Skocz do zawartości
Iceberg

Prawda o wodzie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam...jako ze przygotowuje sie do uruchomienia zbiornika potrzebuje jeszcze pare informacji...tym razem chodzi o wode...RO plus DI mialem w planach ale mieszkam w kraju gdzie nikt nie wie co to jest Di nie znalazlem na zadnym forum...tutaj stosuje sie wode RO i to czesto pol na pol z kranowa.Ostatnio dowiedzialem sie od profesjonalisty ze uzywajac 100 procent RO napotkam wielkie problemy i bede musial dokupic rozne cuda by je zwalczyc...sami rozumiecie ze pytanie o DI bylo by nie na miejscu...Akwarystyka morska ewoluuje i teraz jest tendencja do uzywania wody zdemineralizowanej ktora nowi pionierzy uwazaja za najbardziej przypominajaca te w oceanach po dodaniu dobrej soli...Znalazlem wode demineralizowana i jest tak tania jak woda po RO a odchodzi zakup zywic,ktorych i tak tu nie ma...woda taka jest w 5cio l baniakach i sluzyc ma do czyszczenia,mycia i maszyny na wapor...jednak zastanawiam sie czemu jest na niej napisane ze nie nadaje sie do spozycia...moze sa rozne wody demineralizowane?...pomozcie prosze,skad mam wiedziec czy taka woda sie nada jezeli nie ma na niej skladu co jest normalne bo w takiej wodzie przeciez nic nie moze byc...czy moge ja uzyc?...bardzo ulatwilo by mnie to zycie...pierwszy raz zalanie zbiornika,potem burla na tydzien i koniec zabawy z osmoza i DI...dzieki za odpowiedzi...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo woda zdemiralizowana nie musi byc wodą osmotyczną - na butelkach z wodą destylowaną (taka do akumulatorów samochodowych) tez pisze ze nie nadaje sie do spożycia.

Nie mozesz kupic na allegro ?? chyba to nie problem wyslac cos do Francji

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie udalo mnie sie znalezc troche informacji na temat filtracji wody we Francji i zaczynam rozumiec dlaczego zywice sa tak malo popularne...Gosciu podaje sposoby filtracji w zaleznosci od jakosci wody w danym rejonie i tak proponuje sam filtr osmotyczny jezeli NO3 jest ponizej 10 a inne dziadostwa niewykrywalne domowymi metodami...nastepna rzecza jest system hybrydy czyli osmozer i zywica U3 w polaczeniu jezeli NO3 powyzej 10 i wykrywalne metale...sa miejsca gdzie nie stosuje sie ani osmozera ani zywic tylko wegiel i lampe UV...woda we francji chyba jest nienajgorsza skoro pije sie kranowe do obiadu...szokujace jest ze wraz z jakoscia wody pitnej zmieniaja sie ceny osmozera od 180euro gdzie jest dobra woda do 2800 gdzie jest nie najlepsza...nie wiem komu wierzyc,nawet jak zdecyduje sie na wode po odwrotnej osmozie to bede ja kupowal w sklepie,jednak naprawde chcialbym znalezc wode demineralizowana w bidonach,gotowa do uzytku...wiem ze jest taka,musze tylko znalezc...acha facet pisal cos o destylacji z szescdziesieciu litrow powstaja cztery,same urzadzenie to majatek nie liczac juz energii czy to gazu czy pradu...Pozdraw<iam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ta zywica U3, o ktorej piszesz, to aby nie nasze DI?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Iceberg, nie za bardzo widzę związku pomiędzy wysokim czy niskim NO3 a tzw filtrem osmatycznym + żywica w Twoim wypadku U3 to jedna kwestia, druga to taka że z Twojego postu wynika iż masz u siebie problemy natury finansowej z podjęciem decyzji czy wprowadzić RO + DI w swój system, to moje pytanie jest takie - czy nie można RO+DI sprowadzic z Polski i podpiąć się pod francuski wodociąg :p? , myślę że byłoby trochę taniej i bardziej praktyczniejsze niż chodzenie po sklepach i proszenie się o wodę.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi sie, zebys mogl domowymi metodami wykryc te "inne dziadostwa", ktorych osmoza nie przepusci do Twojego zbiornika. Dlatego powinienes jednak sprawic sobie RO i DI. Jezeli wytrzymasz nerwowo noszenie kanistrow z woda demineralizowana, to taka tez mozesz uzywac. Podobnie jak wody po RO nie wolno jej pic, poniewaz jest tak czysta, ze moze przenikac przez scianki zoladka.

Nie patrz na wyjsciowy NO3 itp. w kranowie. Tam moze byc o wiele wiecej niewykrywalnych przez nas zwiazkow, ktore beda sie z czasem w zbiorniku gromadzic.

Poziom NO3 w kranowie nie moze stanowic o wyborze zestawu z zywica lub bez. Zywica nie jest od filtrowania NO3 tylko Si, ktorych RO nie wybiera w 100%.

Jezeli facet z 60 l otrzymuje 4 to albo ma za slabe cisnienie wody w kranie albo nie wie o czym pisze.

Pozdrawiam

Ups! Roman byl szybszy:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze bardzo sklep internetowy z francji sprzedajacy di

http://www.corailfrag.fr/ULTRA_MB20______2500_ml__F_art_949.html

Zobacz jak latwo jest to znalesc nawet dla tego co nie ma pojecia o fracuskim :drink


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o wodzie demineralizowanej kupowanej w tych 5 litrowych karnisterkach. Dlaczego.

Bo jest to woda demineralizowana (albo po przemyslowym RO albo kolumnach żywić) ale rozlewana w różnych warunkach.

np. w Polsce ta sama firma co robi płyny do mycia szyb samochodowych, na tych samych urządzeniach rozlewa wodę demineralizowaną. Woda taka nie posiada żadnej twardości, i przewodność na najniższym poziomie, wiec może byc używana do żelazek (brak kamienia) czy akumulatorów ale jednak ze względu na zawartośc różnych substancji śladowych które nie przeszkadzają w żelazku, akumulatorze, nie mogą być przeznaczone do picia a wiec i do akwarystyki.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie...dzieki panowie za odpowiedzi i odpowiedzi...dzieki tez za link francuskiego sklepu,tego nie znalem wczesniej...problem z wyszukiwaniem jest taki ze jezeli wpisze w google to czesto wyswietla mnie sie jakies darmowe sciaganie filmow nie wiem czy wszystko w porzadku jest z moim kompem.Podobnie sie dzieje kiedy jestem w jakims inter sklepie czesto zamiast zywicy MB20 czy 400 na ekranie pojawia sie cycata kobietka i napisy 100% darmo...ale nie o tym nie o tym byla mowa...Te pytanie dla mnie dlatego jest tak wazne gdyz chce znalezc najwygodniejszy sposob,moje akwa ma 160l brutto minus panel 30sci wiec dlatego wolalbym kupowac wode gotowa,gdyz tylko za pierwszym razem nanosze sie baniakow,potem raz na tydzien kupie piec litrow i spoko...Jesli chodzi o koszta to wlasciwie nie ma roznicy czy kupie osmoze plus DI czy gotowa wode.Wygodniej jest mnie kupowac chocby z tego wzgledu ze nie mam przekonania co do malych osmozerow za kilkadziesiat euro...widzialem sprzet do osmozy ktory uzywaja do robienia wody na sprzedaz,jest tam chyba osiem pojemnikow polaczonych ze soba,byc moze nawet zywice,jednak mila i calkiem ladna pani nie potrafila mnie odpowiedziec na to pytanie,jej taki zamontowali i to wszystko,woda sie leje a pani sprzedaje.Stani uradowales mnie tym ze moge uzywac zdemineralizowanej wody ale Nuroslaw mnie ochlodzil,dalej nie wiem czy tak czy nie...mysle ze pojde do labolatorium i zrobie analize takiej wody...najbardziej mnie wscieka ze ktos pisze ksiazke,mowiac ze najlepsza jest woda zdemineralizowana do malych zbiornikow gdyz jest wygodniejsza niz bawienie sie z wezykami,nalewanie,przelewanie a nie podaje konkretow...przeciez takiej wody uzywa sie do akumulatorow,zelazek czy maszyn na wapor...nie wiem czy o taka wode chodzilo autorowi...Dziekuje Panowie jeszcze raz i serdecznie pozdrawiam...Rafal...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnij, ze wode odparowana bedziesz tez uzupelnial woda przynoszona na plecach. A to bedzie wiecej niz 5 l/tydzien. To znaczy, ze 2 kanistry na tydzien nie wystarcza.

Taki maly, niegodny Twojego zaufania RO i za nim podlaczony DI zalatwi Ci taka ilosc wody w kilka godzin :p.

Ze tez ludzie potrafia tak sobie zycie utrudniac:D.

Mozesz byc spokojny o wode w kanistrach. Taka firma by dlugo we Francji nie pociagnela, gdyby czysta wode rozlewala brudnymi rurociagami.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iceberg, wez to chlopie wszystko na chlopski rozum : jeli tam gdzie mieszkasz wszyscy wkolo jada wg zasad jakie opisales tzn, ze macie tam bardzo dobra wode i w kranach i w bańkach sprzedawanych przez cycate panie co nawet nie wiedza jak im ktos te rurki podlaczal :p. nie komplikuj sobie chlopie zycia, tylko podazaj wydeptana sciezka, widac takie jest akwarium rafowe Made in France.

nie sugeruj sie tym, ze ktos ma osmoze za kilka(nascie) tysiecy € jesli to firma ktore zyje z produkcji i sprzedazy takiej wody. do domu kupuje sie osmoze za kilkadziesiat € bo wiekszej nie potrzeba (szczegolnie jak ma sie akwa 200l). nie musisz kupowac calego browaru zeby sie napic piwa z butelki. Oni maja instalacje, ktore ma pracowac niezawodnie kilkanascie godzin na dobe przez 2-3 lata, tylko filtry zmieniaja. Ty potrzebujesz naciurkac pare litrow wody raz na tydzien czy dwa tygodnie.

co do kupowania wody deminralizowanej gotowej :

1.jesli w Twoich realiach jest ona łatwo dostepna i zaopatrzenie jest stałe (tzn, nie ma duzej obawy , ze za tydzien w sklepie Ci powiedza , ze sie slabo sprzedaje i nie beda wiecej sprowadzali) i na dodatek na przestrzeni roku to sie kalkuluje w porownaniu do kosztow uzytkownia osmozy w domu to ja sobie kupuj. w czym problem?

2.jesli wszyscy wokolo we Francji jada na tej wodzie i ich akwaria dzialaja to w czym problem ?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwróciłem uwage na wodę z ORLENU:

nadaje się do

-akumulatorów

- żelazek

-fotografii

- laboratoriów

-AKWARIÓW.

A więc sa różne wody demineralizowane i zawierzyłbym firmie skoro pisze nie nadaje się do picia. Stąd pewnie też cena taka atrakcyjna. Woda demineralizowana Tesco też jest znacznie tańsza niż ta z ORLENU.

ALe woda z ORLENU nie pachnie płynem do mycia.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja robie podmiany jakies 20litrow co 2 tygodnie. czyli to bedzie 30zł za podmiane. razy powiedzmy 26 podmian w roku to jest 780zł. nie licze codziennych dolewek odparowanej wody.

http://www.blum.com.pl/rafa/c_kuar.htm zakladajac bazowy koszt litra kranowy jako w miare aktualny , to chyba jednak produkcja wlasnej wody z osmozy wychodzi taniej.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

We francji piec litrow wody demineralizowanej to okolo jeden do dwoch euro w zaleznosci od przecen ktore sa czeste...fakt wychodzi drozej majac duze akwa ale moje 160l nie potrzebuje takiej ilosci wody zarowno na pôdmiane jak i do uzupelnienia wody odparowanej...jednak jezeli uda mnie sie dostac odpowiednia wode odpada zakup zywic,wymiana prefiltrow(jest to uciazliwe szczegolnie gdy sie kupi tani osmozer,gdyz potem nie mozna do niego dostac czesci i wkladow...taki hit sezonu)...sama woda RO kosztuje tu 15scie centymow za litr czyli tanio,sklep na litrze moze zarobi centyma biorac pod uwage cene kranowy...bylem w aptece zapytac o najczystsza wode demineralizowana...oczywiscie jest a cena to 6euro za sto mililitrow czyli 60siat euro za litr...by zapelnic moje akwa musialbym wydac jakies 9 tys euro...hehe...dowiem sie o ten Orlen,moze jest sprowadzany do Francji...a z tym piciem wody to tez nie wiem dokladnie,tutaj mysle ze jest tak jak Stani powiedzial,wody po RO tez w sumie nie wolno pic,chociaz znam typa ktory z nadmiaru wody RO robi sobie kawe i zupki gotuje...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 180litrow, nigdy dokladnie nie zmierzylem, ale latem jak sie zrobilo cieplo to dolewka byla minimum 1 litr na dobe. moze nawet wiecej. dodaj taka orientacyjna ilosc wody do tego co wyliczyles na podmiany.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup filtr RO, szybko ci sie to zwroci.

Poza tym pamietaj ze czasami sa sytuacje awaryjne, musisz zrobic wieksza podmiane wody, duzo wody tracisz na dolewkach (lato), po zakupie zwierzat i aklimatyzacji rowniez musisz uzupelnic solanke itd.

Wg mnie nawet przy najmniejszym akwa powinienes miec filtr RO, to naprawde nic strasznego :p

Ja tez tak kombinowalem ze bede nosil na plecach ze sklepu 15 minut ode mnie, hehe teraz ciezko mi przeniesc 40 litrow z pokoju do pokoju :p


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nuroslaw :

może warto w Polsce kupić RO, nawet uzwględniająć koszt przesyłki to nie powinno przekroczyć 250 zł

Tutaj dostane taniej,dzis widzialem za 39euro ale to nie w tym problem...ja nie chce miec za bardzo tych urzadzen w domu,tych kabli,zywic,wymian wkladow,miernika TDS...po co skoro moge kupic tania wode RO ktora przebiegla przez profesjonalny osmiosegmentowy osmozer...jezeli kupowalbym to wlasnie taki...nie mam przekonania do tanich osmozerow...jednak pozostane przy wodzie demineralizowanej,sprobuje i zobacze czy rzeczywiscie jest to klopotliwe...nie mysle,sklep mam pod nosem a co za roznica ze raz w tygodniu kupie wraz z zywnoscia dwa bidony wody...teraz zostala tylko kwestia jakosci takiej wody z supermarketu...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kaziko :

hmmm, dwa bidony mowisz ....

oj Iceberg, Iceberg :wink

Nigdy wlasciwie nie sprawdzalem ile wody paruje ale mysle ze nie wiecej niz dwa litry na dobe wiec gora 14scie litrow na tydzien...to sa trzy bidony do tego podmiana wody czyli raz na dwa tygodnie 20scia litrow czyli cztery bidony...fakt troche tego jest ale przeciez majac osmozer tez trzeba te wode przenosic z kuchni do pokoju...mysle ze podlanczanie systemu rurek i regeneracja,wymiany wkladow a przejscie z garazu do pokoju z gotowa woda niewiele sie rozni...sprawdze bo dopoki nie zrobilem tego moge sobie tylko gdybac...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym mial pod domem sklep z dobrą wodą osmotyczną to też olałbym to całe filtrowanie, mierzenie, ganianie do piwnicy czy już sie wiadro napełniło, czy jeszcze nie itd itd itd

takie mam zdanie - popieram Iceberga


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi parowalo w najwiekrze upaly 4-5l wody na dobe.Zapewniam Cie ze szybko kupisz osmoze jak beda swieta albo z innego powodu sklep bedzie zamkniety a Ty bedziesz potrzebowal wody.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.