Skocz do zawartości
Kama

Nanoreef początek

Rekomendowane odpowiedzi

planuję akwa 30l nanorafkę- ogólnie mam pojęcie, mam obecnie akwa słodkowodne. I teraz kwestia: jakie ryby/bezkręgowce typu krewetki kraby/inne nie-koralowce i w jakiej ilości mogłabym tam trzymać. Czy nie jest za mało na pterapogony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Kama

Moim zdaniem, jest to zbyt mało na cokolwiek.Kiedy włożysz żywą skałę, rybom pozostanie 15 litrów do pływania.Dla mnie to jednak zbyt mało, choć niektórzy forumowicze mają takie zbiorniki.

Co do pterapogonów, to choć 30 litrów zarówno dla Pterapogona kauderni, jak i Sphaeramii nematopterus teoretycznie się nadaje, to jednak warto zainwestować kilkadziesiąt złociszy w większy zbiornik.Może się mylę, niech bardziej doświadczeni Koledzy zabiorą głos, ale jeszcze raz powiem, że moi zdaniem każda rybka, nawet 7-8centymetrowa będzie się w takim zbiorniku męczyć.Jeżeli się jednak droga Kamo uprzesz, to polecałbym Ci standart ukwiał+błazenek, choć to i tak będzie klatka.


Szykuje powrot do morszczyzny w wielkim stylu :)

TYLKO WIDZEW

''Su ludia,ktorich mam proste v pici:-)))''

Aurel Hatala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze może krab pustelnik:)))


Szykuje powrot do morszczyzny w wielkim stylu :)

TYLKO WIDZEW

''Su ludia,ktorich mam proste v pici:-)))''

Aurel Hatala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 l to za mały zbiornik na ryby, ale wystarczający na rożnego rodzaju „grzybki” i małe korale miękkie i jakiegoś kraba. Zacznij od tego , jak kiedyś będziesz miał większe akwarium to pomyślisz o rybkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok- nie chcę męczyć ryb- a krewety? I jaki sprzęt na początek? Czy mogą być korale twarde, nie miękkie? Dalej- jaka woda przy braku RO? Sorry że tyle pytań ale nie chcę zrobić jakieś mega porażki....na razie muszę się porządnie przygotować, mam już listę mniej więcej jaki sprzęt zamierzam kupić tylko nie wiem czy coś jeszcze, a może coś niepotrzebne (?):

2x lampa (przypuszczam, że Philips taki jak mam w słodkim)

filtr- właśnie nie wiem jaki- może coś z circulation (jakby co to mam nieużywany fan mini, ale w jego jakość filtracji wątpię..)

grzałka z termostatem

kalkreator (może uda się własnej roboty)

falownik (wie ktoś ile kosztuje?)

odpieniacz (własnej produkcji najprawdopodobniej- w domu mam kogoś kto takie rzeczy umie zrobić)

a z 'innych' to

żwir koralowy (średnia granulacja)

sól wiadomo

żywa skała (indonezja chyba [cena])

i jakieś preparaty na pewno- nie wiem jakie też właśnie...

pewnie zapomniałam o czymś- jakby co to dopiszę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałaś o najważniejszym-chłodzenie przy zainstalowaniu oswietlenia i kilku pompkach bedziesz miec w takim maleństwie duże skoki temperatury. Wiem z doświadczenia.

a skąd jesteś? moge Cie zprosić zebyś zobaczyła jak nie planować akwa;)

co do swietlówek to aquarelle i T03


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wawka forever :D a to chłodzenie to jak? w moim słodkim akwa to po prostu grzałkę ustawiam na mniejszą temp. u mnie jest 22 w domu więc czasem w ogóle możnaby wyłączyć...a odpieniacz- widziałam tylko takie wielkie- małe też są? o właśnie- jakich podstawowych błędów mam [spróbować] uniknąć? Ok. teraz pytanie najważniejsze- możecie dać tu kilka najłatwiej dostępnych (najlepiej na Powstańców Śląskich jakoby były) nietrująco-toksynujących miękkich? i kilka twardych- wiecie, bez zoanthusów itp. Takie najmniej wymagające.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kama- no a sump, mikser i uklad wyrownujacy wode?:D

Daj spokoj. Kup troche wieksze te akwa, troche zywej skaly i zalewaj. Ogladaj sobie jak cos wylazi z tej skalki i CZYTAJ. Na cos innego do akwa przyjdzie czas:)

MM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do moich błędów przy nano rafie 33l wody należą:

-brak zaplanowanego miejsca na dodatkowe urządzenia. :D(

-brak miejsca na swobodna obsługę baniaczka. :D

-ogrom plątajacych sie kabli:(

akwa jest odkryte

-duże parowanie i związane z tym spore wahania zasolenia:(

-duże wahania temperatury (już ok dzieki lajonowi 120) :D)

-bardzo duża podatność na zagrożenia bilogincze-szcegónie seksualne wyczyny podopiecznych :D

wiecej grzechów nie pamietam, ale tych też nie radzę naśladować.

TMK

PS daleko od Wa-wy .. Kraków


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mixer- oczywiście, własna produkcja-zawsze o czymś zapominam.... z sumpem nieco gorzej, ale się załatwi...i wiesz, wolę zawsze zapytać nawet jeśli wydaje mi się, że wiem...

a co do ww błędów: pierwsze dwa załatwione, trzecie- chyba nie ma innego wyjścia przy tych wszystkich urządzeniach. u mnie jest ok- szafka, wywierty, z tyłu są gniazdka.

i pokrywa również DIY więc również ok.

poza tym i tak pierwsze pół roku conajmniej i tak by stało bez stworów, jak będzie wszystko ok. po tym czasie dopiero jakieś bezkręgowce, a za jaaaakiś czas jakiś wyższy stopień rozwoju...a skałę zalać i uruchomić wszystko? oczywiście to też będzie za jakiś czas, w piątek może mi się uda (powszechny brak czasu) wyrwać poza domeq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cholerka, a moje 190 litrow stoi bez miksera, falownika, reaktora, sumpa i ukladu wyrownujacego - tylko swiatlo, skala, piasek, odpieniacz, grzalka, panel i skala;)

zaraz ide poopowiadac rybciom jakie cuda moglyby miec, gdyby tylko Panciowi sie chcialo...:D


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok- dobre wiadomości- kupuję 60-70l. I teraz- czy teraz mogłabym trzymać rybę? I co musi być jak jest tylko skała w akwa? Bo w tym czasie jak by tam leżała, to kilka rzeczy możnaby zrobić, dokupić... czy może być wersja jak pisłał poprzednik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak jest skala to musi byc odpieniacz i swiatlo

oraz jakis sposob na dozowanie wapnia i magnezu, inaczej glony wapienne beda zanikac (ew. regularna podmiana wody solą bogatą w mikroelementy)


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko zalezy od obsady, jesli z przewaga miekkich to sol Tropic Marine Pro Reef, ktorej doskonale oceny wystawili Waldek K i Grzesiu W, a im mozna wierzyc, w ten sposob problem suplementacji wapnia i magnezu odpada; w 60-70 litrach mozna spoko umiescic blazenki, garbiki, apagony, Chromis Virdis, jakies rybki z gatunku gobi - mozliwosci jest wiele, oczywiscie nie wszystkie naraz, moze 2 lub 3 w sumie; co do twardzieli to oczywiscie trzeba by z nimi poczekac, choc na pewno wiele osob stwierdzi, ze w 70 litrach trudno uzyskac na tyle stabilne warunki, by twarde mogly zyc i sie rozwijac, ale sprobowac zawsze mozna :D

czemu akwa mialoby stac pierwsze 6 m-cy bez zycia? pod koniec dojrzewania juz powinno sie wrzucac cleaning up crew (slimaki i kraby) i obserwowac zycie, czego zycze Tobie goraco

a jak tam w Wawie? nadal kaza placic za wstep do sklepu? Wawka never;)


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co macie do wawki :D przynajmniej wszystko na miejscu...na drugim jest Czewa...w ząbkach szykuje się sklepisko- normalnie byłoby SUPER, 5 km do sklepu ...No i coraz lepsze wiadomości- stado zgodziło się na........uwaga...może nawet....200l!!!!! Super- wszystko razem z szafką i pokrywą... Za 2 mies. rusza ten sklep- akurat trochę po otwarciu skała by dojrzała... i pytanko- ze skałą to chyba grzałka jeszcze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piszę nowego posta żeby podbić i niech wszyscy przeczytają: sklep na powstańców to szajs- nie dość, że każą płacić (ja tam się jakoś wykręciłam), to jeszcze, cytat "teraz nie mamy czasu rozmawiać, dopiero w niedzielę"....super, jak już nie mają czasu rozmawiać, to co dopiero coś sprzedać!!! A zapytać chciałam o sprzęt i żywą skałę...nie polecam tego sklepu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coooo??? Kaza sobie placic za wstep? To co oni w tym sklepie maja 100 000 l. zbiornik

czy co? A nawet jakby mieli, no nie, bojkot!!! I jeszcze nie maja czasu dla akwarystki spragnionej wiedzy.... Na pewno, tyle ludzi kupuje ze nie maja czasu porozmawiac....

A ile juz istnieje ten sklep i czemu tak dlugo? Powinien pasc bo dwoch miesiacach,

ale moze oni maja rzeczywiscie co tydzien dostawe prosto z rafy/farmy, supertani sprzet i w ogole sa najlepsi w okolicy????


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja także spotkałem się z nieuprzejmością ze strony pracownika (właściciela?) sklepu.

Akwaria nawet ładne, obsługa chamska. Dostawy wspólnie z łódzką firmą - najczęściej Indonezja, czasami resztki jakie dotrą z Niemiec. Głosuje za bojkotem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie- ja już tam więcej na pewno nie pójdę, chociaż akwa mają ładne, ale jak już mają te ładne akwa to myślą sobie że są w ogóle nietykalni... a ja teraz czekam jeszcze trochę na akwa (żeby zebrać sobie już na wszystko od razu), a później będę kupować przez internet albo może ktoś mi trochę czegoś sprzeda...ale na razie jeszcze mam czas na szczegółowy plan działania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się:

Zauważyłem ża ciągle zmieniasz akwarium na "większe" (najpierw 30l, potem 60-70l a potem 200l) jak tak dalej pójdzie to wyjdzie oceanarium.

poza tym bez RO raczej się nie obejdziesz bo kranówa do morskiego się nie nadaje. Jeśli chodzi o sklepy to polecam KAKADU (warszawa wileńska, jeżdzi tam 162) tam są korale i inne bezkręgowce (z ryb widziałem ostatnio tylko ślizga Salaria fasciatus i skrzydlicę, do ciebie tylko ślizg się nadaje) i ANNA-ZOO w galeri mokotów (tam jest więcej ryb, błazenki, grammy, rogatnica i skrzydlica). Obydwa nie za drogie i godne polecenia.

PS: napisz coś, kiedy zalejesz, co do soli to najlepiej Marine environment.


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

noo, Adrian obdarzyl na swoja madroscia :(

wyplywajaca z wieloletniego doswiadczenia popartego literatura fachowa :)


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale polecać Anna-ZOO? Dawno nie byłem, ale jeżeli nic się nie zmieniło (a słyszałem że nie), to możesz popatrzeć na zagładę w wielu zbiornikach i bardzo duże ceny. W Kakadu wybór wyjatkowo symboliczny. Jak chcesz popatrzeć, coś kupić i jeszcze posłuchać fachowców proponuję dwa podstawowe:

Zoo Focus - ul. Roentgena 46 (obok GEANT i OBI na Urysnowie)

AtolZOO - ul. Umińskiego 16A (Grochów)

PZDR

Piotr


Utwierdzam się w przekonaniu, że praktyka bardzo różni się od teorii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok- zalewam w styczniu, w najbliższym czasie wybiorę się na pewno do któregoś z tych sklepów :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.