Skocz do zawartości
uciu

Morska kostka [151l]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na początku pozdrawiam jako, że jestem tu nowy:-)

Od 20kilku lat jestem akwarystą słodkowodnym postanowiłem spróbować swych sił z solniczką. Szkło i oświetlenie zaadoptuje z jednego ze zbiorników słodkowodnych. Będzie to zbiornik:

- 55x55x50 (50 to h) będę do niego wklejał komin w środku tylnej ścianki

- lampa hqi 150W (tylko żarnik muszę wymienić)

- filtr RO

- Power Head 802 i 402

Pojawiło się też kilka niewiadomych: zbiornik ma dokładnie 56cł na zewnątrz i chciałbym świetlówkę aktyniczną zainstalować na górze przedniej szyby (zasłoni ją aluminiowa obudowa aquaboro). Wiem, że 24W świetlówka ma 55cm długości - czy mógłby więc ktoś ją zmierzyć razem z oprawkami bryzgoszczelnymi wciskanymi??? Tymi czarnymi z gumy:-)

Poza tym mam kilka niewiadomych na temat zbiornika w szafce. Będzie miał wymiary 45x30c30 i to powinno starczyć. Niewiadomą jest to jak najlepiej rozplanować go wewnątrz, jak zrobić przegrody, w jakiej kolejności itp. Aha zastosowany ma być Midiflotor.

Żywej skały będzie około 30kg i pochodzić będzie z zaufanego źródła od znajomego ze sklepu.

Dziękuję za wszystkie opinie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jako aktynike zawsze mozesz dac PC osram 24 w na przod i spokojnie wejdzie.co do t5 to ma ok 58-59 cm z oprawkami przynajmniej u mnie.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
uciu :

Pojawiło się też kilka niewiadomych: zbiornik ma dokładnie 56cł na zewnątrz i chciałbym świetlówkę aktyniczną zainstalować na górze przedniej szyby (zasłoni ją aluminiowa obudowa aquaboro). Wiem, że 24W świetlówka ma 55cm długości - czy mógłby więc ktoś ją zmierzyć razem z oprawkami bryzgoszczelnymi wciskanymi??? Tymi czarnymi z gumy:-)

długość świetlówki 24W wraz z oprawkami bryzgoszczelnymi to 57,2cm - przed chwila mierzone


Zbiornik 72L, RO+DI, lampa 4*24w 2*biała 10k i 1*niebieska10k, 1*Fiji Purple, 2*Tunze 6015, grzałka EHEIM 50W, miniflotor + Eheim 3702, sól RED SEA Reef Coral Pro, skała 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wymiary świetlówki - troche szkado ciąć obudowę więc zaraz sobie zobaczę te PC osrama.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30kg skaly to chyba troche duzo bedzie, moze zacznij od mniejszej ilosci, np 20kg i dolozysz jak bedzie trzeba.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Darekn12 :

jako aktynike zawsze mozesz dac PC osram 24 w na przod i spokojnie wejdzie.

Czy masz na myśli taką żarówkę Dulux L24W/67 Żarówka niebieska, moc (W) 24, typ 2G11??? (Znalezione na Colisie). Może wiesz gdzie znajdę zdjęcie tego świetlenia??? Prosze też o rozwinięcie skrótu PC:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Darekn12 :

Świetlówka Dulux L 24W/67

Czy jakość światła emitowana przez tą świetlówkę jest porównywalna z aktynicznymi świetlówkami t5?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli jeszcze nie masz zbiornika lepiej powiększ go o 3-4 cm bedzie łątwiej zamiast bawić sie z PC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
BartY :

jeśli jeszcze nie masz zbiornika lepiej powiększ go o 3-4 cm bedzie łątwiej zamiast bawić sie z PC

w 1 poscie autor napisal ze zamierza zaadoptowac 1 ze swoich slodkich akwa :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Uciu:)

Tego sumpa w szafce, zeby nie komplikowac, bym nie dzielil. Wstawisz tam dobry odpieniacz, grzalke, czujnik automatycznej dolewki i pompe obiegowa i po sprawie. Warto pomyslec o automatycznej dolewce i zbiorniku do niej.

Pozdrawiam

Ps

Tak jak Mateusz juz napisal, zastanawiam sie, czy tych kamoli nie bedzie za duzo?:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik ma być zaadoptowany i ma wymiary 55x55 wiec raczej będzie to PC.

Co do kamoli to to było takie wstępne założenie - wpierw dam ok 20kr i zobaczę jak to się będzie miało:-)

Co do sumpa to chce tylko zrobić 2 przegrody by odseparować odpieniacz.

Zastanawiam się też jaki najlepiej wziąśc odpieniacz: miniflotor czy midi??? Myślę nad midi...zawsze moze sie przydac do wiekszego baniaka:-)

Nie wiem również jakie najlepiej zastosować pompy - chodzi o przepływ. Ile przy takim banikau powinna mieć obiegowa (i jednocześnie jaka powinna być średnica rur w kominie - bo nie wiem jakie dziury wywiercić) oraz jaką wydajność powinny lub powinna mieć cyrkulacyjna (nbie wiem czy dać 1 czy 2).

Sump będzie miał wymiary 40x35x30 gdzie 30 to wysokość - oczywiście wymairy mogę zmienić (szerokość i wysokość).

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli ma byc midi, koniecznie 2 komory w sumpie, gdyz wymaga wysokiego poziomu wody, a po umieszczeniu go w baniaku sump mijalby sie z celem:). Dobrym rozwiazaniem bedzie tez odpieniacz z pompa igielkowa(jak nie lepszym). W dobrej cenie mozna dostac ostatnio AM biostarflotory, chodza po jakies 250zl.

Znajdz topic "dzis startuje" jest odswiezony odtatnio. Masz tam krok po kroku zakladanie podobnego baniaka przez Darka.

Pozdrawiam slazaka:)


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, plan zbiornika uległ zmianie:-)

Zmienią się wymiary 60x60x55 (prawdopodobnie, bo jeszcze waham się - czy jest sens zmieniaz z 55x55x50) a tym samym bez problemy wejdą świetlówki t5 24W. W założeniu ma ich być 6-7 ale to jeszcze do przemyślenia bo podobają mi się bliki z hqi:-))

Ale do sedna, czy na taki zbirnik (60x60x55) wystarczy do obiegu pompa AquaMedic OCEANRUNNER PH 2000??? Akurat mam okazję zakupić po niskiej cenie:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa wystarczy:), zastanow sie, czy taniej od 7 swietlowek nie wyjdzie Cie HQI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu sie nie ma co zastanawiac, wiadomo ze HQI wyjdzie taniej :)

Zreszta taki zbiornik az sie prosi o HQI, one sa idealne do oswietlania takich kostek.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hqi mam ale 70W wiec musiełbym zmieniś statecznik i żarnik. Do tego trzeba jakąś aktynikę kupić i nie bardzo mam ją gdzie zamontować - stąd pomysł z t5 i pokrywą. Do obudowy hqi raczej się nie zmieści bo ma ona taki kształt http://photos02.allegro.pl/photos/oryginal/229/40/41/229404133_1

i nasunęło mi sie jeszcze kolejne pytanie.

Powiedzmy ze zostane przy obecnym zbiorniku 55x55 i zastosuje jako obieg OCEANRUNNER PH 2000...jaki najleiej zrobic komin. Musi byc na srodku z racji szafki. Mysle że 10x15 powinno wystarczyc bo bedzie tam rewizja i zlewka. Powrot chce dać za zbiornikiem. Czy srubunki 1cal beda dobre. Jeśli w koncu powrót dałbym do komina to tam śrubunek będzie na pewno 3/4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu sporo myslalem, jakby to zrobic taki ladny kwadrat widoczny z kazdej strony, ale ja mam taka wizje ulozenia skalek, aby szczyt konczyl sie pod powierzchnia i byla plaska polka na korale. W takim wypadku odpada komin na srodku. Wedlug mnie komin na srodku w baniaku o podstawie 55/55 nie zda egzaminu. Podziel sobie 55 na 2 i odejmij jeszcze szer komina. Nie wydaje mi sie aby mozna to bylo jakos sensownie oblozyc skalkami bo bedzie malo miejsca. Najlepiej zaznacz sobie na stole/biurku rys podstawy, komina i zobacz z gory jakby to wygladalo- ja tak robie:p

Odnosnie komina na srodku i dania powrotu za zbiornikiem- to lepiej juz zrob komin z boku, bo tym na srodku nie osiagniesz efektu 4D:), jesli jedna ze scian akwarium beda zdobic rury.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !

a jednak solniczka- i dobrze:P

mam pompe oceanrunner 2000 ph w 120 litrach i dal bym więcej... według mnie pompa obiegowa powinna byc mocna bo nie zajmuje miejsca w akwa a do tego dał bym jeszcze 2 powerhedy po 3000 l/h

ja mam 2000 obiegowa i 4,500 l/h w akwa i jest akurat ... (a to 120 l)

do tego na siwatło hqi 150w + 2x24w Pc bedzie akurat... na sps'y:)

panel zrobiłbym na środku jak pisałeś i centralną kompozycją bedzie spoko...!!

powodzenia

pozdrawiam iwo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 opinie (olekszwarc i iwo) i każda inna:-)

Do komina po środku praktycznie jestem zmuszony bo szafka ma tylko blat na 55cm. Komora szafki jest węższa po bokach i z przody o jakieś 5cm a wiec komin musiałby być na prawdę duży. Tylna ściana szafki jest na równi ze ścianką zbiornika wiec komin zabierze najmniej miejsca jak będzie centralnie ustawiony. Powrót bym zrobił za zbiornikiem bo i tak tam jest ściana.

Martwi mnie tylko czy to 55x55 to nie za mało.

IWO...to wszystko Twoja zasługa:-))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no rob jak uwazasz w moiej opinii, robienie komina na srodku i dawanie rur za akwarium mija sie z celem, chyba, ze nie chcesz aby akwarium bylo ogladalne z kazdej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze komin w ktoryms z rogow ale otwory nie w dnie tylko w sciance akwarium. Wtedy mozna ominac blat szafki i wejsc do niej boczna scianka?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam...

dawno tu nie zaglądałem...

Moja zasługa?? potraktuje to jako żarcik..:D ale dzięki...

według mnie rura powrotowa też powinna byc w kominie... wtedy można akwa do ściany dokładnie dosunąć..

a poza tym jak tam idą prace jakiś update może??

pozdrawiam iwo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D też na początku byłem nastawiony na zbiornik 50x50x50. Pomyślałem trochę, poczytałem i zmieniłem koncept na 60x60x60. Zrobiłem szafkę (na szczęście trochę szerszą i głębszą) no i jak pojechałem do szklarza to mi się powiedziało 75x63x60h :D I niczego nie żałuję :D HQI 150W na wysokości 35cm od krawędzi zbiornika ładnie oświetla całe dno, do tego 3 aktyniki (2xAM i 1xATI BluePlus) oraz 1 ATI AquaBlue i jest git.

Jako pompę obiegową mam wpiętą OR 2500 i jest ok - przy stratach na podnoszeniu ma podobną wydajność do pompy odpieńka (1200 l/h). Swoją drogą wspominacie coś o OR 2000 PH jako obiegowa ale czy to nie igła? Trzeba będzie wymieniać wirnik.

Także Uciu, kombinuj, kombinuj, a może jescze zmienisz parę razy swoje plany :D oczywiście na lepsze :wink

Powodzenia


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.