Skocz do zawartości
jerry

Hepatus w kropki

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem, że na moim Hepatusie pojawiły się białe kropki. Zrobiłem kilka zdjęć, ale jest szybszy niż ja z aparatem w ręku. Tylko na jednym cokolwiek widać:

http://www.nano-reef.pl/datas/users/2102-img_4567_0001.jpg

Rybkę mam od tygodnia i nie mam z nią żadnego problemu. Bardzo chętnie pobiera pokarm - wiecznie nienażarty.

Po aklimatyzacji, jak wpuszczałem go do akwa to nawet przez chwilkę nie leżał na boku - odrazu zaczął pływać.

Żona mi powiedziała, że widziała go raz jak się ociera o piasek na dnie.

Może macie pomysł co mu jest ?

Jurek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hepatusy maja to do siebie ze bardzo szybko reaguja na najmniejsze zmiany parametrow wysypka. moze ph sie wahnelo za mocno... daj mu pokarm z czosnkiem, jak masz wlacz uv, powinno przejsc samo z siebie. masz krewetki czyszczace ? tez pomagaja


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pH waha w cyklu dobowym od około 8,12 do 8,54 (takie maksymalne zaobserwowałem). Lampy UV niestety jeszcze nie posiadam :) Mój Hepatus niestety stroni od krewetek czyszczących. Nawet się do nich nie zbliża. Co do stresu, to rzeczywiście, na początku bardzo się chował za skałami. Wystarczyło wejść do pokoju to już go nie było. Teraz się już znacznie "oswoił". Jedyne przed czym ucieka to aparat fotograficzny.

Moje rybki dostają do jedzenia codziennie dwa razy. Raz mrożoną artemię z kilkoma kroplami (2 - 3 krople) Selcon Concentrate i ponieważ są małe daję im przy drugim karmieniu troszkę karmy Hikari Marine S.

Zaniedbałem nieco testowanie wody - nie było mnie w domku. Od jutra biorę się za testy i wtedy będę wiedział dokładnie jaka jest woda. Do tej pory było w granicach normy...

Dziękuję serdecznie za podpowiedzi.

@Tom.... sorki za pytanie, ale dodać do pokarmu nieco czosnku? Czy kupić specjalną karmę?

Jurek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz kupić specjalną karmę np. dla paletek z czosnkiem, albo pokrój ząbęk czosnku na kilka części wrzuć do kieliszka z ro po godzinie wyjmnij czosnek i wrzuć np. mrożonkę powiedzmy na ok. 20-30 min. i wlej do baniaka ja tak robiłem i pomogło


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Jutro się za niego "biorę" i dostanie czosnek :D

A tak na marginesie to co go może aż tak stresować? Ten pokój jest jednym ze spokojniejszych miejsc w domu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że masz go od tygodnia.

to nic innego jak stras, one tak już mają:) za dwa dni mu przejdzie i tak do następnego razu:D


200l + sump, AM HQI150W AM16K, T5 2x39W AM Reef White, T8 Arcadia Marine Blue,

odpieniek Weipro przerobiony +p. 1500l/h, pompa obiegowa 3000l/h,

cyrkulacja mj1200l/h+2xPH402, mixer KM500, UV,PHmetr, osmoza AM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sa jeszce rybcie ...ktore chetnie zezra te biale kropki ...

problem w tym ze ja majac pokolca krolewskiego walcze z tymi kropkami od poczatku ....podniesienie temperatury ....dieta czosnkowa ....i wszytsko jest OK

robie podmianke wody i dziada znowu obsypuje

.

.

.

moze tu lezy problem ...bo kolega czosnkiem i podniesieniem temperatury napewno wyleczy hepatusa ....ale za jakis czas ...spotka go ten sam problem co u mnie ....wymiana czesci wody i znow stres i znow kropki ?

Macie jakis system podmianki .....??????

temp. wody ta sama ....spuszczam jakies 40l. i wlewam swieza do sumpa ...wlaczam obiegowke i woda zaczyna sie mieszac... a i tak za kazdym razem hepatus ma nowe biale naloty.

moze ja cos zle robie ... moze napszcie jak Wy robicie podmianki ...a i Jeery nie bedzie maila problemu za dwa tygodnie

z calym szacunkiem

pozd. Robert


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jamnik - tak na marginesie to Jerry to nie "miała" a miał :D

Jutro robię podmiankę - zaobserwuję jak się będzie zachowywał. Ale generalnie to tylko przez pierwszy dzień czy dwa się chował jak tylko ktokolwiek wszedł do pokoju. Teraz reaguje panicznie na aparat przy szybie i ewentualne szybkie ruchy przy akwa. Poza tym to leje na otoczenie i razem z Zebrasobą wcinają co tylko się do jedzenia nadaje :)

Jurek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogolnie podatna ryba na wszelkie zmiany ....sam walcze z tym co Ty masz teraz....krewetką nie daje sie czyscic ..choc zoltek wyklada sie jak dywan do trzepania ....(co do "maila" to mala literowka )

jednak kropki wciaz powracaja


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Tak jak juz koledzy napisali biale kropki u Hepatusow to standard.Pokolce lubia towarzystwo wargatka Labroides Dimidiatus.To przesympatyczna rybka bardzo pomocna przy tego typu dolegliwosciach.

Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jerry, nie rób żadnych niepotrzebnych ruchow, ta ryba jest po prostu zestresowana! Masz ja tydzien to bardzo krótki okres, jeszcze na dodatek walisz jej po oczach lampa błyskowa, podmiana wody to także dodatkowy stres, bo jak sie domyslam musisz wyłączyc pompe a później włączyć , a poza tym trudno żeby po tygodniu weszedł w symbioze z krewetka!

Daj rybci kilka tygodni jak je to nie padnie, możesz profilaktycznie dac czosnek, ale on stresu nie zminimalizuje. Jak duze masz akwarium?


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dany - akwarium niestety małe - 240l. Ze względu na rybcie staram się wyłączać lampę w aparacie ale jak tylko widzą aparat to uciekają za skały. Podmiankę dziś jednak zrobię. mam trochę detrytusu na dnie. Ale zrobię to jak najszybciej i bez zbędnego grzebania w akwarium.

@roman763 - a czy mogę kupić wargatka dla tylko 4 rybek? Mam nakrapianego Hepatusa, Zebrasomę i 2 małe Ocelarisy. Wargatek z tego co słyszałem, potrzebuje nieco większej obsady rybek żeby zawsze mógł z nich "coś sobie skubnąć".

Właśnie się zapaliło HQI i kropek mu nieco przybyło, ale i tak są mniejsze niż wczoraj. Za kilka minut dostaną jeść i zobaczymy czy im artemia namoczona w czosnku będzie smakowała :wink

Co do stresu to on już prawie wcale nie ucieka jak cokolwiek się dzieje w pokoju. Teraz wspólnie z Zebrasomą wcina wczorajsze przyrosty glonów a jak podchodziłem do akwa to zaczął się kręcić w miejscu gdzie je karmię.

Poczekam kilka dni - może się przyzwyczai do nowego domku i czynności jakie w nim muszę robić :)

Jurek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jerry uważam, że jestes starsznie niecierpliwy, wyluzuj w akwarystyce morskiej nie można robić nic na szybko. Rybcia naparawde musi sie zaklimatyzowac.Spokojnie:)Akwa w sumie na dwa pokolce jest OK.Ale zebrasoma to straszna meda jak byla poeriwsza to mine sporo czasu az zaaprobuje innego pokolca.


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą cierpliwością to masz sporo racji :wink niestety...

Rybcie trafiły do akwa razem. W sklepie też pływały razem w jednym akwarium więc się zdążyły już wcześniej poznać :wink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dany :

Akwa w sumie na dwa pokolce jest OK.

powaznie wystarczy takie akwa? Ja mam podobne (lub ciut wieksze) i na razie zrezygnowalem z pokolcow, bo uznalem ze akwa za male, ale powoli sie lamie, chcialbym miec cos plywajace w toni :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jerry:Jesli Twoje akwa ma 240l to wg mnie jest za male dla 2 pokolcy i pary blaznow.Akwa to przeznaczone jest max dla jednego pokolca.Moze wlasnie to jest powodem klopotow z Hepatusem.Co do samego wargatka to spokojnie mozna go chodowac a ilosc innych ryb w akwarium nie ma wiekszego znaczenia.Natomiast 2 wargatki mozna chodowac tylko w wielkich akwariach,w malych predzej czy pozniej dojdzie do walki i niestety do smierci.

Ps:Jerry nie obraz sie ale niestety masz klopoty na wlasne zyczenie!Pokolce wymagaja ok 250-300l na 1 szt.Jest wiele pieknych malych rybek ktore pieknie uzupelniaja akwarium a tu stadndard:zoltek,hepatus,blazenek!Przy prawidlowym karmieniu itp mozesz miec klopoty z utrzymaniem tego akwa na przyzwoitym poziomie.Obym sie mylil!!!

Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@roman tu akurat sie z Toba nie zgodze, sam mam w 250 ltr 3 pokolce i nic sie z nimi nie dzieje,nastaił podział terytorium i kazdy ma swoje miesjsce

@Jerry

Myslę że to kwestia czasu. az sie dotra,ale nie mozna z gory zakladac ze 1 pokolec na 250 ltr, to jest natura i najwiecej zalezy tutaj od szcześcia!

Przy wprowadzaniu do akwarium w ktorym są juz pokolce, dobrze jest poprzestawiac skłakły, wtedy ryby dziela sie nowym terytorium.


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie rybki pływają przeważnie razem. Jeszcze nie widać u nich żadnych zachowań terytorialnych. Nawet w nocy chowają się w tym samym rogu akwa za tą samą skałą. Jak zaobserwowałem to raczej Hepatus szuka towarzystwa Zebrasomy, a Zebrasomie to w niczym nie przeszkadza - kompletnie go ignoruje. A rybki pływają czasem tak blisko siebie ze się dosłownie o siebie ocierają. Żadnej agresji...

Może dlatego że są jeszcze małe. Widać to na zdjęciu

2102-img_4601_0003.jpg

Przy karmieniu nie rywalizują ze sobą o pokarm i jedna drugiej nie odgania. każda łapie za swoje :)

Zobaczymy co będzie dalej... Tak czy inaczej za jakiś czas wymieniam akwa na większe.

Czy wargatek jest bardzo trudną rybką? Czy ma jakieś specyficzne wymagania? Czytałem, że ciężko go przyzwyczaić do mrożonek i suchej karmy....

Jurek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 4 pokolce na 600L i jest pięknie :) Hepatus był u mnie jako ostatni i powoli wyrasta na największego rozbójnika, mimo tego że jet 2 razy mniejszy od Zebrasomy velifierum. Mój ma czasami kropkę albo 2 ale nigdzie sie nie ociera. Bardzo wiele zależy od przypadku, miałem wcześniej lineatusa i był gnębiony przez wszystkie 3 pokolce :/ Hepatus nie jest i inne pokolce które były jako kolejne też nie były gnębione po wpuszczeniu. U mnie jest dość sporo skały i jest masę kryjówek. Mam 2 centropygi loriculus i też nie ma konfliktów.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dany cyt:@roman tu akurat sie z Toba nie zgodze, sam mam w 250 ltr 3 pokolce i nic sie z nimi nie dzieje,nastaił podział terytorium i kazdy ma swoje miesjsce.

Nie bardzo sie z Twoja opinia moge zgodzic.Po czym wnioskujesz ze nic sie z nimi nie dzieje?i ze nastapil podzial terytorialny?Ciesze sie ze w Twoim akwarium pokolce nie reaguja negatywnie ,niestety jestem w 100% przekonany ze te 250l to zdecydowanie za malo jak na 3 pokolce.Oczywiscie przy odrobinie szczescia i doswiadczenia mozna utrzymac takie akwarium tylko czy o to nam chodzi?Panowie nie bijmy glowa w mur i nie starajmy sie oszukac natury!!!To sie nie uda!!!Dobrze skarmiony pokolec produkuje tyle amoniaku itp ze.............

Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj doktor, paletka, po dwoch latach dostaje swira w akwarium 500 l. Tu w Niemczech czesto trafiam na wypowiedzi, ze taki doktor potrzebuje zbiornik o powierzchni boiska pilkarskiego. Wielu twierdzi, ze 3000 l to o wiele za malo. Co innego zoltek, a co innego paletka. Dlatego warto moze sie zastanowic nad wypowiedziami, ze 250 l to jest dla niego marzenie.

Jerry

Nawet profilaktycznie, gdy doktory nie maja kropek, mozesz np. raz w tygodniu rozgniesc jeden zabek czosnku (sa do tego takie specjalne szczypce) i te wiory dodac do mrozonego, rozpuszczonego pokarmu i to wrzucic do akwa. Nie bardzo rozumiem po co to ktos moczy w osmozie, ale to jego sprawa. Kiedys kupilem w aptece sok z czosnku (nieslodzony) i dodawalem kilka kropli do suchych platkow....

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@roman po tym twierdze, że sie nic nie dzieje bo:

1. Nie maja kropek.

2. Nie przeganiaja się

3.Zaden nie ma obrażen typu pociete płetwy, pocharatany tułów i każdy ma swoje miejsce w akwarium.

Wiem to wszytsko, bo często obserwuje akwarium.

Taka sytuacja ma miejsce juz 2 lata.

Co do natury, to akurat sie z Tobą zgodze, ale wtedy zaden z nas nie mógłby chodowac rybek, bo większośc ryb jest z odłowu i nawet w Oceanariach nie mają warunków takich jak w morzu!


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani - dostał już artemię namoczoną w soku z czosnku. Dam mu 2 - 3 dni i zobaczę czy coś się zmienia. Jeśli się nie poprawi to dostanie czosnek znowu.

Ciągle zastanawiam się, co go może na tyle stresować?

Jurek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.