Skocz do zawartości
Kurak4712

Pierwsze akwarium około 50l

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie grupo!

Temat dotyczy akwarium morskiego

Długo zbierałem się do jego napisania ale za namową niektórych członków grupy, postanowiłem napisać, być może temat zostanie podpięty i pozostanie dla potomności

Jestem totalnym nowicjuszem i amatorem ale od zawsze marzyło mi się akwarium morskie. Teraz jest ku temu okazja wiec czemu nie spróbować

Ogólnie rzecz ujmując na ten moment chodzi głównie o sprzęt. Na sam początek chce spróbować z czymś mniejszym, być może w przyszłości uda się powiększyć gabaryty.
Mam w mieszkaniu niezagospodarowana wnękę, wiec tutaj akurat wymiary są dość kluczowe. Dlatego tez poniżej postaram się opisać co i jak, a po ewentualnych poradach podejmę jakaś decyzje.

Niestety gabarytowo nie jesteśmy w stanie aby wiele poszaleć, dlatego pozostaje jedynie akwarium na wymiar. Wnęka w mieszkaniu ma wymiary około 63cm szeroka/25 głęboka. Do tych wymiarów będę chciał dopasować akwarium.

Typy są dwa a mianowicie:
1) akwarium 60x25x40 i do tego wbudowany panel filtracyjny
2) akwarium na szerokość delikatnie mniejsze aby mógł zmieścić się filtr kaskadowy i obsłużyć te pojemność

Jako ze jestem totalnym amatorem i po części udało mi się co nieco poczytać, zastanawiałem się nad takimi oto zestawami:

- akwarium na wymiar, około 60 max 63 cm szerokie 25 głębokie oraz 40 cm wysokie
- największa zagwozdka jaka mnie meczy to filtr vs odpieniacz. Na początku zastanawiałem się nad Kaskada tidal, natomiast w tym wypadku musiałbym zmniejszyć szerokość akwarium aby jakiś te kaskadę zmieścić. Wtedy przyszedł pomysł kaskady Aquael tzn 1 ale może być trochę za słaba i jednak trochę miejsca zajmie ci sumarycznie są nam około 45cm długości akwarium

Dlatego tez jeśli chodzi o sprzęt pomyślałem o odpieniaczu Tunze DOC Skimmer 9004. Ma dość kompaktowe wymiary wiec powinien fajnie dać radę. Ale tutaj tez pojawia się pytanie amatora, czy taki odpieniacz białek to zamiennik filtra? Jeśli to pytanie jest śmieszne to przepraszam, ale jestem nowicjuszem, i zastanawiam się, czy te sprzęty używa się zamiennie czyli albo Kaskada albo odpieniacz.

- grzałka Aquael 50w 

- cyrkulacja tunze 6020 - tutaj pytanie czy nie będzie zbyt mocna do takich rozmiarów. Czytałem ze takie cyrkulacji potrafią zrobić „pralkę” w akwarium wiec nie chciałbym przesadzić

- oświetlenie - i tutaj pojawia się pytanie, czy korzystać z gotowców czy może zamówić coś na wymiar. Znalazłem aluminiowe pokrywy na wymiar do których można dodać świetlówki led, i czy warto iść w tym kierunku, tym bardziej ze mamy niestandardowe wymiary akwarium 

- czy jeśli będziemy mieli powyższe akcesoria, to warto je zamykać w panelu czy zostawić jako wolne? Co będzie lepiej działać i da lepsza efektywność?

Czy powyższe będzie wystarczające czy może coś jeszcze trzeba dodać?

Co do obsady to będę chciał mieć koralowce, ukwialy, aby akwarium było kolorowe i faktycznie efektowne i do tego myślałem o krewetkach czyszczących/ozdobnych oraz blazenkach. Czy w takim litrami i wymiarach (około 50l) 4 błazenki to nie będzie za dużo?

Na ten moment chyba tyle pytań jeśli się jakieś pojawia to będę oczywiście pytał a tymczasem liczę na konstruktywna dyskusje

Pozdrawiam i z góry dziękuje za wszelka pomoc 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Jako posiadacz Tidal'a 75w akwa 33l mogę coś podpowiedzieć. Jeśli chcesz schować akwarium w tej wnęce to stawiał bym na panel. U mnie musi być odsunięte na 12,5 cm od ściany by ta kaskada się zmieściła na styk. Ja bym w Twoim przypadku stawiał bym na akwarium 60x25x45 i panel po jednej ze stron - tak by była głębia. Sam mam 25 cm i wiem że trudno coś tam upchnąć. Myślę, że sam panel powinien ogarnąć cyrkulację - przynajmniej kaskada daje radę, a jest skręcona na jak 70%. Jeśli dobrze rozumiem tę zabawę to odpieniacz uzupełnia filtr, tzn oba urządzenia odpowiadają za oddzielne procesy. Z wiedzy forum wynika, że w mniejszych zbiornikach wystarczą regularne podmiany w miejsce odpieniacza. Ja bym wszystko co się da chował w panelu by było estetycznie.

PS. Na ukwiał bym uważał bo mogą urosnąć naprawdę duże ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem Ci z wlasnego doswiadczenia, mialem zbiornik podobny wymiarami, na tym tidala 55, swietnie sie spisywal i oswietlenie od maxspecta mjl165 szczerze polecam do takiego zbiornika, odpieniacz sobie narazie daruj, ja swojego czasu tez dolozylem a pozniej wywalilem i szczerze zadnych wiekszych roznic nie zaobserwowalem, zawsze mozesz dolozyc pozniej po za tym ten 9004 chyba bylby troche za wysoki wzgledem wysokosci zbiornika i tafli wody w srodku:( jak juz 9001, albo jak kolega wyzej wspomnial zrob akwarium najwieksze jakie mozesz ale z panelem filtracyjnym, duzo wiecej mozesz tam upchac, ja mam teraz taki zbiornik bez przegrod w srodku i grzebien po calosci, porownujac akwarium plus kaskada do akwarium z panelem to drugie dla mnie jest duzo bardziej funkcjonalne i estetyczniejsze

Edytowane przez kokomag (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.