Skocz do zawartości
F. Hałasa

Temperatura w akwarium morskim z biotopem Bałtyku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, za niecały miesiąc wybieram się do Świnoujścia na okres kilku dni i postanowiłem że mógłbym założyć niewielkie akwarium morskie 50x30x30cm (45l) i przywieźć stamtąd pare krewetek, lasonogów, krabów, małży, pąkli i może nawet jakieś nieduże rybki. Wcześniej oczywiście odpowiednio zaaranżował bym to akwarium i poczekał aż w pełni dojrzeje. Planuję na początku do pustego akwarium wlać wodę RODI po czym przy pomocy soli Microbe-Lift Premium Reef Salt stworzyć zasolenie na poziomie 8 promili które planuje na przestrzeni następnych miesięcy bardzo powoli zwiększać (mam już zakupiony miernik zasolenia). Jeśli chodzi o filtrację zamierzam zastosować kaskadę Versamax 3 w którym umieszczę watę JBL Symec oraz wkład biologiczny AQUAEL Naturemax. Po okresie dojrzewania gdy testy pokażą że można już wpuścić morskie stworzenia wsypię na dno bardzo cienką warstwę (max 1cm) piasku aragonit o granulacji 0,5-1,2mm, po czym wybiorę się nad morze. Jako kryjówki posłuży kilka większych skał porośniętych wodorostami, makroglonami, małżami oraz pąklami. Do tego miejscami obsadzę akwarium właśnie tymi wodorostami i makroglonami oraz trawą morską jeśli uda mi się taką zdobyć. Do tego na dnie ułożę płaskie kamienie żeby skorupiaki mogły sobie pod nimi kopać norki. No i oczywiście jako główną obsadę zamierzam przywieźć kilkanaście sztuk krewetek (głównie P. elegans i P. adspersus), kilka garneki, krabików amerykańskich, mnóstwo lasonogów (które będą służyły również jako pokarm dla reszty obsady) no i co sie tam jeszcze trafi, być może jakieś fajne rybki typu iglicznie, wężynki czy bardziej przydenne jak denniki;) Obasadę zamierzam karmić fitoplanktonem morskim, wrotkami morskimi, widłonogami poławianymi z Oceanu Arktycznego, mrożonymi lasonogami oraz krylem a także mięsem z małży i ryb i od czasu do czasu żywą ochotką i doniczkowcem lub skrobanym mięsem np. wołowym. No i tutaj pojawia się bardzo duży problem jakim jest temperatura. Nie jestem w stanie narazie wyposażyć się w profesjonalną chłodziarkę akwarystyczną ze względu na jej cenę... No a że to ma być biotop dość zimnego morza no to chciałbym żeby tą temperaturę można było regulować w zakresie 10-16 stopni (zwłaszcza zależy mi na tym żeby można było ją obniżyć do tych 10 stopni). Proszę nie podawać propozycji typu butelki z lodem bo to od razu odpada (za duże wahania temperatury, mało skuteczne, zajmuje miejsce w akwarium, musiałbym siedzieć w domu 24/7 i wymieniać butelki co 2,3 godziny nawet w nocy więc to mi się nie uśmiecha). Czytałem jeden artykuł w którym pewien akwarysta ochładzał takie akwarium za pomocą wężyka biegnącego do chłodniczki w lodówce, który pompował tam wodę a ta wracała schłodzona. Mam więc pytanie czy da się ustawić taki wężyk z termostatem który pompował by wodę do lodówki i z powrotem na przykład gdy temperatura wody przekroczy 10 stopni i przestawał gdy spadnie do 8? Jeśli tak proszę o odpowiedź jak to zrobić, będę bardzo wdzięczny. Lub może czy jest jakieś urządzenie (w cenie do 1000zł lub najlepiej tańsze) które schłodzi mi wodę do 10 albo już nawet 15 stopni i utrzyma ją na tych 15 stopniach? Dziękuję na przeczytanie mojej wypowiedzi, starałem się jak najbardziej przedstawić państwu swoje położenie, będę bardzo wdzięczny za pomoc bo naprawdę postaram się stworzyć piękne akwarium z biotopem naszego pięknego morza, pełnego niezwykłych zwierząt;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hey. Pomysł ciekawy ale pytanie, czy jak w pomiesZcsneiu będzie 25-35 stopni a ty będziesz miał w akwarium 10-15 to czy na jego ściankach latem nie będzie skraplać się para wodna ?

Vide butelka piwa wyciągniętą z lodówki w gorący letni wieczór

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, katani napisał:

Hey. Pomysł ciekawy ale pytanie, czy jak w pomiesZcsneiu będzie 25-35 stopni a ty będziesz miał w akwarium 10-15 to czy na jego ściankach latem nie będzie skraplać się para wodna ?

Vide butelka piwa wyciągniętą z lodówki w gorący letni wieczór

Z tym skraplaniem właśnie może być problem. Pamiętam że moja mama to dawała pianke do golenia na lustro w łazience żeby nie parowało i działało idealnie to może i na akwarium tak sie zrobi. A wiem jak to jest bo na przykład w oceanarium w gdyni w strefie zimnych mórz gdzie są na przykład dorsze i woda ma z 10 stopni to szyby całe zaparowane;)

Edytowane przez F. Hałasa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.