Jump to content

Dawidowski_ok

Klubowicz
 • Content Count

  22
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Świętochłowice

Recent Profile Visitors

881 profile views
 1. Witam

  Wziąłbym pteranodony, aktualne jeszcze ?

 2. Jak byś chciał to u mnie w garażu leży 150x50x50 pełne optiwhite. mam też sump. Narożnik był delikatnie uszczerbiony, akwa szczelne komin do wklejenia. Jestem ze Świętochłowic jak coś to wpadnij zobaczyć.

 3. Bardzo proszę. Trochę życia doszło, ale stwierdziłem ostatnio, że będę kupował je powoli, bardzo powoli tak żeby całe akwarium nabrało kształtów za jakieś 2-3 lata a może więcej. Od kuchni: Bok Od strony salonu:
 4. witam Popchnie - sprawdziłem na wężu ogrodowym - pamiętaj że wężownica będzie 4 m pod akwarium i będzie utrzymywany stały poziom wody z sumpem. Tu się zgodzę i nie - weźmy pod uwagę np." pełną wannę wody, która po godzinie jest już zimna (uzyskuje temperaturę otoczenia) a jednak w łazience nie masz temperatury 4000 stopni - dlaczego ? Bo łazienka to też ściany, podłoga, sufit, umywalka, prysznic itp. Fakt zawsze w łazience zrobi się cieplej o te kilka stopni, ale nie więcej bo ciepło ulega rozproszeniu i ogrzewa wszystko co w łazience (ściany, podłoga, powietrze, lustro). I właśnie z takiej analogii chciałem skorzystać u siebie - mam duży nie ogrzewany garaż (jakieś 84m2) w którym temperatura stabilizuje się na poziomie ok 12oC. Zatem jest dużo ścian, podłóg, sufitu i powietrza do grzania. Jedyne czego się obawiam to tego: Dlatego też materiał jaki proponuję to rury pex ponieważ są 3 i więcej warstwowe. Z czego środkowa warstwa jest zrobiona tak by zapobiegać wymianie gazowej wody wewnątrz rury z otoczeniem. Na 100% będę musiał zrobić trójnik i zawór spustowy i np na zimę będę spuszczał tą wodę (zakładam że zimą nie ma potrzeby chłodzenia). Z drugiej strony mamy do czynienia ze słoną wodą - która nie powinna "skisnąć" tak łatwo jak woda w akwarium słodkowodnym. Jeśli okaże się że chłodzenie jest za mocne i pompa załącza się zbyt często wystarczy skrócić pętle, jeśli okaże się zbyt krótka (zbyt słabe oddawanie ciepła) i pompa będzie chodzić cały czas to zintensyfikuje proces oddawania ciepła przez zacementowanie rurek i przyklejenie kafli (coś jak ogrzewanie podłogowe tyle że na ścianie).
 5. To teraz już sam nie wiem. Dodatkowo skubańce dziś zamęczyły mi dwie świeżo wpuszczone krewetki czyszczące
 6. Niestety ale nie da rady. Mam obudowę z płyt KG i zamontowane w nich wentylatory - pamiętajmy że to dosyć duże akwarium. 1. Woda z akwarium do rury i z rury schłodzona do akwarium. 2. Poziom zero zostanie osiągnięty przez rurkę za darmo wystarczy tylko tłoczyć myślę że 1000l/h wystarczy 3. Nie będzie takiej możliwości - plan jest taki aby przytwierdzić to do ściany i zrobić ogrzeanie/chłodzenie ścienne a jak się sprawdzi na to jeszcze kafelki 4. Z kąd ta teza ? Trochę wyliczeń. współczynnik przewodności cieplnej takich rur to 0,4 - 0,45 W/mK czyli każdy metr rury zapewni ochłodzenie wody o 0,4 W na każdy stopień różnicy temperatury (woda - otoczenie - temperatura w piwnicy). Jeśli zamontuję 90mb takiej rury a różnica będzie 5oC to mam wymiennik o mocy 180W - to mniej więcej tyle ile chłodnice do akwarium (zwykle od 150 W mocy chłodzącej). Idąc dalej 180W działających przez 1h daje nam ~650 kJ w każdej godzinie. Wyliczyłem że jeśli chcieć ochłodzić 1200l wody o 3 stopnie potrzeba ~15000 kJ a zatem mojej pompce zejdzie z takim zadaniem 23 godziny. Biorąc pod uwagę że pompa będzie zużywać ok 6-8 W - liczmy 10 Watt. W ciągu 23 godzin zużyję 0,230 kWh x 0,6 zł czyli jakieś 10 groszy ? dobrze rozumuje ? W całej zabawie nie będzie chodzić o to by chłodzić z doskoku ale by nie dopuścić do wzrostu temperatury w baniaku i utrzymać zakładane np.: 24oC
 7. Z rury pex - takiej do ogrzewania podłogowego - rura ta w jest z tworzywa sztucznego a do tego posiada membranę AL która zapobiega dyfuzji tlenu do wody.
 8. Witam Posiadam dobraną parę błazenków clarki, para regularnie składa ikrę dba o swoje ukwiały ... i tu zaczął się problem. W momencie w którym w akwarium był tylko 1 koralowiec quadricolor różowy wszystko było idealnie. Ryby składały ikrę i jej pilnowały - miałem zamiar odłowić młode i spróbować je wykarmić. Problem się zaczął kiedy włożyłem do akwarium ukwiał magnifica - specjalnie dałem go w drugi koniec akwarium aby ryby wybrały jeden z domów. Co się stało - akwarysta swoje a ryby swoje . Samiec bardzo często siedzi w magnifica a samica w quadi. Ikre składają raz tu a raz tu, nie pilnując jej praktycznie wcale przez co na drugi dzień nie ma po niej śladu. Dodam że para "bardziej" dba o quadri i jego cześciej dokarmia. Co zrobić - wywalić magnifica ? - bardzo byłoby mi szkoda. Dodać drugą parę błaznów ? Myślałem o tym bardzo poważnie - moje akwarium to 980l -200x70x70 zatem miejsce by było ?
 9. Witam Mam akwarium 980l w obiegu jakieś 1200l, dotychczas obywałem się bez chłodzenia, jednak podczas tego lata miałem problemy z utrzymaniem temperatury. Miałem 2 tygodniowy skok do 27oC z którym nie mogłem nic zrobić bo w domu było 30oC a na zewnątrz w dzień w cieniu 35-37oC. W wyniku tego straciłem 4 szczepki koralowców SPS (nie hoduję ich specjalnie - były to zakupy dokonane "przy okazji" u kolegów akwarystów) bardzo mi ich szkoda i postanowiłem coś wymyślić. Rozważałem zakup chłodziarki natomiast uważam to za bezcelowe - za największy "minus" takiego rozwiązania (poza kosztem) widzę ogromne zużycie energii elektrycznej. Wymyśliłem sobie, że zrobię wykorzystam zalety posiadania garażu pod domem w którym panuje temperatura 11-13oC zwykle. W lato podczas upałów o których wspomniałem wyżej temperatura sięgała 21oC lecz nie wyżej. I tą właśnie różnicę temperatur postanowiłem wykorzystać. Chciałem zrobić wymiennik woda powietrze, który pełniłby rolę grzejnika w garażu i byłby napędzany wodą z akwarium - chłodząc ją przy okazji. Założenie: Puścić pętle rury jak do ogrzewania podłogowego w garażu przy ścianie Do "napędzania" wody użyłbym jakiejś niewielkiej pompy akwarystycznej - zatem zużycie prądu - niewielkie Za kontrole - załączanie/wyłączanie bedzie odpowiedzialny T controler twin Aqua Medic - już posiadam. Koszty (ok 150 zł rura + 150zł pompa) Uważam że takie chłodzenie może być wykorzystywane przez każdego kto posiada i może wykorzystać cześć pomieszczeń piwnicznych/garażowych - warunek - temperatura w tych pomieszczeniach < temperatura pożądana w akwarium. Jak myślicie czy takie chłodzenie ma rację bytu ? Jakieś za / przeciw ?
 10. Witam, niedziela pasuje zadzwoń 500 230 020.

 11. Bardzo dziękuję za odpowiedź, wygląda na to że muszę kupić nową. Próbowałem rozebrać, ale da się wyciągnąć tylko wirnik a reszta wygląda jakby była zalana plastikiem - nierozbieralna. Zobaczę może uda mi się pożyczyć sam wirnik na próbę. Najdziwniejszy jest fakt że pompa nie ma takiej wydajności jak wcześniej, ale jeszcze działa, mam nadzieje że wytrzyma do zakupu nowej.
 12. Witam Użytkuję pompę Jebao DC 6000 (4 miesiące po gwarancji ), przed kilkoma dniami nagle opadł mi poziom wody w kominie, bardzo się zdziwiłem, ale nie zareagowałem myśląc, że to chwilowy zanik prądu. Od tego czasu jednak poziom wody w komie został taki sam. Wyłączyłem i włączyłem pompę myśląc, że może jakiś błąd kontrolera, co się okazało pompa nie ruszyła. Wyczyściłem wirnik i sprawdziłem kontroler (na falowniku) - kontroler sprawny, pompa nie startuje. Długo się bawiłem z pompą i nic aż spróbowałem ją "rozpędzić" ręcznie (chwilę wcześniej włączyłem zasilanie) - o dziwo pompa zastartowała. Poziom wody w kominie jest nadal niski mimo ustawienia pompy na 100%. Za każdym razem gdy wyłączę pompę wirnik się zatrzymuje i muszę uruchomić ją na "pych". Czy to usterka, którą łatwo wyeliminować czy może awaria i powinienem zaopatrzyć się w nową pompę ? Boje się, że jak braknie prądu to akwarium będzie bez grzałki no i filtracji. Bardzo proszę o pomoc.
 13. Ojoj, troszkę mnie nie było , ale nie próżnowałem :). Poniżej opiszę trochę historii z życia baniaka. Majówka, wyciągnąłem całą skałę i posklejałem jak leci w ekspresowym tempem ceresitem CX 5 (mam jakieś zdjęcia z klejenia ale nie potrafię ich odszukać), i oto rezultat: Na drugi dzień rano - akcja klejenia odbywała się w nocy i nie do końca miałem czas skupiać się na szczegółach. Po ostatecznym ustawieniu wszystkich skał.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.