13 godzin temu, mazmaciek napisał:Nie boisz się że siarkowodór może zabić życie przy takiej warstwie piasku?
Nie - miałem tak przez >5lat i nie było problemów - myślę że nadal co do DSB jest wiele mitów. Jak wybierałem piasek z dna (po 5 latach użytkowania) to było tylko kilka miejsc beztlenowych - reszta piasku była odwiedzana przez zwierzaki (robale, ślimaki, wieloszczety, pewnie i te mniejsze typu bakterie itp) a co za tym idzie dochodził tam taką czy inną drogą tlen. W DSB to najbardziej na tych różnych żyjątkach nam zależy (podstawa piramidy). Można znaleść w internetach film jak gościu rozkopuje takie kilkuletnie DSB i poszukuje stref beztlenowych (znalazł 1) u mnie było podobnie.
12 godzin temu, Blizzard2009 napisał:z tymi rurkami to fajny pomysł, ale czemu po prostu nie położyłeś skały na dnia a piach później ?
Bo wtedy musiałbym robić konstrukcje o wysokości >50 cm a tak mam 40-45 cm max - taka konstrukcja byłaby dużo cięższa niż obecne a niektóre i tak ważą po 40kg. Dzięki temu też są przerwy pomiędzy skałą a piachem, które służą temu żeby się detrytus nie zbierał.
23 godziny temu, katani napisał:Jakie wysokie są te podstawki? Zasypiesz to piaskiem aż po skałę? Na razie wygląda strasznie.
Podstawki mają 9 cm.
CD...
Po wyciągnięciu sumpa i wszystkich gratów spod akwarium stwierdziłem kilka ognisk korozji na stelażu i postanowiłem go odświeżyć. To było najgorsze
Oczyściłem całą luźną farbę szlifierką mimośrodową i pomalowałem 3x farbą na metal (u mnie hammerite), efekt: stelaż jak nowy
Fotka pustego akwarium i otoczenia, brakowało tylko sumpa.
W między czasie zaprojektowałem i zamówiłem nowy, większy sump, po ułożeniu na miejscu musiałem skrócić troszkę rurę pompy (po prawej na górze) i zrzut awaryjny po prawej drugi plan (w kształcie 4). Sump prosty jak drut od lewej komory:
- Komora zrzutu z akwarium - przewidziałem w niej miejsce na największy rollermat Red Sea oraz mój odpieniacz Delteca skałe i siporax. Rollermata narazie nie mam ale widzę w nim potencjalne zastosowanie jeśli się nie zdecyduje na ten sprzęt w tej komorze też będzie DSB.
- Komora właściwa DSB (dałem na dno konstrukcje z rurek z której w razie "W" można odessać wodę - wcześniej z niej nie korzystałem ale co jakiś czas sprawdzałem jaki zapach ma woda - czasem było to zgnite jajo a czasem pachniało jak normalna woda z akwarium)
- komora pompy
Kolejnym ważnym dla mnie etapem był filtr RO, ważnym bo poprzednie akwarium działało na kranówce. Obecnie chcę spróbować poprowadzić zbiornik na wodzie RO. Mój filtr składa się (od lewej)
- Filtr sedymentacyjny 5um (pierwszy przeźroczysty korpus)
- Filtr węglowy
- Filtr sedymentacyjny 1um
- Potem woda idzie przez pompę do podwójnej (połączonej szeregowo) membrany osmotycznej 200 GPD
- 3 korpusy z żywicą DI
System posiada obejście do przepłukiwania membrany oraz 2x 2 puntkowy pomiar TDS (za membraną 1, za membraną 2, na łączeniu wypływu z 2 membran [przed DI], po DI. Do sumpa woda dolewka jest realizowana poprzez pływak - bezpośrednio. Nie mam osobnego zbiornika na dolewkę. Pompa załącza się na ok 1min raz na godzinę lub dwie.
CDN...