Skocz do zawartości
Cetus

Projekt: 130 - 200 litrów (panel)

Rekomendowane odpowiedzi

Minęło 10 lat od likwidacji mojego pierwszego akwarium i ciągle człowieka kusi aby do tego hobby wrócić. Zdecydowałem, że wracam. Poprzednio miałem sump a teraz chciałbym spróbować z panelem. Chyba to jest droga pod prąd ale mimo to chcę zobaczyć jak to jest. Patrząc na wymiary odpieniaczy, wymyśliłem sobie, że panel będzie na krótszym boku i powinien mieć szerokość 15 cm. Za nim chciałbym mieć nieco ponad 60 cm na ekspozycje. Może dlatego, że jak coś mi nie wyjdzie ze światłem LED to przesiądę się na T5 w tym rozmiarze. Stąd wychodzi mi, że najdłuższy bok będzie miał 80 cm. Biorę pod uwagę takie rozmiary akwarium: 
 

image.png.9c9e9b5612b94df27a133ef278c18bb5.png

W zbiorniku mam zamiar trzymać korale miękkie, LPS oraz najmniej wymagające SPS, standardowe skorupiaki, dwa błazenki i dwie inne małe rybki ale to dopiero daleka przyszłość. 

Lubię jak światło wychodzi tylko przez szyby dlatego zbuduję koronę i pokrywę (prawdopodobnie ze spienionego PCV). W pokrywie chciałbym osadzić (wpuścić) lampę LED. Biorę pod uwagę jedną z następujących:

  • Aqua Illumination Prime 16HD
  • Red Sea ReefLED 90
  • Aqua Illumination Hydra 32HD

Pytanie czy te lampy dadzą się umieścić w pokrywie i czy nie wpłynie to na ich pracę. Góra lampy byłaby nad pokrywą a dół pod pokrywą. Przy ReefLED wyczytałem u producenta, że lampa powinna wisieć 21 cm nad lustrem wody i to mnie smuci bo będę musiał mieć bardzo wysoką tą koronę. Czy może wiecie czy z pozostałymi można zejść niżej.

Odpieniacz jaki wybrałem to:

  • Tunze Comline DOC Skimmer 9004 albo
  • Tunze 9004.001 DOC Skimmer 

Jaki układ “rozmiar akwarium - lampa - odpieniacz” byłby najlepszy? 

Interesuje mnie też cichość pracy lampy. Może lepiej kupić mocniejszą i ustawić ją na mniejszą moc?  

Resztę sprzętu ustalę po wyborze rozmiaru akwarium.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, mazmaciek napisał:

miałem kiedyś akwa z panelem, nie pchał bym się w to drugi raz 

Właśnie, kwestia sumpa.  To chyba zależy od tego jakie kto ma podejście. Ja mam podejście "lajtowe", tj. nie zamierzam mieć żadnych reaktorów, pomp dozujących czy jeszcze jakiejś innej maszynerii. I też nie zamierzam trzymać w akwarium czegoś, co to potrzebuje. Nie mam dużego doświadczenia bo tylko nieco ponad 3 lata. Miałem sump z 3 komorami ale był on tylko przechowalnią na odpieniacz a z potrzebną do niego hydrauliką była nie raz dobra zabawa aby ją ustawić na zaworach. Mimo to z akwarium nie było problemów. Dlatego teraz pomyślałem że ruszę z panelem bo sump był jak dla mnie na wyrost. Dodatkowo nie chce iść w duży sysrem ze względu na miejsce i koszty. Czy przy takim podejściu panel mi nie wystarczy? Nie znam wad panela. Jeśli piszę bzdury to dajcie znać.

Edytowane przez Cetus (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

mialem dawno temu akwarium 150x50x50 z panelem 150x25x50. Bylo super. Tylko calosc dostepna byla z 4 stron oraz z gory, poniewaz akwarium stalo w drugim pomieszczeniu, gdzie podloga byla wyzej niz w pokoju z ktorego obserwowalo sie akwarium. Nie mialem ograniczen do co wysokosci odpieniacza i calego ustrojstwa. Moglem tez obserwowac bez problemow spsy z gory. 

 

Natomiast 1,5 roku temu zaczalem bawic sie w morskie na nowo. Na szybkosci wykleilem panel w gotowym akwarium 120L. Umiescilem tam odpieniacz i grzalke, dodatkowa komore na ceramike. Z czasem stalo sie to uciazliwe w codziennej obsludze, dolewaniu wody, odsysaniu, braku mozliwosci montazu wiekszego odpieniacza, automatycznej dolewki, zbiornika na RO itp. Panel odebral sporo miejsca w akwarium, a jego szerokosc 12cm mnie dobijala.  Wiedzialem, ze to tylko przejsciowe rozwiazanie. I jak juz tylko moglem, to postawilem nowe akwarium z sumpem ponizej. 

 

Uwazam, ze lepszym rozwiazniem jest tradycyjny sump. Pamietaj, ze z czasem apetyt na rozne zwierzaki rosnie, a to pociaga za soba montaz  kolejnych urzadzen oraz dodatkowe czynnosci pielegnacyjne.

Panel sprawdzi sie w minimalistycznym akwarium np. 2 blazenki i ukwial :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Cetus napisał:

Zamykam ten projekt. Będzie nowy z sumpem.

Bardzo dobra decyzja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.