Skocz do zawartości

Historia edycji

tomko

tomko

1 godzinę temu, Słony leszcz napisał:

No zaskoczyłeś mnie. Poszukaj w amerykańskim internecie hasła "soda ash", nawet sklepy to sprzedają. Z resztą, jest to skkadnik wielu buforów kh i ph. A i na tym forum temat Na2CO3 pojawiał się wielokrotnie i od lat.

Dostępne na alegro w tych samych sklepach, gdzie kupujesz NaHCO3, jeszcze tańsze. Na litr dajesz 53g, zamiast 84g NaHCO3 lub 40g NaOH. Rozpuszcza się dużo lepiej niż wodorowęglan, nie tworzy się żadna skorupa na końcówce wężyka od dozownika itd... Lekko podbija ph (roztwór Na2CO3 ma ph ciut ponad 10). Trzeba podawać w silny nurt wody, bo może powodować lokalne strącanie węglanu wapnia. Ale jak stosujesz NaOH, to masz to ogarnięte. Ogólnie, plusy dominują. Stosuję to od kilku lat, i nie tylko ja.

A na koniec niespodzianka. Skoro mieszasz NaHCO3 z NaOH, to jak najbardziej masz doświadczenie z Na2CO3, bo właśnie taki roztwór powstaje z Twojej mieszanki

A w ogóle, to gratuluję zbiornika. Gdzieś mi mignął niedawno.

Ja to mawiał Anżej D. człowiek cały czas się uczy ;) Thx za info. Wyznaje zasadę, że lepsze jest wrogiem dobrego więc pewnie się nie przerzucę, głównie z tego powodu, że wiem jak sterować w moim baniaku pH,  stosujęc wodorowęglan i wodorotlenek. Musiałbym to rozkminiać od nowa. Ale pewnie przyjdzie czas i na to. Pozdr.

tomko

tomko

1 godzinę temu, Słony leszcz napisał:

No zaskoczyłeś mnie. Poszukaj w amerykańskim internecie hasła "soda ash", nawet sklepy to sprzedają. Z resztą, jest to skkadnik wielu buforów kh i ph. A i na tym forum temat Na2CO3 pojawiał się wielokrotnie i od lat.

Dostępne na alegro w tych samych sklepach, gdzie kupujesz NaHCO3, jeszcze tańsze. Na litr dajesz 53g, zamiast 84g NaHCO3 lub 40g NaOH. Rozpuszcza się dużo lepiej niż wodorowęglan, nie tworzy się żadna skorupa na końcówce wężyka od dozownika itd... Lekko podbija ph (roztwór Na2CO3 ma ph ciut ponad 10). Trzeba podawać w silny nurt wody, bo może powodować lokalne strącanie węglanu wapnia. Ale jak stosujesz NaOH, to masz to ogarnięte. Ogólnie, plusy dominują. Stosuję to od kilku lat, i nie tylko ja.

A na koniec niespodzianka. Skoro mieszasz NaHCO3 z NaOH, to jak najbardziej masz doświadczenie z Na2CO3, bo właśnie taki roztwór powstaje z Twojej mieszanki

A w ogóle, to gratuluję zbiornika. Gdzieś mi mignął niedawno.

Ja to mawiał Anżej D. człowiek cały czas się uczy ;) Thx za info. Wyznaje zasadę, że lepsze jest wrogiem dobrego więc pewnie się nie przerzucę, głównie z tego powodu, że wiem jak sterować w moim baniaku pH,  stosujęc wodorowęglan i wodorotlenek. Musiał bym to rozkminiać od nowa. Ale pewnie przyjdzie czas i na to. Pozdr.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.