Skocz do zawartości
dino35

swietlowki czy hqi??

Rekomendowane odpowiedzi

witam..

temat walkowany kilkakrotnie nie mniej jednak...:(

zbiornik mam dlugosci 75 cm....wody na wysokosc bedzie w nim jakies 37 cm.....planuje obsade tylko "miekka"......po przeczytaniu kilku postow o "przeswietleniu'..naszych akwariow...zdecydowalem ze nie bede walil niewiadomo jak wielkiego oswietlenia....ale..nie bardzo wiem na co sie zdecydowac...na hqi 70w...czy 2 x t5 aquablue ATI.....koszty ze tak powiem "instalacyjne".....w wersji oczywiscie DIY....przemawiaja na korzysc hqi....no i refleksy oczywiscie....

....do swietlowk chcialbym dolozyc oryginalne odblysniki a jeden kosztuje prawie 50 zeta zastosowac rowniez chcialem dedykowane do t5 zaplonik 100 ......faktem jest ze producenci przynajmniej tak pisza ze czas swiecenia swietlowek jest przynajmniej 2 razy dluzszy od hqi.....

i sam juz nie wiem

pozdr

prosil bym o pomoc


3miasto pozdrawia :))) Zdrowie żon naszych oraz kochanek i żeby się nigdy nie spotkały.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w zblizonym zbiorniku (90x35x38 ) mam hqi 150W

gdybym teraz zakladal to moze kupilbym 70w (150W pozera troche pradu), gdyz nie planuje twardzieli


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marx

thx..:(

czy oprocz hqi masz aktyniczne tez zalozone??.....

pozdr


3miasto pozdrawia :))) Zdrowie żon naszych oraz kochanek i żeby się nigdy nie spotkały.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dołącze się do forum.

Mogę podzielić się moimi doświadczeniami z posiadania zbiornika którego oświetlenie było oparte tylko na T5 i zbiornika który ma HQI.

T5

Do małego zbiornika (o małej wysokości) nadają się T5, miałem takie w swoim 120 litrowym zbiorniku. W sumie było ich 5 (z tego co pamiętam 1 Aktyniczna JBL, 2 dzienne i 2 dzienne o wiekszej temp.) Muszę powiedzieć że te rozwiązanie się sprawdzało korale miękkie rosły bardzo dobrze (moge powiedzieć że jak szalone), do plusów można zaliczyć jeszcze małą temperaturę pracy świetlówek (chociaż zawieszone były nad samym lustrem), natomiast wadą niewątpliwie były koszty związane z zakupem w sumie ponad 600 zł (instalację zrobiłem sam), niektórzy twierdzą że przy T5 nie można hodować korali twardych, cóż nie mogę tego potwierdzić ani temu zaprzeczyć, świetlówki też oczywiście nie wytwarzają refleksów świetlnych.

Natomiast jeszcze jedną niewątpliwie wadą jest ich krótka żywotność. Jak słyszę od sprzedawcy że T5 może działać do 2 lat to chce mi się smiać, owszem może działać jako oświetlenie obrazu na scianie a nie jako źródło światła dla miękkich korali, mogę z całą stanowczością stwierdzić że 5-6 miesięcy jest to odpowiedni czas aby je wymienić. proszę nie zrozumieć mie źle, ale jeżeli po takim okresie użytkowania korale słabiej rosną to o czymś świadczy.

HQI

Hmm, powiem tak różnica w "kulturze" pracy i oświetleniu do T5 jest spora....

Nie będę opisywał dalej zalet i wad HQI to trzeba zobaczyć , natomiast co do kwestii łączenia T5 z HQI to jest to optymalny wybór. W moim ostatnim akwa (500 L) które ma długość 150 i wysokość ok 60 cm stosuję 2x150 wat HQI i jedną aktyniczną i 2 dzienne.

Aktyniczna powinna działać przy lampie HQI (wspomaga wzrost korali miękkich).. Jest to bardzo ważne.

POZDR

sheep99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to jest superaktyniczną (myślałem że są zwykłe aktyniczne), a może lepiej 24W i zrobić sobie zapłonniki w swoim zakresie z żarówek energooszczędnych.???

Wyjdzie tanio.

Jak się ma długość świetlówki do długości akwa??

Pozdro.

sheep99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

superaktyniczna ma jeszcze bardziej przesuniete pasmo w kierunku fioletu


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.