Skocz do zawartości
mpaw

do fachowców od DSB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i serdecznie proszę o radę.

Kupiłem przed wakacjami dojrzałe akwarium 200l, po dwóch miesiącach dokupiłem kolejne 300l i przeniosłem oba do baniaka 570 litrów.

Duży baniak funkcjonuje już ok 3 miesiące i niepokoi mnie bardzo rola DSB którego nie było w poprzednich zbiornikach.

DSB ma od 8 do 10cm i wydaje się być tak wydajnym filtratorem że niestety wyjałowiło mi wodę.

Już dwa miesiące patrzę jak padają mi korale.

Cladiella wygląda dzisiaj tak jak tak jak na zdjęciu.

2115-resize of p1030450.jpg

Wcześniej zniknęły ( rozpłynęły się ) zoanthusy i ładny duży ukwiał.

Do poległych muszę też zaliczyć xenię która w innych baniakach rozmnaża się jak chwast.

ok 3 tygodnie temu kupiłem kilkanaście szczepek acropor i też zbielały w ciągu kilku dni.

Sprzedawca acropor najpeirw stwierdził ze muszę mieć za wysoki poziom fosforanów i azotanów, kiedy wytłumaczyłem że moje testy nie wykazują tych substancji wcale to stwierdził że acropory zdechły z ich braku .

Za jego poradą dodałem do akwa kilka rybek aby "zasyfiły" troszkę wodę i codziennie zacząłem dolewać mix z krewetek, surowej ryby, artemii i suchych płatków.

Wczoraj testy wykazały mi fosforany na poziomie 0,1 co wydaje mi się zbyt wysokim poziomem i azotany na bardzo niskim poziomie 5mg.

Kolejnym dużym problemem są glony wyższe które masowo od 2 miesięcy porastają skały.

2115-resize of p1030452.jpg

Podobno jedyną formą walki z glonami wyższymi jest ich wyrywanie.

Robiłem to już dwa razy, zbierając za każdym razem ok kilgrama tego syfu i wygląda na to że będę to robił dożywotnio.

Do całej tej przygody dochodzi jeszcze drastycznie niskie KH.

W starym zbiorniku KH wahało się w granicach 8-9, dwa tygodnie temu zaczęło spadać z 6 aż do 4.

Czwarty dzień stosuję metodę Ballinga i utrzymuję KH na poziomie 6,5 - 7.

Wapń i magnez mam w normie, przy niskim KH nie zauważyłem spadków PH które trzymało się od 8 do 8,3

Serdecznie proszę o jakieś rady bo zaczęło mnie to przerastać


akwarium 576L, sump 148L, DSB, ok 80kg skały, oswietlenie T5 8x80W ATI, BK250, spsy, lpsy, miękkie i rybki,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz mozliwośc to zbadaj poziom redox, z glonami wyższymi mozna też walczyć pokolcem :D Co do fosforanów, jakiej firmy testem robisz ?? Poziom powyżej 0,018 jest już podobno szkodliwy, czego snandardowy test nie pokarze.

Podniesienie Kh rówznież moze wpłynąć na wolniejszy wzrost glonów.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro zamówię urządzenie do badania poziomu redox, fosforany mierzę zoolekiem, powinny mi spaść jak przestanę lać ten mix który miał zasyfić wodę.

Jak w takim razie utrzymać azotany na jakimś bezpiecznym poziomie tak aby w tym czasie nie podnosić fozforanów ?

Korale miękkie potrzebują przecież azotanów i chyba ich brak jest przyczyną ich śmierci.


akwarium 576L, sump 148L, DSB, ok 80kg skały, oswietlenie T5 8x80W ATI, BK250, spsy, lpsy, miękkie i rybki,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test Zoolek wyrzuć, i nie lej tego syfu (mixu) do akwarium, o azotany sie nie martw, ja mam na poziomie nielam zerowym i miękkie pieknie rosną.

P.S. Co kupujesz do redoxu ??


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze nic nie znalazłem do mierzenia redox

a możesz coś polecić ?

i jeszcze pytanko o dobry test do fosforanów

o zooleku słyszałem już wiele

mam tez zzoleka do magnezu i wapnia niestety tym syfem nie da się zmierzyć tych parametrów ponieważ pokazuje cuda w które nie da się wierzyć


akwarium 576L, sump 148L, DSB, ok 80kg skały, oswietlenie T5 8x80W ATI, BK250, spsy, lpsy, miękkie i rybki,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do fosforanow to Merck (lub wersje Deltec/rowa)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze, co mi przychodzi do glowy to zbadanie wody innymi testami. Jakich preparatow do suplementacji uzywasz?

Nie wydaje mi sie, zeby bezposrednio przyczyna Twoich klopotow bylo DSB. W trzy miesiace wiekszosc DSB nie zdazy sie zbytnio ustabilizowac w swoim dzialaniu, nie mowiac o tak dokladnym oczyszczaniu wody. Mam wrazenie, ze problem lezy gdzie indziej.

Wszystkie korale sa w takim kiepskim stanie?

Co do glonow wyzszych - po niewyraznej fotce wydaje mi sie, ze to Dicyota. A to nie jest dobra wiadomosc. Scierwo cholernie ciezko sie usuwa mechanicznie - choc da sie. W akwarium takiej wielkosci lepiej byloby sprobowac z pokolcem i/lub borsukiem.

Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że zoanthusy i ukwiał rozpłyneły sie i jeszcze dolewasz jakieś MIX !!!. Kup dobre testy i nic niedolewaj ( tylko Balling ) masz ryby i to jest najlepszy "MIX". Pierwsza fota pokazuje ze woda jest daleka od wyjałowionej (GLONY, ale nie te co lubimy) Testy!!! Pozdrawiam i powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak rosna tak Ci glony, to musza cos jesc, moze tradycyjnie oprucz testow wymiana prefiltrow, sprawdzenie membramy, DI, zmiana cyrkulacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z poziomem magnezu i wapnia?

Na początku piszesz że są ok, potem w kolejnym poście że robione zoolekiem pokazują dziwne wyniki.

Może masz niedobór tych pierwiastków, i to może być powodem padania zwierzaków u ciebie.

Tymbardziej że miałeś duży spadek KH, który jest dowodem na nierównowage jaka panuje w twoim akwarium.

Jakiej soli używasz, oraz jak z zasoleniem u ciebie ?


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety nie kupię sobie teraz sondy redox ( cienko z kasą )

testy oczywiście zamówię i podam jeszcze raz dokładnie co wykazały.

KH mam już dzisiaj 8

niestety cladiella już całkiem odpadła od skały :D

reszta korali ma się dobrze dwie duże sinularie, dwa sarcopythony,

kilka LPS-ów i troszkę szczepek wygląda normalnie.

Rybki, ślimaki i rozgwiazdy też nie narzekają.

Cieniutko wyglądają tylko resztki xenii, resztki zoanthusów i jeden sarcopuython który skurczył się już dobry miesiąc temu

smutna sprawa czyli cmentarzysko

2115-resize of p1030458.jpg


akwarium 576L, sump 148L, DSB, ok 80kg skały, oswietlenie T5 8x80W ATI, BK250, spsy, lpsy, miękkie i rybki,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marti

testy wapnia i magnezu robię nutrafinem Hagena i pokazuje mi on odpowiednio ok 1200 i ponad 450.

Zooleka już dawno postawiłem do kąta a sklep z Piły nie powinien tego badziejstwa nikomu polecać.

Przy niskim KH podobno korale nie przyswajają wapnia i może dlatego tak zasłabły ?

Dzisiaj zrobiłem podmiankę 10% wody, powyrywałem także pół kilo chwastów i oczywiście cały czas będę stosował ballinga.


akwarium 576L, sump 148L, DSB, ok 80kg skały, oswietlenie T5 8x80W ATI, BK250, spsy, lpsy, miękkie i rybki,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Nie wykonuj tylu chaotycznych ruchów, bo narobisz sobie jeszcze wiecej kłopotów a powodu i tak nie znajdziesz bo nie bedziesz wiedział co pomogło. Lanie tego Mixu było Mistrzostwem Świata (no offens). Jak mogłeś podejrzewać brak produktów przemiany materii mając wysyp glonów wyższych?

Kup albo pożycz testy Saliferta ( najlepszy stosunek ceny do jakości) i sprawdź amoniak, azotyny(może zbiornik dojrzewa ponownie albo masz gdzies martwe strefy - z DSB jest to prawdopodobne) azotany, fosforany, twardość, no i podaj jakie masz Ph i zasolenie - podaj wyniki na forum - pewnie będzie łatwiej pomóc.

Problemem nie jest poziom wapna - SPSy to jedno - ale miękasy nie padają od niskiego Ca. Narazie nie zaprzątaj sobie głowy wapniem ani magnezem.

Z tego co piszesz skałki masz z funkcjonujacych juz zbiorników, tak? Czy nie były to zbiorniki FO, czy ktoś tam nie leczył ryb? Pożycz lub kup test na Cu - nie, żebym odrazu sądził ze masz miedź w zbiorniku - ale od czegoś trzeba zacząć i najlepiej od najgorszego. Zwróć uwagę - giną korale miękkie, twarde i inne bezkregowce (ukwiał). Masz jakieś inne bezkregowce np. krewetki? Jeśli tak jak się czują?

To tyle co mi przyszło do głowy na goraco.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mając padające zwierzaki w akwarium kupowałeś nowe? Na przyszłość pamietaj że jak coś jest nie tak to pierwsze co robimy to nie wprowadzamy nowych organizmów.

Tak jak piszą inni zmierz innymi testami parametry, głupia sprawa ale zerknij na temperature i jej skoki (sprawa głupia bo znam wiele osób które mierzyły wszystko i było ok a korale padały a później okazywało się ze temperatura skacze 24-30 stopni w ciągu doby) .

U mnie fotka sie nie otwiera ale wierzę Ocelocikowi że trafni zidentyfikował glona najleszy na nią jest Naso ale rybe wpuść dopiero jak zbiornik się totalnie ustabilizuje.

DSB raczej nie jest tutaj przyczyną twoich kłopotów , chyba że miałeś jakieś przerwy w dostawach prądu?

To co warto zrobic mimo wszystko to podmienić wodę i dodać preparatu z żywymi kulturami bakterii

Pozdrawiam

Łukasz


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj ! czasami miracle mud moze byc wyjalowiony,lub sa gdzies miejsca beztlenowe w refugium lub w zbiorniku glownym,jesli gdzies wytwarza sie siarkowodor to bardzo zle,jesli masz odpieniacz sprobuj go podpiac na jakis czas,pomimo ze jest refugium(nie zaszkodzi),podmien 20 procent wody ro +dobra sol,sprawdz na dobrych testach parametry wody,sprawdz glony w refugium (rozkladaja sie ktores?),zwieksz cyrkulacje,mozesz dodac gotowe szczepy bakterii,pozniej mozesz dodac lyzeczke cukru raz dziennie na 200 litrow,ale przy dzialajacym odpieniaczu wylacznie!!!,cukier dziala jak booster dla bakterii,zwieksz cyrkulacje wody na maksa,sprawdz swiatlo,uzbroj sie w cierpliwosc,nie lej mikroelementow,(lepiej podmien czesciowo wode),daj zbiornikowi wrocic do stabilizacji,mozesz zastosowac rowniez rowaphos,powodzenia!(nie wierze ,ze zbiornikowi zaszkodzilo DSB) I rowniez jak koledzy powyzej pisza sprawdz temperature,i zrob test na metale (lekarstwa oparte na miedzi),byc moze ktos czegos uzywl w porzednich zbiornikach ,ktore zakupiles,Powodzenia!!


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze dziękuję za wszystkie odpowiedzi

lanie "mixu" polecił mi znany autorytet którego imienia nie podam na forum

co do bezkręgowców mam w zbiorniku jedną krewetkę debelius i trzy czyszczące, po za tym 5 rozgwiazd piaskowych i ok 10 słimaków w tym połowa to strombusy do DSB

wszystkie mają się dobrze, krewetki nawet czasami zrzucają swoje ubranko co jest dowodem na to że rosną

Nie podejrzewam zbiorników które posłużyły do sklejenia całości ponieważ pierwszy z nich był u mnie kilka miesięcy a drugi ok 2 miesięcy i wszystko w nich było wzorcowe

coś mi się wydaję że mogłem nabroić podając mikroelementy ( wszystkie KENTa ) ponieważ dawałem je regularnie co drugi dzień po łyżeczce a po 2 tygodniach nie byłem w stanie robić tego systematycznie i może to zachwiało równowagą w zbiorniku

temperaturę sprawdzam prawie codziennie ok 27 st, zasolenie 1,025

tak jak pisałem wcześniej wodę podmieniłem 2 dni temu

kupię teraz lepsze testy i przestanę jakkolwiek ingerować poza karmieniem rybek i laniem ballinga


akwarium 576L, sump 148L, DSB, ok 80kg skały, oswietlenie T5 8x80W ATI, BK250, spsy, lpsy, miękkie i rybki,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przypominam sobie naszą rozmowę i dlatego też sam odzywam się na forum, gdyż wnioski z rozmowy którą przeprowadziliśmy jak widzę nie zostały wyciągniete tak jak powinny.A szkoda. Najważniejsze w sprawie - lanie mixu:

W pierwszej części naszej rozmowy poinformowałeś mnie, że paramtery wody masz idealne, testy nie wykazują nic, odpieniacz już niewiele wybija, ryby są zdrowe, karmisz mało - a koralowce padają, wprawdzie nie wszystkie ale "nowe". Zasugerowałem wtedy, ze być moze woda została za bardzo wyjałowiona - dzięki jak to określiłeś bardzo dobrze pracującemu podłożu DSB(choć ja i tak twierdze, że DSB w "polskich warunkach" to dyskusyjna sprawa - na pewno nie jest to dsb tak jak rozumiane jest ono np. u hamerykańskich akwarystów.)

W przypadku szczątkoweg karmienia, wydajnemu odpieniaczowi oraz wydajnej nitry i denitryfikacji, koralowce miękkie mogą zacząć podać - szczególnie widać to w przypadku kseni(o której póxniej rozmawialiśmy) - z racji tego ze jest ona uzywana w filtrach biologocznych do exportu no3 w zbiorniku - zaczyna zanikać(co trwa czasam bardzo szybko) aż do całkowitego rozpuszczenia się.

W trakcie tej pierwszej części rozmowy zacząłem więcej Cię pytać o parametry wody(testy), podmiany(częstotliwość) oraz podłoże - oraz gatunki koralowców które umierają.A dokładnie -zapytałem o:

a) poziom fosforanów - powiedziałeś że zerowy, gdy zapytałem o testy którymi mierzysz i usłyszałem że to Hagen(z tego co pamietam) to powiedziałem - KUP DOBRE TESTY - albo salifert albo deltec/rowa. Mimo że upierałeś się przy tym że testy są ok, ponieważ w poprzednim akwarium tym i testami też wychodziło 0 - poprosiłem Cię, abyś skoro nie wierzysz mi, sprzedawcy(który moze Ciebie próbuje naciągnąć na nowe testy - mimo że sprzedaży Ci ich nie zaproponowałem, bo po prostu nie mamy ich w ogóle w ofercie - choć to się zmieni) - to zaproponowałem Tobie, żebyś napisał na forum - co inni użytkownicy myślą o testach których uzywasz - teraz już wiesz, choć szkoda ze tak późno - szkoda zwierząt.

:D rozmawialiśmy o Twoim DSB - i jak sobie dobrze przypominasz(ponieważ w sposób interesującty dyskutowaliśmy o tym około 40 minut) posiadanie i prowadzenie DSB WYMAGA pewnego doświadczenia i umiejętnośc i obserwacji zjawisk które w nim zachodzą - począwszy od obserwacji i przeciwdziałaniu tworzącym się strefom beztlenowym, usypaniu odpowiedniej warstwy o WŁAŚCIWEJ granulacji a skończywszy na takim doborze obsady kopiącej aby zapewnić właściwe natlenienie podłoża.Nie wystarczy ot tak wsypać grubą warstę piasku.

Z tego co pamiętam, na moje pytanie o podłoże i o to , czy po wzruszeniu go z dna unoszą się pęcherzyki powietrza odpowiedziałeś twierdzącą - powiedziałem wtedy, że jest to siarkowodór, powstający w wyniku procesów gnilnych - i niestety podłoże z racji swoich właściwości do kumulowania tej trucizny będzie musiało zostać wymienione.

Powodem śmierci Twoich koralowców mogło być to, że w wodzie znalazł się siarkowodór - i mimo że próbowałeś wtedy argumentować ,że część Twoich koralowców które są "stare" żyje a część koralowców które kupiłeś od nas padło - sprawa jest bardzo prosta. Wiele gatunków koralowców jest w stanie w pewnym zakresie przystosować się do niekrzystnych(w pewnym zakresie tolerancji) warunków,z zastrzeżeniem, że zmiany te następują bardzo powoli.

W momencie włożenia nowego koralowca do tak toksycznego środowiska - zmiana parametrów nastęuje bardzo szybko( i to nieważne, czy aklimatyzacji trwała 5 godzin czy 15) - i po prostu padają.

Przyczyną obumierania Twoich koralowców jest wysoki poziom organiki, a przede wszystkim tego co wytworzyło się podczas gnicia podłoża - siarkowodoru. Przyczynąmoze być takze przedawkowanie mikrolementów kótrych nie mierzyłęś w akwarium - dlatego powiedziałem, abyś do odwołania odstawi jakąkolwiek suplementację.

Napisałem to wszystko, gdyż nie chciałbym być podejrzewany o "niechciejstwo" w udzielaniu informacji czy też celowe działanie na szkodę - w tym wypadku Twoją.

To co starałem się zdiagnozować na pdostawie przekazanych przez Ciebie informacji pozwoliło w mojej opini na wyciągnięcie pod koniec właściwych wniosków. PAmiętam ze powiedziałęś, że na razie nie bedziesz wydawał pieniędzy na droższe testy, gdyż te co masz były używane wcześniej i były ok.

Ale proszę przypomnij sobie proszę, co dosłownie powiedziałem na tremat tych testów - są do d..... I tyle.

Przykro mi, że koralwoce Ci zdychają, jednak tak jak powiedziałem podczas naszej rozmowy - właściwa obserwacja podstawopwych parametrów fizykochemicznych wody pozwala dosyć wcześnie ocenić zbliżające się niebezpieczeństwo "kataklizmu" w akwarium.

Przy regularnych pomiarach kh/ph pewne symptomy "zagazowania" podłoża widoczne są dużo wcześniej - zaczyna spadać pH w akwarium, ciemnieje piasek/grys, mimo braku ruchu ca/mg, kh zaczyna się bujać. Z podłoża ulatniają się pęcherzyki powietrza.

To ostatni moment na podjęcie pewnych działań. Potem z wody robi się kwas i tak to się kończy.

Diagnozowanie takich spraw, bez dokładnej informacji nt FAKTYCZNYCH parametrów wody oraz bez zdjęć - które teraz także wiele tłumaczą - jest jak leczenie przez telefon - przy czym lekarz nawet nie wie, czy pacjent ma temperaturę czy nie - ponieważ jedyny termometr w domu to ten za oknem w kuchni.

Niestety - dlatego współczuję i jak już mówiłem - zacznij od prawidłowego pomiaru parametrów wody w Twoim akwarium - to podstawa.

Jeśli coś w niniejszej wypowiedzi przejezyczyłem czy też przekręciłem - przepraszam, pamiętam naszą rozmowę, jednak nie tak dokładnie jakbym sobie życzył na użytek tej dyskusji.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i najwazniejsze- nie wiem skąd wziąłeś tą recepturę na mix - powiedzialem Tobie ze mozesz podawać niewielkie ilości mrożonej artemi(dobrej jakości) bez płukania - to pozwala nieco "dociążyć" akwarium , a koralowcom dostarcza nawozów(po4 i no3) które są NIEZBĘDNE w prawidłowym procesie wzrostu. Natomiast nie wiem, skad ta receptura na ten mix - na pewno nie ode mnie.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fiu fiu

ale komuś nadepnąłem na odcisk

nie napisałem że robienie mixu polecił mi "Przemek"

napisałem wyrażnie że nie podam jego imienia i nie zrobię tego dalej

Nasza rozmowa z Przemkiem była tak długa ponieważ dotyczyła 14-dniowej gwarancji na żywe zwierzęta o której można przeczytać w ich sklepie, okazało się że takowa nie istnieje.

Zgadzam się z tym że przemek polecił mi kupić więcej rybek i nie płukać artemii czego i tak nigdy nie robiłem.

Nie pamiętam natomiast abym się chwalił bąbelkami powietrza wychodzącymi z piasku - tego nigdy nie widziałem w moim baniaku i mam nadzieję że nie zobaczę.

Gdyby tak było już dawno odessałbym cały piasek w obawie o zdrowie moich żyjątek.

Szkoda że wszyscy próbują mi jakoś pomóc a ktoś kto powinien świecić przykładem atakuje i wymyśla historie o siarkowodorze.


akwarium 576L, sump 148L, DSB, ok 80kg skały, oswietlenie T5 8x80W ATI, BK250, spsy, lpsy, miękkie i rybki,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O przepraszam bardzo - prosze nie mijać się z prawdą.

Po pierwsze - powiedziałem, że nie GWARANTUJEMY że zwierzę będzie żyło bez względu na parametry wody 14 dni - to byłby absurd, gdyż NIE MAMY WPŁYWU na to co się dzieje w akwarium kupującego zwierzęta.

Natomiast GWARANTUJEMY, że zwierzę jest po kwarantannie i że jest niemal pewne, że jest ono zdrowe i nie jest nosicielem żadnej choroby.

Jeśli ryba którą sprzedajemy okazuje się być chora w momencie wpuszczenia, albo ma symptomy choroby(bez widocznych zmian np. skónych) - czyli chowa się, nie przyjmuje pokarmu i następnie pada w ciągu 14 dni - to wysyłamy nowe zwierzę lub zwracamy pieniądze.

Nie mozemy bowiem GWARANTOWAĆ, że zwierze BEZ WZGLĘDU NA WSZYSTKO bedzie żyło conajmniej 2 tygodnie . Tym bowiem sposobem któś mógłby w bardzo prosty sposób doprowadzić do zamknięcia naszej firmy i plajty - gdyż jaki to problem kupić ryb za 5 czy 10 tysięcy a następnie wysłać ich fotki - które udokumentują że padły? A to ze były w woreczku na parapecie- co z tego - MIAŁY ŻYĆ 14 DNI!.

To bardzo jaskrawe porównanie - ale niestety tylko takie trafiają do wyobraźni.

Co do gwarancji - zapewniam Cię że ISTNIEJE - na szczęście niewiele osób musiało z niej korzystać.

Jeśli masz wątpliwości w tej sprawie - trudno - zawsze możesz założyć temat na forum, w którym na to pytanie mogą wypowiedzieć się inni.

Co do naszej całej rozmowy - to na temat gwarancji rozmawialiśmy chyba z pierwsze 5-7 minut - dalsza część rozmowy dotyczyła przyczyn i środków zapobiegawczych w takiej sytuacji jak Twoja.

Nie odbieraj mojego postu jako ataku na Twoją osobę - nie mam w tym żadnego celu.

Bowiem na końcu naszej rozmowy powiedziałem Ci , że mimo wszystko wyślemy Ci ponownie 8 szczepek(jak wyprowadzisz akwarium na prostą) - o czym niestety zapomniałeś dodać na końcu swojej wypowiedzi, co jednak diametralnie zmienia obraz całej sytuacji.

Wiecej już w tym i w podobnych temtach nie będę się odzywał - bowiem ZAWSZE jestem traktowany jako SPRZEDAWCA - a nie jako akwarysta, który potencjalnie może mieć coś do powiedzenia w danej sprawie.

Bywa.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mpaw :

fiu fiu

ale komuś nadepnąłem na odcisk

nie napisałem że robienie mixu polecił mi "Przemek"

napisałem wyrażnie że nie podam jego imienia i nie zrobię tego dalej

///

Szkoda że wszyscy próbują mi jakoś pomóc a ktoś kto powinien świecić przykładem atakuje i wymyśla historie o siarkowodorze.

IMHO jak ktoś napisał kilkanascie postów to powinien się trochę grzeczniej zachowywać. Mino wszystko Przemek poswięcił Ci trochę czasu i podzielił swoja wiedzą ,która na pewno jest spora.

Co do 14 dniowej gwarancji to raczej chwyt marketingowy -- Coś jak z aktimelem :D Chociaż raz zastanawiałam się poważnie czy nie skorzystać- ale i tak nie było by to satysfakcjonujące... akurat w tym przypadku :D


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do stanu Twojego podłoża - pozwoliłem sobie nieco poprawić Twoje zdjęcie i "wyciągnąć" pewne szczegóły z cienia - zwróć uwagę, że pod wierzchnią warstwą grysu znajduje się cyjano - które albo zostało teraz przez Ciebie przysypane, albo po prostu "pracuje" sobie w podłożu - uwalniając to , czego akurat w wodzie nie powinno być.

To co jest na skałach - to cyjano,które również powstaje w przypadku za słabej cyrkulacji - a ta moze mieć diametralne znaczenie dla podłoża także.

Mogę się mylić, ale tak to własnie wygląda - formą nie przypomina bowiem glonów wapiennych.

correct.jpg


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety poprawienie zdjęcia ukazuje mój zbiornik w czarnym świetle

równie dobrze można je rozjaśnić i powiedzieć że piach jest biały jak mąka i wszystko jest cacy

tak wyglądają moje wczorajsze fotki bez retuszu

2115-resize of p1030448.jpg2115-resize of p1030450x.jpg2115-resize of p1030451x.jpg

żeby zakończyć ten niepotrzebny spór powiem że zamówiłem już testy saliferta i proszę dajcie mi kilka dni na przedstawienie prawdziwych lub bardziej prawdziwych parametrów zbiornika


akwarium 576L, sump 148L, DSB, ok 80kg skały, oswietlenie T5 8x80W ATI, BK250, spsy, lpsy, miękkie i rybki,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.