Skocz do zawartości
Wojtesu

Omoza , oświetlenie ...

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, jakich uzywacie filtrów do osmozy, co moglibyście mi polecić? oraz jakich użyć świetlówek do zbiornika 90 długiego i 50 wysokiego? 140L w jakiej ilości? bez HIQ. ( nie ma na to miejsca ) ...


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 swietlowki 39W akurat sie zmieszcza (ew 5 nie powinno w przyszlosci zaszkodzic). Co do osmozy, to chodzi ci o prefiltry? Minimum to 1 mechaniczny i 1 weglowy (czesto stosuje sie 2 stopnie mechanicznego oczyszczania), i po membranie warto jeszcze dodac zywice DI.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale mnie interesują konkretne zestawy do osmozy. np. gdzie kupic?


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na allegro


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

np na allegro - wrzuc haslo osmoza i mozeszy wybierac do wyboru do koloru. te najtansze maja liniowe prefiltry (wymieniasz caly prefiltr), lepsze maja prefiltry w standardowych obudowach 10 calowych - wymieniasz tylko zawartosc, i taki prefiltr ma chyba troche wieksza trwalosc (po prostu materialu filtracyjnego jest wiecej).


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, miałem na myśli pytając o osmoze to czego Wy uzywacie, jakich zestawów. To dało by mi obraz tego co jest dobre na rynku...

alef interesujaca odpowiedz... znam allegro i nie o to pytałem

MateuszD dzięki Twoja wypowiedz coś wnosi , dziękuje ...


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja uzywam czegos takiego:

http://www.allegro.pl/item259018172_najlepsza_osmoza_akwa_puricom_100_gpd_supergratis.html

(lub podobnego, kupowalem z rok temu)

jak na razie nie narzekam, tylko dosc czesto musze DI wymieniac, ale TDS pokazuje 0.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odp.masz powyzej w postach ,mozesz kupic na allegro za 170zł za nim di,i wartosci bedą zerowe,mozesz kupic np.jbl za 840zł +di i tez beda zerowe,wybor nalezy do ciebie ,przelicz sobie tylko ile beda cie kosztowały wymiany wkładów,ja kupiłem kiedys jbl(osmose 120)za gruba kase i teraz sobie pluje w brode ,bo zeby wymienic wkłady z membrana trzeba wydac prawie 7 stowek!Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki balon , raczej nie bede przesadzał z ceną bo faktycznie nie ma sensu. Raczej kupię coś w styli przedstawoinym przez Mateusza... Dzięki

Czy filtr DI dobiera sie jakoś do wielkości, przepustowiści osmozy?...


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam kupić osmoze z trzema korpusami 10" (wkłady: 5 mikrona, blok węglowy, 1 mikrona) i dobrą membraną 50galonów/doba (np osmonics albo filmtec). Oczywiscie po membranie koniecznie DI z żywicą (mb20 rohm&hass) :). Osmoza z obudowami 10" w dłuzszym okresie czasu i tak wyjdzie taniej od osmozy z liniowymi wkładami wstepnymi - wkłady liniowe są conajmniej 2x drozsze od wkładów do obudowy 10". Ja za komplet trzech wkładów wstepnych do swojego RO płace razem 20zł, wymieniam co pół roku.

Ostatnio za RO (z 3 wkładami wstepnymi i membraną osmonics 75gpd oraz wszystkimi niezbędnymi zlączkami, zaworami, przyłączem do kanalizacji, 10m rurki itp) zapłaciłem 250zł - więc chyba niejest aż tak strasznie drogo:D kupiłem w Białymstoku w firmie:

'AQUA ZDRÓJ'

Ryszard Jastrzębski

ul. Zwycięstwa 8

15-703 Białystok

1035-ro.jpg

...co do oświetlenia to mozesz uzyć t5 5x39w ATI, zastanawiam sie tylko nad wymiarami twojego akwarium, piszesz o wymiarach 90x50h i pojemnosci 140L, jaka będzie szerokość akwarium... 32cm?? :) :) ...jeśli tak to stanowczo odradzam. Lepiej zrób akwarium 90x50x50 i uzyj 6x39w t5 ATI albo hqi 150w + 3-4x39w t5 ATI. Oczywiście, oświetlenie zalezy tez od tego jakie zwierzaki chcesz chodować w baniaku. Powyzsza kombinacja oswietlenia powinna odpowiadać nawet dla sps'ów. Podaj dokładne wymiary akwarium bo inaczej to ciężko doradzić z oświetleniem!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki rafal19 za wyczerujaca wypowwiedz o to mi chodziło, konkrety. Co do wymiarów baniaka to faktycznie szerokość w granichach 30cm, ale nie da sie tego poszerzyć.Co z tego wyjdzie nie omieszkam pokazać...


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafal19 - jaki masz ten wkład 1-dno mikronowy? Perlonowy czy sznurkowy? Nie obniża nadmiernie ciśnienia wody podawanego na RO? Pytam z ciekawości bo ja uzywam 20 i 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@froolk, oba wkłady 5 i 1 mikrona to wkłady polipropylenowe, czy obnizają cisnienie trudno mi powiedzieć ale chyba niemają zadnego negatywnego wpływu na wydajnośc membrany, wręcz przeciwnie, chronią ją przed zapchaniem co przedłuże jej żywotność!

@wojtesu, straszna kiszka bedzie jesli zrobisz tylko 30cm szerokie :) szybko zmienisz zdanie i po roku założysz wiekszy baniak :) . Ja do tej pory niemoge sobie darować że moją starą 54L solniczke zmieniłem tylko na 180L!!!! teraz musze zmieniać na 500, a dokładnie planuje 160x60x60, pierwsze plany w głowie juz siedzą, moze za rok..... zobaczymy

pozdrawiam

rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafal19 ten baniak to tylko wypełnienie skromnej wolnej przestrzeniw pokoju gościnnym i mam duży problem z oświetleniem ale dam rade, a wiekszy baniaczek juz w planach...;-)

(ps. wszyscy mi odradzaja tą szerokość wiec widze że to bedzie wyzwanie. poza tym nano rafki się robi (raczej widziałem) o takiej szerokośći więc moze coś z tego bedzie )


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.