Skocz do zawartości
TMK

żywy piach a żwirek koralowy

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku lat bardzo moedny jest tak zwany żywy piach. Ja jednak mam spore wątpliwosci co do jego "sławy".

Bo jeśli porównamy żywą skałę z tzw suchą to od razu widać i różnice i podobieństwa.Z żywą skałą(założmy że z frachtu) przynosimy do akwarium mnóstwo bakterii i różnorodnych organizmów część jest obumarłych, a cześć żyje. W suchej skale mamy troczeczkę obumarłych organizmów(być może trafi się sporadycznie jakiś zrodnik przetrwalnik czegoś -nie wiem jak z bakteriami- przeba by wsadzić suchą skałe do czystego nowego akwarium i poobserwować)

Sklad chemiczny wygląd i budowa suchej i żywej skały są takie same-róznią się tylko masą biologiczną. Ppo pewnym czasie sucha skała w akwarium jest żywą skałą -nie wnosi tylko róznorodności gatunków.

No a teraz żywy piach- czym się rózni skład chemiczny i budowa od żwirków koralowych?

Piach jest sprzedawany w hermentycznych workach(wilgotny?)Czyli spokojnie mozna założyć że nie udusiły się i nie umarły jedynie organizmy beztlenowe.

Czy mozna wobec tego wnioskować że taki piach ma coś wspólnego ze składem biolgicznym stref beztlenowych DSB? W akwariach słodkowodnych wystarczy nieco wzruszyć podłoze aby je zlikwidować-czyli mały dostęp tlenu i są zabite. Logicznie rozumujac jak otworzymy worek z zywym piachem to, to co tam przeżyło ginie

I jescze jedno pytanie :czy zwirek koralowy nie będzie po pewnym czasie żywym piachem? Czy ktoś moze porównać zywy piach z żywym żwirkiem otrzymanym ze stabilnego akwarium?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...tez jestem ciekawy... tymbardziej ze w grudniu planuje dodanie podłaza.


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym sie roznic piach od zwirku? Granulacja :) Chemicznie oba beda do siebie podobne, ew. roznice beda wynikac z jakiej odmiany weglanu wapnia je wykonano.

To co kupujemy jest "Live", bo zawiera kultury/przetrwalniki bakterii. Inne rodzaju zycia nie uswiadczymy. Ale raczej nie trzeba sie martwic o to, czy bakterie umra czy nie. Po pierwsze bakterie w niekorzystnych warunkach tworza przetrwalniki i w takiej formie sa w stanie przetrwac naprawde wiele ( wystarczy nadmienic, ze podobno znaleziono przetrwalniki bakterii w odwiercie wykonanym na ktoryms z biegunow na glebokosci lodu odpowiadajacej powierzchni sprzed 200 tys. lat - i bakteria zyla).

Nawet jezeli przetrwalniki bakterii beztlenowych pod wplywem tlenu trafia szlag, to i tak wewnatrz kazdego ziarenka piasku znajdzie sie malenka strefa beztlenowa, gdzie ta bakteria przetrwa. Tak jak w przykladzie o akwarium slodkowodnym - wzruszajac podloze zabijesz wiekszosc z nich, ale gwarantuje ze nie wszystkie.

Najbardziej problematyczne, jak dla mnie, pytanie to czy warto dokladac X pieniedzy tylko i wylacznie za napis "Live" na worku i troche bakterii. Bo bakterie do zasiedlenia piasku i tak sie znajda :)

Zwirek nigdy nie bedzie piaskiem, tak jak piasek nie bedzie zwirkiem. Jednoczesnie zwirek raczej nie nadaje sie na DSB z uwagi na swoja, odmienna od piasku, granulacje.

Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile mój piach był zamknięty w worku,czy miał miesiąc czy pół roku, ale na drugi dzień po wsypaniu tunele robiły w nim jakieś glizdki.

Czyli coś przeżyło.

Napewno nie były to robaki ze skały bo ona moczyła się dopiero od 6 dni i nie sądze by taka ilość przeżyła w niej.

Moje akwarium ma dopiero 3 miesiące więc ciężko stwierdzić jak ten piach się sprawi, czy nie będzie z nim klopotu.

Piasek przekopuje mi tylko rozgwiazda, no i ja :)

Myślę że przy żywym piasku nie wolno dawać zbyt wiele zwierząt kopiących bo wyjedzą w krótkim czasie życie jakie w nim jest.

Piasek żywy jest w moim akwarium od początku.

Podczas dojżewania pojawiło się cyjano,zamieszałem piasek i po 2 dniach znikło, aż do dziś nie ma śladu po nim.

Cały czas jest bialutki, nic na nim się nie tworzy, może dlatego że raz w tygodniu przed podmianą biorę pensete i robie bruzdy po całości, aż do dna.

Także podsumowując, myśle że jakieś życie w nim jest, skoro przeżywają robaki, to napewno bakterie też.

Także żywy piach polecam :) a na temat koralowego się nie wypowiadam bo nie miałem.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ocelocik, więc skąd te glizdy w piachu?

Były w nim? czy ze skały wylazły?

Są do dziś, co widać przy szybie.

Czytałem też że jak coś nie tak z akwarium to żywy piach potrafi się czerwony zrobić, czyli w jakiś sposób reagować.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marti

Zaloze sie o dwa piwa, ze te glisty to jednak nie z piasku :) Jak dla mnie ze skaly wyszly. Ja jaki piasek mam wysypany martwy aragonit i tez mam troche robaczkow w nim - tych ktore uciekna przed babka.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja mam pytanie.

Czy sam brak napisu Live na opakowaniu piasku wyklucza uzycie go do budowy DSB?

Widzialem w sklepie jakies piaski - niezywe, ale w tez drobnej granulacji-czy beda OK do DSB? Jesli tak to czy praca takiego zloza bedzie mniej wydajna od zywego?

A moze by tak kupic np. jedna paczke zywego na 3 martwego:)?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do DSB wykorzystac martwy piasek. Bakterie i tak przybeda np. ze skala. Tutaj A. Calfo ladnie podsumowal informacje o DSB. Jest tez troche o piasku, warto przeczytac.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli na pewno żywy piasek rózni sie granulacją os żwirku? przecież bywa bardzo drobny żwirek- nie wiem jaki jest najdrobniejszy dostępny,a znowu żywy piach tez na rózna granulacje?

@ocelocik to wszystko o baktyeriach co piszesz to prawda,ale z tego równiez wynika,że jeżeli damy wyjałowiony jakis granulat(piasko-zwirko podobny, to wystarczy odrobuna zywej skłay z bakteriami(tam tez gdzies czja sie beztlenowce) aby go zarazić i mieć zywy piach.

Napiszcie prosze co z granulacją-wielkością ziaren. Może tu leży pies pogrzebany? bo w słodkowodnym z mojego doswiadczenia wynika ze wielkość piasku-żwirku (a nawet kształt) ma zasadnicze znaczenie przy tworzeniu stref beztlenowych czyli wskaznika przepływu wody przez podłoże


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiekszosc piaskow np. aragonitowych ma ziarna o wymiarach od 0,2 do 1mm. Jeszcze nie widzialem zwirku o takiej granulacji. A. Calfo okresla maksymalna wielkosc ziaren uzytych do DSB na 2mm (ale poleca drobniejsze), Shimek przedstawil taki ladny diagram:

Sediment_Particle_Size_Distribution_bw.jpg

Co do bakterii - tak, taka jest moja opinia. Mala zywa skalka i po sprawie.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba wyciągnę suwmiarkę i zacznę mierzyć piasek...


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK

Mozna przyjac, ze im drobniejszy piasek, tym bedzie potrzebna ciensza jego warstwa do stworzenia strefy beztlenowej.

Poleca sie podloze o granulacji od "maki" do ok. 1mm i warstwie od 10 cm wzwyz.

Mozna ulozyc np: 9 cm drobnego aragonitu i na wierzch dac worek zywego piachu. Ten zywy piach spowoduje szybszy start systemu.

Wydaje mi sie, ze w zywym piachu populacja bakterii jest bardziej zroznicowana niz w takim, do ktorego bakterie dopiero beda wchodzic lub juz weszly ze skaly.

Poniewaz bakterie tez sie zwalczaja i obumieraja, na polu walki pozostaje coraz mniej szczepow. Dla zroznicowania tych szczepow zaleca sie coroczna wymiana czesci podloza.

Mysle, ze z podlozem jest podobnie jak ze skala. Nie stosujemy martwej skaly, ktora przeciez moglibysmy ozywic bakteriami z ampulki lub z zywego piachu...

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@TMK, akwarium masz i to jest prawda, a skoro masz to uwierzyłeś w inne "prawdy" takie jak:

- że skład soli którą używany jest wystarczający aby stworzyć odpwoiednie warunki do hodowli naszych podopiecznych - uwierzyłeś ? - uwierzyłeś :)

- że najlepiej (bo sa też inne metody) zastosowac jako główny filter naszego systemu jako żywą skałę - uwierzyłeś ? - uwierzyłeś :)

- że najlepiej zastosować oświetlenie w kombinacji barwy białej z niebieską - uwierzyłeś ? - uwierzyłeś :)

- że najlepiej wspomóc nasz system filtracji stosująć w akwa żywy piasek który jest żywym piaskiem (a przy okazji odtworzyć warunki panujące na rafie) - niewierzysz ? TO UWIERZ !:)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka mała sugestia dla osób czytających w przyszłości ten wątek bo jak znam życie to zaraz zaczną się zakupy piachu o granulacji mąki :) Nie przesadzajmy z granulacją piachu bo zakończy się to niekontrolowaną burzą piaskową w zbiorniku powodowaną przez cyrkulację i taki piach będzie zmorą akwarysty zamiast skutecznym filtrem - wiem co mówie bo widziałem już takie akwaria i słyszałem takie opinie :) Ja mogę polecić Nature`s Ocean - Bio-Active Live Aragonite o granulacji 0,5 - 1,7 mm, który pomimo braku mąki ciągnie kilka najpięknieszych zbiorników w naszym kraju :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Rebciu, też go polecam - wczoraj wsypałem, rewelacja.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nature`s Ocean - Bio-Active Live Aragonite równierz polecam, mam 4 worki (dwa w sumpie i dwa w akwarium)jest OK! niestety niemam porównaniu do innych piasków bo tylko tego używałem i używam nadal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a czy jesli mam baniak bez sumpa to czy wysypujac taka warstwe na dno powiedzmy 7 cm piachu tez bedzie dzialala jako DSB??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat lekko starawy, ale że niebawem przyjdzie mi wybierać "żywy" piach, czy "martwy" żwirek postanowiłem wrócić do tematu... a może wymieszać pół na pół? Dno do zasypania będzie miało 1,5m2. Przesiadka w mniejszego akwarium więc jeśli obecny żwirek nie będzie zbyt brudny to trafi do nowego. Tak czy siak będzie trzeba sporo dołożyć, tylko jaki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ja bym wzioł żywy piasek lepszy przy starcie niż suchy żwir i daje się łatwo odessać z dna w razie potrzeby możesz zawsze przy okazji podmiany dokładnie wypłukać w zlewanej wodzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rowniez bralbym zywy, taki 0,5 - 1,7 mm.

Stary... zalezy jak stary. Jesli ma kilka lat, to bym nie zabieral.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żwirek w procesie produkcji przez rozdrabnianie ma ostre krawędzie i niestety, znam przypadki i nie tylko u siebie, że ten dziad się mocno w wodzie rozdrabnia aż w końcu fruwa w toni wody. Lepszy jest żywy piach którego woda już podzieliła na frakcje.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem żywy piach i zrezygnowałem, przyczyna dość prozaiczna przeprowadzka.

Piach po kilkunastu miesiącach gromadzi w sobie mnóstwo detrytusu i bynajmniej nie jest to miracle mud :laughing: co prawda zapach był ,,świeży" i piach pachniał ,czyli wg.mnie jakaś tam moc przerobowa mikrobów funkcjonowała ale jest jedno ale to nie może działać w nieskończoność i moim zdaniem piach należy wymieniać,a tu pojawia się spory kłopot przy wymianie i możliwe zaburzenie całego systemu.

Drobny żwirek koralowy jest dla mnie wygodny i myśle bardziej praktyczniejszy,dzwon i odmulanie dna przy podmianach wody i jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.