Ok, mała aktualizacja.
Wymieniona część skały z lewej strony na sztuczną, ale za to lepiej przewiewną w formie "łuku" (ta różowa część jeszcze nie dojrzała).
https://zapodaj.net/plik-ytp3JDtyg1
1. Obieg: zmieniłem Tuzne Pompa Silence 1073.020; Wydajność pompy: 200-2400 l/h; Zużycie energii: 14-30 W na Jebao DCP-5000 i ustawiona na 66%, pobiera 26Watt. Tunze ustawiona na max pobierała 26 Watt, a pompowała dużo słabiej więc cyrkulacja zdecydowanie się zwiększyła, polepszyła
2. Filtracja: do sumpa wrzuciłem rollermat Bubble Magus ARF-S G2. W pewnym sklepie chodzi po niecałe 600 zł! i ja nie rozumiem po co płacić 1200zł za podobny rollermat innych firm? Serio ten rollermat jest SUPER!, wydajny i nieduży i spełnia w 100% swoje funkcje. Właśnie mija miesiąc i będę wymieniał rolkę pierwszy raz w przyszłym tygodniu. Wymiana rolki co prawda z pomocą spinacza, ale bezproblemowa. Niestety rollermat nie zmieścił się razem z odpieniaczem, dlatego musiałem wyrzucić odpieniacz, ale jakoś szczególnie nie żałję, bo z tego co widzę rollermat lepiej działa niż odpieniacz, ewentualnie dokupię mały odpieniacz
3. Oświetlenie: dołożyłem kilka diod i z 50W DIY zrobiło się 55W DIY :P, ale myślę nad dokupieniem i dołożeniem do mojej lampy np. AI Blade Grow wersję tylko 20W, bo drogie cholerstwo, ale jakoś mi się to światło z AI podoba. Może jakby tak dołożyć na środku, to 2 akropory, które posiadam chociaż polipy by wypuściły...? (szczepki widoczne w środkowej części akwarium, zielona wypuszcza polipy i ma się ok, tylko taka fioletowa na środku kupiona w rybce wygląda trochę jak trup)
Co w ogóle polecacie z oświetlenia najlepiej w budżecie do 1000-1500 zł, 2000 zł do przełknięcia...? Myślałem nad kilkoma opcjami. Na pewno zaletą lampy firmowej nad DIY oprócz najpewniej lepszego światła i estetyki będzie ułatwiony dostęp do akwarium. Moja lampa DIY jest po prostu duża, duży radatior i chłodzenie pasywne i jest nisko zawieszona przez co nieco ograniczony dostęp.
a) dołożyć diod royal blue i cool white, do lampy którą mam i cieszyć się większą mocą za małe pieniądze
b) kupić 2 razy AI Prime 16HD jak będą po 1.000,- złotych jak niedawno na promocji w pewnym sklepie i cieszyć się światłem jakie mi się podoba i przy okazji znosić szum głośnego chłodzenia, bo ponoć takie jest w tych lampach, a radiatora tam nie uświadczysz...
c) kupic 2 razy Red Sea 50W Led i podobnie jak przy AI fajne światełko dla korali, może nawet lepsze, ale już chyba, nie da się tak dopasować dla ludzkiego oka jak w przypadku AI
d) inna opcja: np. lampki z Ali typu Noopsyche, Smatfarm, jakies klony Radiona? To też mnie nęci...
4. Obsada: brak ślimaków i krabów i ogólnie ekipy czyszczącej (poza 3 krewetkami), co polecacie do mojego baniaka? A może jakaś babka do przesiewania piasku? Ponoć jest jeden gatunek, który nie koie mocno, a fajnie jak ten piasek co na bieżąco przesiewa
Aha, doszły: zoa, 2 akropory, galaxea i calaustrea miętowa i karmienie specyfikami jak na zdjęciu poniżej (AF Phyto Mix, AF Energy, AF Zoa Food i AF Pure Food + Hikari Coralific Delite), bo wydaje mi się, że rollermat mi wodę dobrze wyjałowił...:
https://zapodaj.net/plik-ENU5HXbuog
3. Cyrkulacja: mam pompę Jebao DCP-5000 ustawioną na 66% + Aqua nova NWM-4000 + Hydor Koralia Nano 1600 l/h i jutro zmieniam Koralię 1600 na Tunze Turbelle nanostream 6015.
Niedawno zmieniłem Koralię 900 na 1600, bo miałem w zapasie, ale nie widać różnicy. Z tego co wyczytałem w opiniach Tunze 6015 na serio daje radę i jest dość wydajna mimo, że tylko 1800 l/h i mam nadzieję sprawdzi się w tylnej części zbiornika do wydmuchiwania syfu na bieżąco no i będzie mocniejsza od Korali 1600.
Nie chcę już pomp sterowalnych, jedna Aqua Nova 4000 mi wystarczy. Dd sterowników i nadmiaru kabli zamiast się relaksować, staję sie nerwowy patrząc na tyle klamorstwa.... Wolę pompę dopasowaną bez sterowania.
W dniu 25.11.2024 o 12:13, Blizzard2009 napisał:kilka rad z mojej strony
1. jestem #team świetlówki, więc dołożyłbym ze 2szt do Twoich ledów
2. skałkę z briareum po prawej odsunąłbym od głównej konstrukcji - tak samo jak zrobiłeś po lewej (bo z czasem wlezie aż na górę konstrukcji)
3. termometr przerzuć do sumpa
4. nie wiem czy bym nie kupił 2 formatek jakiegoś czarnego lub niebieskiego pcv i przykleił do ścianek komina
5. tę ceramikę w prawej komorze sumpa bym wrzucił do woreczka lub jakiegoś koszyczka (chociazby do plastikowego kotnika dla gupików), zeby troche mieć lepszą kontrolę nad syfem, który się wkrótce pod nim zbierze
6. fajny zbiorniczek, powodzenia!
1. Od dłuższego czasu właśnie myślę jak wzmocnić te moje 50-55 W, ale wolałbym jakiś AI Grow bar dołożyć albo zmienić tą lampę na 2 x AI Prime 16 HD (podoba mi się to białe światło )
2. Też jest odsunięta, na osobnej skałce
3. Lubię termometr na widoku, taki fetysz
4. Komin zarośnie glonem za jakiś czas, już go nie czyszczę
5. Pomyślę, do zrobienia
6. Dzięki
W dniu 18.11.2024 o 06:59, mazmaciek napisał:Poczytaj o teście icp
No właśnie czytam, że ludzie robią testy ICP, spierają się o wyniki, ale po co takie dokładne testy robić nie rozumiem... Szczerze to nawet nie rozumiem jak się do końca bailling robi i na czym on polega, więc mam spore zaległości, jest tez jakaś metoda Tritona., ale chyba jeszcze muszę popracować na wieloma rzeczami jak np filtracja, żeby się tym głębiej zainteresować.
Ja dozuję VSV, robię podmianki kilka litrów co tydzień i na chwilę obecną testy kropelkowe pokazują mi takie wyniki:
PH - 8,0
NO3 - 5
PO4 - 0,25
Ca - 400