Jump to content

katani

Szlachta Morska
 • Content Count

  5530
 • Joined

 • Last visited

5 Followers

Informacje o profilu

 • Imię
  Michał
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Wrocław
 • Zainteresowania
  Akwarystyka
 • Akwarium
  550 + sump 250,

Recent Profile Visitors

10222 profile views
 1. katani

  Fito, jak to jest

  Ja u siebie po podawaniu fito w żelu zaobserwowałem ogromny przyrost drobnego życia. Do tego dużo więcej rurówek, i innych zwierząt. Akwarium samo sobie radzi z plagami typu dino, czy cyjano. Ryby przy czyszczeniu szyb szału dostają, szczególnie anthiasy lubią czyszczenie szyb. W nocy widzę lepsze polipowanie acropor. Kilka tygodni przerwy i u mnie konsumpcja KH spada o 10-20ml. Mam też taką hipotezę, że jednak te wszystkie małe zwierzątka wypuszczają do wody jaja, gamety czy inne efekty rozmnażania płciowego a te są wychwytywane przez korale. Ogólnie przy długotrwałym, regularnym stosowaniu akwarium wygląda lepiej. VDR jaki masz mikroskop?
 2. Nie kupiłbym tej lampy. Powyższe to potencjalne zagrożenie. Dlaczego sklep play nie ma aplikacji? ściąganie aplikacji z innych źródeł niesie za sobą potencjalne zagrożenia. Sklep ściemnia, a producent zakłamuje. Lampa świeci z 60% zadeklarowanej mocy. Sztuczka rodem z aliexpress. Jeśli szukałeś lampy która świeci 120W, to do zwrotu, jeśli nie było informacji o poborze prądu. Akurat ostatnio sprawdzałem trochę lampy i dobrzy producenci podają pobór prądu a nie moc zainstalowanych diod. Np Orphek podaje 78 LED x 5W, ale podaje pobór prądu 218-235W jako moc lampy. Ecotech też podaje Power consumption a nie moc zainstalowaych diod (50 diod w Xr15 i 95W), ATI w przypadku Straton Pro też podaje power consumption. To niestety nie jest nowość. Był film Jake'a Adamsa na Reefbuilders na temat chyba AI Prime. Patrzę i u nas tę lampę sprzedaje Aquatrend - brak info o poborze prądu, Reefguard to samo, Coralhouse to samo. To się nadaje do UOKIK. 75W na 72l brutto będzie ok. Przede wszystkim diody zrobiłyby krzywdę sobie. Chyba żaden producent nie stosuje diod wysterowanych na pełną moc.
 3. Ta końcówka jest metalowa, czy plastikowa? Ja u siebie taką sondę wsadziłem w koszulkę termokurczliwą i obkurczyłem na obu końcach. Ja używam STC 1000 do którego mam podłączone wiatraki.
 4. katani

  Fito, jak to jest

  W takich warunkach robiłbym sam fito. Kiedyś były tu na forum reaktory, które chyba reefguard dla kogoś wykonywał. Takie długie rury na ścianie pomontowane, z wpustem powietrza od dołu i kranikiem na dole. Super to wyglądało. Coś podobnego: https://www.google.com/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fsklep.aquamedic.pl%2Fmedia%2Fcategories%2Fthumbnail%2Fbig_155.jpg%3Flm%3D1613293978&tbnid=8sBlJC1GJSOegM&vet=10CMgBEDMowwFqFwoTCIjioJCk5YIDFQAAAAAdAAAAABAG..i&imgrefurl=http%3A%2F%2Fsklep.aquamedic.pl%2Fcategory%2Ffiltry-reaktory-akcesoria&docid=xLTRKuWLWqarsM&w=512&h=512&q=phytoplankton reactor diy&client=firefox-b-d&ved=0CMgBEDMowwFqFwoTCIjioJCk5YIDFQAAAAAdAAAAABAG Mając nadprodukcję fito możesz hodować zooplankton i też karmić akwarium. Znalazłem: https://reefguard.pl/nowe-bioreaktory-do-fitoplanktonu-w-reefguard/
 5. katani

  Fito, jak to jest

  Bo to właśnie nie jest takie proste. Tzn w teorii jest, w praktyce gorzej. 1. musisz zdobyć czystą hodowlę. Sinice to akurat najmniejszy problem. Gorzej z wrotkami, pierwotniakami itd. 2. Trzeba mieć czyste narzędzia do mieszania świeżej solanki. Jak zabrudzisz wodą z akwarium - dni twojej hodowli są policzone. 3. Dobry nawóz. Im więcej mikro i makroelementów tym twoje fito będzie pożywniejsze. 4. Światło, może być zwykła żarówka, byleby nie nagrzewała hodowli. 5. Miejsce. Każde z powyższych zabiera miejsce w domu, dodatkowe pojemniki, hodowla, miejsce na światło, dodatki itd. Szafka pod akwarium średnio się nadaje, ktopelka wody z akwarium = restart hodowli. 6. Co jakiś czas trzeba przemyć pojeniki hodowlane, bo zaczynają zarastać innymi glonami. Ogólnie jeśli jesteś w stanie utrzymać sterylne warunki, to szansa na powodzenie hodowli jest duża. Jak mieszkasz w mieszkaniu w bloku, z rodziną, psem, kotem i rybkami, to radzę nie drażnić żony dodatkowymi gratami
 6. Patrzyłem, że na stronie Orphek icon kosztuje 3444zł, w PL 5700. x23% VAT, to daje 4200. nie wiem ile cło, to daje i tak dużo taniej niż w PL. Oczywiście w PL też zapewne dałoby się cenę negocjować.
 7. katani

  Tutaj się witamy :)

  Witam wszystkich nowych forumowiczów.
 8. Tak z ciekawości ile wynosi cło i vat przy zakupach poza unią?
 9. katani

  Fito, jak to jest

  Ja leję gotowy easy reefs. Jak miałbym warunki do hodowli, to sam bym hodował.
 10. Bardzo ładne akwarium. Top. Ja chelmona też bym chciał, ale niestety ich żywot w akwarium jest zazwyczaj kilkumiesięczny. Podobnie jak mandarynów, które żyją rok-dwa, i babek do dwóch lat. Zaprzestałem kupowania tych ryb.
 11. katani

  Fito, jak to jest

  Zdecydowanie warto lać. A dawki itd. to zależy jakie fito i co już jest w akwarium.
 12. Wybierz taki rozmiar jaki ci siępodoba i pasuje do miejsca. Ni używam żadnych mediów filtracyjnych, nie podpowiem. Wcześniej miałem zasypany 7l filtr przepływowy: 5l life bio fil i ponad litr kulek. Po zlikwidowaniu zero efektów - moim zdaniem to nie działało.
 13. W tym roku bardziej poluję na odkurzacz automatyczny, biżuterię i inne pierdoły dla domu i żony
 14. Ja kupiłem preparaty AF. Do tego co roku w listopadzie wymieniam testy na nowe.
 15. Cześć, witaj na forum, polecam dużo czytać i się douczać, to naprawdę pomaga. Ad 1. Jeśli masz miejsce na takie akwarium to powinno być OK. Ja bardziej lubię akwaria długie i węższe ale to kwestia gustu. Ad 2. Takie małe akwarium nie waży dużo, więc w miarę sensowna szafka z płyty 18mm styknie. Ad 3. Ja jestem fanem prostych sumpów. Sam na początku nakombinowałem różne p[rzejścia uchwyty itd a potem po kolei wycinałem. 3 komory stykną. Ad 4. Nie znam tej lampy, nie doradzę. Ad 5. Odpieniacza nie używam, nie doradzę. Ad 6. Ok. Pisaek to kwestia gustu. Ad 7. Hm... ja wolałbym silniejszą, ale to małe akwarium, może i starczy. Ktoś kto ma małe akwarium musi się wypowiedzieć. Ad 8. Salifert ma dobre testy. Bakterie ja za każdym razem kupuję inne. Rotacja się sprawdza. Najlepsza jest woda z istniejącego, zdrowego, dojrzałego zbiornika. Co do korali to przy dzisiejszej technice większość osób może hodować większość korali o ile dbają o akwarium.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.