-
Content Count
227 -
Joined
-
Last visited
-
Pompa wymieniona na Jebao DCP 5000. Kawał kloca i dużo okablowania i sterownik w porównaniu do Tunze 1073.020... Nastawiona na 50% działa widocznie mocniej niż Tunze na 100%, a bierze mniej prądu. Kupiłem też Rollermat, ale jeszcze nie odebrałem z paczkomatu. Najpewniej nie zmieszczę go w sumpie obok odpieniacza, choć spróbuję :), a jak nie to albo większy sump albo wyrzucę odpieniacz a wsadzę Rollermata. Czy Bubble Magnus S to dobra decyzja czy należało dopłacić kilka stówek i kupić coś innego? Szczerze to nie za bardzo wiem jakie są różnice. Wiem tylko, że przy Bubble Magnus ciężko wymienia się rolkę, ale raz na kilka tygodni mogę się pomęczyć. Wiem, że popularne są też Clarisea i RedSea, ale dlaczego są droższe oprócz łatwości wymiany rolki to nie wiem. https://www.aquario.pl/pl/filtry-rollermat/14184-bubble-magus-arf-s-roller-automatyczny-filtr-mechaniczny.html
-
To chyba kupię DCP 5000 na OLX jest za 230 zł używana 2 miesiące... Jak za darmo... W ogóle dzięki, dużo pomagasz.
-
Kurcze ok. 2,5cm średnica rurki mierząc z zewnątrz. Ja robiłem sobie hydraulikę na rurkach PCV z leroya. Jutro chyba kupię Jebao/Jecod DCP 3500. W porównaniu do Tunze 2400 powinna zrobić różnicę wystarczającą.
-
Ok racjs, ale mam ją ustawioną blisko skały na dole i coś tam dmucha. Skupię się na wymianie obiegówki. Fakt, że ta koralia nano 900l/h to pozostałość po piko rafie, ale że prąd marnuje bym nie powiedział. Jako dodatek do Aqua Nova 4000 i obiegu ustawiona przy skale ją odmuchuje i zawsze coś pomoże. Z tą Tunze 1073.020 - 2400l/h to jednak racja musze kupic coś mocniejszego. Możesz polecić konretny model do mojego baniaka? Dzięki bardzo za podpowiedź, masz doświadczenie, zastosuję się. No nie wiem, nie wymyśliłem sobie tej pompy, ktoś mi ją doradził, na tym forum są też osoby, które ją stosują w baniakach 100 - 200l. Jak czytałem posty innych użytkowników na temat doboru pompy, to raczej nikt nie pisał sugeruj się wydajnością na wysokość 1,5m a nie wydajnością maksymalną, przynajmniej ja nie zauważyłem, ale nieważne, też mam wrażenie, że pompuje za słabo trochę. Decyzja zapadła, obiegowke wymienię. Póki co Aqua Nova 4000 chodzi mi po głowie.
-
Sęk w tym, że Tunze 1073.020 ma teoretycznie wydajność 2400l/h, ja mam w obiegu 180l więc jest nawet więcej niż 10x litraż. Pompa też moim zdaniem jest sprawna. Przynajmniej wnioskuję po kulturze pracy. Może po prostu tak jest, że ta wydajność po podniesieniu słupa wody na wysokość 1 - 1,5 m spada z deklarowanych max 2400l/h na faktyczne 600l/h i podobnie w innych pompach tylko nikt po prostu tego nie weryfikuje. Ja podstawiłem naczynie o pojemności 1 litra pod spływ, wyszło mi, że zapełniło się w 6 sekund i przeliczyłem to na l/h. Z tym, że ja mam koncowkę spływu na wężu zrobioną nakładaną na rurkę spływu i przez to mogłem to sprowadzić. Ja sugerowałem się tym -> https://tommyaquario.pl/morszczyzna-ogolnie/vsv 1ml vsv na 100l i obserwując parametry odpowiednio zwiększać albo zmniejszać. Nie, w akwarium nie stoi. Cyrkulator 4000l/h + koralia nano 900l/h + pompa obiegowa Tunze 1073.020 teoretycznie 2400l/h jakoś to mieszają. Stoi mi woda tylko w sumpie w 2 komorze. W pierwszej z odpieniaczem jest sporo ruchu, bo wiadomo spływ i odpieniacz, natomiast do 2 komory woda przelewa się górą i jest tam trochę piasku, sporo ceramiki i pompa i tam woda przy powierzchni prawie nie ma ruchu.
-
Icp? W sensie testy? Robię ostatnio czesto: No3: 25-50 PO4: 1,5 - 2,0 PH: 8,0 Ca: 370 Czy odpieniacz za duży? Raczej nie taki mi kiedyś doradzono.
-
Co do kożucha w komorze z pompą to albo dam do przegrody w sumpie z wkładem ceramicznym i pompą mały cyrkulator do albo zamienię pompę obiegową na trochę mocniejszą albo ustawię obieg wody w sumpie tak, że kożuch nie będzie się robił. Hmmm... Mam 180 l w obiegu więc teoretycznie pompa 2400l/h na 180l jest podobnie jak u Ciebie 3250l/h na 300l w obiegu. Chodzi mi o to, że mało kto sprawdza w rzeczywistości jaką te pompy mają wydajność w praktyce. Ja sprawdziłem w jakim czasie zaleje mi naczynie 1l i przeliczyłem to na l/h. Czy jakkolwiek weryfikowałeś faktyczną wydajność Twojej pompy obiegowej? Jeżeli mógłbyś to zrobić będę bardzo wdzięczny, choć i tak już jestem za rzeczowe odpowiedzi. Znalazłem jak się robi pożywkę VSV z wódki, octu spirytusowego i cukru. Stosuję od kilku dni, ale póki co raczej bez efektów. Delikatnie zwiększę dawkę i zobaczę co będzie. Póki co NO3 na poziomie 25-50 i PO4 na poziomie 1,5-2,0.
-
Doceniam bardzo każdy głos w tym wątku, bo wiem, że dzisiaj poświęcony czas dla kogoś jest wart tyle co nigdy wcześniej, ale zluzujmy bez napinki, bo wyczuwam lekką nerwowość. Przecież rewizja jest po to, żeby w razie zatkania spływu przejęła jego funkcje, tam leci tylko minimalna ilość wody... Nie widziałem sensu ciągnąć odpływu z tego do odpieniacza, skoro tam właściwie nic nie leci. Widzisz, ja najczęściej natrafiałem na informacje, że detrytus jest normą, a całkowite pozbywanie się go też nie jest wskazane. Ja uważam, że wcale tak dużo go nie mam, bo jak pisałem co tydzień odmulam dno akwarium i swoje zbierze odpieniacz. Ale ok, nie będę miał w głowie tego, że mi kiełże i inne drobne życie zginie w wacie (serio siedziało mi to w głowie) i zastosuję w sumpie testowo filtrację mechaniczną w postaci waty. Już mam nawet pomysł w jakim miejscu. Za porady dziękuję, nie będę się upierał i skorzystam i zobaczymy efekty. Ciągle jednak mi chodzi też po głowie ta cyrkulacja w moim zbiorniku. Czy Tunze 1073.020 o max wydajnosci 2400l/h, które po zmierzeniu daje 1l/6sekund co daje w rzeczywistości 600l/h nie jest za słaba? Nikt się do tego nie odniósł, a pytałem kilka razy. P.S. Dzięki też za zdjęcia. Wata z syfem przemawia do wyobraźni, natomiast sam sump bez wkladu biologicznego wydaje sie byc pustawy. Zazwyczaj sie widzi pelno ceramiki, DSB, makroglony itp.
-
Mam wlot wody od góry. Były 2 przegrody w sumpie tzn. jedna od dna do wysokosci 26cm i druga od dna do wysoskości 25cm, które dzieliły sump na 3 komory. Ta druga przegroda się "oderwała" i w sumie sump ma tylko 2 oddzielne komory, woda przelewa się do komory z ceramiką, pseudo "DSB" i pompą górą. Natomiast ruch wody jest słaby moim zdaniem. Czy to normalne, że ta pompa Tunze tak działa? Tunez 1073.020 nominalnie 2400l/h a jak podstawiłem pod spływ pojemnik 1L to napełniał się 6 sekund czyli wychodzi 600l/h a nie 2400l/h... Poszukam coś na ten temat, choć jak podrzucisz sprawdzone info to będę wdzięczny. Żeby było jasne ja nie zasysam przy odmianie całego piasku tylko z wierzchu. W sumie może jakaś babka lekko kopiąca byłaby idealnym rozwiązaniem.
-
Dzięki za miłe słowo. Jak w ogóle nazywa ten koral po lewej? Czy to milka, która mi wychudła w akwarium i dlatego ma takie cienkie gałązki? Ja zdaję sobie sprawę, że ten "korzeń" słabo wygląda, ale z drugiej strony jest przydatny. Ja lubię od czasu do czasu jakiegoś korala przestawić i dzięki temu, że mam taki "korzeń" mogę ta nazwijmy to "milkę" postawić np. nad ukwiałem a ten nie będzie jej parzył. W sumie to mi trochę wstyd, patrząc na to jakie tu ludzie mają cuda, no ale powoli do przodu. Długie miesiące jak nie lata nic nie ulepszałem w akwarium a akwarystyka morska się rozwija, więc może ten temat pozowli i mi uzyskać bardziej satysfakcjonujące efekty. Póki co chcę zbić azotany i fosforany i na tym się skupic.
-
Cześć. Dobrze zakładasz. Dlaczego nie wierzysz, że 2 to rewizja. To jest rewizja. Tam sobie też zawsze woda delikatnie spływa prosto do przegrody z pompą. A ja myślałem, że to dobrze, że częściowo woda z tym syfem leci dalej, żeby kiełże grasujące po ceramice miały się dobrze. Rurę spływu mam tak ustawioną, że znajduje sie bezpośrednio przy pompie odpieniacza. Zawsze bałem sie stosowac filtracji mechanicznej, bo nie chcialem, żeby tam sie osadzalo i ginęło życie w postaci kiełży i innych robaczków. Ja się zgodzę z tym, że w sumpie zatrzymuje się sporo detrytusu, ale może nie bezpośrednio z winy wkładu bilogicznego. Kiedyś miałem tam tylko piasek i trochę gruzu i podobne parametry. Raczej martwi mnie przepływ wody w sumpie. W komorze z pompą prawie robi się kożuch bakterii. Używam Tunez 1073.020 nominalnie 2400l/h a jak podstawiłem pod spływ pojemnik 1L to napełniał się 6 sekund czyli wychodzi 600l/h a nie 2400l/h... Jakie bakterie i jaką pożywkę polecacie? Co to jest wódka? Jeszcze, ważna sprawa. Ja regularnie robię co tydzień podmianę 10l. I zawsze zasysam wodę z głównego zbiornika z piaskiem z całej powierzchni dna. Zawsze zbieram sporo detrytysu co tydzień. Wątpię, że inni tak robią a jakby nie było przy tych podmiankach tego syfu zawsze sporo zbiorę. Zakładam, że możecie mieć czysta przegrodę z pompą powrotu, ale jeżeli macie piasek i skałę i nie zasysacie wody do podmiany właśnie z okolic dna z piasekiem i z okolic skał, to i tak ten detrytus znajduje się w akwarium, bo cyrkulator wszystkiego nie wydmucha.
-
Nie leję żadnej pożywki dla bakterii. Lampa chodzi, bo chce pozbyć się tej ospy, żeby ją calkowielcie wytępilo. Jeszcze z tydzień pochodzi potem wyłączę. A co z tym sumpem? Może tak zostać? Jedna przegroda z odpieniaczem i poza tym tylko druga duża przegroda z piaskiem, gruzem i wkładem ceramicznym?
-
Jaka by nie byla przyczyna, chce zacząć od optymalizacji filtracji biologicznej. Ale ok, poniżej info: Karmię 2-3 razy dziennie suchym, ciut alg dla żółtka i trochę pokarmem w płynie. Ale nie karmie dużo, tak, że wszystko ryby zjadają w chwilę. Nie wyobrażam sobie np. wrzucić kostki mrożonki do takiego baniaka, jak niektórzy robią. Jak karmiłem mrożonkami to 1/6 kostki max plus trochę suchego. Tu więcej o moim zbiorniku:
-
Cześć, Proszę o rady jak optymalnie zrobić przegrody w sumpie o wymiarach 50x30x35 (h) aby uzyskać najlepszy przepływ wody po wkładzie biologicznym i tym samym wydajność w filtracji biologicznej? Borykam sie z za wysokim stężeniem azotanów i fosforanów. Wydaje mi się, że poprawienie wydajności filtracji biologicznej w sumpie powinna pomóc. A jakby dało radę wrzucić na wierzch jeszcze trochę makroglonu i stosować oświetlenie w nocy w takim sumpie to byłoby w ogóle super. Jeszcze miesiąc temu w sumpie było tylko trochę piasku i gruzu. Od miesiąca dodatkowo znajduje się tam (1 litr Siporaxu + 1 litr ceramiki bacto rings + 1 litr Sachem Matrix + 1l Naturemax Bio Aquael) ale za bardzo póki co nie zauważyłem poprawy w filtracji (azotany i fosforany nadal na zbyt wysokim poziomie). Mimo, że na zdjęciu widać 3 komory to właściwie są tylko 2, ponieważ druga przegroda mi się odkleiła. Woda przedostaje się bokiem i poziom wody w komorze 2 i 3 jest równy. Czy jest możliwe w ogóle klejenie przegród czymś w działającym sumpie? Jak skleić przegrody, żeby woda optymalnie przelewała się przez wszystkie wkłady biologiczne? Czasami widzę, że ludzie robią mnóstwo przegród ale najczęsciej nie widze w tym sensu. Ogólnie pytanie brzmi jakie przegrody o jakiej wysokości i gdzie wkleić, żeby było optymalnie w tak małym sumpie?
-
Cześć, Przedstawiam swój baniak, głównie dlatego, że potrzebuję pomocy osób z większą wiedzą od mojej w celu polepszenia projektu. Akwarium o wymiarach 80x45x45cm co daje 162l pojemności. Sump o wymiarach 50x30x35cm co daje 52,5l pojemności. Oświetlenie: DIY na diodach Power Led 3W o łącznej mocy 50Watt (3 nitki z różnymi godzinami zapalania i gaśnięcia) Odpieniacz: DIY by Erni średnicy 12cm, pompa Aquael 1500l/h - 22W Pompa obiegowa: Tuzne Pompa Silence 1073.020; Wydajność pompy: 200-2400 l/h; Zużycie energii: 14-30 W Cyrkulator: Aqua nova NWM-4000 + Hydor Koralia Nano 900 l/h Grzałka: 50W Aquael Chwilowo ze sprzętu doszła lampa UV 9W aquael i pompka do niej z racji walki z ospą, póki co wydaje się wygranej. ŻYCIE: Ryby: Zebrasoma flavenscens x 1, Amphiprion ocellaris x 2, Pseudanthias squamipinnis x 3, Chrysiptera parasema x 1 Krewetki: Lysmata amboinensis x 2, Lysmata kuekenthali x 1 Koralowce: quadri red, mnóstwo zielonych ukwiałów, mały ukwiał żółty, 3 rodzaje euphylli, milka(?), calaustrea green, rhodactisy, capnella i 3 rodzaje, których nazwy nie znam... Poza tym oczywiście wieloszczety, w sumpie sporo kiełży co cieszy i asteriny.