Skocz do zawartości
TMK

kolcobrzuch zielony

Rekomendowane odpowiedzi

Kolcobrzuch to moja ulubiona rybka. No i zastamowiła mnie odpowiedź na pytanie na rec.akwarium

http://groups.google.pl/group/pl.rec.akwarium/browse_thread/thread/79304934065f7c61/82e3689fca16d4cc?hl=pl#82e3689fca16d4cc

Czy można ja trzymać w akwarium morskim (abstrahująć od tego co zrobi ze ślimakami)


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest sporo tego typu ryb typowo słonowodnych i dużo ciekawszych od niego np http://www.reefshop.pl/eshop/zywe-zwierzeta_ryby_i-ostracion-cubicus-i-cubicus-boxfish.html . Może spróbuj z nimi . Myślę ,że zasolenie mogłoby być problemem ,chociaż mając na uwadze np molinezje....


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem,że sa inne ryby :p Interesuje mnie jednak kolcobrzuch zielony. Dla mnie potraktowanie go jako ryby morskiej jest kontrowersyjne, ale z drugiej strony Marek Cebula raczej wie co mówi. czy wobec tego ktoś słyszał o hodowli kolcobrzucha w morskim akwarium lub mureny w słodkowodnym?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołem,

Nie hodowałem co prawda kolcobrzuchów ale trzymałem Argusa zielonego, który podobnie jak kolcobrzuchy jest tzw. rybką lagunową. Z informacji jakie udało mi sie uzyskać to obie z tych rybek można spotkać zarówno w wodzie słodkiej, słonej jak i mieszanej.

I tak jak napisał Marek Cebula, dopiero w słonej wodzie morskiej osiągają dojrzałość płciową.

Niestety nie mam pojęcia, czy ta rybka może na stałe przebywać w wodzie słonej, czy w przypadku tarła nie potrzebuje dostępu do słodkiej wody.

W moim słodkowodnym akwarium trzymałem Argusa w wodzie nieco zasolonej solą akwarystyczną. Wydaje mi się, że dopiero po zasoleniu Argus czuł się dobrze.

Jurek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja trzymam od ponad roku Monodactylus argenteus z rekinem rafowym, czyli w pełnym zasoleniu. Ryby były wpuszczone jako młode, rosły normalnie. Żadnych niekorzystnych oznak w związku z zasoleniem nie zaobserwowałem. Kolcobrzuchy to twarde ryby, za małolata miałem w słodkowodnym akwarium kolcobrzuchy 'kongolańskie' - chyba tylko sklepowa nazwa. Moim zdaniem możesz spróbować hodowli w zasoleniu rafowym, jednak skoro aż tak Ci na tych rybach zależy to powinnaś przyzwyczaić je stopniowo do takiego zasolenia, bo w sklepie dostaniesz je ze słodką wodą.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ snocho

Czy to akwarium FO na normalnej morskiej soli? Napisz proszę cos więcej..


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, oczywiście na soli morskiej. Obecnie używam Tropic Marin Sea Salt, czyli tej z mniejszą zawartością wapnia i magnezu. Osobiście nie uznaję porad fachowców o dodawaniu soli kuchennej do akwarium.

Co do akwarium, to takie typowe FO: rekin rafowy, skrzydlice, Cephalopholis miniata, Platax orbicularis, Odonus niger, Balistoides conspicillum, mureny - Gymnothorax mordax, Echidna nebuloza i E. pozytona oraz oczywiście wspomniane Monodactylusy, które co może nie podobać się green peaceowi miały służyć jako pokarm dla rekina. Z 70 ostało się 10 i tych raczej już nie ruszy. Gdzieś w galerii zbiornik jest do zobaczenia.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez kiedys o tym myslalem i troche wertowalem internet i co przeczytalem?

Monodactylusy i Argusy mlodosc spedzają w wodzie slonawej a im starsze w tym bardziej slonej, w koncu wiekszosc zycia spedzaja w morzu. Kolcobrzuch zielony natomiast nie zmienia miejsca zycia wraz z wiekiem. Polecam prezeszukać google po hasłem "brackish" (słonawa woda).


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzymałem kilka lat kolcobrzuchy i argusy w morskim. trudne jest przejśie na słoną wodę (to trwa) druga sprawa to nie można wprowadzać różnej wielkości bo nowe małe były atakowane i zjadane przez większe - kanibale!!


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MAM PROBLEM Z MOIM KOLCOBRZUCHEM. ZAUWAŻYŁAM ŻE ZĘBY (tak je nazwę)STRASZNIE MU UROSŁY I NIEMA MOŻLIWOŚCI JEDZENIA KREWETEK I WIĘKSZEGO POKARMU. ZĘBY NIE POZWALAJĄ MU NA OTWARCIE PYSZCZKA . OD JAKIEGOŚ CZASU POKARM MUSZĘ MU ROZDRABNIAĆ NA MIAZGĘ A I Z TYM MA PROBLEM. BOJĘ SIĘ ŻE ZĘBY UROSNĄ MU BARDZIEJ I ŻE RYBA ZDECHNIE. CZY KTOŚ Z WAS MIAŁ MOŻE PODOBNE ZDARZENIE? CO MAM ROBIĆ DALEJ? DODAM TYLKO ŻE JUŻ NIEJEDNEGO CHODOWCĘ PYTAŁAM ALE NIKT O CZYMŚ TAKIM NIE SŁYSZAŁ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile masz tego kolcobrzucha? pytam bo jak jest u Ciebie ze dwa miesiace to one (z mojego doświadczenia 80% nie dozywa czterech miesięcy) nastepuje degeneracja wątroby przypuszczalnie w zwiazku z połowem na cyjanek

kolcobrzuchy nalezy karmić ślimakami lub małżami(mrożone lub zywe w hipermarketach) wtedy ścierają zęby. albo znajdziesz weterynarza który podejmie się obciaś rybce zęby ,albo zrobisz to sama cążkami od paznokci.

To się zdarza u wielu zwierząt które powinny ścierać zęby a nie dostały właściwego pokarmu.

jestes pewna ze nie da rady jeść? podrzuc mu slimaki lub małże

i zdjęcie pyszczka prosimy skad jesteś?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A propo porad o soli kuchennej to sa juz historyczne porady z czasow kiedy nie bylo niczego w sklepach oprocz soli kuchennej. Faktem jest ze wiele ryb w takich warunkach calkiem niezle sobie radzilo i nawet mialo potomstwo. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolcobrzuchy wcale nie potrzebuja soli, wiele osob o tym pisze, aczkolwiek nie wszyscy wiedza oco chodzi z ta sola, sol jest tylko po to by w wodzie nie rozijaly się bakterie. O kolcobrzuchach najlepiej dowiedziec sie ze strony www.kolcobrzuch.za.pl strona po polski... wiec zastanowcie sie z ta sola, nie mowie ze nie mozna, ale nie trzeba. ps kolcobrzuchy sa rybami ktore podczas tarla przemieszczaja sie w narurze w miejsca mocniej zasolone. tylko dla tego wszystkim sie wydaje ze potrzebuja soli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.