Skocz do zawartości
magu

Projekt akwarium 147l, PROSZE O POMOC.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, właśnie kompletuje sprzęt do mojego pierwszego akwarium morskiego, strasznie zafascynowały mnie zbiorniki tego typu. Wiele godzin spędziłem na tym forum szukając informacji na tematy związane z akwarystyką morską. Jednak „im więcej wiem, tym mniej wiem”. Korzystając z doświadczeń grupowiczów zaprojektowałem akwarium i kompletuje sprzęt (Specjal Thanks to Tynio). I tu potrzebuje pomocy, akwarium ma mieć rozmiar 80x46x40 (długość, szerokość, wysokość) 12cm od tylnej szyby ma być wklejony panel, chciałem się dowiedzieć czy rozmieszczenie komór jest odpowiednie.

2222-new-nano.jpg

Do komory pierwszej przez grzebień wpada woda (jakie powinno być wcięcie żeby woda spływała przez grzebień aqua medic’a czy 9cm jest ok, jeżeli poziom wody będzie ok 1,5 cm od górnej krawędzi akwarium).

W komorze nr. 2 odpieniacz, na komorę nr 3 aktualnie nie mam pomysłu, może założę filtr glonowy (wtedy dokleję taką małą szykanę pomiędzy 3 a 4 komorą) ale proszę o propozycję wykorzystania tej przestrzeni, w czwartej komorze będzie pompa obiegowa.

Sprzęt który już jedzie:

pompa cyrkulacyjna marea 1000,

odpieniacz miniflotor,

grzebień przelewowy aqua medic

To co chce dokupić:

pompa obiegowa maxi jet 1000 - obiegowa (do komory nr 4)

jeszcze jedna pompa marea 1000 - cyrkulacyjna

grzałka jager 125

Oświetlenie: REEF BLUE ACTINIC 24W, AQUAMEDIC REEF WHITE 15000 K 24W,

świetlówek ma być w sumie trzy, proszę mi podpowiedzieć czy lepiej zdublować reef white czy reef blue i jak one się mają zapalać.

Kolejna rzecz o której mało wiem, chciałem zapytać czy jeżeli będę miał tylko korale miękkie to musze dozować dodatkowo kalkwasser, a może wystarczą częste podmiany słonej wody.

W akwarium będzie pewnie jeszcze ekipa czyszcząca i specjalnie dla mojej żony dwa błazenki.

--

Pozdrawiam: magu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Magu!

Jezeli filtr glonowy to chyba troche trzeba zmienic przegrody. A moze DSB?

Oswietlenie wydaje sie troszke oszczedne. Dwie lampy ATI blue i dwie blue plus, sterowane zegarami, bardziej by pasowaly.

Po co osobna komora dla odpieniacza? Mozna go wstawic do pierwszej!

Nie chcialoby mi sie prowadzic akwarium bez automatycznej dolewki- jakis urlop i juz problem, a sasiad nie bedzie 2x dziennie dolewal.

Bez twardych wystarcza cotygodniowe podmiany wody.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy w ogóle jest mi tam potrzebne coś takiego jak filtr glonowy albo DSB, akwarium jest malutkie i planuje częste podmiany wody. Co do lamp to czy "ATI blue" to to samo co "ATI ACTINIC BLUE" i czy nie jest mi potrzebna świetlówka o troszke szerszym widmie?

Z automatyczną dolewką faktycznie masz racje, bez niej będzie ciężko. Pomyślałem że z komory nr 3 moge zrobić pojemnik na wode z RO (zostawić pod spodem troche miejsca żeby woda w panelu mogła przepływać), czujnik do ostatniej komory z pompą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Majac dolewke z odpowiednio duzym zbiornikiem (dlaczego nie komora "4"?) i automatyczny karmnik mozesz smialo planowac urlop:D.

Gdybys kupil dobry odpieniacz i robil spore podmiany wody to dodatkowe filtry nie beda potrzebne.

ATI blue to wlasciwie biale swiatlo (dla naszych oczu). Actinic wpada troszke w fiolet. Blue plus jest niebieskie, podobne do Osram 67.

Zamozni kupuja kilka rur wiecej niz potrzebuja i dobieraja pasujacy zestaw w domu. Co zostanie, to sie przyda za rok :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

ATI blue to wlasciwie biale swiatlo (dla naszych oczu). Actinic wpada troszke w fiolet. Blue plus jest niebieskie, podobne do Osram 67.

co to jest ATI blue? Ja znalazlem w naszych sklepach 3 typy ati: blue plus, actinic blue i aquablue (ta jest mieszana bialo niebieska w teorii, i powinna byc najbielsza)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

megu a nie lepiej zrobic akwa 90 cm dlugie i wziac swietlowki 39 w.niewielka roznica w cenie swietlowek a wiele wiecej swiatla.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No moze i sie nazywa aquablue special a nie tylko blue:D. To jest wlasnie to jasno-biale swiatelko (chociaz 50:50 z niebieskim).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i wszystko jasne :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest podstawowe oswietlenie (jezeli brak HQI), i do niego dokladasz te aktyniki, niebieskie lub np: ATI pro color lub Fiji purple. Ale zdrowiej jest, jezeli tych kolorkow nie bedzie wiecej niz aquablue special. Te daja wystarczajaco niebieskie swiatlo dla korali. Zreszta sam wiesz:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.