Jump to content

katani

Klubowicz
 • Content Count

  4352
 • Joined

 • Last visited

4 Followers

Informacje o profilu

 • Imię
  Michał
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Wrocław
 • Zainteresowania
  Akwarystyka
 • Akwarium
  550 + sump 250,

Recent Profile Visitors

7004 profile views
 1. Piach w swoim czasie czyściłem, również w obiegu zamkniętym i odszedłem od tego zabiegu. Jeśli już to robię to po kawałku, nie więcej jak 15x15cm dna, chyba, że odsysam poza akwarium to wtedy 2-3 razy tyle. U siebie po jednym z takich rozległych zabiegów zauważyłem spadek pH o ponad 1 w ciągu ledwie kilku godzin. Całe szczęście spadło z grubo ponad 8 do ponad 7, ale gdybym miał pH wyjściowe w okolicach 7.8-8.0, to mogłoby się bardzo źle skończyć. Znajomy akwarysta z Wrocławia po gruntownym czyszczeniu piasku i sumpa stracił całe życie, oprócz kilku korali, które do mnie na ratunek przywiózł. On twierdził, że to przez PO4. Ale ja PO4 miałem już w swoim akwarium ponad 1.04 i nie miałem żadnych zgonów korali. Przypuszczam właśnie, że wina leżała po stronie nagłego spadku pH i wyrzutu do wody dużej ilości toksyn z piasku i skały. Czarek dobrze pisze, PO4 i No3 moim zdaniem mają zaniedbywalny wpływ jako efekt uboczny. Inne rzeczy mogą być szkodliwe.
 2. Dale dobrze pisze, za rok będziesz pisał na forum, że nie możesz zapanować nad PO4 i plagami. Wywal tą kratkę.
 3. Coś chyba mnie ominęło. Co się stało w czasie urlopu i kiedy?
 4. To zdjęcie rewelacja.
 5. Na twoje akwarium to musiałbyś tam na dole mieć całą objętość zajętą glonami, żeby coś działało.
 6. katani

  Pomór acropor

  Serce boli, jak się patrzy i czyta. Ale nie wiem co ci poradzić. Jak leci tkanka całymi płatami to musiało zajść coś, co szkodziło całemu koralowi. Raczej pasożyty bym odrzucił. jakaś infekcja bakteryjna? Ciężko powiedzieć. Jakiś czas temu znajomy spod Wrocławia po czyszczeniu sumpa i piasku miał podobne objawy. Nagle korale zaczęły mu lecieć w całości. z hystrixa tkanka schodziła jak skóra z węża. Całymi płatami. Przyniósł 3 lecące korale do mnie i proces ustał. na hystrixie 5x5x5 cm, został może 1 cm2 tkanki porwany na kilka kawałków po kilka mm każdy. Nie myślałeś, żeby namieszać czystej solanki do osobnego pojemnika, przenieść korale zacząć karmić i zobaczyć efekt? Cięcie i wkładanie do tej samej wody może nic nie dać.
 7. Super zdjęcie. Tu z kolei równonogi (chyba) widać. Te białoróżowe kulki to nie wiem co to, niewyraźne. na rurówki spirorbis nie wygląda. Super foods dla korali i ryb. PS. Zazwyczaj takich małych akwariów nie przeglądam, ale to dodaję do obserwowanych ze względu zooplankton. Jeszcze pytanie o dno. Nakruszyłeś szkieletów po 700-ce?
 8. Krzysiek widłonogi z ręki wpuszczałeś? też ich tam niemało.
 9. 450 to nie jest źle. Trochę więcej niż normalnie w powietrzu.
 10. Wyniki poza wapniem są bardzo przyzwoite. Spróbuj uciąć jakąś zdrową gałązkę z hystrixa, jeśli została. Reszta kubeł. Chyba, że na półkę, bo taki szkielet, świeży, bez tkanki, zanim go glony obrosną, fajnie wygląda jako ozdoba tylko kurz łapie znakomicie.
 11. Po koralach nie widać, ani kondycyjnie , ani po konsumpcji. Ciężko powiedzieć. może się detrytusu nazbierało gdzieś w skale.
 12. Proponuję odciąć tą uszkodzoną część caulastrei od reszty, żeby cała nie padła. Hystrxy to delikatne korale, czasem cała kolonia padnie od nie wiadomo czego. Niski to znaczy jaki. Jakie masz parametry? Reszta korali po zdjęciach wygląda przyzwoicie. Skalibruj sondę pH, jak będziesz pewny odczytów będziemy radzić dalej.
 13. Był wtorek... i środa. są testy. Coś ostatnio nie mogę się w niedzielę wyrobić. Wczoraj zrobiłem KH i PO4, dzisiaj Ca i NO3. No3 - 2, stabilnie PO4 - 0.11, stabilnie KH 6.94, spadek z 7.33 tydzień temu we wtorek, i z spadek z 7.76 tydzień wcześniej. Dawkowanie mieszanki KH + pH 10ml w górę od dzisiaj. Skąd spadki KH - poniżej. Ca - 440. Nie było mierzone chyba 3 tygodnie a podkręciłem je dosyć mocno. Temperatura - 25-27, chociaż była i 28. pH, stabilnie między 8.1 a 8.4 Odnośnie KH. Jak zwykle dałem ciała, bo zrobiłem dwie zmiany na raz. I teraz nie jestem pewny. 1. Zmieniłem nieco ustawienia lampy. dałem całą lampę z 95% na 100%, kanał niebieski z 90 na 100 % i kanał biały z 45 na 40%. Być może to spowodowało zmianę. Nie mierzyłem PAR po zmianie ustawień. Zmianę zrobiłem tydzień temu. 2. Miałem w szafce magiczne fioletowe buteleczki od AF, które przestałem podawać miesiące temu. Chciałem je wylać, ale utknęły w szafce. Pomyślałem, żeby może je zużyć. Zacząłem podawać 3 tygodnie temu po trochę co drugi dzień. Mam nieodparte wrażenie, że korale ruszyły z kopyta. Może mi się tylko wydaje, ale może niekoniecznie. Najciekawsze jest to, że acropora valida, którą mam od @Adamo79 stałą u mnie przez rok, a teraz nagle sobie przypomniała, że powinna rosnąć. Zdjęcia tego korala dla porównania: 1 września 2020 (po lewej poniżej milki) 19.01.2021: 19.04, czyli długo po zmianie światła: I teraz. Korale nagle zaczął rosnąć we wszystkich kierunkach i się wybarwiać na docelowy kolor. Może też być tak, że po prostu potrzebował więcej czasu, żeby wystartować.
 14. Zmierz w sypialni, nawet przy otwartych drzwiach. Wieczorem i rano. Ciekaw jestem pomiarów.
 15. katani

  Maxspect ICV6 rsx

  Mam ICV6 ale nie mam zielonego pojęcia, czy da sięto sterować na odległość. Wydaje mi się, że nie. Albo nie wiem jak.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.