Skocz do zawartości
nanomichal

Start zbiornika 120x50x35 plus sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jako że to mój pierwszy post się przywitam :) zacząłem z solniczka 49l aquael na kaskadzie z odpieniaczem resun sk 300, filtr fzn, Temp 25, zasolenie 34ppm, na żywej skale oraz woda z działającego zbiornika 15 grudnia 2023r, lampa jebao ml 60. Chcę przesiąść się na zbiornik 120x50x35h, do tego chciałby wykonac sumpa z akwa 60x30x30 ( z sumpem jestem zielony, prosiłbym o pomoc w ustaleniu przegród). Moje pytanie jest takie czy jak zrobię przesiadkę, na początku dając dając bez światła, a kolejnie dać jebao na centrum aby pod tym były 2 skałki z koralami które mam aktualnie w kostce. Chodzi o to że docelowo chce dać 2x maxspect mj l165 blue, tylko że muszę na fundusze chwilę zaczekać, na poczatku chciałbym fundusze przeznaczyć na pompę obiegowa, odpieniacz (budzetowo), skałę, drugi cyrkulator (w kostce mam Sicce - Voyager Nano 1000).

20240303_085447.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć i witamy na forum.

 Sump z obecnego akwarium będzie malutki. Musisz policzyć, ile wody będzie ci z większego akwarium ściekać do sumpa - żeby się woda w sumpie nie przelewała przy zaniku zasilania.

Jak będziesz miał 20cm wody w sumpie, to zostanie 10cm, czyli jakieś 18litrów. Jeden cm wody w akwarium 120x50 to 6 litrów, komin powiedzmy 10x30x30cm, to 8-9 litrów, czyli jak ścieknie ci woda z komina + 1cm ze zbiornika, to jesteś na granicy powodzi. Żeby ustalić przegrody musisz wybrać odpieniacz i pompę obiegową.

Jeśli przełożysz skałkę i korale z obecnego akwarium to musisz od razu świecić w większym. 2x Maxspect Juump na takie płytkie akwarium powinno wystarczyć. Od razu przydałby się też większy cyrkulator. Ten twój nie nadaje się do większego akwarium. Zostaw go sobie do omiatania skały i sprzątania w sumpie.

To co ci mogę poradzić, to odłóż start większego akwarium o kilka miesięcy, dozbieraj gotówkę, przemyśl sposób prowadzenia i wtedy się przesiadaj. Unikniesz mordęgi niedostatku.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

Cześć i witamy na forum.

 Sump z obecnego akwarium będzie malutki. Musisz policzyć, ile wody będzie ci z większego akwarium ściekać do sumpa - żeby się woda w sumpie nie przelewała przy zaniku zasilania.

Jak będziesz miał 20cm wody w sumpie, to zostanie 10cm, czyli jakieś 18litrów. Jeden cm wody w akwarium 120x50 to 6 litrów, komin powiedzmy 10x30x30cm, to 8-9 litrów, czyli jak ścieknie ci woda z komina + 1cm ze zbiornika, to jesteś na granicy powodzi. Żeby ustalić przegrody musisz wybrać odpieniacz i pompę obiegową.

Jeśli przełożysz skałkę i korale z obecnego akwarium to musisz od razu świecić w większym. 2x Maxspect Juump na takie płytkie akwarium powinno wystarczyć. Od razu przydałby się też większy cyrkulator. Ten twój nie nadaje się do większego akwarium. Zostaw go sobie do omiatania skały i sprzątania w sumpie.

To co ci mogę poradzić, to odłóż start większego akwarium o kilka miesięcy, dozbieraj gotówkę, przemyśl sposób prowadzenia i wtedy się przesiadaj. Unikniesz mordęgi niedostatku.

Chce zrobić na pudełku przelewowym, więc ten litraz z komina to chyba wyjdzie więcej jak pudelko hmm? Chciałbym to ugryźć właśnie żeby jednak na sumpa wykorzystać To akwa co mam chyba że popatrzeć jeszcze za jakimś wyższym trochę gdzieś. Bo teraz prowadzę na kaskadzie, i nie wiem czy w 200l zrobic też kaskadę / 2 kaskady czy wykorzystać miejsce pod akwa i właśnie na sumpie. Pompa obiegowa pod takie akwa 3000l/h wystarczająco? I np odpieniacz tunze 9004 uciągnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.