Jump to content

katani

Klubowicz
 • Content Count

  3536
 • Joined

 • Last visited

2 Followers

Informacje o profilu

 • Imię
  Michał
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Wrocław
 • Zainteresowania
  Akwarystyka
 • Akwarium
  550 + sump 250,

Recent Profile Visitors

4313 profile views
 1. Właśnie to mnie ciekawiło. Czy zlałeś wodę, odkażałeś szkło i robiłeś pełen reset z wymianą wody i skały włącznie. Tak w ogóle to super, że dzielisz się doświadczeniem. Wiele osób w czasie dołka znika a wiedzę zachowuje dla siebie. Życzęszybkiego powrotu SPSów. Na pewno będzie moc. Fajnie by było, gdybyś nie skąpił opisów powrotu na właściwe tory. Nie boisz się, że robale przeżyją w skale?
 2. katani

  pokolec do 250l

  Wszystkie, lub prawie wszystkie pokolce z rodzaju ctenochaetus będą ganiać ślizgi i ślizgopodobne (np. babki). Ale raczej mają w 4 literach całą resztę (oprócz pokolców rzecz jasna). Bardzo dziwne, że atakował chrysusa, a jeszcze dziwniejsze, że garbika.
 3. Jacek robiłeś pełen reset? Szkoda, piękne akwarium było i takie kolonie nie rosną w chwilę.
 4. Parametry w akwarium masz w zasadzie książkowe. Lekko podbić KH i dawkować jod. Coś złego ci się dzieje w zbiorniku czy test zrobiłeś od tak, żeby wiedzieć? Poziom aluminium jest pewnie w granicach błędu pomiarowego, tak samo cyny. Ja bym się tym nie przejmował. Krzem jest ważnym pierwiastkiem, też się nim nie przejmuj. W jaki sposób od krzemu mają rosnąć fosforany? Skąd ci przyszedł pomysł pozbywania się cynku z akwarium? Cynk i krzem nie bez powodu są w zakładce "micronutrients" - mikroelementy (w domyśle dobre i potrzebne składniki wody). Jod podbij jakiś preparatem do podnoszenia poziomu jodu, lub płynem lugola z apteki.
 5. Ant czy non photo będą rosły w dobrym oświetleniu? Czy światło im przeszkadza jakoś?
 6. Ja wg ostatniego ICP też mam 38. W czerwcu było 36. Teraz bardzo powoli zbijam - mniej nieco solę wodę do podmian.
 7. Wygląda na to, że mam dwie małe szczepki wyrastające.
 8. Polać mu bo dobrze gada. Dobra babka nie jest zła. Rozgwiazda słabo kopie w porównaniu o babek. Udmulaczem nie wszędzie się sięgnie.
 9. No to tu mam diametralnie inne zdanie na ten temat. I nie ma takich argumentów, żebyś mnie przekonał, że jestem w błędzie. To zdanie przeczy poprzedniemu. Bakterie = pokarm dla korali, głównie SPS. Im więcej bakterii, tym szybsze procesy biochemiczne, tym więcej rozkładanego detrytusu, tym szybsza mineralizacja materii organicznej, tym więcej pokarmu dla korali. Mi przy metodach biologicznych bez odpieniacza właśnie bardzo zależy na dobrostanie bakterii, bo one działają za mnie na korzyść życia w akwarium. Po co dajesz pożywkę? Żeby zbić NO3 i PO4. Dlaczego? Bo przy niższym korale świętują. Jak to robisz? Uzupełniasz to, częgo brakuje bakteriom w zbiorniku - mają dużo NO3 i PO4 a brakuje im węgla. Więc dajesz pożywkę = łatwo przyswajalne źródło węgla. Bakterie szybko rosną, szybko się dzielą, pobierają z wody NO3 i PO4. Parametry spadają, korale mają w bród żarcia.
 10. Ja też używam zazwyczaj dwóch różnych. Teraz miałem special blend i prodibio. już mi się kończą to kupię jakieś inne.
 11. katani

  Jakie testy ICP ?

  ja robię co jakiś czas w MarinLab. Wyniki są z grubsza powtarzalne w stosunku do testów domowych (dla głównych parametrów). Resztę załatwia obserwacja i regularne testy domowe.
 12. U mnie przy dawce 6ml dziennie w 700l w obiegu spada 0.2 na tydzień. Będą. Tylko pytanie czy te, które chcesz. Bakterie dodaje się, żeby zwiększać bioróżnorodność. Konkurencja jest wszędzie dobra, i wszędzie pożądana. Także wśród bakterii. Dodając bakterii, które są wyselekcjonowane w kierunku procesów zachodzących w akwarium wspieramy bioróżnorodność i wypieramy bakterie, które mogą być potencjalnie groźne, bo np. produkują toksyny. Różne bakterie zużywają różnych produktów przemiany materii jako źródła energii. Jedne lepiej będą wykorzystywać prosty alkohol, inne cukier a inne kwasy organiczne. I teraz takie, które wolą alkohol nie znaczy, że będą korzystać tylko z niego. To znaczy, że go preferują. Uważam, że stosowanie im prostszych tym lepszych substancji wspiera bakterie, bo nie muszą wykonywać skomplikowanych reakcji biochemicznych żeby zmienić jedną substancję w inną. Tak z czysto bio-chemicznego punktu widzenia. Bakterie to proste organizmy. Biorą udział w cyklach przemiany materii wykorzystując często specyficzne produkty jako źródło energii i budulca. I wydzielają również różne produkty, z których korzystają inne organizmy. Ich organizmy są przyzwyczajone do procesowania pewnych ciągów chemicznych. I teraz spostrzeżenie. Produkty takie jak proste alkohole i kwasy organiczne o łańcuchach max kilka atomów, mono i oligosacharydy, proste kwasy tłuszczowe. To są substancje występujące w przyrodzie tak powszechnie, jak ziarnka piasku na plaży. Patrząc na wszystko powyższe, to stosowanie pożywek wieloskładnikowych typu VSV, nitraphos itd ma większy sens niż stosowanie jakichś innych substancji. Jest większa szansa, że będziemy wspierać różne typy bakterii, zwiększa się różnorodność, bakterie same produkują kolejne substancje, wspierające kolejne rodzaje bakterii.
 13. Pytanie do fungioznawców: Czy to może być mała fungia? @elespero@=Fresz= wiem, że wy rozmnażacie?
 14. Ja od jakiegoś czasu nie karmię bo mi parametry rosły. Może niedługo znów zacznę. Ogólnie to trzeba dawać wtedy jak korale są otwarte. U każdego może być nieco inaczej. Ale jak karmiłem, to tak: wieczorem, ale jeszcze przy zapalonym świetle: Acanastree blastomussa, leptastrea i fungia. Po zmroku fungia, goniastrea, acany. Caulastrei i euphylii nigdy nie karmiłem.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.