Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć ! Jak to mówią: „Mam i ja” :D

Moja „pierwsza prawdziwa solniczka” dlaczego pierwsza prawdziwa? 10 lat temu miałem mały zbiorniczek, kostka Aquael z kaskadowym filtrem i akcesoryjnym oświetleniem, niestety w wyniku choroby syna, poświęciłem się całkowicie w walce o życie i zdrowie tym samym musiałem zrezygnować z prowadzenia małej piko rafy. Nastał czas w którym mogę spełnić jedno ze swoich marzeń. Ale do rzeczy :) co my tu mamy? 

 

 

 

  • Akwarium - wymiary 80x45x45, co daje pojemność  około 162l. Komin po środku, trzy przeloty - 32mm na spływ, 32mm na rewizję i 25mm na powrót. Przód i boki to Opti 10mm tył pokryty czarnym lakobelem, grzebień i lock-line na dwie strony.
  • Sump składa się z 4 komór: dolewka 10L,spływ+odpieniacz,komora na media filtracyjne z małą przegrodą gdzie znajdują się kulki maxspecta,pompa(powrót)
  • Skałasucha od D-D 14kg + żywa skala 3,5kg
  • PiasekBlue Treasure Premium Live Sand 5kg co dało mniej więcej 1-1,5 cm 
  • Jeżeli chodzi o media filtracyjne to 1kg kulek maxspecta, 1200 live bio fil z Aquaforest i na tę chwilę mam jeszcze wrzucone 500g silicate clear 
  • Lampa: DIY hybryda Led 100w + 3x24w T5 oraz w pogotowiu na wypadek awarii lub innych sytuacji SkyLight Fluo 90 
  • Odpieniacz: Deltec 1351
  • Pompa obiegowa: AquaNova o wydajności 5tys. 
  • Cyrkulacja: 1x JEBAO SOW-8 i 1x AquaNova 4000 
  • Dolweka automatyczna: eye 3 levelautomatic
  • Sól początkowa to: Red Sea w podstawowej wersji.

 

 

Posiadam również 3 kanałową pompę do balinga AquaNova, która zapewne będzie odpalona w przyszłości. 

 

Reszta akcesoriów : Czyścik Tunze long,odmulacz sera, reflektometr, testy saliferta 5x, filtr RODI 75gp.

 

Sumarycznie myślę,że mamy ok 200+ w obiegu.

Plany na przyszłość ? 

 

 

  • Montaż kratki na akwarium dla bezpieczeństwa mieszkańców ;).
  • ATM Colony (szybki start), wpuszczenie życia dla procesu dojrzewania.
  • Dozowanie w późniejszym czasie bakterii Microbe-lift special blend.
  • Zasiedlenie akwarium obsadą mieszaną.
  • Założenie UPS
  • Delikatna modernizacja zestawu (sprzęt)
  • Nauka,nauka i jeszcze raz nauka 
  • Kompletowanie sprzętu na większy temat

 

Akwarium zostało zalane 13/12/2024

 

Nie obyło się bez komplikacji, pierwsze 60 Litrów wody RODI w plastikowym pojemniku z ACTION lub Pepco nie wytrzymało i w momencie podnoszenia go,pękło i zalałem całe piętro , ale cóż, kto nie myśli ten zbiera konsekwencje . 

Kolejne etapy to: Klejenie skały, zasolenie,wsypanie piachu, wyregulowanie cyrkulatorów, mniej więcej porządek w kablach i zrobienie „centrali” sterowania systemem oraz co wszyscy zapewne uwielbiają, dostosowanie układu hydraulicznego, oraz mocy pompy aby system był cichy i wydajny, odpieniacz nie jest uruchomiony,czeka na swój moment. 

 

Poniżej wrzucam kilka przebitek

 

Przed zalaniem:

dXRcI6b.jpg

 

 

Moczenie skały w RODI z cyrkulatorem:

BrTa521.jpg

 

 

Pierwsze koty za płoty. 

 

Pomiar zasolenia wskazuje na obecną chwilę poziom 1.023-1.024 

Testów wody nie robię żadnych jest to bez sensu na chwilę obecną. 

 

Tak wyglądało akwarium 14/12/2023 

 

Sr60Jpz.jpg

A tak prezentowalo się na dzień 15/12/2023

rRMQUrw.jpg

16/12/2023

dOzh8H4.jpg

Została wymieniona wata i skarpeta filtracyjna, woda stała się kryształowo czysta, dodane zostały bakterie SuperBlend w ilości 50 ml. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.