do zera to w zadnym wypadku nie powinienes stosowac Rowaphos. To zbyt ryzykowne.

Jezeli wyrywasz glony to wyprowadzasz ze zbiornika wiecej PO4 niz tym absorberem.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MateuszD

Wczesniej napisales ze odsysasz wode z cyjano filtrujesz ja i wlewasz spowrotem do baniaka. To jest totalny BLAD ! Odsysasz tylko to co jest widoczne a bakterie ktorych nie widzisz wlewasz do baniaka. Nie rob tak. Podnien 2 x 20% wody w tygoniu. Po 2 tygodniach zobaczysz ze cyjano ustepuje.


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a filtrowanie tej wody przez np wegiel? Bo jakos musze ten syf sciagnac, bo paskudnie wyglada. Wymienic wiecej niz 10% wody na raz to dla mnie powazny problem, moge ewentualnie codziennie po 10% przez 4-5 dni wymienic - ma to sens?

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno wlewales Prodibio to moze z weglem lepiej sie wstrzymaj.

Balagan wyciagnie tez odpieniacz.

Mozesz smialo przez kilka dni wymieniac 10% ale nie wiem czy to pomoze. Niedawno troche pisalismy o cyano, napewno to czytales. Obawiam sie, ze u Ciebie woda jest wlasnie za czysta.

PO4 - Rowa/Merck:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, niedlugo bede znal wartosc PO4 z testu Rowy, to sie okaze. Choc bylbym zdziwiony patrzac na tempo wzrostu glonow wyzszych ze woda jest zbyt uboga w Po4.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyano moga tez byc wywolane zlym stosunkiem NO3 do PO4....


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skubane cjano - chyba jako jedyne zwierzaki pobierają azot w czystej postaci gazowej. Ja stawiam na wysoki poziom PO4.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, a jaki jest prawidlowy stosunek ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ZObaczymy, ktos ma zawsze racje, mam za duzo albo za malo Po4 :)

Dzis spedzilem 3 godziny wyrywajac glony i przedmuchujac skale, mam wrazenie ze dzis juz bylo duzo mniej cyjano (za to wirkow coraz wiecej, ale po jednej pladze na raz :)) - mam nadzieje ze sytuacja sie poprawi


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj coś mi się wydaje, że pewnie niechcący zrobił się w tym zbiorniku niezły sajgon. Jeśli wirki to pewnie krzemiany zbyt wysokie, a jeśli krzemiany wysokie to RO+DI szwankuję. Ja kiedyś miałem przygody z żywicą DI, która niby nowa jednak była raczej po regenerowana i sprzedawna jako nowa :) Do tego dodajmy cyjano + dino .... Zapytajmy się Andrzeja czy w swoich prawie sterylnych warunkach ma wirki i cyjano :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no coz, przynajmniej zapoznam sie z calym bogactwem zycia ktorego nie powinno byc w dobrze prowadzonym akwa :)

Czy krzeminay wychodza na TDS? Bo on pokazuje 0, zywice co jakies 2 miesiace wymieniam.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDS wszystkiego nie pokazuje :) Dla mnie jest to tylko wskaźnik, że z membraną, prefiltrami i żywicą jest w miarę OK.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, czyli zostaje test na krzeminay?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.