Skocz do zawartości
dany

Kiedy wylaczyc filtr PO4

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, wiem, ze mozna przesadzic z filtrowaniem! Ale kiedy będę wiedział ze najwyższa pora aby go wyłączyć? I jeszcze jedno pytanie jak czesto zmieniac wklad w tym filtrze


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba sie zaopatrzyc w test Rowy na po4 i mierzyc - trzymac na b.niskim poziomie ale wiekszym niz nic.

A jak czesto wymieniac to zalezy od producenta - ale tez raczej polegac na pomiarach - gdy po4 zaczyna rosnac a wklad jest w filtrze to trzeba go wymienic.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepiej wymieniac wklad co 3-4 miesiace, no i najlepiej, jak chodzi caly czas. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szymon, wielokrotnie czytalem, ze jak nie ma PO4 to też jest bardzo niedobrze. Ale w ktorym momecie jest niedobrze?

Mam Rowa czyli proponujesz 3-4 miesiace wymianke??


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli karmisz, nawet sporadycznie, dozujesz jakies dodatki, czy reaktor, czy mikser, czy plyny, czy nawet podmiany - PO4 dostarczasz zawsze. Ja dobrego testu na fosforany nie mam, salifertem niewykrywalne. reaktora do rowaphos jednak nie wylacze, wklad wymienilem dotychczas trzy razy - akwa 9 miesiecy. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ dany jeżeli masz koralowce twarde i stają się one blade, mają zaniki tkanek

głównie przy podstawie koralowca a glony wyższe rosną bardzo mizernie to prawdopodobnie w zbiorniku występuje brak fosforanów.Z kolei przy nadmiarze fosforanówk koralowce twarde będą rosły powoli ich barwa zmieni się na brązową a póżniej/kilka tygodni/zaczną blednąć ,algi natomiast zaczną się panoszyć po całym zbiorniku to fosforanów jest nadmiar.To tak bardzo orientacyjnie.Test Rowy posiadam jego posiadanie wiele spraw nie rozwiązuje.Przy zerowych/istnieje również jakiś błąd badania/ wskazaniach ze zbiornikiem może dziać się zarówno dobrze jak i żle.Wszystko zależy od ilości zwierząt i ich kondycji.Koralowce w dobrej kondycji ,szybko rosnące i ładnie wybarwione będą potrzebowały więcej substancji odżywczych w tym również i fosforanów.Dla zamorków ta sama ilość fosforanów będzie śmiertelna.


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym sie tym razem z Szymonem nie zgodzil :).

Kiedys czytalem, ze gosciu chcial zrobic jeszcze lepiej niz mial i zamienil swoj odpieniacz na Bubble King i po dwoch miesiacach zegnal swoje korale, bo tam naprawde PO4 byl niewykrywalny. A nie stosowal absorbera!

Moim zdaniem, bez dobrego testu na PO4, absorber nie powinien byc stosowany. To, ze Salifert nie pokazuje PO4 nie oznacza, ze Merck tez pokaze zero. Ale jezeli Merck pokaze zero, a my jeszcze zmienimy absorber na nowy, to bez extra dokarmiania korali mozemy sie z nimi po kilku tygodniach pozegnac! (juz to niestety przerabialem bez stosowania absorbera). Gdy korale wypuszczaja dlugie polipy i pozniej bledna(jak to napisal Adam), to na ratowanie korala przed utrata tkanki bedzie juz za pozno.

Mysle, ze jezeli ktos jest zmuszony stosowac absorber PO4 to ma nieodpowiednio dobrany sprzet do przerybionego akwarium. Ja bym stosowal absorber tylko w naglych przypadkach, gdy np. cos zdechnie i PO4 gwaltownie wzrosnie, lub okresowo, aby sprowadzic PO4 w okolice "zera", ale zawsze pod kontrola testu, ktoremu moge zaufac.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Kiedys czytalem, ze gosciu chcial zrobic jeszcze lepiej niz mial i zamienil swoj odpieniacz na Bubble King i po dwoch miesiacach zegnal swoje korale, bo tam naprawde PO4 byl niewykrywalny. A nie stosowal absorbera!

Stani - zgodze sie z Toba, ze zerowy poziom fosforanow na dluzsza mete jest szkodliwy (moim zdaniem malo prawdopodobne do osiagniecia w dobrze prowadzonym i karmionym zbiorniku), ale to, ze ktos mial fosforany zero, bo zastosowal BK to typowa zla interpretacja porazki. Chyba, ze byl syf straszny i koralowce przystosowaly sie do tego. Odpienianie, nawet b. mocne, nie ma az tak znaczacego wplywu na poziom fosforanow. No chyba, ze ktos nie karmi, nie ma ryb, nie podmienia wody, nie stosuje reaktora albo plynow. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po Waszej dyskusji moze powieniene napisac cos o akwa. A mianowicie po przjesciu na Balinga czyly odleczeniu mixera, PO4 bylo wykrywale. Teraz wg testow saliferta jest poziom 0, ale zamowilem wlasnie test Delteca co by sprawdzic, czy faktycznie jest 0.

Podsumowujac jednak Wasza dyskusje dochodze do wniosku, ze PO4 tak naprawde nie bedzie nigdy rowne O poniewaz zawsze trzeba karmic korale, ryby no i w moim przypadku wlewa sie balinga? Czy to sluszne stwierdzenie. A odpieniacz mam APF600 wiec raczej nie ma wydajnosci BG:)


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 2 lat w mojej głowie dojrzewa koncepcja filtracji ...koralowej,czyli takiego prowadzenia zbiornika aby wszystko to co wprowadzamy do zbiornika zostało przyswojone przez korale.Reaktor z rowaphosem był stosowany ale przynosił szkody w postaci obumierania korali.Mimo ,że karmię znacznie więcej niż kiedyś musiałem zmniejszyć wydajność odpieniacza a mimo to nie jestem w stanie uzyskać większego poziomu fosforanów niż 0.W załączeniu zdjęcie krótkiego boku akwarium.702-bok3.jpg


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam, osmiele sie cos zasugerowac - patrze na seriatopore, jest wyraznie niedozywiona - mialem to samo w poprzednim zbiorniku. Wiem, ze kazdy ma swoja wizje i koncepcje, i bardzo dobrze, ale ladniej i zdrowiej wygladalaby z grubszymi i bardziej gestymi galeziami. Pozdrawiam i nie odbierz tego zle:)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Szymon nie odbieram tej uwagi żle bo też tak uważam ale nie jest to takie proste zmusić korale by wszystkie chciały rosnąć tak jak nam się podoba.


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poziom Po4 niewątpliwie nalezy kontrolowac. Absorber fosforanów mam wpiety na stałe w ilości 300ml, wymieniam co 1.5 miesiaca. Tak było w poprzenim zbiorniku i tak jest w obecnym. Chcąc sprawdzić skutecznośc filtrcji zwiększyłem karmienie do 60 kostek mrożonki tygodniowo , jednak PO4 nie chce drgnąc , ciagle jest zero. Zato chaetamorpha rosnie jak szalona. Odpieniacze coraz słabiej pienia mimo zwiększenia karmienia , troche zaczynam sie niepokoic czy system nie jest za bardzo wyjałowiony jak opisujesz Adam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzysz potencjal redox? Jesli masz wysoki, pokusilbym sie o maksymalna prace odpieniacza i obfite karmienie mrozonkami raz w tygodniu, sytuacja zmienilaby sie na pewno


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pytanie o redox bylo do Adama - tez uwazam, ze Jego zbiornik jest zbyt jalowy. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andriew, Twoj tez wyglada za pieknie, nie tylko Adama jak sugeruje Szymon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrniew :

. Chcąc sprawdzić skutecznośc filtrcji zwiększyłem karmienie do 60 kostek mrożonki tygodniowo ,

oooo:) dopiero doczytalem:) ja karmie 10szt roznych kostek tygodniowo i myslalem, ze to duzo. nic zlego sie nie dzieje, a wyraznie kondycja korali poprawila sie przy obfitym karmieniu. Poczekam, az moj nieszczesny miernik redox wroci z reklamacji i sprobuje karmic tyle, na ile wydajny okaze sie system Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualny redox to 476,ten zbiornik ma 7 lat i wolę nie śpieszyć się ze zwiększaniem jego obciążenie.Po zainstalowaniu DSB mogę karmić ryby dowoli a korale dostają 50 ml/doba Coral Accel Kenta + Phytoplex Sprunga , Cyclop eeze

i 1-2 razy mrożonki,ale nie w takich ilościach jak u Andrzeja Przed DSB kilka kostek mrożonek wywoływało wybuch glonów a pozostałę parametry są u mnie niezmienne ,no może z wyjątkiem większej cyrkulacji.


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak karmisz mrozonkami? Miksujesz je "na mleko"? Dziwne, ze pojawiaja sie glony, przy takim redoksie i przy fosforanach niewykrywalnych dobrym testem. Moze jest tak, ze aby sytuacja sie zmienila, trzebaby przez jakis czas przyzwyczajac system do mocniejszego karmienia? Z tego co sie orientuje, zawsze karmienie bylo u Ciebie bardzo oszczedne. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tej chwili glony mi się nie pojawiają,karmię zmiksowanymi mrożonkami i ilość tego czym karmię jest o wiele większa niż było to dawniej.W obiegu mam 2300 litrów i nauczony licznymi wpadkami wolę wszekie zmiany wprowadzać bardzo wolno.Seriatopora musi trochę poczekać. Pozdrawiam


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.